Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért nem ajánlanak soha...

Miért nem ajánlanak soha nevelő célzatú pofont?

Figyelt kérdés

Szóval sokat olvasgattam kutyás kategóriában, itt fenn a GYIK-on. Ha egy ebbel problémás helyzet áll elő, a válaszolók nagy százaléka ajánlja, hogy többet dicsérje, értse meg a kutyát, vigye kutyasuliba, blablablabla...én ezzel nem értek egyet. Mivel a kutya falkaállat, és nem utolsó sorban ragadozó, így néha igenis fizikailag kell megfenyíteni. Ne essünk át a ló túlsó oldalára, nem félholtra kell verni, rugdosni. Egyszerűen, ha hülye, például ok nélkül ugat perceken keresztül, sétánál erőszakosan húz, sokadszori elmondásra sem teljesíti az adott parancsot, akkor megérdemel egy pofont vagy megcibálást. Például, ha belegondolunk, a kutyák egymással sem bánnak finomkodva. Nemtetszésüket' olykor-olykor nemcsak morgással fejezik ki a rangsorban alattuk állók felé...

Egy szóval, én nem értek egyet ezzel a túl szentimentális felfogással miszerint, erőszakmentesen lehet egy teljesen szófogadó és alánk rendelt ebet kinevelni. Kevés fajta, de van, amelyeket nem igazán kell bántalmazni, mert nincs az ember felé domináns vagy épp agresszív fellépésük (gondolok itt egy border-ra, cavalier-ra). A fajták nagy többségénél viszont meg kell mutatni, hogy ki a vezér!

És, ha egy személy gyakran embernek titulálja a kutyáját, és családtag kategóriába sorolja, akkor ne felejtse el azt, hogy a gyerek is kikövetel egyes esetekben egy-egy atyai pofont...


2011. júl. 15. 23:44
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Haziallat.hu-n szoktam az állatorvosok válaszait olvasgatni, ott mindenhol azt írják, hogy ha valamiről le akarjuk szoktatni a kutyát, akkor azt a viselkedést össze kell kötni egy számára kellemetlen élménnyel, ami a kutya természetét figyelembe véve lehet kiabálás, orrba koppintás, megráncigálás, vízzel spriccelés stb... Eleve hülyeség, hogy jutalmazással bármit meg lehet tanítani. Mi van például, ha harap? Akárhányszor épp nem harap meg, kapjon jutalomfalatot? Honnan a fészkes fenéből tudja a kutya, hogy miért kapta, ha azért kapta, amit nem csinált?
2011. júl. 15. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem igazad van. Belefér, ha nevelő célzattal rákoppintunk a kutya orrára, vagy belecsípünk stb. persze ahogy írtad is, nem szabad túlzásba vinni. Az anyakutya is úgy neveli a kölykét, hogy odakap neki. A baj az, hogy nagyon sokan túlzásokba esnek, vagy nagyon megverik a kutyát (az ilyen embert én is jól megverném...) vagy pedig egyáltalán nem alkalmaz erőszakot, csakis pozitív megerősítést. Szerintem tudni kell, hol van a határ.
2011. júl. 15. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

csak tudod itt sokan ugy vannak vele hogy selyemguboba hordják a kutyát.

kaukázusi kutyáink vannak és ezekhez is kemény kéz kell.

ha nem csapkodod kellöen fejbe ilyenkor ez akár szét is tép és a saját kutyája az embernek,mert a fejére nő a gazdájának.muszály oda vágni nekik néha-néha.

2011. júl. 16. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Pontosan így van, ahogy írtátok. A helytelen viselkedést negatív tettel kell büntetni, a helyeset pedig megjutalmazni.

Sok ismerősünk is mondja, hogy nekünk milyen szép és okos kutyáink vannak. Nem maguktól lesznek azok. A kutya olyan, amilyenre hagyják illetve nevelik.

Az egyik kérdésre, amit már fent is említettem, hogy a kutya ok nélkül ugatott már percek óta, konkrétan válaszolni nem mertem, mert tudom, hogy lepontoznának, és én lennék a legnagyobb szemét állatkínzó, ha egy pofont és helyre parancsolást ajánlanék. Az állatokat nem úgy kell szeretni, hogy minden sz@rt rájuk hagyunk, mert idővel a visszájára fordul ez az önmegjátszás. Határokat kell húzni, következetesen, dominánsan, határozottan és tekintélyt parancsolóan kell fellépnünk. És akkor senkinek nem kéne megjegyeznie, hogy "de okos a te kutyád, az enyém leülni sem tud nyugodtan"...

2011. júl. 16. 00:30
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Persze nevelő célzattal nem árt, hisz elmagyarázni másként nem tudod neki, hogy nem helyes viselkedés az amit tesz. Engem sokszor vontak már kérdőre emiatt laikusok és mindig megkérdezem, hogy akkor még is mit csináljak? Vonjam meg a zsebpénzét? Vagy ne adjak aznap enni neki? Biztos tudni fogja miért kapta..

Persze azért túlzásba se szabad esni, nem agyon verésről beszélünk, hanem nevelésről. Azért egy két lehetőség fent áll. Nálam elég az is ha leszidom, de az is hatásos ha például falából zárom ki ha nem megfelelően viselkedett a futtatón (igaz ez tavaly nyáron történt meg utoljára). Na meg a szájkosár is, de azt is csak egyszer használtam. De volt eset mikor kapott is egyet.

Igazából szerintem ezt a pozitív megerősítéses tréninget a legjobban sérült kutyákon kell alkalmazni, akiket bántottak az előző gazdájuk. Na nekik tényleg nem hiányzik még az a pici sem. Ott is lehet végül is a nekünk nem tetsző dolgot kifejezni, csak sokkal tovább tart amíg megérti a kutya. De fontos egy rehabilitációs kutyánál, hogy ne érje semmilyen sérelem.

2011. júl. 16. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Hát igen, például a menhelyes kutyáknál nemhogy használna, de kifejezetten hátrányos az efféle nevelés. Már volt dolgom ilyen lelki beteg, hányattatott sorsú kutyával, nála tényleg nem működött volna ez a dolog. Szegénykém, még annyit sem lehetett, hogy az ember a kezébe botot vesz. Bele sem mertem gondolni, mi történhetett vele a múltjában, holott még csak 8-9 hónapos lehetett.

Azért amit írtál, utolsó, azt megmosolyogtam: "vonjam meg a zsebpénzét?" :) Az biztos, hogy sokan kérdezik meg, hogy épp miért kapott a kutya, de igazából nem gondolják végig, máshogy nem lehet lereagálni a tettét, és az ember türelme is véges. A kutyanevelésben is meg kell találni az arany középutat, nem átbillenni az agyonajnározás, babusgatás vagy a brutalitás oldalára.

2011. júl. 16. 01:29
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan. Én már megtaláltam ezt a középutat ami a kutyámnál tökéletesen működik. Ezt mindenkinek magának kell kitapasztalnia.

Ezt a "Vonjam meg a zsebpénzét" szöveget egyszer akkor mondtam mikor nagyon felhúzott a kutya megkapta a büntetést és még egyik ismerősöm is fárasztott akinek még kutyája sem volt sosem és nem tudtam neki elmagyarázni, hogy még is mit miért teszek. Megkérdeztem Tőle, hogy akkor még is hogyan büntessem meg a kutyát vonjam meg tőle a zsebpénzét? :)

2011. júl. 16. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Akkor tipikusan az az eset állt fent, hogy "amikor a hülye okoskodik..." :D Bár ilyen témában tényleg olyanok szoktak beszólni, akiknek nincs hozzá sok közük, és csak annyit látnak, hogy "jaj, milyen aranyos, okos kiskutya, te meg egy paraszt vagy, amiért bántod szegénykét!". Csak figyelembe kell venni, hogy bizony nevelésre szorul, mert, ha nem teszed, kis idő múlva a fejedre nő és cseppet sem fogja senki aranyosnak tartani.
2011. júl. 16. 01:44
 9/16 ekeke ***** válasza:
55%

Régen találtam egy ifjú, kajla német juhászt a villamossíneken. Kiderült, hogy az egyik legjobb tenyészetből való, lemondtak róla. Hmm... együtt aludtunk, játszottunk, sétáltunk, már minden szavamat ismerte. Kutyaiskolába jártunk rendszeresen, a séták is munkaséták voltak. Igen, néha egy gyors kis pofon igenis kellett, de sose tartott tőlem. Viszont... egyszer az élelemmegtagadásos résznél, amikor már több hónapja tudta, mit szabad és nem, mégis leszedett egy jó cafat húst az asztalról. Nos... megmondom őszintén, akkor tényleg jól megrugdostam és szétütöttem. Utána meg egész nap nem szóltam hozzá, levegőnek néztem. Állítom, hogy rosszabb volt neki, hogy nem vettem róla tudomást, mint a korábbi fájdalom. A kutyám utána félt a kezemtől, amit azelőtt sose! Berosáltam, és ezerszer elkeztem ütéssel a mozdulatot és fejeztem be simogatással. Pár nap alatt sikerült visszaprogramozni a kutyát:) Szerencsére soha többet nem kellett elverni, sem nem félt tőlem, a legjobb haverok maradtunk...


Sajnos a vizsgák azért maradtak el, mert a kutya képtelen volt emberre, védőkarra támadni. Egyszerűen semmmi agresszió nem volt benne. De ha mutattam egy irányba, és mondtam: "menj fel a lépcsőn", akkor elindult arra, keresett egy lépcsőt, felment és leült a tetején:)

2011. júl. 16. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 ekeke ***** válasza:
Még egyet: a kutya és a macska ragadozók, egész máshogy kezelik afájdalmat, mint más állatok. A kutya pedig falkaállat ösztönei miatt néha ki KELL kapjon, hogy pontosan helre legyen téve. Nem terrorban kell tartani, csak amikor lazul a falkában a helye, akkor ő mindig magától elkezd feltörni, rendesen éreztetni kell vele, hogy "állj, öcsi"! . Ezt aki hagyja, azt semmibe fogja venni a kutyája!
2011. júl. 16. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!