Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Falkavezérség probléma,...

Falkavezérség probléma, megoldás félig megvan, de ezt hogyan oldhatom meg?

Figyelt kérdés
Falkavezérségi problémát észrevettem, és sokak tanácsára a Cerberos kutyaiskola, és a Tükör módszer javaslatait követtem. Pl. kaja nem marad a kutya előtt, sétánál és kapun nem ő megy elől, a"kajájába beleeszek" és néha elveszem evés közben. A játékát viszont nem tudom kivenni a szájából, illetve tükör módszeres morgással, és ellökéssel eltiltom a játékaitól, csak akkor viheti el, amikor megengedem. Na de ez a probléma. Ha elfordulok, azonnal ellopja a játékokat.
2013. aug. 2. 16:50
1 2 3
 11/25 Valletta ***** válasza:

Utolsó, ha te képben vagy, akkor esetleg hozzá tudnál szólni a kérdéseimhez? Csak mert szeretném megérteni, mi benne a logika.


Szerintem nem szükséges morogni a kutyára ahhoz, hogy rájöjjön, mit akarunk kifejezni, ha a testbeszéd, a hangszín megfelelő, a morgáshoz hasonló.

2013. aug. 2. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
A morgás szerintem egy iszonyat jó dolog, ha az ember tudja jól csinálni, és képes komolyan venni magát közben. Én mindkettőre képtelen vagyok :D Inkább torokból hörögve szólok a kutyára, ha kell, az is hasonló és teljesen jól működik.
2013. aug. 2. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 Szilvi & Argos ***** válasza:
100%

Szerintem az is lehet gond, hogy a módszer jó, amivel dolgozol, csak a kivitelezés hibádzik, mégpedig azért, mert nem adod elő elég hitelesen a kutyád számára. Ha elfordulásod után azonnal kezdi elölről a játék birtoklását, akkor nem élted bele magad eléggé az elzavarásába, nem vesz komolyan a kutyád.

Belülről kell jönnie a "most majd megmutatom kivel szórakozz" érzésnek...ha ez nincs meg, veszett ügy az egész

2013. aug. 2. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:

" Miért jó az, ha a gazdi elveszi a kaját a kutyától és nem a kutyát küldi el tőle? A kutyák se felkapják a másik kajáját és elrohannak vele, hanem ott helyben kommunikálnak úgy, hogy a másik átengedje az ételt."


nézd, őszinte leszek nem hiszem -remélem!- hogy ezt így tanítanák egy kutyasuliban. szerintem ez a kezdő gazdik téves elgondolása és gyakorlatban megvalósítása. Főleg azoké akik a netről szedik az "ötletet". ugyanakkor egy kérdésnél volt már nézeteltérésem egy másik válaszolóval, mert mi azt vallottuk hogy ez így nem meríti ki a dominancia gyakorlat fogalmát, míg mások -mvel nem volt gondjuk a kutyájukkal- azt vallották hogy ugyanúgy jó.

én ezt a kaját elszedem tőle, egyszerű lopásnak titulálom. valóban a lényeg itt azon van hogy a kutya menjen el az ételtől. tehát ahogyan azt te is írtad: ENGEDJE ÁT. sőt. az a legjobb ha a kutyának nem is kell érte szóln hanem automatikusan tudja ezt. nah de persze az ilyesmi nem azonnal megy.


a rámorgást és egyéb verbális eltávolító módszereket nagyon egyszerű dolog miatt javasolják. egyrészt azért mert lefogni a kutyát stb, fizikailag eltávolítani nem vezet eredményre. a puszta testbeszéddel való kommunikációt pedig nehezebb jóval elsajátítani mint verbálisan elzavarni a kutyát. nagyon sokszor még a verbális kommunikáció megfelelő mögöttes tartalmára sem tudnak koncentrálni a gazdik -ugye az sem mindegy hogyan tiltunk, milyen hangszínnel stb- , akkor egy szavak nélküli testbeszédet főleg nem tudnak a gyakorlatban megvalósítani. sőt, teljes mértékben érthető ez a javaslat egy kezdő gazda esetében aki épp csak elkezdte ezek gyakorlását. főleg azért borzasztóan nehéz az embereknek megfelelően elsajátítani azt a kommunikációt amiből a kutya tökéletesen ért, mert elsősorban mi nagyon verbálisak lettünk, tehát az elhangzott szóban/beszédben/hangoktávban hiszünk. pl. ha egy átlag embernek egy másik TEHETETLENSÉGÉBEN nekiáll kiabálni akkor az általában eléri célját. kivétel olyan személyekkel szemben akik megtanultak a dolgok (testbeszéd, hanghordozás, szavak tényleges tartalma stb) mögé nézni pl.) pszichológusok stb. nos ugyanez az ember egy kutyával szemben sem éri el azt amit akar mert a kutya is a tényleges valódi tartalmát "nézi" a kommunikációnak. tehát ha te tehetetlenségedben dühösen reagálsz akkor a kutya nem fog komolyan venni. nah de egy kicsit eltértem a lényegtől. szóval a lényeg az hogy a verbális kommunikáció a kutyák felé a legtöbb embernek könnyebb elsajátítani mint a testbeszédet. nagyon sok esetben nem is kell olyan mélységig belemenni az egészbe, legfőképp pl. ha a kutya nem domináns egyéniség hanem sokkal inkább követő , akkor bőven megelégszik verbális iránymutatásokkal is.

akiknél pedig ez az egyszerű megvalósítás nem megy azt hiszem azoknak javasolják előszeretettel bővebb oktatásként a "rehabilitációt", külön órákat/foglalkozásokat stb. legalábbis azt hiszem -de ez még nem teljesen megalapozott gyanú- magyarországon dívik hogy egy bizonyos általános, lehető legkönnyebben megvalósítható séma szerint oktatnak és ha valakinek vagy épp a kutyájának ez nem elég akkor már az kimeríti a rehabilitáció fogalmát. tehát ahhoz külön foglalkozásra kell az illetőnek járnia.


említetted hogy szemkontaktussal jeleznéd a kutyának hogy egy adott dolgot -játék- hagyjon békén. ezzel van egy bibi. még pedig az hogy a szemkontakt-tal EL tiltáshoz -tehát hogy egy adott dolgot a kutya hagyjon békén- már bőven kell tekintély. hiszen konkrétan nem más mint a tekinteted -magyarán a tekintélyed- tartja vissza a kutyát. ha nincs tekintély egyetlen kutyát sem fog érdekelni hogyan bámulsz rá ha tudja hogy az adott dolgot bármikor elvehetné és elszaladhatna vele akár. és szintén nem egyszerű azt sem megtanulni.


általában ezt úgy tanítják -jobb helyeken-


1- először verbálisan tanuljon meg a gazdi tökéletesen tiltani. tehát legyen benne "tartalom". ha ez már megy akkor jön

2- hogy testbeszéddel is megy, minimális hangtartalommal, mert a gazdi ilyenkor már automatikusan a testbeszédével is kommunikál valamilyen szinten a kutya felé . tehát van mire építeni.

és ezután jön ugyanilyen elmélet alapján hogy

3- szemkontakttal is tudjon tiltani.


itt jegyezném meg hogy keményebb, ingerdús szitukban tiltásként -pl. egy macskára akar menni a kutya- csakis hanggal tudsz tiltani -jó kis morgós tiltás- a szemkontakttal és a szótlan testbeszéddel főleg ha a kutya nem is figyel evidens rád, elmehetsz az elmenni valóba az a nagy büdi helyzet. és ha a kutya a kajára ugyanilyen szinten rá van állva -főleg ugye eleinte, amikor még azt hiszi a kaja is alanyi jogon jár neki- akkor szintén a kezdő gazdi csakis a tartalmas hanggal való tiltással -elmorgás akár- tudja megfékezni legkönnyebben a kutyát anélkül hogy fizikailag gátolná a kutyát a kaja megszerzésében. hacsak nem a kaja elé állsz, de az sem az igazi ugye, főleg ha a kutya megpróbál kikerülni....


namármost. egy olyan embernek aki még a verbális tiltásba sem tud hiteles lenni, az életben nem fogod tudni megtanítani nemhogy a testbeszéddel való hiteles tiltást de még a szemkontaktot sem. és ennek nagyon egyszerű a magyarázata. mert az emberek leginkább a verbális kommunikációban hisznek és abban vannak leragadva. ebből indul ki az a téves megvalósítás is hogy elveszik az ételt. hiszen ha én odamegyek hozzád és azt mondom ez a chips -most csak mondok valamit- az enyém mert én vettem és elveszem akkor te érted ezt és meghagyod nekem a chipset és nyilvánvaló mindenki számára hogy akkor az az enyém. viszont a kutya abszolút nem úgy kommunikál ahogy mi. és ezt nagyon nehéz sokak számára nemhogy megtanulni de még megérteni is.


"Annak sem látom értelmét, hogy a játékot el kellene venni tőle és csak felügyelettel odaadni, mert attól, hogy nincs nála egész nap, még nem fogja könnyebben odaadni. Szerintem pont az a jó, ha sokat van nála és a gazdi minél többször leparancsolja róla, elviszi, majd visszaadja, majd megint tiltja, stb. "


az a baj hogy egy mondatba foglaltál két külön dolgot.


az egyik amikor a kutya előtt nincsenek felügyelet nélkül a játékai. ez nem mást hivatott a kutyának jelezni minthogy semmi nem az övé, nincsen alanyi joga a játékok felett -sem-. és ezeket akkor kapja meg mikor én azt úgy gondolom -a legjobb ha kiérdemelte- tehát mikor én odaadom. persze ehhez nem kell konkrétan felette állni. de valóban többségében a gyakorlatban kimeríti a "felügyelettel" játszhat fogalmát. tehát így ez is a dominancia gyakorlat fogalmát hivatott kimeríteni. én a mai napig így csinálom. nincs eldugva, olyan helyen van ahonnan lazán levehetné, mégsem teszi mert tudja hogy nem az övé. ez sokat segít abban is hogy más tárgyak felett se akarjon uralkodni. más dolgokat se piszkáljon (cipő stb) csak mert én nem vagyok ott vagy ne adj isten a jelenlétemben.


a másik -elvenni a játékot- leginkább azt hivatott "begyakoroltatni" hogy a kutyától bármit bármikor el lehessen venni. főleg ha a kutya kint rátalál valami borzalomra és vígan szalad a zsákmánnyal, amit a gazdi képtelen elvenni/elkérni, és ő elkezdi azt fogyasztani ezzel különböző veszélybe sodorva magát ugye.

tény hogy a legjobb az ha a kutya azonnal leteszi(kiköpi) és otthagyja(átengedi). viszont mivel ehhez is szükséges némi tekintély ezért a semminél még mindig jobb ha a kedves gazda legalább ki tudja szedni azt a kutya szájából. minél kevesebb tekintéllyel rendelkezel annál inkább lesz a dologból inkább birkózás semmint valódi dominancia gyakorlat. na most, a ciki ebben éppen az, hogy amíg nincsen tekintélyed az istennek nem fogja neked odaadni az általad kért dolgot a kutya.

és hát ugye azzal nem szerzünk tekintélyt ha lebírkózzuk a kutyát és erőszakkal vesszük azt el, főleg ha a kutya adottságai megfelelnek ahhoz hogy a "csatából" mi kerüljünk ki vesztesen. az még rosszabb. ezért is van az hogy CSERE megoldással inkább elméletileg próbálunk a kutyára hatni. (még a legfélreneveltebb domináns kutyával is így kezdik) tehát felajánlunk valamit cserébe a kutyának. ez lehet másik játék vagy juti. ezzel meg tudjuk alapozni a lényeget, magyarán a kutya rájön hogy megéri ha odaadja a pl. játékot nekünk. majd fokozatosan ezt elhagyni, és a kutya már csak dicséretért adja oda a tárgyat illetve a legjobb ha azonnal kérésre leteszi és nem a szájából kell kivenni. miután mindezt megértette és a pozíciónk sem áll rosszul akkor lehet a kutyától mindenfajta különösebb dolog -juti, másik játék- ellenében elkérni bármit is.


az amit te írtál -rendszeresen letiltani a játékairól - megint csak mást hivatott begyakoroltatni a kutyával, és nem azt hogy a kutya kérésre adjon oda/át nekünk egy tárgyat, vagy hogy ugye a játékok neki nem járnak alanyi jogon, hiszen nem a kutya a vezér.


remélem sikerült érdemben válaszolnom.

2013. aug. 3. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:

nah siettmben elkerülte a figyelmemet az írásod, így lehet nem is arra válaszoltam amire te akartad. no mindegy...


"Szerintem nem szükséges morogni a kutyára ahhoz, hogy rájöjjön, mit akarunk kifejezni, ha a testbeszéd, a hangszín megfelelő, a morgáshoz hasonló."


tudtommal itt nem azon van a lényeg hogy szó szerint morogj ahogy egy kutya, hanem amit akumi is írt. hogy a morgáshoz hasonlóan tilt. én sem szó szerint morgok a kutyára. hanem olyan szót mondok amiben "r" hang van és azt jól megnyomva -ahogy akumi is írta- hörgősen mondom a kutyának és tökéletesen érti a lényeget. egy kérdésnél írtam hogy a kutyának a "k.... anyádat" szoktam mondani -ebben az országban senki nem érti szerencsére-. az első szót jól megnyomva. és így jön ki az hogy "morogva" beszélsz a kutyához, hogy a kutya úgy érzékeli ezt mintha morognál rá. teljesen más hatást kelt mint egy szimpla nem vagy fújj szó. sőt annyira más hogy a sima nem és fujj helyett totálisan átváltottam a "ne merészeld" tiltásra, mert ezt is a kutya számára sokkal hitelesebben lehet előadni. (próbáld ki hogy mérgesen mondasz egy "nemet" vagy azt hogy "ne merészeld" jó hatásosan és rá fogsz jönni magad is hogy teljesen másképp hangzik a kettő, a második totál olyan mintha morognál) nem hiszem hogy sulikban azt oktatnák hogy ténylegesen morogj, mert akkor lépten nyomon csak azt hallanád az utcán hogy "grrrr". ezt is, ahogy írtam már előzőleg, azok szokták félreérteni akik elméletben szívják magukba a tudást.



de ha még is létezik olyan aki ezt oktatja, akkor -csak feltételezni tudok- valószínűleg azért teszi ezt hogy ezzel a hangképzéssel a tanuló jobban ráérezzen a tartalmas verbális tiltás lényegére. más normális logikus elképzelésem sajnos nincs.

2013. aug. 3. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
43%

sőt eszembe jutott még egy dolog -szintén tapasztalat-.


példa:

késő este mész az utcán a kutyával, nyilván nem hangoskodhatsz. a kutya -póráz nélkül van- meglát egy macskát de még nem indul meg. szóban kell tiltanod a kutyát.


pl. egy halk egyszerű "nem" (akármilyen tiltószó ami nem tartalmaz "r" betűt) mégha mérgesen sziszeged is a kutya számára nagy semmi, nincsen tartalma. de ha azt mondod mérgesen sziszegve hogy pl. "ne merészeld", akkor az "r" betű miatt nagyon nagy nyomatéka lesz a tiltásnak, mert konkrétan rámorogtál a kutyára, és még csak hangos sem voltál.

2013. aug. 3. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 Valletta ***** válasza:
100%

Akkor tehát a kajával kapcsolatban jól csinálom a dolgokat.

A játékot viszont azért vettem, hogy ott legyen a kutya előtt, játsszon vele, amikor csak akar, tehát nem fogom úgy kisajátítani, hogy csak akkor vegye a szájába, ha arra engedélyt kap. Bármikor ideadja, elkerüli, ha arra kérem. Azért értem, hogy mire gondolsz, talán a kérdező kutyájánál jobban beválna a másik módszer.


A hanggal való tiltás elsőbbrendűségével kapcsolatban egy példa jár a fejemben. A kérdező kutyája előtt ott a játék, szemben állnak egymással, köztük a gumicsont. Ha először azt tanulják meg, hogy hanggal tiltsanak, tehát tegyük fel, hogy a kérdező szuperül tud "morogni", de a testbeszédet nem érti, szinte biztos vagyok benne, hogy nem fogja tudni megakadályozni a kutyát abban, hogy elvegye a játékot. (Persze szemkontaktussal sem, nem is arra gondoltam, hogy az elegendő, de nem hiszem, hogy ilyen kapcsolat esetén egyből hátat kellene fordítani, hanem figyelni a kutyát, hogy azonnal tudjon korrigálni, illetve ezt a jelzést is bevezetni, megtanulni, hogy a későbbiekben minél inkább le lehessen szűkíteni a jelzés erősségét. Pl. ha pórázon előremegy a kutyám, általában rám néz, mert tudja, hogy nem szabad. Ha ilyenkor nem nézek rá, akkor megelőz, ha ránézek, azonnal hátra megy.) Ha választani kellene, hogy a kutyája kezeléséhez mit tanuljon meg először a testbeszéd és a hang között, én biztos az előbbit ajánlanám neki, legalábbis ehhez a konkrét szituációhoz. Szerintem gyorsabban eredményre vezet az, ha beáll a játék és a kutya közé, nem engedi hozzáférni, vagy ráteszi a lábát, a kutya hamarabb átengedi, mintha kizárólag csak a hangját használná. A kutya se úgy veszi el a másik játékát, hogy már morogva megy oda hozzá, hanem felé áll és vár, vagy ráfog és megvárja, míg a másik elengedi, úgy vettem észre, hogy a morgás csak akkor jön, ha mindez nem vezet eredményre.

A csere felajánlását is el tudom képzelni, és bár nincs vele tapasztalatom, úgy érzem, ahhoz hasonló, amikor a kutya csak akkor hajt végre egy parancsot, ha jutalomfalatot lóbálnak előtte. Ez tanításhoz jó, és persze később is kell jutalmazni, de ha a kutya már megtanulta a feladatot, igazán elvárható, hogy ne csak valamiért cserébe hajtsa végre. Ez persze nem dominancia gyakorlat, de szerintem attól, hogy a kutya a csirkecombért odaadja a játékát, nem fog arra az eredményre vezetni, hogy anélkül is odaadja. Vagy igen?

2013. aug. 3. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 Szilvi & Argos ***** válasza:

De jó kis eszmecsere alakult ki itt :)

76%-os, gratulálok a türelmedért, amiért regényt írtál! Tök jól leírtad azt, amit én két mondatba akartam sűríteni, de sztem nem jött át :D

A cserebere dolog kölyöknél tök jól működik...amíg nincs tekintély, ez biztosíthatja, hogy a kutya nem rohan el a világba szájában az undorító, rossz esetben veszélyes cuccal.


Nekem sima letiltásnál elég a "nem", mindig tilos dolognál meg a "fujjjj". Ha éppen kutyának ugrana brahiból, vagy más labdájára startolna, elég egy hangos éles, inkább magas hangú, mintsem mély torokból jövő "héjj", és leáll a dologgal a kutyám azon nyomban.

Viszont büntinél mélyről, gyomorból, torokból szoktam szidni, a "micsi"=mit csinálsz bevált :) Aztán én is hallottam, hogy a rrrrr morgás hasznos, kipróbáltam. A "rrrrosssz" például kitűnő valóban...vagy még a káromkodást hasznosítottam: "krrrrvanyád" :D és működik

2013. aug. 3. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:

Második oldalt nem olvastam már el, leragadtam Valetta morgásos kérdésénél.

Láttál már japán vacsorát, amit Korom Gábor mutat be? (Egyik kutya, másik nem oldalán fent van!)


Én is csinálom ezt a dominancia gyakorlatot és köcsög mód élvezem :D Nálunk az elején kellett 1 v 2 morgás, azóta nem is morgok csak néha napján. Lerakom a kutya kajáját, ilyenkor ő már automatikusan hátrál, addig szúrós szemmel nézek rá, amíg legalább 1-1,5 méter távolságba nem zavartam el (most már csak a puszta nézésemmel), aztán nekiállok "falatozni", néha felnézek rá, olyankor elkapja a fejét és olyan, mintha zavarban lenne - persze nem erről van szó, de én ilyenkor alig bírom ki, h ne szakadjak a nevetéstől :D

Néha bevetek olyat is, h eljátszom, h úristen, most már fullon vagyok a kajával, de még egyszer visszamegyek és beleeszek. De onnantól, h őt odaengedtem a kajához, már nem "basztatom" :)


Kérdező!

Jók ezek a dominancia gyakorlatok, de tényleg a kivitelezésen van a hangsúly ill. tapasztalatom szerint, ezek csupán mankók. Végig kell gondolni, h mik azok a szituációk, amikben a kutya dönt (legapróbb részletekig). Ilyenekre is gondolok, h pl. pórázos séta során a kutya döntötte el és nem te, h ő most a fához pisilni. Ilyenkor nem engeded oda, amihez ő akar, hanem csak a következő fához, amit te néztél ki és te mutatod meg neki! Addig, amíg nincs minden rendben a falkavezérséggel, én ezt csinálnám a helyedben, ha helyreállt a rend, akkor lazítanék a dolgokon attól függően, h ez milyen hatással van a kapcsolatotokra. És persze a lényeg a következetesség és határozottság!

2013. aug. 3. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 Szilvi & Argos ***** válasza:

Az a baj, hogy az éppen gyors mobilnettel is sokáig tart a letöltése a fél órás műsoroknak, pedig megnéznék 1-2-t :)


Kajálásnál Argo meg se moccan, ha rakom le a tálat, marad ahol addig volt...kivéve, ha mellé rakom, akkor azonnal eltakarodik :D Ha kint hagyom, akkor néha már egy kis idő után jön nyüszítve-jelezve, hogy hahó, engedj már enni :D

De általában tartja a távolságot, max köröz a tál körül...ha "belekajálok" akár morogva, akár morgás nélkül, még messzebb megy és/vagy elkapja a tekintetét is rólam :)


Azért azt már nem szabnám meg, hogy melyik fához pisiljen :D általában pont ahhoz nem akar, amelyikhez én küldeném :) Sőt, tőlem a lehető legtávolabb ürít...pórázon ezért is macerás, bár ugyebár normális sétán szabadon van.

De pórázon láb mellett nincs pisi, ha engedem, akkor mehet, kicsit húzhat is, de ha vontatni akar fához, akkor megállok, és másik fához engedem csak :D

2013. aug. 3. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!