Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Sok kutya gazda miért nincs...

Sok kutya gazda miért nincs tisztában a kutyája méreteivel?

Figyelt kérdés

Tapasztalat, hogy sok gazda nincs tisztában azzal, hogy a kutyája marmagassága hány centiméter, illetve mekkora tömegű. Tudom, hogy nyári szünet van és a sok iskolás itt lebzsel, de nem csak tőlük hallottam, olvastam irreális méreteket. Felejtsük már el a 70kg-os német juhász és rottweiler, az 50-60kg-os pitbull legendákat, valamint a 95-98cm marmagasságú 100kg súlyú közép-ázsiai juhászkutyákat és a 120kg-os kaukat.

Nem egyszer élőben is tapasztaltam, mikor a gazda kérdezi, hogy hány kiló a kutyám, és amikor mondom a súlyát, akkor ledöbben, hogy hát az hogy lehet, mikor az övé méretre fele akkora, de 10kilóval többnek hiszi, mint az enyém. És utána még nekem nem hiszi el és 80-90kg-ra tippeli az én kutyám, mert az ő rotija tuti 70kg.

Vannak ugye kutyaméretek: öleb, kis, közép, nagy és óriás méretű kutyák. Hivatalosan 6 óriás fajta van (bernáthegyi, ír farkas, orosz agár, német dog, angol masztiff és most nem jut eszembe a 6.), illetve még 10 fajta, amit az óriások közé sorolnak (leonbergi, moszkvai őrkutya, moszkvai dog, komondor, kaukázusi juhászkutya, stb-stb., lényegtelen amúgy). A német dog és az ír farkaskutya általában a legmagasabb, illetve van még egy leonbergi hibrid kutya, ami az FCI által nincs elismerve, de elvileg a legmagasabb fajtának számít. Ezek a kutyák is ritkán haladják meg a 95cm-es marmagasságot. Vannak extrém példányok, látni lehet a guiness rekordok között (106 és 109cm-es német dog), de az átlag méret valahol 90-100cm között van.

Súlyra pedig legnagyobb az angol masztiff és talán a bernáthegyi kutya, amelyek 70-90kg között mozognak. Itt is vannak extrémebb vagy elhízott példányok, de az átlagos és egészséges kutya 90kg-nál nem nagyobb.


És akkor vissza a nevesített fajtákhoz. A németjuhász marmagassága 60-70cm között van. A standard ezt jobban behatárolja, de vannak még szerencsére 68-70cm-es nem csapott seggűek. A súlyuk 35-45kg között van.

A roti 65-68cm körül mozog és 40-50kg közöttiek, ekkor ideális (nem az elhízott példányokról beszélek, hanem mindig ideális súlyról).

A pitbull game változata 18-20kg, a városiak pedig max. 25-kgosak. Az amstaffok kicsit súlyosabbak, de azok sem haladják meg a 35kg-ot (és akkor már sokat mondtam).

A kau-káj mérete átlagosan 70-80cm között van, a súlyuk 50-70kg. A dolgozó (értsd nyáj mellettiek) kutyák ritkán lépik át a 75cm-ert és az 55kg-ot, tehát kisebbek mint a városi testvéreik.

Tavaly az ópusztaszeri pásztorkutyás találkozón, ahol volt kb. 8-10 káj, 5-6 kau, 1 moszkvai, 3 komondor és 1 kuvasz, mérve voltak a kutyák. A legnagyobb egy komondor volt, 86cm-es marmagassággal és 69kg-al, a második egy kaukázusi, aki 67kg volt. Ezek a kutyák már extrém méretűnek számítottak.


Na. Lehet elég összevissza lett a dolog, de ez kikívánkozott belőlem.


2011. aug. 10. 10:25
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:

Nekem 4 kutyám van. Mi a rákért kellene tudni hogy mekkora magasak és hány kilók???


Úgy ahogy van leszarom a paramétereit.

2011. aug. 10. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:
Leszarom én is, hogy mekkora a kutya mérete, de viszont ha valaki irreális dolgokat ír, az egy idő utána idegesítő. Tehát ha valaki nem tudja ezeket úgy nagyjából, akkor ne írjon már ostobaságokat.
2011. aug. 10. 10:34
 3/25 anonim válasza:
5%
jééézus, nem lehet mindenki kutya szakértő. főlösleges ennek ekkora jelentőséget tulajdonítani.
2011. aug. 10. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:
Igen, lehet igazad van. Mindenesetre kicsit tisztába akartam tenni a kérdést, ha valakit zavar, ez van. Engem meg az irreális túlzások zavarnak.
2011. aug. 10. 10:39
 5/25 anonim ***** válasza:
88%
Szerintem, ha egy fajtatiszta kutyáról beszélünk ILLIK tudni, a tömegét és a marmagaságát is (persze fajtán belül is vannak eltérések) De ha egy menhelyi, befogadott keverék kutyusról van szó, amíg kölyök nem tudhatjuk, hogy pontosan mekkora és hány kg-os lesz. Persze ha kifejlett, felnőtt a kutya egyszerű állatorvosi méréssel megállapíthatjuk a paramétereit! Egy kutyatartónak tényleg jobb ha tisztában van a kutya tulajdonságaival, mert ha nem egy drasztikus súlycsökkenést sem lenne képes észreveni!(De szerencsére az emberek nagy része azért ismeri a kutyája méreteit, súlyát)És Kedves kérdést kiíró szerintem teljesen igazad van!
2011. aug. 10. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
Engem pedig az okoskodók zavarnak. Én is baromi sok hülyeséget hallok a szakterületemen laikusoktól, mégse zavar. Nem tudja, nem tanulta, nem érti és van egy elképzelése a dolgokról ami rossz.
2011. aug. 10. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
93%
Nekem 80 cm / 67 kg leonbergim van. Volt olyan szuka leonbergi gazdi, aki az én kutyámnál jóval alacsonyabb saját kutyájáról váltig állította, hogy az 80 kg. Nem vitatkoztam vele. De az utcán is jellemző, hogy "azta, de nagy, van vagy 100 kg, igaz? Az én rotim is 80 kg volt!" Meg, "jaj egy medveölő, nekünk is volt egy ilyen 100 kilós kutyánk"! Reménytelen. Nem akarják elhinni, amikor megmondom a valós súlyát. Ha meg azt mondom egy 70 kilós németjuhászra, hogy az vagy nem 70 kiló, vagy rohadt kövér, akkor én vagyok a tudatlan.
2011. aug. 10. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
Amíg a kutyatartók 90%-a emberként kezeli a kutyáját, szerintem nem az a legnagyobb problémája, hogy 25 kilóval többnek hiszi a kutyát, meg nem tudja pontosan, hogy mi az a marmagasság...
2011. aug. 10. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
Nekem egy rajzos németjuhászom van(kan)és pont 70 cm és 47 kg.Az azért még jó?
2011. aug. 10. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek a kérdezővel, bár nem vizsgálom ennyire tüzetesen a dolgot... :D

Nekünk többször is volt németjuhászunk, most is az van. Én is meg voltam róla győződve, hogy a németjuhász 50 kilónál kezdődik. Aztán lett az új kutyánk 2 éve, és rendszeresen méregettük, ahogy nőtt (szobamérlegre kutyástul felállós módszerrel). Most már tudom, hogy az Állat így, kétévesen eléggé alulról súrolja a 40 kilót (kan, de lejtős hátuljú fajta), a többi fajtára akkor inkább nem is mondok semmit, mert tudom, hogy nem tudnám pontosan behatárolni :)

2011. aug. 10. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!