Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan tökéletesítitek a...

Sippara kérdése:

Hogyan tökéletesítitek a behívást?

Figyelt kérdés

1 éves kanról van szó, alapvetően nincs probléma a behívással (első szóra visszajön), csak a következő két esetben:

- a futtatóig pórázzal megyünk, amikor a fűre érünk leültetem, leveszem a pórázt, kiadom "mehetsz!" parancsot, viszont 4-5 percig szaladgál, ilyenkor csak sokadik szólásra jön oda, sőt, néha 1-2 méterre megközelít, aztán a "pofámba röhög" és elszalad.

- a másik eset sajnos az idegen kutya esete. Ha kutyát lát meg a futtatóhoz közeledni, azonnal játszani szeretne, ötből két-három alkalommal jön vissza hívásra.


Ami pluszban nehezíti a dolgot: per pillanat egyedül vagyok itthon a kutyával, mankóval tudok csak közlekedni, így érthető módon nem tudok utána szaladni és elkapni.


Ilyen esetben mit lehet tenni? Sajnos kutyasuli egyelőre nem jöhet szóba, a közelben van egy tükörsuli, voltunk is náluk, de végülis X összeg kifizetése után hazaküldtek azzal, hogy ha otthon megoldottam a problémát, amivel oda vittem, akkor szívesen látják tanfolyamon....... a cerberos egyelőre a mankó miatt nagyon messze van, más suli nem nagyon van a közelben. Kiképzővel szoktam konzultálni, jól is haladunk, de ez a behívás dolog kifogott rajtunk.


2012. nov. 28. 13:52
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
Ha voltál tükör suliban, akkor biztosan elmondták, hogy növeld a rangsorbeli távolságot, csinálj dominancia gyakorlatokat, ha nem jön akkor indulj el a másik irányba. De legfőképp ne csinálj magadból bolondot a kutya előtt. Ha tudod, hogy nem fog oda menni, akkor ne hívd, mert azzal csak azt erősíted benne, hogy úgyis az van amit ő akar. Tudom, hogy szar érzés a tehetetlenség és nem azt a választ várod, hogy "inkább akkor ne is hívd be", de hidd el, hogy minden egyes ilyen esettel csak magadat járatod le egyre jobban a kutya előtt és azt tanítod neki, hogy nem kötelező odamenni, ha hívod. Én azt is megtenném, hogy miután elengedtem és tudom, hogy úgyse jönne vissza, akkor hívás nélkül egyszerűen elbújnék előle, amikor épp nem figyel. Aztán ki kell várni, hogy kétségbe essen, elkezdjen keresni és még mielőtt a nagy ijedtségben elfutna a szomszéd városba, akkor lehet hívni a rejtekhelyedről. Úgy fog repülni, mint a kisangyal és mehet a jutalom neki! Máris elkerülted, hogy a felesleges hívogatásokkal hülyét csinálj magadból és a te akaratod érvényesült, a kutya oda ment. Alapszabály, hogy ne menj bele olyan előre látható helyzetekbe, amiről tudod, hogy képtelen vagy kontrollálni! Még mindig jobb, ha elkerülöd a helyzetet, mintha hagyod hibázni a kutyát. Később, ahogy idősebb lesz úgyis komolyodik és javulni fog a helyzet, ha most nagyon el nem rontod. Pont olyan korban van, amikor egyébként is meggyűlik a tapasztalt gazdi baja is a kutyájával. Lehet alkalmazni 10-20 méteres pórázt is, de szerintem a te kutyád intelligensebb ennél, úgyis tudja, hogy mikor van rajta a madzag és mikor van tényleg szabadon. Amíg nem tökéletes a kapcsolatotok, addig a behívás se lesz az. Ha jön szembe egy másik kutya és biztos vagy benne, hogy a tied oda fog menni (sehogy se tudnád megakadályozni), akkor még mindig jobb ha te magad mondod, hogy "mehetsz", mert legalább ez a te döntésed, míg ha elkezdenél óbégatni utána, hogy "hozzám, hozzám, hozzám, b+....h*kutya...", akkor azzal megintcsak gyengíted a pozíciódat. Azt is megteheted, hogy amikor kimész a futtatóra, nem rögtön engeded szabadon, hanem előbb engedelmes feladatokat csináltatsz vel. Ha kell, akkor akár pórázon is. Amikor szépen csinálja, akkor jutalomként mehet szabadon. Egyébként meg biztos ezt is mondták, de a futtatón hívd be minél gyakrabban úgy, hogy kapjon jutalmat és rögtön engedd is tovább játszani. Ne az társuljon neki a behíváshoz, hogy itt a vége a játéknak, hanem az, hogy "a gazdihoz jó odamenni, mert akkor mindig jó dolog történik velem".
2012. nov. 28. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm, abszolút hasznos volt a válaszod :)

Az elbújást őszintén szólva még nem mertem kipróbálni, mentett kutya, valószínűleg bánthatták, 4-5 hónapja még bepisilt, ha embert látott, mostanra inkább elkerüli őket, de ha valaki hozzá akar nyúlni, még mindig nagyon megijed, félek, hogy ha nem lát (fél percnél hosszabb időre sosem kerül ki a látóteremből), akkor automatikusan "világgá megy". De akkor ma este kipróbálom :)

Igen, 10 méteres pórázt is próbáltunk, azon olyan, mint a kisangyal, de amint lecsatolom, maradnak ugyanezek a problémák :)

Futtatón 5-10 percenként behívom, jutalmat-simit kap, kb minden második-harmadik alkalommal fél percre ráteszem a pórázt is, egy-két feladat, aztán mehet tovább.

Eleinte még indulásnál is ugatásig, nyüsszögésig spannolta magát, mostanra erről leszoktattam, de mikor odaérünk, még mindig nagyon pörög, ma akkor kipróbálom a feladatozást elengedés előtt.

Még egyszer nagyon köszönöm a válaszod! :)

2012. nov. 28. 14:42
 3/19 A kérdező kommentje:
Ja és sajnos a suliban az égegyadta világon semmit nem mondtak azon kívül, hogy "szépen sikerült keverék", meg "félős". Ezen akkor annyira fel**** az agyam, hogy gyorsan megelőztük a tanulással a szomszéd kutyát, aki másnaptól tanfolyamra járt :D Csak sajnos az, hogy gyönyörűen sétál pórázon és tud ismer 20-30 parancsot, nem sokat segít azon, hogy retteg az emberektől :(
2012. nov. 28. 14:52
 4/19 anonim ***** válasza:
87%

Én megkérnék vadidegeneket is akiken látom h nem probléma nekik, h jutalmazzák a kutyát.

Nekem menhelyi kutyám volt. Durván fosott minden idegentől. Azt szép lassan kialakult h akivel én leállok beszélgetni ÉS van kutyája az jó fej, majd aztán már kutya se kellett és egy idő után saját maga el tudta dönteni h kivel akar kontaktust teremteni. Munkahelyemre jött be velem néha, ott is csak akkor ment oda valakihez ha valami finomat kapott, meg sok helyre vittem, sok emberrel ismerkedett és egy idő után kialakult. Ő mondjuk mint utóbb kiderült, nem volt "ideggyenge", tehát nem alapból volt félős, hanem a rossz tapasztalatai miatt.

2012. nov. 28. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
87%
Ha ilyen félős a kutya, akkor terápiázni is kellene. Ebben is illett volna, hogy segítsenek a suliban. Te is megteheted, hogy sokat jársz vele városba és ha valaki megdicséri, akkor megkéred, hogy esetleg adjon már neki pár szem jutifalatot (amit te viszel magaddal). Kis testfelületet mutatva, esetleg háttal nyitott tenyérből, ha szemből nem hajlandó elvenni a kutya. Az a lényeg, hogy csak jó élményei legyenek az idegenekkel és lehetőleg minél gyakrabban. Melyik városban laktok? Érdemes lenne tapasztalt kutyásokkal összejárnotok!
2012. nov. 28. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
80%

Érdekes, hogy ezt a rettegés dolgot nem orvosolják a suliban.

Én ugyan még nem vagyok tükörsulis, csak leszek. Nálunk januárban fog indulni az első alapfokú képzés. Múlt hétvégén voltam meglátogatni az ovisokat, odahoztak a csoportba (oktatói engedéllyel) egy felnőtt uszkárt, aki szintén retteg az emberektől. Ahol ti voltatok, ott nincs ilyenre probléma megoldás? Melyikben voltatok?

2012. nov. 28. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
80%
Alexandra, oktató függő is ám a dolog. Sőt, a gazdi se mindig úgy áll hozzá a kérdéshez ahogy kellene, aztán elmegy útálkozva, hogy "szar az iskola". (Bocs kérdező, ne vedd magadra, nem Rólad van szó, csak van ilyen is.) Szóval ez egy több szereplős játék.
2012. nov. 28. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


15:17: nagyon sokan dicsérik, de sajnos falatot összesen max, öt embertől hajlandó elvenni (tőlünk, meg pár kutyástól, akiket 4-5 hónapja ismer, látja őket napi 2 órára), így ez a megoldás sajnos nem működik, ha embert lát, esetleg távolról megugatja, ha közelebb jön, menekülne, ha esetleg meg is akarná simogatni, vagy csak felé hajolna/nyúlna, bebújik mögém és egész testében remeg, a farka nagyjából a mellkasát csikizi... :( Háttal ugyanez, ha másfél-két méternél bárki bárhogy közelebb jön, pánikba esik azonnal. Budapestiek vagyunk, azon belül is harmadik kerület, de sajnos itt a "fifike ötméteres flexi végén sikítva őrjöng, gazdi meg beszélget" típusú kutyanevelés dívik, illetve akik másképp gondolják (2-3 kutyáról van szó), azokkal már összejárunk. Tényleg jó lenne normális kutyásokat találni a környéken, de nehéz :(


Alexandra: Igen, épp ezért voltunk ott, félős csoportba szerettünk volna menni, de azt mondták, hogy addig, amíg ennyire fél, és nem veszi el a falatot, addig nem lehet vele mit kezdeni. Akitől viszont elveszi a falatot, attól már nem fél... szóval érted :)


16:04: Nem vettem magamra, de azért a rend kedvéért röviden elmondom, mi történt: odamentünk (egyedül foglalkozott vele az oktató), én nagyon lelkes voltam, az életemet rábíztam volna a sulira (attól függetlenül, hogy sosem jártunk még ott), bármit megtettem volna, hogy a kutya jobban legyen. Tényleg akármit. Ott voltunk nagyjából fél órát, negyven percet, ezalatt az oktató elmondott pár nagyon-nagyon általános dolgot (ajtón kimenetel, falkavezérség, etetés, satöbbi), majd közölte, hogy ennyi és ennyi lesz (nem akarok összeget írni, legyen elég annyi, hogy a "szolgáltatáshoz" képest én soknak találtam), és ha elveszi az utcán normálisan bárkitől a falatot, akkor telefonáljak és megbeszéljük, kellhet még pár egyéni foglalkozás, stb. Utánaolvastam ezer helyen, beszéltem három különböző kiképzővel, kb. két héttel később már bárhol elvette tőlem és a páromtól a falatot. Nem telefonáltam vissza, a hozzáállás sem tetszett, a másik fele meg az, hogy nem első kutya, ha normálisan tudom jutalmazni, megy egyedül is a képzése (nyilván kiképző irányítgat minket is).


Mindenképpen "félős tanfolyam" kéne neki, bár őszintén szólva nem célom, hogy "mindenki kutyája" legyen - valószínűleg soha nem is lesz az -, elég lenne, ha közömbös lenne az emberekkel.

2012. nov. 28. 16:26
 9/19 anonim ***** válasza:
80%

"amíg ennyire fél, és nem veszi el a falatot, addig nem lehet vele mit kezdeni"

Csókoltatom a kiképzőt, ha az egyetlen használható eszköze az élelem.


Tekintélyt kell szerezned a kutya szemében, ez biztos, de hogy konkrétan mi az, amit még nem próbáltál, vagy nem megfelelően csinálod, azt szerintem személyesen lehetne csak megvizsgálni. De szerintem nem lesz gáz, látszik, hogy akarod, meg jó az irány, csak el kell találnod már végre a megfelelő szakemberhez :)

2012. nov. 28. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
Óbudán merre laktok? Mi az Amfi-Flórián-Kiscelli háromszögbe járunk általában... ha gondolod összefuthatunk :o)
2012. nov. 28. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!