Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Bizalom és kapcsolatépítés,...

Bizalom és kapcsolatépítés, ötlet kellene hogyan?

Figyelt kérdés

1 hónapja él velem, egy eléggé labilis és érzékeny kutyus. 8 hónapos még csak, de már pár gazdi cserén túl van, nem tudok semmit mi érte, melyik gazdi mit művelt vele. De folyton visszapasszolták a menhelyre, az ok: Nekik ilyen beszari és félénk kutya nem kell.

Nos én szeretném rendbeszedni. Szeretném elnyerni magamfelé a feltétlen bizalmát. De nem igazán tudom, hogyan kezdjek neki. Fél az idegen kutyáktól, hangos dolgoktól és minden ami új neki az elől menekül, akármilyen szituációtól és nem is tudom feloldani.

A focilasztit és a frizbit szereti. Az előbbivel sokat is játszunk. A frizbitől sajnos most tart, mert a múltkor rosszul dobtam és eltaláltam vele. Érzem, hogy nem vagyok neki a bizalmasa. Követ és jön mindenhová, ha magamhoz hívom akkor is odajön de sunyulva és hátracsapott fülekkel. A közös játék nem nagyon alakítja a kapcsolatunkat. Hiába játszom vele mindennap, jóformán csak az energiái lefárasztására jó.


2012. aug. 13. 21:56
 1/5 anonim ***** válasza:
Ne aggódj, ez ennél jóval több időt vesz igénybe, főleg egy félénk kutyusnál. 1 hónap az még semmi. Sok-sok játék (eszköz nélkül, csak fizikai kontaktussal), kedveskedés, de egyúttal határozottság és határok kijelölése és betartatása. Érezze, hogy te egy felelős, határozott vezető vagy, aki mellett nem kell semmitől félnie. A hangos dolgoktól való félelme meg majd elmúlik, csak ne simogasd meg nyugtatgasd őt, hanem légy nyugodt.
2012. aug. 13. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Nekem is volt ilyen félős kutyám, ő is mindentől sokkot kapott, megmerevedett és maga alá pisilt... aztán a saját lábán nem ment sehova...

(Őt 3 hónapos se volt amikor úgy elverték, hogy eltört a medencéje...)


Szerencsére felém elég hamar megnyílt, de kb. 4-6 hónapig nem nyúlhatott hozzá más... 2 embernek ha hagyta magát simogatni...

Még ma is tart a hirtelen mozdulatoktól, kivéve, ha én csinálom.


Én nem jártam vele terápiára, csak igyekeztem biztos pontot jelenteni neki.

De nagyon figyelni kell, nehogy túl engedékeny legyél - azzal többet ronthatsz az állapotán, mivel téged sem talál majd megfelelő vezetőnek és akkor jön csak az igazi pánik...


Szóval így, hogy nem ismerlek és a kutyát sem láttam azt ajánlom, keresd fel Kresák Ágit. akresak@gmail.com

Ő a legprofibb terapeuta, akit ismerek. Segít neked is, kutyának is.:)

Érdemes legalább írni neki, aztán a többit majd megbeszélitek - lehet, hogy egy időre panzióba viszi a kutyát, lehet, hogy lehív a kutyasulira egy terápiás találkozóra, felmérni a helyzetet stb...


Minden jót, mielőbbi önfeledt jókedvet a kuttynak!:)

2012. aug. 13. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Én nagyon hiszek a pozitív megerősítésben. A kutyádnak vissza kell adni az önbizalmát, és benned is meg kell bíznia.

Nekem van egy 6 éves kutyám, és a mai napig agyon dicsérem, és több kiképző is mondta, hogy olyan erős pozitív visszacsatolást kap tőlem mindig, hogy ettől ilyen határozott. Tényleg mindenért megdicsérem, ha megáll az út szélén, ha pisil, ha elmegy mellettünk egy ember, és ő normálisan viselkedett, esetleg odament egy simogatásért, ha kutya haladt el mellettünk, és ő szépen viselkedett. Ha séta közben megállt, és visszanézett rám, ha megvárt, ha visszajött.

Séta közben csomószor leguggolok hozzá, boldogan magamhoz hívom, és jól megölelem:) Ezek annyira megerősítik a kapcsolatunkat, és a kutyámnak olyan önbizalmat ad, mert tudja, hogy mi a jó, és mit nem szabad csinálnia.


Persze ez így könnyűnek hangzik leírva, de azért a Te kutyusoddal biztos nagyon nehéz utat kell bejárni. Én ezt a technikát javaslom, de amit a többiek írtak, azok is nagyon hasznosak.

2012. aug. 13. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A kötődési tréning lenne a lehető legjobb. Alapvetően 5 hét, de mivel már ilyen sok mindenen átment a kutya és ennyire bizalmatlan veled is, inkább 8-9 hetet javaslok. Itt az eledelen keresztül alakítod ki a kötődését feléd. A kutya ragadozó és falka állat. Ezt nem szabad elfelejteni. A farkasoknál a falka kialakulása a táplálkozás miatt volt a legjelentősebb, ott is az eledel az, amelyik első sorban egybe tartja a farkasokat. A kutyáknál nagyon hasonló a helyzet. Ezzel a tréninggel kialakítod benne azt az egészséges függést, hogy te vagy az, aki őt életben tartja, akitől származik az eledel és aki mellett így biztonságban van.

Ez arról szól, hogy ez alatt a 8-9 hét alatt csak és kizárólag kézből eteted a kutyát. A napi adagját kézből kell megkapnia feladatokra, jó viselkedésre és esetedben első sorban arra, ha nyit feléd, hallgat rád. Érdemes lenne klikkert használnod, hogy azokat a pillanatokat, amikor a kutya jól reagál a közeledésedre, a jelenlétedre azonnal meg tudd erősíteni. Ha magától feléd szagol, csak feléd néz, beáll mögéd, oda megy hozzád, csóvál neked, ezeket mind jutalmazd. Ha hívod és látod rajta, hogy szépen oldja magát, megy a szájszeglet nyalogatás, csóva, vagy már nyugodtan megy hozzád, ezeket is azonnal lehet jutalmazni a klikk-kajával. Ha bármilyen konfliktus helyzetben látod, hogy adja a csillapító jelzéseket, elkezdi kioldani magát, ásít, vakarózik, nyújtózik, szaglászik, megrázza magát (ez fontos, hisz ekkor adja le végleg a felgyülemlett feszültséget), kifordul a szituációból, és főleg ha elindul feléd, beáll hozzád, megint jutalmazd. Nagyon ajánlott hetente legalább 2, nem egymást követő napon szünetet tartani, mikor szigorúan egy falatot sem kap (nálatok még a 3 nap sem lenne nagyon rossz). Ez megemeli az ösztönhőmérsékletét, hosszú távon jelentősen eredményesebb lesz tőle a tréning. Általában azt javasoljuk, hogy lehetőleg mindig inger gazdag területen, séta során, más kutyák társaságában kapja meg a napi adagjának jó részét a kutya főleg feladatokra. Nálatok viszont azt tanácsolom, hogy csak akkor add először kint intenzívebben a kaját, mikor kezdesz javulást tapasztalni. Most is vidd sétálni és ha akkor látod, hogy szépen indul feléd, el kezd nyitni feléd, akkor is persze azonnal menjen a dicséret, de ilyenkor erre még kisebb a valószínűség. Most még csak főleg otthon kapja az eledelt a fent leírtakra. Általában az a tapasztalat, hogy az első 2-3 héten még csak romlik is a viszonya a párosnak, majd a 4. héttől gyors javulás észlelhető (nálatok ez lehet, hogy valamelyik irányba tolódni fog).

Van néhány szabálya ennek. Csak te etesd, senki más ne adjon ez idő alatt neki kaját. Se a szomszéd néni, bácsi, se utcán emberek, se rokonok, különben az egész értelmét veszti. Ne tudjon lopni otthon kaját, ne tudjon kertben, séta során felenni semmit, mert megint hasztalan lesz minden erőfeszítés. Érdemes ilyenkor a tápot kicsit hanyagolni és laktatóbb eledelt adni neki még, mint pl. vadhúst. Ez nem azt jelenti, hogy tápot ne kapjon, csak mondjuk fele-fele arányban. Ha vége a tréningnek, vissza lehet térni persze a táphoz, ha eleve azzal etetsz.


Még nagyon javaslom, hogy hadd legyen bent melletted a lakásban, hadd legyen mindig a közeledben. Ez még inkább felgyorsítja a gyógyulását. A játékhoz annyit mondanék, hogy lehetőleg ne használj eszközt, csak kettesben játszatok. És most míg nem lesz teljesen stabil feléd a kötődése, addig ne legyen se büntetés, se szidás. Most nézd el neki, ha valamilyen szabályt szeg meg, ha szemtelen, mert jelenleg a bünti csak olaj lenne a tűzre, csak összetörné őt.

2012. aug. 13. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 sippara ***** válasza:

Utolsó, nagyon jó volt - egy hasonló sorsú kutya gazdájaként - olvasni a soraidat, a büntetés részt viszont kiegészíteném a saját tapasztalataim alapján:

Maxnek (a mi kis hercegünknek :P) szüksége volt a büntetésre/szidásra az elejétől kezdve. Úgy "szoktuk", hogy megkapja a büntetést, 2-3 percig "nem szólok hozzá", majd elrohanok az ellenkező irányba, ha figyel és követ, megállok, kap egy egyszerű feladatot (pl.: ül, fekszik) és ha megcsinálta, hatalmas dicséretet. Így lassan rájött, hogy bizonyos viselkedésekért büntetés jár, de ez semmit sem változtat a kapcsolatunkon, ha legközelebb jól csinál valamit, ugyanúgy megdicsérem :)

2012. okt. 15. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!