Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Sok kutya gazda miért nincs...

Sok kutya gazda miért nincs tisztában a kutyája méreteivel?

Figyelt kérdés

Tapasztalat, hogy sok gazda nincs tisztában azzal, hogy a kutyája marmagassága hány centiméter, illetve mekkora tömegű. Tudom, hogy nyári szünet van és a sok iskolás itt lebzsel, de nem csak tőlük hallottam, olvastam irreális méreteket. Felejtsük már el a 70kg-os német juhász és rottweiler, az 50-60kg-os pitbull legendákat, valamint a 95-98cm marmagasságú 100kg súlyú közép-ázsiai juhászkutyákat és a 120kg-os kaukat.

Nem egyszer élőben is tapasztaltam, mikor a gazda kérdezi, hogy hány kiló a kutyám, és amikor mondom a súlyát, akkor ledöbben, hogy hát az hogy lehet, mikor az övé méretre fele akkora, de 10kilóval többnek hiszi, mint az enyém. És utána még nekem nem hiszi el és 80-90kg-ra tippeli az én kutyám, mert az ő rotija tuti 70kg.

Vannak ugye kutyaméretek: öleb, kis, közép, nagy és óriás méretű kutyák. Hivatalosan 6 óriás fajta van (bernáthegyi, ír farkas, orosz agár, német dog, angol masztiff és most nem jut eszembe a 6.), illetve még 10 fajta, amit az óriások közé sorolnak (leonbergi, moszkvai őrkutya, moszkvai dog, komondor, kaukázusi juhászkutya, stb-stb., lényegtelen amúgy). A német dog és az ír farkaskutya általában a legmagasabb, illetve van még egy leonbergi hibrid kutya, ami az FCI által nincs elismerve, de elvileg a legmagasabb fajtának számít. Ezek a kutyák is ritkán haladják meg a 95cm-es marmagasságot. Vannak extrém példányok, látni lehet a guiness rekordok között (106 és 109cm-es német dog), de az átlag méret valahol 90-100cm között van.

Súlyra pedig legnagyobb az angol masztiff és talán a bernáthegyi kutya, amelyek 70-90kg között mozognak. Itt is vannak extrémebb vagy elhízott példányok, de az átlagos és egészséges kutya 90kg-nál nem nagyobb.


És akkor vissza a nevesített fajtákhoz. A németjuhász marmagassága 60-70cm között van. A standard ezt jobban behatárolja, de vannak még szerencsére 68-70cm-es nem csapott seggűek. A súlyuk 35-45kg között van.

A roti 65-68cm körül mozog és 40-50kg közöttiek, ekkor ideális (nem az elhízott példányokról beszélek, hanem mindig ideális súlyról).

A pitbull game változata 18-20kg, a városiak pedig max. 25-kgosak. Az amstaffok kicsit súlyosabbak, de azok sem haladják meg a 35kg-ot (és akkor már sokat mondtam).

A kau-káj mérete átlagosan 70-80cm között van, a súlyuk 50-70kg. A dolgozó (értsd nyáj mellettiek) kutyák ritkán lépik át a 75cm-ert és az 55kg-ot, tehát kisebbek mint a városi testvéreik.

Tavaly az ópusztaszeri pásztorkutyás találkozón, ahol volt kb. 8-10 káj, 5-6 kau, 1 moszkvai, 3 komondor és 1 kuvasz, mérve voltak a kutyák. A legnagyobb egy komondor volt, 86cm-es marmagassággal és 69kg-al, a második egy kaukázusi, aki 67kg volt. Ezek a kutyák már extrém méretűnek számítottak.


Na. Lehet elég összevissza lett a dolog, de ez kikívánkozott belőlem.


2011. aug. 10. 10:25
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
100%

Egyet értek veled Kérdező már én is futottam össze ilyen emberekkel. Szerintem az ilyenek főként nagyzolásból mondják ezeket, hogy hát az ő rotijuk 70kiló. Hát akkor az a roti úgy nézne ki mint egy hordó körülbelül. Nem azt mondom múltkor tényleg láttam egyet amin biztos, hogy volt vagy 10kiló felesleg, de szerencsétlen úgy is mozgott a kerítés mögött mint valami döglött lajhár, de azért próbált ugatni. Nem elég, hogy nem mozgatják szerencsétlen kutyát, de még halálra is etetik.

Na szóval vissza térve az eredeti dologra az én kutyámat meg mindig 2-3 kilósnak nézik pedig 7 kiló.

A volt német juhászkutyám még fénykorában volt 50kiló, de nem volt kövér. Mondjuk ő magasabb is volt a standardnél mert mikor mértük 69 centi volt a marja.

Csak a sok hozzá nem értő ember még el is hiszi hogy fúú milyen nehéz kutyád van közbe meg irreálisan sokat mondanak és ha tényleg annyi lenne akkor gurulna a kutya. Sokan lódítanak ezzel. Hirdetésbe találkoztam már olyannal, hogy 40kilós pitbull-tól kölykök, de ott volt a képen. Jó esetben volt képről 30kiló az a kutya és akkor a fajtatisztaságát még meg sem kérdőjeleztem csak ránéztem a képre...

2011. aug. 10. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
100%
azért mert jó villogni hogy úúú van egy 100kg kaum,ez szét tép mindent..ide nem jön be senki, stb.:D
2011. aug. 10. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
27%

még mindig csak azt tudom mondani, hogy OLVASS UTÁNA TÜZETESEBBEK A KÁJNAK.


Attól még, hogy ez az átlag, vannak iszonyú nagy példányok.

Nem azt mondom, hogy ez feltétlenül jó, én az én kájommal pl. kölyök korában iszonyú sokat idegeskedtem, mert kölyökként volt akkora, mint egy kifejlett szuka.

Emiatt állandóan orvoshoz rohangálás, gyógyszer, mert diszplázia gyanú és jajistenem szegény kutya, rengeteget úsztattam, nem futtattam, csak sétáltattam, de azt rengeteget, a kajálására baromira odafigyeltem/figyelek, aztán kiderült, amikor nézegette az orvos a combcsontját, hogy jaaa... még sincs semmi baja, csak kicsit nagy lesz a szentem.


Erről ennyit.

De most már le is mérem, hány kiló basszus.


De nyugodtan kérdezz meg egy normális, hozzáértő káj-ost, lehetőleg tenyésztőt, hogy mi a véleménye, akadnak-e mázsás példányok.

Aztán less egy nagyot.

2011. aug. 10. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
100%
És akinek vajon fingja sincs a kutyája súlyáról, vajon mi szerint eteti?? Illetve akkor nem véletlen az a rengeteg elhízott kutya...
2011. aug. 10. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
100%

Jogos a kérdés, rengeteg baromságot olvasok itt ezzel kapcsolatban.


Az etetésre nyilvánuló megjegyzés találó.

2011. aug. 10. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 A kérdező kommentje:

Ismerek 50kilós labradort, képzelhetitek milyen.

Láttam 8 hónapos roti szukát 40 kilósan, mikor a kutyasuliban az oktató finoman megkérte a gazdit, hogy fogja vissza a kaját mert túlsúlyos a kutya, megsértődött és nem hozta többé a kutyát.

A KÁJ-os emberke itt az oldalon szintén 100kilós és annál nagyobb méretű KÁJ-ról zagyvál össze butaságokat. Egy nőstény oroszlán 130cm marmagasságú és ehhez párosul 110-130kg súly. Ugye mindenki látott már oroszlánt emberhez képest, hogy mekkora. Akkor ne mondjuk már azt, hogy egy fele akkora méretű kutya közel azonos súlyú...


Köszönöm azoknak, akik valamilyen szinten egyet értenek velem, nem az volt a célom hogy bárkit megsértsek, vagy a kutyáját kritizáljam. Egyszerűen én is úgy gondolom, hogy aki kutyát tart, nagyjából legyen tisztában a méretekkel. Nem kell kilóra, centire pontosan tudni, de azért dupla akkorákat ne lóditsunk már. :-)

2011. aug. 10. 11:52
 17/25 A kérdező kommentje:
Egyébként pedig sok állatorvosnál található digitális szőnyegmérleg, amire rááll a kutya és már mutatja is a súlyát. A táplálás szempontjából is érdemes legalább az évi kötelező oltásnál lemérni, illetve ugye a féregtelenítő tabletta miatt is (már aki ad), illik tudni a kutya súlyát. :-)
2011. aug. 10. 11:55
 18/25 anonim ***** válasza:
A Fressnapfban is van mérleg. Mi csak macskakajáért és kutyát mérni szoktunk bemenni. 40 kilóig még ölbe véve személymérlegen meg tudtam mérni, de az régen volt.
2011. aug. 10. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
Egyszer a labi szukámra 17 kg montak.Hát néztem egy nagyot...Amúgy 25-26 kg ez a fajta súlyának alsó határa de az állatorvos szerint (tatai) semmi baja.Marmagasság 56 cm körül van.
2011. aug. 10. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:

Az emberek ennél sokkal nagyobb hülyeségeket írnak le és hisznek a kutyákról. De én csak reménykedem, hogy lódítanak és nem tényleg ezt hiszik, hogy a kutyája 100 kiló meg 100 cm.

Illik tisztában lenni a saját kutyánk súlyával, mert ez alapján kell a tápot adagolni, elég érdekes lenne, ha egy 40 kilós kutyának 70 kilóra előírt mennyiségű kaját adnának.

2011. aug. 10. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!