Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Póráz nélküli séta két kutyáva...

Póráz nélküli séta két kutyával hogyan? Ha erősebben szólunk a kutyánkra miért lapul meg?

Figyelt kérdés

Van egy terrier keverék kislányom. Nagyon szeret mozogni, így szeretném megtanítani póráz nélkül sétálni, hogy tudjon futkorászni, az én tempóm nem elég neki. A gond csak a haza úttal van. Szépen megy elől, szólok neki akkor megáll, megvár és úgy fut tovább, viszont ha a másik kutyánk is szabadon van vagy haza jövünk akkor égedelem. Egyedül nagyon szépen jönnek, megvárnak minket mind a ketten. Viszont ilyenkor ketten kétfelé, begyorsítanak, alkalmisükettség, én meg futok utánuk szedem őket össze. Hazafele össze-vissza bújkálnak, tegnap a terrier beszaladt valakinek a búzàjába vagy valamilyébe, a másik meg a legszúrósabb izé alá bemászott. Olyan ideg volt bennem. Rájukszóltam, akkor kijöttek, elfordultam és már pucoltak is befele. Mire az egyiket kihalásztam, visszavittem kapott pórázt, addig a másik legazolt mindent. Èrte mentem csak annyi volt a baj, hogy nem látszott ki. Tényleg nagyon ideges lettem, mert az előtti nap megjárattak a közel 2méteres kukoricába...mosmeg ez. Rászóltam, hogy jöjjön kifele. Megállt a mozgás, tudtam szokásához híven meglapult. Megpróbáltam úgy megközelíteni, hogy ne törjel le semmit. Éppenhogy betudtam nyúlni érte, megmatkoltam a nyakörvét, óvatosan, gyorsan felemeltem, a másik kezemmel aláfogtam és kiemeltem. Kicsit szidkozódtam, ráraktam a pórázt nem akart elindulni. (lapult) Vettem egy mély levegőt, remélem nem nézett senki, nem akartam kirángatni ott mindenen keresztül: Mázli, hogy az ég áldjon meg emeld már fel a szőrös segged és mozogj! A nagyságos asszonyt csak sikerült kitessékelni, hála istennek semmi baja nem lett. Hazafele jött nagyon szépen láb mellett, akkor a másik kétházzal hamarabb letért a " barátnőjéhez". Végig huzatta magát hazáig, féltem hogy kibújik a nyakörvből de hála istennek hazaértünk. Miért viselkedtek ilyen borzasztóan?

Egyébként türelmes vagyok de ez már nagyon sok volt nekem 2nap alatt.

Hogyan tudnának szépen sétálni mindketten (haza is) póráz nélkül? Miért van ez a rossz szokása a terriernek, hogyha megszidják lefekszik és nemmozdul csak lapul, ha odamegyek hozzá rögtön hasra fordul?

Soha egy ujjal nem bántottam őket, volt hogy az orrukra koppintottam egyszer, egyszer de soha nem bántanám őket. Inkább elküldöm őket és haragszom rájuk negyed órát de ennyi. A kutyát nem veréssel neveljük, csak tényleg borzasztó dühös volam rájuk.


2013. jún. 21. 02:04
 1/9 anonim ***** válasza:
Nem mindnek van ilyen szokása. Amúgy kb annyi, hogy nem buta, tudja hogy olyat tett amit nem lenne szabad, és fél a főnőktől. De mivel makacs kutyák, kb addig is tart ez a reakció. Hamar lexarják. :D Nekem kb 15 éve óriás schnauzerem volt. Akkor másabb világ volt, a határba sokszor elengedtem szaladni. Szófogadó volt, de egyszer elkezdett kergetni egy nyulat, hiába hívtam nem jőtt. Már nagyon messze volt, akkor olyan helyre álltam h ne lásson ha arrafelé néz. Gondolom azt hitte otthagyom és szaladt vissza. Persze megtalált. Kicsit sompolygott, meg olyan riadt,megszeppent hatalmasszemmel nézett. Tudta hogy most baj van. Emeltem a kezem, akkor kicsit lehajtotta a fejét, sasolt felfelé hogy mi lesz... Kapott egy játékos pofont meg olyan fejdörgölős, ellökős izét :D nah addig tartott neki a megszeppenés. Onnantól tudta nincs baj, ugyanolyan poénos kutya lett,, de többet aztán nem szökött el.
2013. jún. 21. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

először is ez a két kutya hamar rájött hogy kétfele már nem tudsz úgy figyelni. így tudják hogy sokkal több mindent megtehetnek. a legegyszerűbb módja ennek rendbetételéhez ha felállítasz némi szabályt ami tekintély híján sajnos nem fog menni (hazáig húz?). meg kell tanulni kontroll alatt tartani a sétát, ami nem fog menni ha az összes kutya szabályok híján arra megy amerre a szeme lát.


én leginkább arra figyelnék hogy mindkettő csakis egy irányba mehet. amit nyilván én fogok megmondani. tehát ha azt mondom mindkettő előre rohangálhat akkor mindkettő előre rohangálhat csak. így könnyebb mindkettőn rajta tartania szemed. ha valamelyik elkallódna azonnal rászólsz.


én azt gondolom hogy azért lapult le a kutya mert érezte hogy elöntött téged a düh. (dominánsabb kutyák ezt nem igazán veszik fel, sőt még jobban kizökkentenek)és amikor a düh elönt minket akkor nem tudunk megfelelően cselekedni. akarva akaratlanul is olyan hangnemben kommunikálunk, olyat rántunk a pórázon stb stb, miközben az egész nincsen kontroll alatt. tehát a düh irányítja minden cselekedetünket. ezt a kutya érzi és ezért is lapul le. magyarán: ha ez ennyire dühös ki tudja mit tesz most velem esztelenségében?


az a jó, ha csak eljátszod ezt az állapotot. ha sikerül ráérezned magad is rá fogsz jönni hogy pont azért hatásos mert közben képes vagy gondolkodni is magyarán és nem csak sodródsz az érzelmek és események tengerén. sajnos ez nem a jó vezető ismérve.


arra is oda kell figyelni hogy a kutyát nem szabad ebben az állapotában hagyni. tehát ha megtörtént a bünti minden esetben ki kell ez alól oldani. mellesleg ezzel is bizonyítod hogy te minden esetben észnél vagy. ha baromi dühös vagy akkor abszolút elfelejted ezt pl.


fogalmam sincsen hogy tud húzni egy kutya hazáig. hiszen az egyik ott van az egyik a másik a másik kezedben. amelyik húz azonnal jelzel neki pl. egy jelképes rántással. a másiknak nem lesz ettől semmi baja, tökéletesen tudja hogy a rendetlenkedő falkatagot regulázod meg.


véleményem szerint a két kutya bebizonyította ha külön külön nem is, de együtt már nem tudsz velük bánni. sajnos nem vagy a vezérük ezért szemtelenkednek. nem lesz egyszerű , alaposan rá kell gyúrni erre. és alaposan kontroll alatt tartani mindkettőt még ha szabadon is vannak. gondolom tisztában vannak bizonyos dolgokkal mint pl. ha nem jó fele megy akkor póráz nélkül is rá tudsz szólni stb stb.

2013. jún. 21. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Nem húzott, lehet én írtam el. Huzatta magát. Biztos vagyok benne, hogy ez a kutya a baj forrása, kicsit el lett kényeztetve ő a ház szemefénye, ám őis hátra vágja magát ha közeledek érek hozzá. Tudja hogy rosszat tesz de csinálja.

A másik meg nagyon érzekeny, szegény nagyon bepánikolt ha valaki rászól rögtön lapul, behúzza a fülét, farka nincs szegénynek. Nagyon fèlős szegénykém, nem szokott rosszat csinálni ebből gondolom hogy a másik a ludas.

De ha mennek össze vissza hogyan szóljak rájuk? Ilyenkor általába az egyik megáll, visszanéz megrázza a seggét és megy tovább. De nagyon féltem őket, mert végig út mellett sétálunk, máshol nem lehet, egyszerűen nincs hely.

2013. jún. 21. 08:50
 4/9 anonim ***** válasza:

van egy olyan sejtésem hogy a kutyákat külön külön sem tartod kontroll alatt. ha ez igaz akkor első lépésben mindkettőt meg kell tanítani külön külön erre.


tehát:


ha elengeded pórázról mindig ültesd le és csak az engedélyeddel mehet ez nálunk az "rendben". ilyenkor célszerű figyelni a kutyát, amerre sasol tuti arra fog menni.


nálunk van egy alap szabály attól mert mehet még nem rohanhat ki a világból (főleg ha parton vagyunk pl. akkor ez eléggé kellemetlen lenne). tehát a kutya megtanulta azt is hogy az engedéllyel még bent kell maradnia a komfort zónában (ez nálam kb. 5-10 méter függően mennyire vannak közel más emberek horgászok fürdőzők stb)


ha úgy látom szabad a pálya, tehát mehet messzebb akkor arra megint másik szó van, nálunk a "menj" meg a "fuss".


van kettő tiltószó amit használok. nekem a leguniverzálisabb az á-á illetve még a "hova mész?". az á-á hangot akkor használom ha a kutya más irányba óhajt menni. ilyenkor mindig letesz a dologról. a hova mész arra az esetre ha tökéletesen tudja hogy valahova soha nem szabad mégis akarna menni pl. egy horgászhoz szeretne odaszaladni vagy valami.


a másik még hogy nálunk kézjel van arra hogy irányt mutassak neki. tehát ha azt akarom hogy balra szaladjon jobb helyett akkor mondom hogy á-á és balra mutatok, ő meg rohan balra.


ha mindezt tudják a kutyák akkor simán kontrol alatt tudod tartani mindkettőt. annyi a különbség hogy mindig a nevén kell szólítani azt a kutyát amelyiket irányítani akarod. pl. morzsi szépen minden szabályt betartva elindul előre, de bolhás jobbra akarna menni. akkor szólsz határozottan: "bolhás! á-á" és mutatod hogy előre vagy merre menjen. ha ezt nem óhajtja betartani akkor mehet bünti. ez már több féle lehet, a kutya jelleméhez, a bűntetthez mérten.


vannak akik szóban is megtanítják a kutyájuknak mi a bal, előre, vagy jobbra. nekem a kézjel volt a legegyszerűbb főleg ha a távolban levő kutyámnak nem szívesen ordibálok hogy pl. a horgászokat ne zavarjam meg.


tehát a lényeg. mindkét kutya mindig egy fele menjen! így könnyedén kontroll alatt tudod tartani őket. mindkettőt látod.


a másik fontos dolog hogy muszály rágyúrnod arra hogy ne legyél ideges/dühös. ha valamelyik nem viselkedik rendesen mindig azonnal gondolkodj hogyan és miként fogod úgy büntetni hogy az megfelelő és alaposan értelmezhető legyen a kutyának. nem könnyű ám ez sem. ha egy kutya egy adott büntettét újra meg újra elköveti akkor több mint valószínű hogy a büntetés nem megfelelő számára és csak felesleges stresszforrás, tehát ilyenkor módszert kell váltani.

2013. jún. 21. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

mellesleg szerintem lehet azért is vágják hátra magukat mert megtanulták hogy ezzel tökéletesen el tudják kerülni a büntit. kiindulva abból hogy ugyanúgy elkövetik a hibát, több mint valószínű hogy ez áll a dolog hátterében. ilyenkor nem szabad ott hagyni a kutyát. mindig rá kell gy kicsit kontrázni, megizzasztani és csak utánna feloldani. tanulja meg hogy nem old meg azzal mindent hogy egyből hátravágja magát. olyan ez amikor a gyerek állandóan rosszat tesz de mindig bocsánatot kér. így mivel sosincs következménye nem tanul belőle hogy többet ne rosszalkodjon. tudja ha rosszalkodik elintézi egy bocsival "oszt' cső"...


ugyanakkor azon is elgondolkodtam hogy tudják e egyáltalán hogy egy adott szabályt hágtak át? pl. ha mindig is letiltottad hogy a bokorba menjen -most csak mondtam valamit- és ennek ellenére is csinálja akkor ott a büntetés hiányában vagy nem megfelelő alkalmazásában keresendő az ok.


viszont ha te kigondolod hogy oda nem jó hogy bementek és ezért haragszol az a kutya számára értelmezhetetlen, hiszen nem szóltál/figyelmeztetted még előre sem hogy oda ne menjen.


arra kell még nagyon figyelned hogy ha megfelelően viselkednek mindig nagy dicséret. ha kajásak és neked úgy könnyebb akkor mehet a juti osztogatás is ezerrel, legalább amíg biztosan meg nem tanulják ezeket a dolgokat.

2013. jún. 21. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Hű, ez a hosszú komment most nekem is jól jött, mert vannak hasonló gondjaim, mint a kérdezőenk!

Az, hogy rögtön hanyatt dobja magát egy kutya, olykor csak színjáték. Az enyém gyakran csinálja ezt, ha elindulok felé és tudja, hogy olyat csinált, ami egyértelműen tilos (pl. macskánk kergetése). Lefekszik a hátára, közben meg aprókat csóvál és látszik az egész tartásán kb ez: "úgyse veszem be, hogy bántanál"... Megfigyeltem, hogy ezt a többi kutya között is csinálja. Ha felbosszantja valamelyiket, akkor gyorsan eldobja magát, emiatt a másik odébb megy, ő meg utána rögtön felpattan és csinálja tovább a hülyeséget. Bejött neki a módszer és "rászokott".

2013. jún. 21. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
51%

eltekintve a kötelező pórázhasználattól,és az idegen kutyáktól való félelemtől ,irigyellek amiért tifelétek lehet póráz nélkül sétáltatni !!

a szabadon-követés lényege a teljes bizalom ,és a vezéri poszt !

a kutyák tudják ,hogy nekik szabad ,és ezért ki is használják !

soha nem megyünk a kutya UTÁN , neki kell odajönnie:)

ez persze nehéz, de nem lehetetlen.

ha nem tanulod meg irányítani őket akkor cseszheted!

rákiabálsz, mérges vagy rá, a kutya lelapul = megijed,fél,megadja magát ,de NEM KÖVET ÉS NEM FOGAD SZÓT !!

ha elpics@zod ,de közben nyugodt vagy ,akkor érdekes módon követ ,szó nélkül !!

a különbség a lelkiállapotod!

nem a verés ami számít, hanem a lelkiállapotod, amikor bünteted !

büntesd azonnal,és gyorsan , de nyugodtan !

dícsérd hosszan ,tartsd fent az érdeklődését ( labda,jutifalat,stb)

legyél vele közömbös, a séták során néha követeld meg tőle a szorosan láb melletti követést!

és néha engedd,hogy szabadon kóborogjon.

hagyd,hogy rosszalkodjon, de ne engedd,ha rajta van a póráz,hogy vontassa magát!

rosszalkodhat ,az nem baj, de te hagyod,hogy a póráz végén is ő diktáljon!!

2013. jún. 21. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Szilvi & Argos ***** válasza:

Nagyon jó tanácsokat kaptál.

Még annyit, hogy amíg külön-külön sem fogadnak szót teljesen, addig külön-külön sétáltasd őket.

Aztán ha külön-külön már tökéletes a dolog, akkor mehet együtt, de tartsd be, hogy ajtón csak hívásra mehetnek ki a kutyák, útnál álljanak meg, csak arra mehetnek, amerre engeded, pórázon szépen láb mellett laza pórázon, stb-stb.

Sztem egyszerre eleinte csak egy kutyát engedj el a pórázról, felváltva mehessenek futni. Így könnyebb kontroll alatt tartani a szabadon lévő. Ha már megszokták, hogy muszáj engedelmeskedni, akkor meg lehet próbálni mindkettőt egyszerre elengedni

2013. jún. 21. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Megfogadom a tanácsokat!

A kicsi valószínű eltanulta a terriertől. De a terrier nem hiszem, hogy "szimulál". Egy éve szedtem össze az utcáról, már akkor is ilyen volt. Miután hanyatt dobja magát, teljesen megváltozik a viselkedése, a fejét lent tartja, jóval lemaradva tőlem kocog.

Azért félek nem utánuk menni, mert véletlen bemásznak valahova, vagy jön egy autó, vagy eltévednek a kukoricában vagy másban és nem találnak haza. Nagyon veszélyesnek tartom a környéket, minden háznál őrjöngő kutyák, kis lyukak. Ezért néha túlaggódom a dolgokat. Egyedül valamiért tényleg jobban viselkednek. A kicsi a 2méteres kukoricába úgy jött mellettem mint a kisangyal, csak max. 2 méterrel ment odébb néha.

A "Hova mész!?" parancsot a terriernél használom, ha pórázon van és előre akar sietni akkor mondom neki ezt. Ilyenkor mindig vissza marad.

Remélem segíteni fognak a tanácsaitok, később szeretnék velük a városba is eljutni.

2013. jún. 21. 19:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!