Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan tudnám 100%-osra...

Hogyan tudnám 100%-osra fejleszteni a behívást?

Figyelt kérdés

12 napja van nálam a kutyus, felnőtt.

A behívás többnyire már megy. De sokszor nagyon lassan jön vissza, mert közben még szimatolva kóvályog. Ilyenkor többször kell neki szólni, de azért visszajön. Ebben az esetben jutalmazzam hogy visszajött, vagy sem?

Illetve néha rájön az 5 perc, és csak szalad el tőlem, hiába hívom, a füle botját sem mozdítja, úgy kell elkapnom.


Egyébként nagyon jóban vagyunk, mindenhova követ, többnyire le sem veszi rólam a szemét. Csak hát a sok inger meg a sok izgalom a mi kint van... Nehéz így rám figyelnie.


Szeretném gyakran elengedni a pórázról hogy nyugodtan futkározhasson meg más kutyákkal játszhasson, de amíg ezt nem tanultuk meg tökéletesen, nem nagyon lehet.



2013. jan. 2. 13:26
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%

A behívás alapszabályai:

- sose kergesd a kutyát ha meg akarod fogni

- ha nem jön oda, akkor az ellenkező irányba kezdj el futni

- ha elengeded akkor ne csak a séta végén tedd rá a pórázt hanem közben is sokszor hívd be, tedd rá, majd engedd el - ha csak a végén fogod meg, könnyen kialakul h akkor nem megy oda hozzád, mert tudni fogja h akkor van vége a sétának

- sokszor játssz olyat vele (csakis biztonságos helyen (lehetőleg nem elkerítetten) - pl. erdő, mező, hatalmas park ahol nincsenek autók), h amíg ő mást csinál elbújsz -> a kutyában minél fiatalabb korban el kell kezdeni tudatosítani, h neki kell vigyáznia arra h el ne hagyjon téged és nem te vigyázol rá.

- szintén sokszor csináld séta közben, h hívod a nevén, amikor látod h felvette veled a kontaktot, elkezdesz rohanni a másik irányba és közben hívod majd iszonyatosan megdicséred

- legyen egy konkrét parancs a behívásra és az ne a neve legyen! Ez olyan parancs amire azonnal, hezitálás nélkül jönnie kell!

- ha nem jön, akkor SOSE hívd többször, menj oda és fogd meg! Ha kell akkor ilyen esetben - amikor látod rajta h nem akar odajönni és a megfogásból is kergetőzés lenne, tereld el a figyelmét. Mondd neki "figyel, figyel" (nem árt ha ismeri ezt a vezényszót :o)), majd kapjon egy teljesen ellentétes parancsot pl. "ül", "fekszik" bármi - amit tud a kutya és szeret. Amikor ezt végrehajtotta odamész hozzá megdicséred. Majd pórázra veszed, tesztek néhány lépést. Leülteted, elengeded és pár másodperc múlva azonnal behívod. Nagy dicséret és újra mehet játszani.

- olyan helyzetben sose add ki a behívás parancsot amikor nem vagy benne biztos, h végre tudod hajtatni a kutyával - pl. heves játékban van más kutyákkal - ha mégis hívod és nem jön, akkor csak azt erősíted benne, h "anya hívhat, akár többször is, nem kell mennem ha nem akarok"


Nagyjából ennyi. És tanulja meg, neki kell vigyáznia arra h te ne veszítsd el!

2013. jan. 2. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ezek nagyon jó ötletek!

Nagy területen engedem el, de mivel a városban lakom, ezért szinte mindenhol van úttest látótávolságon belül. Amikor arrafelé rohan én teljesen bepánikolok, és nem tudok mást tenni, mint utána szaladni. Azt már hallottam, hogy ilyenkor el kell előle szaladni, de hát rám sem néz, nem is látja hogy távolodok... Ilyenkor mit lehet tenni?


Amúgy ha betartom azokat a dolgokat amiket írtál, szerinted mennyi idő alatt tanulja meg? Tudom hogy ez kutyafüggő, de azért úgy nagyjából mennyi lehet? Ő egy uszkár, tehát elég okos.

A cél az, hogy tavasszal már mehessünk nagyokat sétálni, kirándulni póráz nélkül. :) Itt van közel a Gellérthegy, oda sokat szeretnék menni, meg szeretek erdőt járni is. :)

2013. jan. 2. 13:34
 3/20 anonim ***** válasza:
34%

Ez aranyos, most ezzel megmagyarázod, hogy miért nem jó a behívás. Sajnos ez a lúzer gazdi első ismertetője. :)


Nem azért szaglászik, mert pont akkor hirtelen rengeteg új inger éri, hanem mert nem tart téged megfelelő vezetőnek, nem hiszi el, hogy komolyan gondolod a behívást. Nincs elég tekintélyed. A behívás közbeni szaglászás/pisi, a behívás megtagadása rögtön a gazda elleni agresszió mögött van a szemtelenségek között. Ez nem annyi, hogy biztos épp szerelmes a kutya vagy biztos pont akkor kellett pisilnie, itt tesztel téged, hogy képes vagy-e vezetni őt. Ha te ezt hagyod, ha partner leszel benne, csak egyre kevésbé lesz jó a behívhatósága. Ilyenkor nálam a minimum, hogy hozzávágom a táskám vagy a pórázt és igen is nyomatékosítom, hogy a behívás nem egy kérés, hanem egy parancs, méghozzá a legfontosabb.

2013. jan. 2. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:
Ő az első kutyám, és mint írtam, még két hete sincs velem. Mindent igyekszem jól csinálni, de még nekem is tanulnom kell, nem csak neki. Pont azért teszek fel itt kérdéseket, mert itt vannak tapasztalt kutyatartók, és hogy tanulhassak tőlük és rájöhessek mit csinálok rosszul. Nem gondolom hogy emiatt lúzer lennék.
2013. jan. 2. 13:41
 5/20 Sn0wf0x ***** válasza:
0%
13:37: engedd meg, hogy gratuláljak, egy hozzászólással sikerült megtestesíteni az igazi bunkó kutyás proli parasztot, aki miatt a többi kutyást is hajlandóak egy kalap alá venni. Pacsi :)
2013. jan. 2. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:

Szia!


A bunkó válaszokkal nem kell törődnöd, mindenki volt kezdő valamikor, csak szeretik elfelejteni:) Az első alapvetően jókat írt, de én azt javasolnám, hogy olyan helyen ne nagyon engedd el, ahol félsz, hogy elüti az autó, mert megérzi a félelmedet, és ezért sem tudod behívni. Egy 10 méteres ruhaszárító kötél egyébként tökéletes ilyen esetben, nem kell fognod, csak lógjon a nyakörvről, ha nem jön elsőre, kis rántás, ha beérkezik, hatalmas dícséret. Bújj el előle gyakran, hogy érezze, hogy neki kell téged figyelnie, nem fordítva. És én javasolnék egy kutyasulit is, ott sok mindent tanulhatsz a kutya helyes neveléséről pluszban remek elfoglaltság.

2013. jan. 2. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
Még csak 12 napja van nálad, úgyhogy pont időben vagy hogy először is megértsd: tökéletes kutya nincs. Nincs olyan aki 100% szótfogad, teljesít mindig. Ezek után kezheted addig fejleszteni a behívást ameddig csak lehet, a mások által már megadott hasznos tanácsokkal.
2013. jan. 2. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
A "lúzer gazdit" úgy értem, hogy a kutya szemében tűnsz ezzel a hozzáállással lúzernek, nem az enyémben. :) Hiszen azért teheti meg, hogy veled szemtelenkedjen, mert te megengeded neki. Nem akartalak megbántani ezzel, sajnálom. Én is így kezdtem, persze. Mindenki "lúzerként" fog bele a kutyázásba, ezen nincs mit szégyellni, de nem is kell megbántódni miatta!
2013. jan. 2. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

Sn0wf0x!

Esetleg ha hozzátennél valamit a problémához és nem csak kedveskednél? :)

2013. jan. 2. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

Kispalikee

A kutyák olyan tökéletesen tudják, hogy mikor vannak pórázon (vagy akár ruhaszárító kötélen) és mikor nincsenek! Azért nem hülyék! Egy időben ennek nagy divatja volt, rengeteg olyan kutyát láttam, hogy 10-20-30 m-es kötélen gyönyörűen behívhatóak voltak, ha levették róluk, pár alkalom után ráébredtek, hogy szabadság van, nincs semmi a gazda kezében, amivel vissza tudja tartani őket. Láttam olyan kutyát is, amelyik szó szerint kicserélődött, ha lekerült a hosszú póráz. Levették róla és majd egyszer visszament a gazdihoz, amikor akart, pedig pórázon olyan szépen ment a behívás.

2013. jan. 2. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!