Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » KÁJ kölyköm közterületen is...

KÁJ kölyköm közterületen is véd! Hogy értessem meg vele, hogy csak a "gonosz" emberektől védjen?

Figyelt kérdés

3 hónapos Káj kanommal tegnap mentem először Budapestre (edzeni kicsit az idegeit, szocializálni stb.)

A Margit-szigeten voltunk, az első megszeppenés után ahol csak letelepedtünk, szinte mindenkit megmorgott, megugatott aki a közelembe jött!

Persze nyilván ez még nem katasztrófa, csak az előző Kájom (szuka) minden más szukát kíméletlenül megtámadt, és nem akarom, hogy Rasid is ilyen dúvaddá váljon! (mielőtt jönnének az okos kommentek, az előző szuka 3 évesen, idegbetegen került hozzánk, nem mi rontottuk el így a nevelését.)

Épp ezt a dominanciát szeretném a mostani kanban kicsit letörni, hogy később ebből ne legyen probléma.

De hogy?...

Mert ilyenkor ha kedvesen simogatom, az dicséret, tehát megerősítés. Azt nyilván nem szabad.

De egy ilyen kölyköt ütögetni sem szeretnék...

Kiabáljak rá???... valahogy nem tűnik jó ötletnek.

persze pár hét múlva kutyasuliba viszem, de gondoltam hátha kapok itt előtte valami érdekes választ!

A behívás jó ötlet ilyenkor ugye?


Köszönöm a normális válaszokat előre is!:)


2011. jún. 15. 12:10
1 2 3 4
 21/37 anonim ***** válasza:
0%
Na ez a kérdés meg egyszerűen gáz. Ha a kájtulajdonosok erre büszkék, hogy ilyen a kutyájuk akkor az gáz... "Sajnos" ma társadalomban élünk, ha egy kutya ezt nem tudja elviselni akkor húzzon ki a pusztába remetének. Bezzeg más kutyákat sokkal kisebb dologért leszólnak. Aki nem fejlődök a korral az nem fog sokáig fentmaradni. És ezt komolyan úgy mondom, hogy csak az egygazdás kutyákat bírom.
2011. jún. 15. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 anonim ***** válasza:
*mármint a belinkelt kérdés. Szerencsére a kérdező úgy látszik a normálisak közé tartozik.
2011. jún. 15. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem meg egy három hónapos kölyöknél ha már agresszió problémák vannak (akár félelmi, akár domináns agresszióról van szól) ott valamit sürgősen tenni kell. Akkor is, ha tacskó az illető, de most egy KÁJ-ról beszélünk. Amíg nem kezdhetitek a sulit, járj vele oviba, vagy szocializációs foglalkozásra. Tanuld meg még időben kezelni, mert később nagyon nehéz lesz. Sok sikert és következetességet kívánok hozzá!
2011. jún. 15. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/37 anonim ***** válasza:

Pásztorkutya. Teljesen mások, mint a többi kutyafajta. Kifejezetten területet őriznek, erre vannak évezredek óta tenyésztve, ez a fő profiljuk. Ha kikötöd egy fához, kb. 10 perc múlva már a sajátjának gondolja a fát, senkit nem enged oda.

3 hónaposan is előjöhet már belőlük ez a viselkedés, teljesen természetes. Viszont a gazda szavára abba kell hagynia és az idegent be kell engednie. Ilyenkor kerülni kell a hirtelen mozdulatokat, mert támadásnak foghatja fel és akkor azonnal harap.

Emiatt nem való akárkinek a pásztorkutya. Mint ahogy a "harci kutyák" sem. A többség maradjon meg a golden retrievernél, szerintem az egyik legbarátságosabb és legjobb kutyafajta. Ha kicsit keményebbet akar, akkor rotweiller, német juhászkutya vagy egyéb ezekhez hasonló kutyafajta.

2011. jún. 15. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/37 anonim ***** válasza:
0%
Tök mindegy milyen fajta egy kutya. A mai világban ki kell bírnia ha valaki elmegy mellette és nem lehet leharapni a kezét annak aki csak hozzá akar nyúlni a gazdája engedélyével (mint pl a belinkelt kérdésben). És el kell tűrnie más kutyákat a közelében. Ez még nem olyan nagy elvárás, ettől még nem lesz barátságos kiskutya. Sőt ha logikusan gondolkodok régen is eltűrte akkor most miért ne? Amelyik kutya nem képes erre az nem való a társadalomba. És persze megfelelő gazda kell neki, mert minden kutyának az kell de az a zavaró hogy egyesek szerint teljesen természet ha meg akarnak támadni valakit vagy leharapják a bíró kezét, mert "ők ilyen fajták".
2011. jún. 15. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/37 A kérdező kommentje:

Köszönöm, azt én is tudom, milyen ez a fajta.:)

Tisztában vagyok a területvédő ösztönnel, és azt is tudom, hogy mivel ez a fajta alig 20 éve került ki Közép-Ázsiából, NEM olyan, mint a többi kutya, nem is várom el tőle, hogy olyan legyen.

(Egyébként annyira hihetetlen, hogy ebben a kis kölyökben hogy munkál a tudatalatti... amikor a kertben tüzet raktunk, a többi kutya elment, Rasidon meg látszott, hogy olyan elégedett, mintha csak a Karakumban lenne a nyája mellett az esti pihenőnél a pásztorokkal...)


Csak azt szerettem volna tudni, hogy van-e valami olyan gyakorlat, akármi, ami beválik, hogy megfékezzem egy támadás esetén.

Épp most kezdem szocializálni (otthon két szelíd, játékos keverék szukától vette eddig a viselkedési mintákat), és nagyon ügyes, jól halad, örülök is, hogy véd és végzi a dolgát, csak szeretném a behívást úgy belé nevelni, hogy a legdurvább támadást is azonnal abba hagyja, ha közterületen vagyunk.

(amikor 5 hetesen először látott autót, elkezdte kergetni, szóval elég harcias a szentem...:))


Na viccet félre téve, akkor máshogy teszem fel a kérdést...

Hogyan tudom a környezet számára biztonságossá nevelni ezt a fajtát?

Lehetséges egyáltalán, vagy ahogy megnő, őt is CSAK elhagyatott területeken sétáltassam?...(Nyilván lakott területen amúgy is pórázt kap, de ha nekilendül, egy erős férfi sem nagyon tudná visszafogni, nem hogy én, tök mindegy az a póráz...)

2011. jún. 16. 07:17
 27/37 anonim ***** válasza:
66%

hát én nőből vagyok, de nem szokott gondot jelenteni megfognom a hatvan kilós kutyát, úgyhogy első körben azt javaslom gyúrjál még... egy férfi meg aztán igenis tudja megfogni a kutyáját... függetlenül attól, hogy nem testtel kell visszatartani ezeket a kutyákat, hanem fejben.

Margit szigetet írtál, feltételezem Pest környéki vagy. innentől kezdve nem is kérdés a dolog, emberek közé csak szájkosárban viheted. egyébként pedig választ adtam már erre a kérdésre szerintem, tegnap 13:21.

ahogy írtam tehát, azt elvárni tőle, hogy a területét ne védje, az nem fer dolog. az viszont igen, hogy ha már megjelentél Te is és egyértelműen átvetted a védelem vezetését, akkor arra ő reagáljon. én ilyen helyzetben (pl őrjöng a kapuban, mert jöttek hozzánk) odamegyek hozzá, nyakörvön ragadom és egy határozott mozdulattal (mármint kézzel lefelé mutatva) egy FEKÜDJ parancsot adok a kutyának. felspannolva nem szokott rögtön szót fogadni, de azért pár másodpercen belül lefekszik. olyankor már nem ugat, hisz az én parancsom felülír minden mást a világon, ilyenkor csak hőbörög picit (morgás és nyüsszögés keveréke) aztán lefekszik. hagyok neki egy pár pillanat nyugtot, és mikor már sikeresen felfogta az új helyzetet - hogy én ott vagyok, de nincs balhé, mindenki nyugis - akkor engedem újra menni (a vendégek pedig biztonságban bejöhetnek hozzá). de ilyenért NEM SZIDOM LE! hát ő azért van, hogy ugasson, védjen! nem azt mondom neki, hogy rossz amit csinál, hanem adok neki egy másik feladatot. őt ez kizökkenti és utána könnyebben realizálódik a kis fejében az új helyzet.

egyébként pedig alapvető pásztorkutya tulajdonság az is, hogy ismeretlen területen az emberekkel semleges, mindaddig míg nem veszélyeztetik őt egyértelműen. szóval ezt nem hogy el lehet, de el is KELL várni tőle. nem kell tűrnie, hogy a szájába nyúlkálnak, vagy hogy megsimogassák, de menjen úgy végig egy parkon, hogy nem ránt ki. a magam részéről még a morgást is engedem a kutyának mindaddig, míg a póráz laza. szájkosár van rajta, hát kit érdekel ha morog? ha látom, hogy valakit konkrétan stíröl akkor bontom a szemkontaktot és ennyi. a morgás csak egy figyelmeztetés, ha erről leneveli az ember, akkor meg is szívhatja, mert a végén morgás nélkül fog támadni a kutya...


a kiállításos anomáliáról meg annyit, hogy igen, ezek ilyen fajta kutyák, és nem, nem kötelező ilyet tartani urbanizált környezetben. én is azt mondom, hogy vagy kerítsék le a ringjeinket valami pihenőhellyel a többi ringtől, vagy tegyék kötelezővé a ketrec és/vagy szájkosár használatát a fajtáinknál. sajnos nagyon sokan a mai napig nem költenek ketrecre (a sima luxy nem jó, úgy kell hegesztetni...), a lánc olcsóbb, de ahhoz már ostoba, hogy rendes nyakörvre tegye, aztán hopp leszakad onnan... vagy nemes egyszerűséggel semmi pórázfegyelmet nem tanított, a szájkosár az nem menő és pórázvégről tépte meg a kutyája a másikat...

alapvető probléma, hogy a karakános társadalomnak (sajnos) nincs más sportága, ahol összemérhetnék a kutyáikat, mint pl egy border collie-nak, ahol ugye van a sport meg a munka... nekünk van egy küllemverseny, ami annyit ér amennyit (ezt most ne részletezzük), és sokan próbálnak a küllemkutyába vért csempészni, ami ezzel jár... pedig mennyivel egyszerűbb lenne, ha lennének a lazább küllemkutyák és lenne valami egyéb felmérés, ahol az "autentikusabb" (milyen szép szóval írtam, hogy harapós, ugye? :D) kutyákat lehetne megméretni... de manapság egy kaunak vagy ázsiának csak annyi eredménye van, hogy ilyen-olyan Ch... mert nem tud máshol megmérkőzni.

2011. jún. 16. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/37 anonim ***** válasza:
66%

Az utolsó hozzászólóval értek egyet.

A pásztorkutyák ilyenek, viszont semleges területen mozgás közben nem lehet agresszív, míg nem érez fenyegetést. A pihenőknél egy kis idő múlva már őrizni fog, de a gazda szavára abba kell hagynia a fenyegető viselkedést.

Én személy szerint a szájkosarat nem használom sétáltatásnál, simán átviszem bármilyen tömegen a kutyát. Ha valaki meg akarja simogatni, megteheti, ha betartja az idegen kutyával való viselkedést alapszabályait.

Azt nem szeretem, mikor sokan póráz nélkül viszik a kutyát és azok agresszívan (persze betartva a 2-3 méteres távolságot) hörögnek, ugatnak az enyémre. Többnyire békésen tűri, tudomást sem vesz az ilyen ebekről, csak néha mordul és toppant oda, akkor persze a 2-3 méterből 10-15 lesz azonnal. :-)

2011. jún. 16. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 A kérdező kommentje:

Az utolsó előtti te hány kiló vagy???? O.o

Azt ne mondd, hogy egy 70-80 kilós kifejlett KÁJ kant puszta kézzel visszatartasz!

ez 60 kiló színtiszta izmot jelent. Tűzzsonglőr vagyok, amihez rengeteget edzek, nem mondanám, hogy éppenséggel gyenge vagyok, de fizikailag képtelenség egy ilyen kutyát megfékezni - hangsúlyozom fizikailag. (Nyilván régen rossz, ha ehhez kell folyamodni mert a szóra nem hallgat.)

Könyörgöm Türkmenisztánban ezek medvék és farkasok ellen védtek! De van/volt, hogy tigris ellen is!!!

És szerinted egy ember felvehetné vele a versenyt??:D:D


de még mindig nem kaptam választ az utolsó kérdésemre, de sebaj, azért köszönöm a válaszokat. Szerencsére kaptam pár jó tippet, ma már úgy sétált pórázon mint a kisangyal, hazafelé pedig meg sem próbált előttem belépni a kapun...:)

Kezdetnek nem rossz.

2011. jún. 16. 20:02
 30/37 anonim ***** válasza:

mire nem kaptál választ? arra, hogy "Hogyan tudom a környezet számára biztonságossá nevelni ezt a fajtát? "

erre mint írtam volt az imént, a tegnap 13.21-ben leírtam a választ...


"Az utolsó előtti te hány kiló vagy???? O.o

Azt ne mondd, hogy egy 70-80 kilós kifejlett KÁJ kant puszta kézzel visszatartasz! "


70 kiló vagyok, köszönöm kérdésed :P

nem méricskéltem a kutyákat, de fogtam már meg felnőtt ázsia kant, és a saját kaummal sincs problémám ilyen téren. gyakorlat és erős kéz ;P egyébként fizika az egész: ha a kutya magasságában kapaszkodsz a pórázba (ami átlag embernek a dereka magassága), akkor az neki a legpraktikusabb erővonal, és sokkal könnyebben elhúz, mintha magasabban fognád. tehát a legjobb, ha a nyakörvénél kapod el (vagy ahhoz közel) és felfelé húzod. és nyilván ne kihátrálni akarj, miközben a kutya menne előre, hanem oldalra fordítsd ki, hogy bontsd a szemkontaktust (írom ezt most már sokadjára :D). ha hátrálni akarsz, akkor sokkal könnyebben kiránt...

2011. jún. 16. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!