Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi ilyenkor a legjobb megoldás...

Mi ilyenkor a legjobb megoldás? Jól cselekedtem?

Figyelt kérdés
A kutyám ma megpróbálkozott a határok feszegetésével, tilos a konyhába bemennie, de míg én a szobában gépeztem, ő ezt megtette. Ellopott egy villát és egy fakanalat. A csörgést hallottam, amit az evőeszközökkel művel, kimentem, és lakaptam a 10 körméről. A szobában fellelhető tárgyakat felédobáltam, morogtam rá, földreszorítottam. Jól tettem?
2012. febr. 23. 22:36
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
72%
A dobálózással már tényleg elvetetted a sulykot, ekkora bűnt azért nem követett el a kutya.
2012. febr. 24. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
65%

Amikor valaki azt írja, hogy rámorog a kutyájára, akkor valahogy én már nem tudom komolyan venni, de azért remélem, hogy a kutyának sikerült :D Azt azért megnézném, amikor egymás fenekét szaglásszátok :))

Na, bocsánat, viccet félretéve, szerintem rohadtul túlreagáltad. Nem harapott meg vagy ette meg a kedvenc tengerimalacodat, csak levett egy nyomorék kanalat az asztalról. A dolgok szanaszét dobálása a te instabilitásod ékes példája volt, ahogy a földre szorítás is, kicsit olyan, mintha te elmebeteg módon védenéd azt a fakanalat meg a villát. A büntetés mértéke mindig arányban kell álljon a "bűn" nagyságával. Mit fogsz csinálni vele, ha elveszi az egész ebédedet, vagy neadjisten rád morog egyszer? Beleharapsz? Mert ezek után már csak az marad fokozásnak. A leszorítás egy nagyon durva reakció (konkrétan az az üzenete, hogy "most rohadtul átharaphatnám a torkodat, ha akarnám, és még gondolkodom egy kicsit, hogy megtegyem-e", tehát kvázi halálos fenyegetés), a kutyák is ritkán csinálják egymással. A morgás pedig figyelmeztetés, azt jelenti, hogy "ezt most fejezd be, különben lesz következménye", te meg ezen üzenet MELLÉ raktad a következményt. Össze-vissza "beszélsz" a kutya szemével nézve. Nem baj, ha ismersz ilyen technikákat, csak tudd, mikor, miért és hogyan kell alkalmazni őket.

A helyes reakciót nehéz megmondani. Ha a csörgéstől megijedt és elszaladt, akkor elég lett volna rondán nézni rá, hiszen a csörgés okozta ijedtség önmagában is elég büntetés. Kajalopkodásról is le lehet úgy szoktatni kutyát, hogy a csirkecsontra rákötsz egy pár konzervdobozt, többet nem fogja megpróbálni elvenni az asztalról. Ha még a konyhában kaptad el, akkor egész egyszerűen ki kellett volna szorítanod testbeszéddel onnan (ha neked az jön be, moroghatsz is mellé), leállni, ha kiért, és addig nézni rá rondán, amíg el nem somfordál, azaz át nem engedi neked a teret.

A szabályokat néha újra le kell tisztázni, de az első bepróbálkozásért rögtön így nekiugrani... Lehet, hogy a konyhába többet tényleg nem fog bemenni, de szerintem a saját vezéri pozíciód megsínylette az esetet.

2012. febr. 24. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
72%
És ezt egyébként tapasztalatból mondom, én is úgy kezdtem kutyát nevelni, hogy minden "bűn" egy kategória volt, egyforma nagy büntetés járt érte az első alkalomtól. Bízik bennem a kutya, ha "helyzet van" bárki vagy bármi mással kapcsolatban, de azért látom még néha a szemén, hogy tart a reakciómtól, ha valami megkérdőjelezhetőt csinál, új dolgot tiltok meg neki, vagy csak nem érti, miért csinálok vele valamit. Évekig kiszámíthatatlan voltam a számára, pár hónapja ébredtem rá erre, és még helyre kell rakni a dolgokat. Úgyhogy mindig gondold át, mennyire volt fontos az adott dolog, és aszerint büntesd. Ha a falkavezéri pozíciód stabil alapokon áll, akkor a kutya automatikusan meg akar majd neked feleni, neked csak az a dolgod, hogy annyira büntesd, hogy a megfelelési vágy és a kísértés mérlegét az előbbi felé billentsd.
2012. febr. 24. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:
Igazad lehet, de ez számomra nagyon nagy bűnnek számít, nem is a fakanállopás, hanem, hogy a legelső pillanattól le volt tisztázva, hogy a konyha egyszerűen tiltott terület számára, ezt 2 hónapig nem is kérdőjelezte meg, betartotta, és most mégis bement. Úgy érzem, próbálgatni akar engem, ezért reagáltam ilyen hevesen. Ha csak csúnyán ránézek, akkor arra az időre, míg nézek rá, kellemetlenül érzi magát, de utána már fut felém, mintha mi sem történt volna.
2012. febr. 24. 00:47
 15/18 anonim ***** válasza:
31%

minden amit csináltál csak erőszakot, kényszert, félelemkeltést, fenyegetést fejez ki egy kutya számára és csak bizalmatlan lesz veled szemben a kutyád...

egyértelműsíteni kell a szabályokat-ha egyértelműek akkor meg ilyenkor ismételni....éteznek már kitünő szakkönyvek a kutyalélektan, magatartásformálás, nevelés területén is-érdemes lenne elolvasnod egy párat mielőtt végleg tönkreteszed a kutyádat!

2012. febr. 24. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

Az nem baj, ha a kutya nem lesz lelkibeteg a büntetéstől :) Természetes viselkedés náluk, hogy veszik az üzenetet, aztán továbblépnek. Ettől még az üzenet eljut a fejükig, csak nem rágódnak rajta. Értem a gondolkodásmódodat, én is csináltam, hogy minden szabály megszegése ugyanakkora főbenjáró bűn, de nem hatékony. Tényleg.

Amit meg kihagytam az előző kisregényből, az az, hogy ha a kutyád fél a repülő dolgoktól, te meg tárgyakat reptetsz körülötte, hogy féljen, az nem nevelés, hanem terrorizálás. A félelmeit oldani kell, nem értelmetlen rettegés okozására használni. Ahelyett, hogy megvédenéd őt a félelmetes dolgoktól, bántod velük. Ez sem tesz éppen jót a bizalomnak. A repülő tárgyakkal meg kell barátkoztatni a kutyát, megtanítani neki, hogy nem kell tőle félni, nem eszközként használva visszaélni a félelmével. A kutya szemében te leszel a félelem okozója, és ő marhára nem érti, hogy miért teszel ilyet, mikor egy falka vagytok.

A lényeg, hogy a nevelés nagyon, de nagyon fontos, és örülök neki, hogy komolyan veszed. De gondold át, hogy a bizalom is legalább ugyanannyira fontos, ne hanyagold el, és ne menjen a nevelés a bizalom rovására.

2012. febr. 24. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
Mi lett a legújabb kérdéseddel? Válaszoltam egy jó hosszút és mire elküldtem, addigra a kérdés eltűnt...
2012. febr. 24. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:
Letörölték, mert kérdésismétlés:( Esetleg le tudnád ide írni, kíváncsi lennék rá.
2012. febr. 24. 22:25
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!