Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen kutyát érdemes venni,...

Milyen kutyát érdemes venni, vagy örökbe fogadni egy 10 éves kisgyereknek?

Figyelt kérdés
Két gyerekem van. Egy kisfiam (Levi), és egy lányom (Panna). Úgy volt megbeszélve hogy lehet háziállatuk. Levi teknőst kért, Panna kutyát. Levi már megkapta a teknősét, De Panna még nem. Azt mondta: vagy Dalmatát, vagy Beaglet, vagy Vizslát vagy Pulit. Nem tudok dönteni. (A Vizsla lehet hogy megharapja, A Beagle lehet hogy elszökik mivel vadász kutya, a pulit nehéz rendben tartani, a Dalmata, azt se tudtam hogy létezik ilyen faj. Tudom hogy mindenre van kifogásom, de csak azért mert nem akarom hogy baja essen. De ezzel szemben ha valamelyik kutyát jónak tartotok, írjatok. És azt is hol érdemes beszerezni.

2012. aug. 27. 12:00
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
100%

Az utolsóval nagyon egyetértek!

Szerintem meggondolatlanság volt egy 10 éves gyereknek kutyát ígérni, de ha már megtetted, pláne, hogy a tesó teknőse már megvan, érdekes lenne, ha meggondolnád magad.


A kislányod nem lesz a gazdája a kutyának, a kutya nem fogja ugyanis elfogadni Őt vezetőnek - ezen nincs mit vitatkozni. Ettől még szeretni fogja, nem fogja bántani, de a lányod nem fogja tudni egyedül elvinni sétálni (és ezt nem is ajánlom...)


Tehát ez a kutya a Ti kutyátok lesz, akinek Te vagy a férjed lesz a gazdája.

A dalmatát hintók kíséretére tenyésztették ki, iszonyatos mozgásigényű, viszont nem túl fifikás kutya.

A puli, ahogy írták terelőkutya, iszonyú okos és a mozgásigénye sem akármilyen... Szellemileg és fizikailag is le kell fárasztani.

A beagle valóban makacs vadászkutya, nem túl "emberes"... Arra szelektálták, hogy rengeteg kutyával egy irányba rohanjon. Nem egy ember - egy kutya vadászott... Semmiképpen sem ajánlom, egy tapasztalt kutyásnak is becsületére válik, ha tisztességgel megnevel egy beaglet.

A vizsla nagyon emberszerető, iszonyú engedelmes - hiszen ha egy kutya előbb rohant a vadász elé, mint ahogy az parancsot adott volna neki erre, az bizony könnyen golyó miatt halt meg.

Viszont kölyökként égedelem rosszak tudnak lenni...:) Emberek munka lefárasztani őket - és hozzáteszem nem születetten engedelmes - azt bizony tanítani kell neki.


Tehát nem kis terhet vállaltál magadra.

Persze amekkora a feladat, annyi szépsége is van.:)

De mindenképpen ajánlom, hogy járjatok kutyasuliba.

(ez a kislányodnak is biztos nagy élmény lesz)

[link]

(Más kutyasulit nem ajánlok, csak tükörmódszereset. Ettől még Ti döntetek, de a Ti esetetekben, mivel láthatóan tapasztalatlanok vagytok, a tükör hozhat igazi sikert, boldog együttélést.)

Ha nem Budapest közelében laktok, itt találod meg az ország többi pontján lévő sulit:

[link]


(Az előző válaszoló sem véletlen, hogy Jan Fennell és Korom Gábor - a tükör módszer alapítója - könyveit ajánlotta.:))


Szerintem is úgy jártok a legjobban, ha felkerestek egy menhelyet, ahol elmondjátok az igényeiteket, és együtt kiválasztjátok a "szerelemkutyát".

(Érdemes tényleg szerelemből választani - az ember rögtön érzi, ki az "ő kutyája".)


Ajánlom a Noé állatotthont, a Canispro-t és a Kóborát, róluk tudom, hogy ismerik a kutyáikat, és figyelembe véve az igényeiteket segítenek kiválasztani a legjobban Nektek megfelelőt. - de a kutyasuli ha szabad így mondanom kötelezően ajánlott...:)



Kívánok Nektek nagyon boldog, örömteli kutyázást, és várunk Titeket a kutyasulin!:)



(3-7 hónapos korig kutyaovi ajánlott a megfelelő szocializáció és a gazdiképzés miatt, utána jöhet az alap- és a középfok elvégzése, végül a kutyázás színe-java - az életmódprogramok. Vigyázat, ha valaki egyszer kipróbálja, igen könnyen rászokik:))

2012. aug. 27. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:

Bocsi, nem utolsó, hanem már utolsó előtti...:)

(Mellesleg ha a Cavalier jó, akkor egy közép-ázsiai vagy komondor is... ne ilyen alapon válasszatok...)

(és tényleg figyeljetek, hogy bármilyen kutyust választotok, a kislány egyedül sose sétáltassa. Ha ne adj' isten nem jönnétek a kutyasuliba, a kutya méretétől függetlenül jó eséllyel be fogja védeni a kislányt kutyával, de akár emberrel szemben is. Ez akkor lesz baj, amikor egy agresszív kutyától védi be... Sajnos sok esetről hallani, amikor a kutyust a kis gazdája szeme láttára tépte szét egy másik... Az pedig a másik lehetőség, hogy a kislány kutyája lesz agresszív, és tőle kell majd tartaniuk az embereknek... Ez fajtától független, vizslák, borderek, bischonok, kauk is veszélyt jelenthetnek.)

2012. aug. 27. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
86%
10éves kisgyereknek semmilyet. A kutya is élőlény. Amikor gyereket vállaltál ahhoz meg kellet érni és teremteni bizonyos dolgokat. A kislányod valóban képes felnevelni egy kutyát hogy az egészséges felnőtt legyen ? Ki fogja sétáltatni? etetni? takarítani utánna? ilyeneket nem árt átgondolni mielőtt megveszitek. Mindenképpen várnék még legalább 14éves koráig egy saját kutyához. És ha akkor még mindig akar akkor legyen.. De egy 10évesnek tul nagy felelőség egy kutya.. Így is tele vannak a menhelyek. És nagy részük története így kezdődik...
2012. aug. 27. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:

A dalmata és a puli nem a legajánlottabb a gyermekek mellé, inkább a beagle vagy a vizsla. Különben az egész a megfelelő nevelésen múlik.

Nézd meg itt is:

Ajánlott: [link]

Nem ajánlott: [link]

2012. aug. 27. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
A cavikat leszámítva egyetértek azzal amit írtál.De egy cavaliert ne hasonlíts komondor és hasonlókhoz,főleg egy 10 éves gyerek vonatkozásában.Ismerem a fajtát,kb 100-150-et ismertem személyesen.A többi kutyával sincs gond,megfelelő nevelés mellett,de itt első kutyáról van szó.Mindenféle kutyás tapasztalat nélkül.Hiába ismerik a kutyáikat az általad említettek,de ők hozzáértők,és könnyedén elbánnak agy problémás kutyával is.Ez így mindenképp lutri,mert beleválaszthatnak így is úgy is...
2012. aug. 27. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
a 10 legkevésbé gyerek mellé kutya listájából kihúznám a boxert. 14 voltam mikor boxerünk lett, 27 mikor meghalt,hát azokat az éveket nem adnám semmiért. Együtt nőttünk fel...igaz mi jártunk kutyaiskolába de olyan engedelmes kutya volt.és nagyon játékos, néha túl szeleburdi, de halála előtt is játékos maradt.
2012. aug. 27. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

A felsoroltak közül én sem ajánlanám egyik fajtát sem. Mint azt az előzőekben többen is megállapították, kezdő kutyások vagytok, úgyhogy elsőre családi kutyát kellene választanotok, a négy kiszemelt azonban nem igazán illik bele a kategóriába.

A Dalmata nagyon szép, és mindenki bele van szeretve a 101 kiskutya c. film miatt, ami egyébként a lehető legrosszabb hatással volt a fajta tenyésztésére, és teret engedett a szaporítóknak is. A film miatt ugyanis mindenki pöttyös kutyát akart, és az emberek a legtökéletesebb pöttyű kutyákat keresték, ami miatt a tenyésztésben túl nagy szerepe lett a színnek. Ez ideggyenge, labilis kutyákat eredményezett. Szóval Dalmatát CSAK megbízható tenyésztőtől ajánlatos venni. A másik dolog, hogy a Dalmata vadászkutya, nagy mozgásigénnyel, temperamentummal. Sokszor makacsak, önfejűek, nem igazán első kutyának valók.

A Beagle is úgymond "divatba jött" mostanság, de kis termete ellenére egy elég nehéz eset. A legfőbb gond az, hogy annyira benne van a vadászösztön, hogy amint leér az orra a földre, átmenetileg megsüketül. Erről őket nehéz leszoktatni és a nevelés során sem mindig elég a következetes odafigyelés. A Beagle makacs, utál egyedül lenni, és ilyenkor szirénázik. Én imádom ahogy ugatnak, édesek, de nagyon kitartóan tudják csinálni, ami a gazdi számára idegesítő lehet.

A Vizsla egy nagyon játékos, kedves, kajla kutyus, és végtelenül intelligens, de egy élő duracell elem. Hihetetlen nagy a mozgásigénye, hiperaktív, és a kölyökkor - különösen a serdülés - egy rémálommá tud válni a gazdi számára, ha nem elég következetes, határozott, és kitartó. A kölyök vizslák ugyanis a legkajlább élőlények a világon, szinte lehetetlen őket lefárasztani. Serdülőkorban sok dolgot el lehet rontani a kutyákon, nem tudom, kezdő kutyásként megbirkóznátok-e ezzel.

A Puli terelőkutya lévén nagy mozgásigényű munkakutya, tehát nemcsak fizikailag, mentálisan is igényli a lefárasztást. Hihetetlenül okos, intelligens, gyorsan tanul, és az ember helyett gondolkozik, ezért is (volt) a pásztorok kedvence. Igen ám, de ez a kis szőrgombóc egy pillanat alatt át tudja venni a bizonytalan, vagy nem elég határozott gazditól a "hatalmat", és könnyen a fejére nőhet.

Amint látod, ez a négy fajta nem igazán a legmegfelelőbb választás első kutyának. Szerintem a legjobb lenne ha maradnátok a jól bevált Golden Retriever vagy Labrador Retriever, esetleg a Skót juhász mellett, ezek tényleg nagyon nyugodt, kiegyensúlyozott, könnyen kezelhető kutyák, imádják a gyerekeket, és szívesen követik a gazdi minden utasítását.

Mint már előttem is sokan mondták, azzal, hogy kutyát veszel a lányodnak, nemcsak a kutyatáp és az oltások/állatorvos költségeit vállalod magadra. Egy kutya számára a család egy új falka, ahol normálisan a család összes tagja fölötte áll a ranglétrán, azaz az ő falkavezérei. Ahhoz, hogy a lányod megfelelően nevelhesse fel a kutyust, nektek is ki kell vennetek a részeteket a kiképzésből. Nemcsak azért, hogy felügyeljétek a tanítás menetére, hanem azért is, hogy a kutya a család minden tagját elfogadja falkavezérként. Készülj fel rá, hogy be kell iktatnod a napirendedbe minimum egy óra sétát, amit később lehet, hogy majd csak egyedül a lányod fog magára vállalni, de eleinte bizony te is kelleni fogsz az etetéstől elkezdve a játszáson, nevelésen át mindenhez.

Mindezeken kívül én is ajánlanám Jan Fennel, Cesar Millan, és Korom Gábor könyveit, melyekből rengeteget lehet tanulni a kutyapszichológiáról, kutyanevelésről.

Sok szerencsét!

2012. aug. 27. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

Az utolsó válaszát annyival pontosítanám, hogy a kutya az emberrel nem falkában, hanem családban él.

és igen ritka az, amikor valaki ténylegesen falkavezéri szerepet tölt be.

Valójában a lényeg az, hogy a rangsorban az emberek minél távolabb legyenek a kutyától. (Tehát ha a kislányod 7-es, a kutya legyen 15-ös... a felnőttek pedig értelemszerűen 4-es, 5-ös helyen álljanak minimum... Az első helyet nagyon nehéz betölteni, az egyszerűség kedvéért szoktuk a gazdiknak a falkavezérséget emlegetni...


És még annyi személyes véleményt hadd tegyek hozzá, hogy a golden tényleg elterjedt családi kutya, de ha megnézed, a kutyasulin a goldenek, a borderek és a vizslák a legkezelhetetlenebbek.

Ez nem azért van, mert "h.lye" kutyák... Csak iszonyatosan IQ-ból nyomnak mindent. Sokkal könnyebb egy ilyen kutyát elrontani... És hasonlóan a vizslákhoz, a goldenek is olyan izgágák, hogy én például nem rendelkezem olyan acél idegekkel, hogy egy goldent felneveljek - hacsak nem az élete múlna rajta, hogy vagy én, vagy senki...


Ezért ajánlgatom annyira a menhelyet...

Ott mutatnak Nektek egy csomó halál cuki kis omegát, akiben nagy hajlam van arra, hogy bárki mögé beálljon, nem tesztelget állandóan Titeket, hogy még mindig jó vezetők vagytok-e, nem túl izgága, nem hoz túl sok önálló döntést, stb...

Kölykökből is találni ilyeneket...


De az tuti, hogy rengeteg dolog van, amit nem tudtok a kutyákról, és ilyen tudás hiányában Nektek is, a kutyának is igen könnyen kínkeservessé válik az együttélés...

Ezért jó ha tudsz róla, hogy van egy kutyasuli, ahol nem annyit tanítanak, hogy a kutya üljön, feküdjön, és pórázon kövessen, hanem Titeket tanítanak meg arra, hogyan kell jó gazdának lenni.

(és emellett már csak hab a tortán, hogy mennyi mindent meg tudtok tanítani a kutyátoknak egy speciális tanítási technikával, nevezetesen a klikkerezéssel.)

Szóval én csak úgy vállalnám be a kiskutyát, ha vállaljátok a kutyasulit is.

És ennek persze anyagi vonzata is van...

Egy menhelyről kihozni egy kutyust 5-10.000 ft (oltással, chippel, néhol ivartalaníttatással együtt)

Ehhez jönnek a kutyafelszerelések (póráz, nyakörv, fekhely és/vagy kutyaház, játékok minden mennyiségben, kullancs- és bolhairtók, jutalomfalattartó, klikker...)

A kutyaovi bérlettel 1000 ft, minden szombat és vasárnap délelőtt van.

Az alapfok 49.000 ft, ami 7 hét, és a második részletet nem kell kifizetnetek, ha nem vagytok elégedettek. (ilyen még nem fordult elő:))

Az alapfok szintén ilyen árban mozog...

Ezt azért írom le, hogy fel tudjátok mérni, mi előtt álltok.


Úgy is mondhatnám, hogy azért, hogy a kislányod napi 10 percig dögönyözze a kutyust, Te egy új, nem is olyan olcsó hobbit vállalsz be, ami még időigényes is.

Nincs ezzel semmi baj, és ha ebbe belevágtok, akkor azt mondom, hogy le a kalappal, igazán nagy mázlija van a kislányodnak.

De azért nem mindenki engedheti ezt meg magának - anyagi gondok és/vagy időhiány miatt.

2012. aug. 27. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

Bocsánat, már csak egy dolog:

Nem feltétlenül lebeszélni akarlak Titeket!

Nem is ismerlek sem Téged, sem a lánykát.

Lehet, hogy kifejezetten érett, érzékeny személyiség.

(Ettől még a kutya szemében életkorából adódóan nem valószínű, hogy gazdi minőségben fel tud állni, de még az sincs kizárva persze.)

Szóval van, hogy egy ekkora gyerek is ráérez a kutyázásra, és az talán felesleges is mondanom, hihetetlenül jó hatással van mind az iskolai eredményeire, mind a szociális fejlődésére és az érzelmi intelligenciájára. (Ezt kísérletek is bizonyítják, sőt, nehezebben tanuló gyerekek órájára terápiás céllal visznek be kutyát, és az eredmény elég egyértelmű.:))

Csak annyit hangsúlyoznék, hogy a dolog oroszlánrésze rajtatok múlik.

Pont tegnap volt egy szeminárium, ahol egy kislány is szerepelt a labrador kutyusával. A kutya még kölyök, de már most nehezebb kezelni, mint egy staffordot.

De mivel a kislány elég elszánt és igyekszik, biztos vagyok benne, hogy kemény munka árán, de sikerül majd eljutniuk egy kívánt szintre.

Szóval annak függvényében vállalnék be - szinte bármilyen, de azért inkább menhely által ajánlott - kutyust, hogy tudtok-e majd kutyasuliba járni.


Egy nagyon "egyszerű" kutyát is el lehet rontani és mondjuk félelemből támadóvá tenni, ha nem megfelelő a gazda, és egy nehezebb eset is kezesbárány lesz egy jó vezető mellett.

2012. aug. 27. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
Sokan írták már előttem, de ha 10 évesnek kutyát veszel, akkor magadnak veszed. Ő még nem képes egyedül ellátni a kutyát, nagyon ritka az a 10 éves, aki képes rá, a ritka kivételek meg általában kutyás szülők mellett nőttek fel és az anyatejjel szívták magukba az ehhez szükséges ismereteket. Én is azt tanácsolnám, amit a többiek: menj egy egy menhelyre és válasszatok ki egy fiatal felnőttet. Ne kölyköt, velük több a gond és ha keveréket hoztok, belőle nem tudni, milyen természetű kutya lesz felnőttként, de egy felnőttről igen. És szerintem ne most vegyétek, még minimum egy évet töltsetek el olvasással. (Cesar Millant javaslom elsőként.) Egy kutya és egy teknős nem egy kategória, a kutyázás egy életforma, nagy elhivatottság kell hozzá.
2012. aug. 27. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!