Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Sétáltatással kapcsolatban...

Sétáltatással kapcsolatban adnátok tanácsot?

Figyelt kérdés

Elég sok értelmes hozzászólást szoktam itt látni, így gondoltam, megkérdezem a véleményeteket. Felnőtt kan kutyám van, kertben tartjuk és területen belül a dominancia legkisebb jeleit sem mutatja, mindent első szóra megcsinál, megvárja amíg engedélyt adok neki, ajtónál is megáll, előreenged, tényleg szinte elég ránéznem és tudja mit akarok tőle, egy pisszenés, egy intés elég neki.

Viszont amikor sétálni megyünk...odafelé mindig húz, hiába állítom meg, fordulunk meg,maradok nyugodt, utána ugyanúgy csinálja. Sajnos mindig ugyanazon az útvonalon megyünk, így tudja hova fogunk menni, de ezt más okok miatt nem lehet kiküszöbölni.

Ha elengedem városon kívül, visszajön hozzám, sőt, ha lát más sétálókat megáll és rámnéz, mintegy kérdőn, hogy "most ugye oda kell mennem" vagy egyszerűen elmegy az útjukból és leül, megvár.

Mégis, amikor póráz van rajta, úgy érzem, nem figyel rám,nem veszi fel a kontaktust, csak megy a saját feje után. Kíváncsi lennék, mit ronthattam el. Sajnos az ő egészségi állapota már nem engedi a mindennapi sétát, így azt hiszem rajta már nem nagyon fogok változtatni (8 éves), de ha a jövőben lesz kutyám, nem szeretném ugyanezt a hibát elkövetni vele is.



2012. máj. 17. 16:45
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:

Először is köszönöm a sok igényes hozzászólást! ha még valakinek van valami ötlete, jöhet nyugodtan, tényleg kíváncsi lennék arra is, hogy hol és mit ronthattam el vele, legközelebb mit kellene másképp csinálni.

Amikor elkezd húzni (jobban) mindig rántok a pórázon és használok vezényszót, aztán csak kicsit húz...de ezt nagyon sűrűn kell csinálni, főleg amíg ki nem érünk a városból. Kint nem nagyon szokott találkozni mással, de az biztos, hogy nagyon várja hogy odaérjünk, ott elengedem, rohangálhat kedvére.

2012. máj. 17. 20:26
 12/27 anonim ***** válasza:
Én mindig megállok, és várok egy kicsit. Ha elindulok, és ő megint belefeszül, ismét megállok. Csak akkor haladhat, ha laza a póráz. Vedd rövidebbre, ha azt szeretnéd, hogy közelebb legyen hozzád.
2012. máj. 17. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 A kérdező kommentje:
Nem veszi "büntetésnek" ha megállunk, ugyanolyan lendülettel indul. Ezt is próbáltam nagyon hosszú ideig, de eredménytelenebb volt, mint ha megrántottam és visszafogtam.
2012. máj. 17. 23:05
 14/27 anonim ***** válasza:
100%

"Ha nagyon húz, megrántom" - ez a baj. Ha csak kicsit húz, azt miért fogadod el? Tanuljon meg kicsit se húzni. Könnyebb felfogni a kutyáknak a szabályokat, ha azok egyértelműek, mint az "igen" vagy a "nem", nem csak valami képzeletbeli határvonalat kell eltalálniuk a "kicsit" meg a "nagyon" között. Legyen számára is tiszta, hogy mi az elvárás. Momentán nem tudja mihez kötni azt, hogy te mikor unod meg a húzást, egyedül arra támaszkodhat, hogy mikor szólsz érte.

A bökés meg hatásos, ha elég erősen csinálod :) Ha a mostani erővel észre sem veszi, bökd erősebben, nem fog neki fájni, hiszen most meg se érzi, mehetsz még messzebbre. Legyen meglepő, kizökkentő ereje.

Ha megállás után öt percig nem nézett rád, akkor állj vele tíz percig. Vagy negyed óráig, vagy ameddig szükséges. A kutyanevelés nem mindig megy gyorsan, elég sokszor az dönt, hogy ki a kitartóbb. Ha te vagy az, akkor a kutyának egyszer csak le fog esni a lényeg, mert elkezd majd gondolkodni a változások okán, és onnantól kezdve sima ügy lesz minden.

2012. máj. 17. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
Vagy akár elkezdhetsz vele klikkerezni is, és séták során a szemkontaktusra és a laza pórázon közlekedésre klikkelni. Nem csodaszer az sem, de felgyorsíthatja a folyamatot.
2012. máj. 17. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 Szilvi & Argos ***** válasza:
100%

Amikor a pórázon közlekedésnél nem csak a laza pórázt, hanem a láb mellett menetelt kezdtem elvárni és a kutyám kicsit beelőzött, akkor eleinte mindig azonnal hátraarcot vágtam, a kutyát magam után rántva. Ezt sokat, és minden egyes húzáskor/eléd lépésnél meg kell csinálni, különben a kutya nem tudja, hogy éppen húzhat-e vagy sem! EGy ismerős labrador-gazdit tanítottam erre a technikára. Amíg betartotta a dolgot, addig működött, de aztán nem várta el, mert "ciki a fordulgatás sok ember között", "nincs időm", stb.

Most már csak azt csinálom, hogy ha megelőz, akkor hátrálok 3-4 lépést, és a kutya automatikusan beáll mellém-mögém. Talán ezt is hasznos lehet Nektek!

2012. máj. 17. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Nekem most a határvonal az, hogy ha láb mellett jön, nem előzhet meg. Akkor rántok a pórázon, ha megindulna és elém akarna menni. Így végülis nem cibáljuk egymást, csak feszes pórázon kell tartani és korrigálni, ha eszébe jut valami. hazafelé úton gyönyörűen jön láb mellett, laza pórázon, így gondolom, érti Ő, hogy mit várnék el. Sőt, ha odafelé kocogunk, akkor is jön szépen laza pórázon,rám figyelve, de sajnos pont miatta már ezt sem lehet.

A bökésről: ha megállunk, áll ő, de meredten figyeli az utat, ha megbököm, semmi..ha erősebben, max annyit érek el, hogy kibillen, de fel se néz. Ezt nem tartom normálisnak, hogy ilyenkor nem tudom felhívni a figyelmét, gyakorlatilag semmivel. Ha póráz rajta van, mintha süket és vak lenne.

Klikkerre, jutalomfalatra nem volt szükség nevelés során, más körülmények között mindent megcsinál, mert a kedvemben akar járni. És úgy neveltem, hogy mindig kap megerősítést szóban, amikor elvégezte amit kértem tőle. Úgy tűnik, ez bőven elég is neki.

És nem tartom cikinek a fordulgatást, vagy hogy 5-10 perceket állok az utca közepén. Úgy érzem, tényleg elég következetesen használtam a különböző módszereket, mindegyiket legalább két-három hónapig, minden egyes sétáltatásnál, eredménytelenül. Vagyis annyi eredménnyel, amit leírtam.

2012. máj. 18. 11:35
 18/27 anonim ***** válasza:
49%

A kutya nem tudja, hogy az az elvárás, hogy laza pórázon menjen, hiszen nem az az elvárás. Elvárás az, amit _elvársz_, és nem fogadsz el mást, te viszont teljesen normálisnak tartod a feszes pórázon közlekedést. Érted a problémát, ugye? :) A határvonalat meg nem fizikai határként értem, hanem a póráz feszülésének fokozataira gondoltam. Nálam a határvonal konkrétan a póráz megfeszülése volt mindig is, nem is húz a kutya. A kicsit húzás nem határvonal, hanem határsáv, amit nehéz belőni a kutyának is, meg neked is, és könnyű elcsúszni benne.

Ha a tényleg kutya tudná, hogy nem előzhet meg, akkor laza pórázon sem előzne meg. Tehát végső soron nem tudja, csak a feszes póráz tartja vissza :) Lehet az is amúgy, hogy helyzethez köti az elvárást, visszafele laza póráz, odafele feszes póráz, mert ezt szokta meg, erre tanítottad akaratlanul is.

És mint mondtam, ragaszkodhatsz a feszes pórázhoz, csak a saját dolgodat nehezíted meg vele. Gondolkozz el rajta, ne a kifogásokat keresd :) Most kicsit úgy tűnik nekem, mintha csak panaszkodni jöttél volna, nem megoldásért, mert mindenre csak a kifogásokat hozod, hogy miért nem csinálod úgy :) Klikkerre eddig nem volt szükség, remek, nem is mondtam, hogy volt, vagy kellett volna, hogy legyen. Csak megemlítettem, hogy most segíthet :)


Amúgy a figyelme felkeltésével kapcsolatban meg elmondom, mire gyanakszom. Mivel nem te vezeted őt, hanem ő téged (feszes póráz ugye), ő kontrollálja a sétát, ő érzi feladatának, hogy mindent az irányítása alatt tartson, az meg nem megy, ha közben rád figyel. Te úgyis jössz mögötte, érzi, hiszen feszül a póráz, ezért van ideje minden másra figyelni, keresni a veszélyt, az érdekességet, mindent, mint egy jó vezetőnek. Abban a pillanatban, hogy megmutatod neki, hogy nem az ő feladata mindent szemmel tartani, mert te viszed őt sétálni, nem pedig fordítva, lesz ideje rád figyelni. De ez tényleg nem megy feszes pórázon.

2012. máj. 18. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 A kérdező kommentje:

Értem amit mondasz, és hidd el, nem ez volt az elvárásom, ez a mostani állapot mintegy kompromisszum. Mint már írtam, Őt már sajnos nem nagyon lehet sétáltatni, így nem feltétlenül neki keresnék megoldást, inkább kíváncsi vagyok, hogy mit rontottam el, mit ne kövessek el legközelebb. Nem kifogásokat keresek, hanem pont ezért írom le, hogy mit hogyan és miért csináltam vele így és szívesen fogadom a kritikákat. Én abban a helyzetben ezeket láttam jónak, de lehet külső szemlélő rávilágít, hogy itt "b@asztad el kisszivem"...

És igen, amúgy azt érzem, hogy odafelé olyan, mintha ő lenne a főnök, vagy mintha nagyon nagyon felpörgött állapotban lenne. Mert egyébként ha pl. más kutyával találkozunk, rám bízza a helyzet kezelését, nem viselkedik dominánsan. Más helyzetben, meg abszolút nem jellemző rá a dominancia, se otthon, se elengedve. Amikor elengedem, pl. ha útelágazás van, megáll, rám néz és nem megy tovább, amíg nem mutatom meg, merre. Vagy engedélyt kér, hogy stégre lemehessen, ha kutyát/embert lát, megáll, rám néz, vagy vissza is jön magától. Ezért is nem értem, miért nem tudom városon belül megtanítani a laza pórázat. És az, hogy engedem húzni, már csak utóbbi időszak "kompromisszuma". Tényleg nagyon nagyon sokáig próbálgattuk a különböző módszereket. Mármint egyszerre mindig egyet és azt minden nap, hónapokig, de semmi változás nem volt.

Amúgy más kutyával nincs ilyen gondom, ezért is bosszant ennyire. Nem egy ismerősnek tanítottam már meg kutyáját sétálni, vagy otthon viselkedni, sikerrel. Úgy érzem, elég jól értek hozzájuk, könnyen rájövök, hol lehet a probléma és általában tudom is kezelni.

Viszont Őt más se tudja jobban sétáltatni. Van egy két "nagy kutyás" ismerősöm, de feladták. (klikkerrel is próbálkozott az egyik, de baromira hidegen hagyta a kutyát)

Bocsi, hogy hosszú lett és tényleg nem magyarázkodásnak szánom, ha valamit elrontottam, vállalom. Igazából már tényleg nem az ő átnevelése lenne a célom, hanem a probléma feltárása, hogy tanulhassak belőle.

2012. máj. 18. 12:18
 20/27 anonim ***** válasza:
52%
Szerintem eltúlzod az egészet. Én tényleg kontrollmániás vagyok a kutyáimmal, de még szerintem is sok ez. Van egy tökéletes kutyád, szót fogad, még klikker meg jutalomfalat sem kell neki, ráadásul beteg szegény, te meg azon túráztatod magad, hogy úristen két cm-vel feszesebb a póráz. Lehet más kutyával nincs ilyen bajod, de más kutya nem a tiéd, nem élsz vele, nem tudhatod, hogy hány más problémája van. Szerencsétlen kutya csak energikus, menni akarna sétálni, hisz amúgyis keveset mozoghat. Ilyen egyszerű. Nem kell a kutya minden mozdulatát kontrolálni.
2012. máj. 18. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!