Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan lehet egy kutyának a...

Hogyan lehet egy kutyának a szeme mentes a szülők által?

Figyelt kérdés
2012. okt. 27. 19:13
 1/10 anonim ***** válasza:
Mitől mentes? Amúgy vannak olyan betegségek amiktől ha mentes a szülő pár mindkét tagja akkor a kölyök is 100% h mentes, pl. ataxia...
2012. okt. 27. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Nem értem a kérdést!
2012. okt. 27. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyszerű! A szülők szűrve vannak, nem betegek, nem hordozók, így a kölyök mentes a szűrt betegségre!
2012. okt. 27. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Vannak betegségek, amire a kutya vagy mentes, vagy hordozó vagy beteg. És itt jön képbe az örökléstan:

- mentes x mentes = mindig mentes

- mentes x hordozó = 50-50

- hordozó x hordozó = 25 mentes, 50 hordozó, 25 beteg

Beteggel meg természetesen nem tenyésztünk...

2012. okt. 27. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

'Beteggel meg természetesen nem tenyésztünk...'


De néha muszáj. Van sajnos olyan fajta, amiben alig van hordozó egyed is, nemhogy mentes egy bizonyos betegségre. Igaz, ha körültekintően járunk el, akkor a kutya normális, teljes életet él, és semmiben sem különbözik társaitól (csak a genetikai tesztben).

Egyébként tökéletesen leírtad a választ, ment a zöld kéz és bocs a belepof-ért. :)

2012. okt. 27. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Ezek a szemszűrések általában csak klinikai, vagyis nem genetikai szűrések, csak belenéznek egy műszerrel a szemükbe és megállapítják, hogy KLINIKAILAG mentesek, hordozók vagy betegek. Két klinikailag szembetegség mentes kutyának is bőven lehet hordozó, de akár még beteg kiskutyája is, szóval óriási tudatlanságra vall ilyet kiírni, hogy a kölyöknek a szülők által mentes a szeme különböző betegségekről. Hacsak nem genetikai szűrésekről van szó, ami nem túl gyakori.
2012. okt. 27. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
genetikai teszt alapján. Szülők szűrve vannak. Az én kutyám is úgy mentes CEA ra PRA ra és Cataraktára, hogy a szülei genetikailag vannak szűrve
2012. okt. 27. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Nem volt tisztázva h melyik betegségről van szó. A bordereknél a CEA lehet szülők által genetikailag mentes, így nem felelőtlenség kijelenteni, h két mentes szülőnek csak mentes kölyke lehet.

[link]


Nem tudom mire céloztál kedves 5ös válaszoló, de nálam sosem lenne opció beteg kutyával tenyészteni.... erre is csak az ember képes, h a saját önös érdekeit előrébb helyezze a kutyáénál, aki lehet h miatta betegen születik. Számomra ez elfogadhatatlan.

2012. okt. 27. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

PRA,CAT,CEA,RD szűrésekre gondolok.

Hogy ha mindkét szülő mentes akkor a kutya is mentes?

2012. okt. 28. 08:46
 10/10 anonim ***** válasza:

Ez egy kicsit bonyolultabb. Nem mindegy, hogy a szűrés genetikai, vagy klinikai. Ha genetikai, akkor a kölykök is mentesek lesznek. Ha klinikai, akkor nem biztos, mert pl az én fajtámban van olyan, hogy klinikailag mentes, de genetikailag beteg. A PRA-t itthon 8 hetes korban szűrik klinikailag. Egy baj van vele: az, hogy a PRA-t 5-6 éves kortól lehet kimutatni klinikailag. Legalábbis az én fajtámban.


Annak, aki problémázik a beteg kutya tenyésztésbe vonásán: mi lett volna, ha anno nem vonnak PRA-s kuvaszokat a tenyésztésbe? Elmondom: ma nem lenne kuvasz. Alig lehetett hordozó egyedet is találni, nemhogy menteset. Úgyhogy igenis, ha van egy olyan fajta, ahol alig található hordozó egyed is, mentes szinte nincs is, ott mérlegelni kell a genetikailag beteg kutya tenyésztésbe vonását. Főleg, hogyha a kölyköknek semmi hátrányuk nem származik belőle. A CEA-nál nálunk vannak fokozatok, egy enyhe (coloboma mentes) kutya élete ugyanolyan, mint minden más kutyáé. És igen: én is szívesen dolgoznék gen. mentes kutyákkal. Csak sajnos nincs...

2012. okt. 28. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!