Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ennyit ér az a r. ohadt...

Ennyit ér az a r. ohadt törzskönyv és egészségügyi szűrés, stb?

Figyelt kérdés
Rettentően dühös vagyok. 2 éve kapott a párom apja tőlünk egy golden retrievert. Nem itthoni tenyésztőtől van, külföldön vettük. A kutya egy nagyon jó kennelből lett kiválasztva, 12 hetesen hozhattuk csak el, tk-vel, chippel, szerződéssel. A szülők egészségügyi szűréseit láttuk, természetesen a szülőket is, gyönyörű, egészséges kutyák voltak, szép eredményekkel. Agility, vadászat, stb. Ugyebár az ember azért vesz elvileg ilyen helyről kutyát, hogy úgymond nyugodtan aludhasson, nem lesz baj a kutya egészségével. Átszámítva 200 ezer ft volt a kutya, persze csak hobby célra. Ha tenyészteni, vagy versenyre akartunk volna járni vele, akkor még a dupláját is elkérte volna...Ezt nem nagyzolásból írom, párom 2 évig spórolt, hogy az apja 60. szülinapjára megvehesse az "Álomkutyát". Erre múlt héten a kutya egyik nap nem tudott felállni. Egyszerűen a hátsó lábai felmondták a szolgálatot. Aztán kicsit jobb lett, majd megint rosszabb. Elvitték orvoshoz, és diszpláziát állapítottak meg a kutyánál. Műteni kell a kutyát. Úgy néz ki, hogy a vadászatot, közös nagy kirándulásokat el kell vele felejteni. Nem volt túlterhelve a kutya, és prémium táppal etette apósom. Arany élete volt. Erre 2 éves, szinte még kamasz kutya ilyen beteg lesz. Olyan iszonyatos düh fogott el, hogy el nem tudom mondani. Tudom, hogy nem a tenyésztő tehet róla, de akkor is. Itt is az emberek(köztük én is), hirdetjük a tenyésztőtől való vásárlást, biztatjuk a többieket, hogy szaporítótól NE vegyenek kutyát. Erre így járunk. És az a legbosszantóbb, hogy a szomszéd labradorja egy szaporítótól van, és már 14 éves. Most akkor mi van? Érdemes tényleg tenyésztőtől vásárolni? Mert én már úgy vagyok vele, hogy veszek egy kutyát 30 ezerért, pl egy családtól, akiken látszik, hogy szeretik a kutyájukat, és lehet jobban járok, mintha kifizetnék ennyit. Mi a garancia, hogy a tenyésztői kutya egészséges? Semmi! Persze, visszavihetnénk a kutyát, de apósomnak megszakadna a szíve, ha meg kellene válnia tőle.
2012. aug. 9. 09:07
1 2 3 4 5
 31/41 anonim ***** válasza:
0%
Nekem erről az jutott eszembe hogy általában ellenállóbb a rossz körülmények között élők szervezete, mint akik végig tisztaságban nőnek fel (itt emberekre gondolok). Lehet ezért is hogy a szaporítóktól szerzett kutya, ami leellik a kert végében sokkal erősebb lesz ilyen téren, mint a tenyésztőtől vett kutya a makulátlan környezetből. O.o
2012. aug. 9. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/41 anonim ***** válasza:
100%
Az immunrendszere biztosan marha erős lesz, ha túléli a körülményeket, ez tény. De ez a genetikán max. annyiban változtat, hogy csak a jó immunrendszerűek jutnak el a szaporodásig, de ettől még lehet ugyanúgy DP-s, rákos, süket, és ezer olyan betegséget hordozhat, amitől egy-két alom erejéig vagy sokkal tovább is tud még szaporodni a kutya.
2012. aug. 9. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/41 anonim ***** válasza:
100%

A tenyésztő nem az Isten szó szinonimája... Bár belelátnánk a genetikába, de sajnos ez nincs így. A maximum amit az ember megtehet, hogy igyekszik a legjobbat adni és ha nem jön össze akkor felelősséget vállal érte. Én pont most jártam úgy, hogy külföldre, tenyésztésre eladott kutyámról kiderült, hogy epilepsziás... már a nagyszülők sőt van dédszülő is ami nálam született és soha ilyen nem fordult elő, nincs rá szűrés sőt abban se értenek egyet az orvosok, hogy mi az öröklődés menete. Csak állok bénán és nézem ahogy, 23 év munkája elröppen mert én Istennek nem kockáztatom még egy alkalommal, hogy tőlem epilepsziás kutya kikerüljön... tudod ez a tenyésztőnek is fáj, tényleg valami jobbat, szebbet, okosabbat akart és a dolgok nem mindig alakulnak a tervezett szerint.

A DP is ilyen, fizikai vizsgálat van rá a kutya génkészletébe az ember meg nem lát bele, ha mégis beüt a mennykő akkor pedig csak a felelősség vállalás marad amit ez a tenyésztő is megtett, sajnos a szerződés nem véletlen van...

2012. aug. 10. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/41 anonim ***** válasza:
84%

Így van, még a legjobb szülőktől is születhet genetikailag silány kutya. A természet néha sajnos csúnyán közbeszól.


Viszont az is számít, hogy sajnos manapság már az a divat, hogy az összes kutya úgymond fel van turbózva. A szukát már amikor vemhes speciális táppal etetik, tömik vitaminnal és egyéb kiegészítővel. A kiskutyák ha megszületnek egy a lényeg a tenyésztőnek, hogy a leggyengébb is felnőjön és el tudja adni. Gyakorlatilag az a fajta szelekció, amit régen a természet, majd a természet és az ember együtt végzett el (mivel a szuka gyakorlatilag ugyanazt kapta, amit a többi kutya, a kölyköknél pedig csak a legerősebbek maradtak életben), manapság már nincs meg. Ezáltal a silányabb kutya az anyától nyert, majd a közvetlenül neki adott speciális kiegészítők miatt gyakorlatilag túléli, majd eladják és máris örökíti tovább a rossz genetikát. A szelekció gyakorlatilag majdnem teljesen megszűnt, kivéve ha nagyon kirívó az eset. De még ott is néha vannak turpisságok (nem is az az apa, aki fel van tüntetve a TK-n, vagy ha egyszerre több alom születik 1-2 hét eltéréssel, akkor ide-oda jegyeztetik be a kölyköket...). Ez már persze a tenyésztők sara.


Már csak a régi vágású tenyésztők között találni olyanokat, akik valóban szelektálnak. Ez persze egy bizonyos fokú brutalitást igényel. A szukát kint elletni az udvaron, nincs hőlámpa, nincs speckó puha hely, kajában ugyanazt kapva amit addig. A kölyköket szintén természetesen körülmények között tartani. Ha elpusztul, mert gyenge vagy sérült, akkor máris nem viszi tovább a rossz genetikát.


És persze van még néhány még drasztikusabb tenyésztő, aki pl. színhiba vagy egyéb apróságnak tűnő hiba miatt elpusztítja a kiskutyát. Viszont hosszú távon ez szolgálja a fajta érdekét.

2012. aug. 10. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/41 Akiteki ***** válasza:
66%
Ja, az ilyen régi vágású tenyésztőket manapság kicsit másképp hívják. Láttam a környéken néhány esetet. Mondjuk a dédanyám is a tisztaszobában szült, nem is értem, anyám miért ment kórházba velem. A fajta érdekét nem az szolgálja, hogy megöljük az újszülött kutyákat, hanem hogy nem csinálunk kötelezően minden kutyának almot.
2012. aug. 10. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/41 anonim ***** válasza:
100%
A fajta érdeke az kívánja, hogy az egészséges, de a sztenderdnek nem megfelelő kutyát ivartalanítva adják gazdához.
2012. aug. 10. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/41 anonim ***** válasza:
17%
Akiteki: az, hogy Te minden silány kölyköt felnevelsz és eladsz, az egy dolog. Neked jó, a fajtának nem. Főleg nem hosszútávon.
2012. aug. 11. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/41 Akiteki ***** válasza:
56%

85 %-os: Az irigység ellen szedsz gyógyszert?

A fajtának az olyan szaporítók ártanak, akik orrba-szájba elletik a kutyákat, amelyiket nem tudják eladni azt kiteszik az utcára vagy meggyilkolják. Kicsit szállj magadba és gondolkozz.

2012. aug. 12. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/41 anonim ***** válasza:
0%
Akiteki: akkor próbálj meg szöveget értelmezni, mert úgy látszik nem megy. Nem azokról beszéltem, akik szaporítják orrba-szájba a kutyáikat. Azokról az öregekről beszéltem, akik egy szukától 2-3 évente lehoznak egy almot, majd mikor azok között talál olyat, ami szerinte nem megfelelő, még azokat is kőkeményen szelektálja.
2012. aug. 12. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/41 anonim ***** válasza:
75%

Ebben igaza van az utolsónak...

Durva, de ők csinálják jól - biológiai értelemben. Az más kérdés, hogy ez mennyire etikus, de szerintem tartozunk annyival annak a szegény szukának és a kölyköknek, ha világra hozott 8-10-15 kölyköt, hogy a gyengébbeket kiszelektáljuk... Így az anyának nem emészti fel akkora energiáit az amúgy is megterhelő ellés és kölyökgondozás, a tesóknak pedig elegendő mennyiségű tej marad(hat).

Inkább legyen 6-7 tuti kölyök, mint 12 "közepes".


(Nem véletlen, sok az állatok is elfogyasztják az életképtelen vagy sérült kölyköket. Egy csomó tenyésztő pedig leválasztja a kicsiket a kritikus időszakban, hogy az anya meg ne egye őket! Na szerintem ez a hülyeség. + életben hagyni 15 kölyköt.)

2012. aug. 13. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!