Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ugyanakkora-e az esély?...

Ugyanakkora-e az esély? Tenyésztett, VS. Szaporított kutya.

Figyelt kérdés
A tenyésztett kutya is ugyanúgy elpusztulhat valamitől, mint egy szaporított. Megmérgezhetik, elütheti az autó, ellophatját (barátnőmét ellopták), kullancsfertőzés, rozsdás szögbe léphet, stb.. Hogy ha nem valamilyen genetikai cuccban pusztul el, akkor is megvan ugyanúgy az 50 % esélye, hogy idő előtt elmegy, ill az 50 % esély arra, hogy szép és hosszú élete lesz. Ezért nem fogok válogatni. Amikor megtalálom azt a kutyust, aki elsőre meg tud fogni valamivel (a befogadott cicával igy jártam), nem fogom azt nézni, hogy tenyésztett-e, szaporított, vagy menhelyi. Csak viszem haza és nem filózok. Majd pedig egyekszem neki a legszebb életet biztosítani, legyen az bármilyen hosszú mert sose lehet tudni mit hoz a holnap.
2011. aug. 23. 12:13
1 2 3 4
 31/37 anonim ***** válasza:
100%
Bocsánat, nem veszekedni akartam, de most már okosabbak vagytok ennyivel, és ez jó. Tényleg elkaphatta valaki, mert haza kellett volna, hogy találjon. Aztán nem tudom, hogy milyen helyen is laktok, de ilyen akármelyik kutyussal lehet, úgyhogy ettől még ne legyél oda a szaporítókért, ez csak egy rossz tapasztalat.
2011. aug. 23. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/37 anonim ***** válasza:
100%

azért nem szerencsés a tenyésztők mellett a "garancia" és "genetikai biztonság" érvekkel jönni, mert az ilyen kákán is csomót kereső kérdezőknél ilyen módon visszaüthet.


annak, hogy tenyésztőtől veszem a kutyám csak egyik része az, hogy ellenőrzött minőségű maga a kutya, de másik - számomra sokkal fontosabb része - a vérvonal, a párosítás, az az "anyag", amit a szüleitől kapott.


a magam részéről sosem csak úgy lecsaptam egy szimpi kiskutyára, mindig, mindegyik kutyámnál (kiv. a legeslegelsőt) hosszas tervezés előzte meg a vásárlást, megismertem a vonalakat, fejben elterveztem milyen kölyökre vágyom, és mikor láttam egy tenyésztőnél olyan párosítást, ami ehhez közel állt, akkor szóltam, hogy stipistop! van olyan kutyánk, akinél csak az anyuka és az apuka számított, a többi felmenőt nem is figyeltük, mert a szülőknek voltak kimagasló képességeik, és van olyan kutyánk is, akit "papírra" vettünk, maguk a szülők nem rendelkeztek extra jó eredménnyel (de nem is voltak rosszak!) viszont törzskönyvében olyan vonalak egyesülnek, amihez komoly reményeket fűztünk. és olyan kutyám is van, akinek csak az anyukájába szerettem bele (de halálosan), és mindegy volt, hogy a tenyésztő milyen kant tesz rá. egyszer sem nyúltunk mellé, nagyon jó képességű kutyáink vannak, természetesen nem hibátlanok, de amit vártunk tőlük, azt teljesítik.

és mikor arról van szó, hogy pörgős, fejben erős, kitartó, zsákmányos és tökös kutyát akarok, akkor leszrom, hogy nem 20ezer, hanem 100. a vételárat csak egyszer kell kifizetni, viszont utána öröm együtt dolgozni a kutyával!


az említett legeslegelső kutyám egyébként kartondobozból kivett kis szaporítvány volt, szegénykém nagyszerű kutya volt, de entrópiuma volt, kétoldali súlyos, kopott csípőízületi diszpláziája, és a fajtajellegtől is messze volt küllemileg. nagyon szerettem egyébként, de szörnyű volt szembenézni a betegségeivel...


baleset érheti a drága kutyát is, de nálunk a drágák és az ajándékba kapott kis keverékünk is ugyanolyan rangú családtagok, ha beteg lesz kezeltetjük, ha baleset éri, rohanunk vele az orvoshoz. ugyanazt kapják enni, ugyanolyan minőségben foglalkozunk velük.


egyébként nagyon sok itt a fogalomzavar is. sokszor jönnek itt azzal, hogy a tenyésztőtől kapott kutya beteg lett, a tenyésztő meg szrt rája, hogy a kiskutyák milyen nyeszlettek voltak, stb. az ilyen NEM TENYÉSZTŐ!!! lehet, hogy van kennelneve, lehet, hogy eljár kiállításra, de tenyésztőnek lenni nem szakma, ez egy elkötelezettség, amit szívvel-lélekkel lehet csak csinálni!

a tenyésztő a fajta javításán ténykedik, minőséget állít elő, fajtaszinten igyekszik jót, jobbat előállítani.


az, aki csak a létszámot növeli, az nem tenyésztő. még akkor sem, ha mindezt rózsaszín mázba burkolja, az utolsó náthára is szűreti a kutyáit és ott illeg minden kiállításon! nagyon sokan esnek abba a hibába, hogy a cukormázas felhőkön ücsörgő hobbikutya-gyártókat tenyésztőnek hiszik... attól, hogy a középszar kutyájára rátett egy majdnem jó kant, majd az egészhez gyárt egy hathatós körítést, de gyakorlatilag nem csinál mást, mint közepes minőségű kutyákat gyárt, hobbira attól még nem lesz tenyésztő, sőt... akinek nem is célja, hogy jobbat állítson elő, az vajh mire "tenyészt"? -> hát a piacnak!

természetesen a gondos tervezésből is lehet bukta - ilyen a genetika - de ha legalább a cél az volt az alommal, hogy valami ütőset állítson elő, az már értékelendő. szerintem.

2011. aug. 23. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/37 anonim ***** válasza:
menj el menhelyre és fogadj örökbe egyet...
2011. aug. 23. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/37 anonim ***** válasza:

Mi a kérdés? Leírtad, Te miként választasz kutyát. És?

Jogod van hozzá, hogy így tegyél. Másnak meg joga van hozzá, hogy másként válasszon.

Nem úgy vesz magához a legtöbb ember kutyát, hogy mekkora az esélye az elütésnek, kullancsnak, miegyébnek.

2011. aug. 23. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/37 anonim ***** válasza:
100%

Viszont a "genetikai cuccot" hozzá kell adni a "bármi megtörténhet"-hez mert mindkettő jelen van az életben. És ezzel igenis sokkal nagyobb az esélye annak hogy a szaporított kutya hal meg, mert neki pluszban ott van a "genetikai cucc". Akkor már mondjuk ne is oéltasd be, mert hiába oltatod, ha jön egy vihar és belecsap a villám... Hát nem? Miért nezárjon ki minden lehetséges veszélyt az ember ha tud?

De hát a te bajod/dolgod. Csak ne nézd már le ha valaki törzskönyves kutyát vesz tudatosan.

2011. aug. 23. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/37 panettone ***** válasza:
100%

Bocsánat a többiektől nem olvastam el a válaszokat, egyszerűen ennyi tenyésztőtől/szaporítótól kérdésre végig olvasni a sok korlátolt szűklátókörű ember véleményét baromi fárasztó.

A szaporító, a hobbi szaporító az egy almos, gazdi a véletlen alom vagyis a tkv nélkül született kutyák : röviden a felsleges szaporulat két okból elítélendő.

1 a tkv nélkül eladott kiskutyák szaporulata ellenőrihetelen, lehet hogy a jó körülmények között született és eladott tkv nélküli kiskutyák /főként egy divatos fajtánál/ később, pontosan azért mert nem tudni kik is valójában a felmenői egymásközött kerülnek fedzeteésre vagyis egy Szabolcs megyében gazdihoz került szukát befedzhet egy akár Egerben élő kan is, aki simán lehet a tesója vagy a nagyapja, vagy az időközben gazdit cserélt apja is!!!

Két egészséges kutyának így születhet beteg kölyke. Lehet hogy a legnagyobb körültekintéssel választasz de nem tudhatod mibe nyúls.

2 a fajtát teszitek ezzel tönkre! Leszarom, hogy a te kutyád milyen boldog lesz hogy mi mindent fog megkapni ha abból az alomból egyet agyonüt a gazdi mert mondjuk (öröklött gyenge idegrendszer vagy kölyök kori nevelési hiba miatt) agresszív, vagy kerül letrapált kizsigerelt felnőtt szukakként a fajtamentéshez.

Egy alom többnyire 2-4-6-8-de akár 10 tkv és többnyire chip nélkül eladott kiskutyát jelent...

2011. aug. 23. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/37 anonim ***** válasza:
45%
Nem akarok vitatkozni, de el szeretném mondani az én véleményemet erről az ügyről. Én nem értem miért vagytok ennyire odáig a tenyésztőkért. Őnáluk is lehet hibás sőt halálosan beteg egyed. A szaporítás nem szép dolog és ameddig ez a kutya ellen irányul addig elítélendő, de vannak olyan helyzetek amikor egy szaporító jobban bánik a kutyáival mint egy tenyésztő. Igaz hogy az itteni kutyás helyzet szánalmas, de ez nem a szaporítok miatt van hanem az emberek hozzáállása miatt. Áttérve a balesetekből született kutyákra szerintem nekik is joguk van egy boldog életre és nem szabad azért elvágni a lehetőségeit mert törzskönyv nélküli netalántán keverék. Visszatérve a törzskönyvre azt lehet hamisítani is. Ezért többekközött Svájcban nem a törzskönyvet nézik hanem komplett genetikai vizsgálat alá vetik őket. Így még néhány törzskönyv nélküli egyed is kap esélyt génei továbbörökítésére. A lényeg az az hogy bárhonnan veszük a kutyánkat szeressük és legyen számunkra a világ legkülönlegesebb kutyája. Hiszen a rosz szaporítóknál született kölykök sem tehetnek arról hogy olyan körülmények között jöttek a világra és megérdemlik az életett egy családban. Ám ehez az emberek hozzáállásán is változtatni kell.
2011. dec. 30. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!