Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A, , régi típusú"skót juhászku...

A, , régi típusú"skót juhászkutyák lassan már végleg eltűnnek? Nektek tetszenek a mai collie-k? El vagyok keseredve, félek, már nem találok abból a típusból, amit valaha collie-nak neveztek.

Figyelt kérdés

Évről évre egyre jobban elszomorít,ha kiállításon collie-t látok,ami gyerekkorom óta pedig a kedvenc kutyafajtám.Hiába a törzskönyv,a sok évre visszavezethető tiszta családfa;az orruk jóval rövidebb,a szemük olyan kicsi,hogy szinte alig látszik,és termetre is sokkal kisebbek lettek,már-már sheltie-nek nézni némelyiket.A tupírozott szőrsörény max annyiból elmegy,hogy az csak kozmetikázás kérdése.Persze,megértem,hogy van akinek ez tetszik,de...Tavaly fogadtam be egy 11 éves collie szukát,nincs törzskönyve.Nem azért,mert az enyém(még csak nem is engem illet a dicséret,mert nem én neveltem fel,gondoztam,tápláltam ezt a csodálatos hercegnőt)de ő még az az igazi,régi vágású collie.Azóta sem látok hozzá hasonlót,kiállításon legalábbis még egyszer sem jött szembe hasonló kutyu.Ha pár év múlva skótit szeretnék-mert szeretnék-fogalmam nincs,honnan veszek majd kutyát.Itt van két kép,az elsőn egy kiállítási kutyi,a másikon a régi típusú.

[link]


[link]


Mindenféle kulturált vélemény érdekel,kinek hogy tetszenek,mit gondol erről a dologról,illetve akár van-e ötletetek,hol találhatok hasonló vonalú kutyát.



2013. jan. 3. 21:06
1 2 3
 1/27 A kérdező kommentje:
Bocsánat az első linkért,nem a konkrét hirdetést akartam,hanem az egyik képet,csak így jelenítette meg.
2013. jan. 3. 21:09
 2/27 anonim ***** válasza:

Sajnos mindig vannak trendek és a tenyésztők afelé mennek, amit éppen a bírók preferálnak. Az amerikai típusú egyébként olyan:

pl: [link]

2013. jan. 3. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
A smooth collie-t ismered? Itt még nem a küllem az első igazán (bár sajnos elkezdődött ennek a fajtának is a show vonal kialakítása), hanem a temperamentum. Leginkább a munkavonalú változatnak lehetne hívni.
2013. jan. 3. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 A kérdező kommentje:

Köszönöm a linket,ismerős az amerikai változat,amely már valóban közelebb áll a,,régihez",a fejformájuk viszont elég jellegzetes,a stop nem olyan finoman ívelt,mint a(valamikori)európai skótoké.


A smooth collie-t ismerem,tudtommal ő a rövidszőrű változat.Köszi,hogy őt is megemlítetted,annyi,hogy bár ők is gyönyörű kutyik,főleg a hosszúszőrű-téma érdekel.Munkára persze tökéletes a rövidszőrű is:)

2013. jan. 3. 21:19
 5/27 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon jól látod a dolgokat, én is colliezom. Manapság ezt a fajtát iszonyúan elcseszte pár tenyésztő, bekerültek a katasztrofális hátsó végtagállású, rossz idegrendszerű, ámde vitathatatlanul dús szőrű és helyes pofikájú kutyák a tenyésztésbe. A legtöbb tenyésztő egészségre, temperamentumra nem figyelve ontja a standarden aluli méretű collienak csúfolt kutyákat, akik nemhogy terelni, vagy bármi más sportot űzni képtelenek, de normálisan meg sem tudnak állni a csámpás lábukon. Nevesíteni és bírálni nem fogok egy tenyésztőt sem nyilvános fórumon, azt meg főleg nem, akinek a hirdetését bemásoltad...

Sokaknak nagy szívfájdalma ez az egész és szerencsére vannak még szép colliek az országban bőven. Sajnos a francia vonal egyre nagyobb teret hódít és iszonyúan leromlott emiatt a fajta állománya. Én is terápiázok, agilityzem, engedelmesezem a colliemmal, szuper idegrendszere és testfelépítése van, na ez az amit igen kevés collie mondhat magáénak. A későbbiekben én mindenképpen Skandináviából szándékozom a kicsit klasszikusabb vonalból kutyákat behozni, mert ők azok akik megtestesítik az igazi colliet, mind küllemben, mind temperamentumban.

2013. jan. 3. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim válasza:
100%
Szerintem létezik még olyan kenel ami megfelel az elvárásaidnak. Javasolom, hogy mindenképpen tenyésztőtől vásárolj ahol a szülőket is megtekintheted. A külsőségek mellett a belső tulajdonságokra is hangsúlyt kell fektetni. Ez többszöri kenel látogatást igényel. Az "öreg" hölgynek is jót tesz egy kölyök. Meghosszabítja az életét. Nekem egy kék-ezüst hím collie-m volt 14 évet és 7 hónapot élt. Én is kerestem az utódót de sajnos már későn. Azóta egy 11 éves jack russell szegődött hozám.
2013. jan. 3. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:

Nagyjából egyetértek veled és Theiaval.

Én sem csípem az 'új, modern' colliekat. Elsősorban a francia kutyák ilyenek. Persze kivételek náluk is vannak.

Én nem mondom, hogy nem fogsz találni klasszikusabb felépítésű kutyát itthon, néha-néh

2013. jan. 3. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
100%

Na még egyszer :)

Nagyjából egyetértek veled és Theiaval.

Én sem csípem az 'új, modern' colliekat. Elsősorban a francia kutyák ilyenek. Persze kivételek náluk is vannak.

Én nem mondom, hogy nem fogsz találni klasszikusabb felépítésű kutyát itthon, néha-néha ki lehet fogni egy almot. Nekem is 'régi' típusú colliem van.

A kiállításokról meg inkább ne is beszéljünk. Általában a bírók is a nagyszőrű, mosolygós, törpe colliekat preferálják... Tisztelet a kivételnek. Ráadásul ma már a tenyészszemle se ér túl sokat. Simán átmennek a 48 cm-es szukák és az 53 cm-es kanok is... csak 'jó' bíróhoz kell menni...

2013. jan. 3. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
100%
Még valami: a Méda Garden kennelt nézegesd, ott nagy hangsúlyt fektetnek a munkára.
2013. jan. 3. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszaitokat!Örülök,hogy más is látja így,kezdtem azt hinni,csak az én szemléletemmel van baj(mivel régi vonalból már nem is látni szinte...)A 6-os válaszadó válaszát is köszönöm,annyit azért hozzátennék,hogy 11 éves,tk és nyilván így tenyésszemle stb nélküli kutyát,bármilyen gyönyörű,nem fogok pároztatni:))

Kedves utolsó,esetleg tudnál nekem-nekünk-egy képet linkelni a kutyudról?Ha esetleg nem szeretnéd megmutatni azt is megértem,de szívesen megnézném,ha lehet:)

2013. jan. 3. 22:04
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!