Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Falkavezérség probléma,...

Falkavezérség probléma, megoldás félig megvan, de ezt hogyan oldhatom meg?

Figyelt kérdés
Falkavezérségi problémát észrevettem, és sokak tanácsára a Cerberos kutyaiskola, és a Tükör módszer javaslatait követtem. Pl. kaja nem marad a kutya előtt, sétánál és kapun nem ő megy elől, a"kajájába beleeszek" és néha elveszem evés közben. A játékát viszont nem tudom kivenni a szájából, illetve tükör módszeres morgással, és ellökéssel eltiltom a játékaitól, csak akkor viheti el, amikor megengedem. Na de ez a probléma. Ha elfordulok, azonnal ellopja a játékokat.
2013. aug. 2. 16:50
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:

Jó, de nektek nincs is rá szükség :D

Én pusztán abból a megfontolásból javasoltam, h a tekintély felgyúrására az is jó lehet, ha arra gyúrunk, h kezdetben mindenben a gazdi irányítson :)

2013. aug. 3. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 Szilvi & Argos ***** válasza:

Persze, tekintélynövelésre kiváló módszer!!

Argos-nál is lenne rá szükség, mert például ha mással játszik és távolabb vagyok, az én utasításomra se ereszt...vagy kanokkal szeret dominálgatni a mocsok :P

De most leálltam a kemény hozzáállással, mert sok volt neki sztem...most jónak tűnik a helyzet, aztán majd meglátjuk :D

2013. aug. 3. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:
Okok :)
2013. aug. 3. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:

nem illik kigúnyolni a háború és béke írásaim miatt :D persze tény nagyon sokat szoktam írni, de azért hogy a lehető legérthetőbbé tegyem a mondandómat, sokszor még így sem sikerül megfelelően megfogalmaznom :S


valetta!


az a baj hogy alapvetően a dolog nagyon bonyolult. tehát a falkavezéres gyakorlatokban kutyája válogatja, vannak olyanok akiknél nem kell bizonyos dolgokat olyan hűű de szigorúan betartatni. az hogy a játékait én birtoklom -amt fentebb már részleteztem- az egy olyan kutyánál szükséges amelyik igen domináns és a legapróbb dolgoktól is vérszemet kap, azt gondolja minden alanyi jogon jár. ez esetben tény nem domináns a kutya de igen makacs hiszen ezidáig azt tehetett amit akart. többek között ez -a játékok feletti kizárólagos jog- is hamar észhez térítheti a magát főnöknek gondoló kutyát. és ahogyan azt más is írta már, idővel amikor már a szerepek megfelelően tisztázottak lehet lazítani a dolgokon. viszont az én esetemben ezt nem tehetem meg, mert akkor a domináns kutyám azonnal azt hiszi hogy minden az övé, alanyi jogon jár neki stb stb.


jelen esetben viszont -ahogyan azt többen is írták- a fő gond azzal van hogy a kedves kérdező rendszertelenül belecsapott a lecsó közepébe. azonnal mindent akar és ami a legkellemetlenebb hogy nem megfelelően kivitelezi a dolgokat. éppen ezért is emlegettem oly sokat hogy sokan az elméleti tudást nem tudják megfelelően kivitelezni. kutyasulikban is nem úgy működik a vezéri szerep megszerzése hogy azonnal belecsapnak a lecsó közebébe, hanem rétegesen egymásra épülve kivitelezik a gyakorlatokat így megalapozva a lényeget és szépen lassan belevezetve a kutyát és gazdát a dologba -a legjobb amikor a kutya jelleméhez van testre szabva a dolog de ez megint más téma.- ebből is látszik hogy az ő kutyája nem egy domináns alkat ugyanis ezzel a kutya számára értelmetlen megoldással könnyen magára haragíthat egy domináns kutyát. amelyik az egészből csak annyit vesz le hogy kötekedik az omega. ezért is írtam azt is hogy pl. a tárgyak elvételét egy félrenevelt domináns kutyának sem úgy tanítjuk meg hogy odamegyünk és legyűrjük nagy keményen a kutyát vagy egyszerűen elvesszük a cuccost. mert ezt a kutya nem érti, főleg ha eddig te voltál az omega, simán értelmetlen kötekedésnek veszi. hanem a csere elméletével szépen megvezetjük a kutyát és így visszük lassacskán bele abba hogy én vagyok a jani és én elkérem a cuccost te meg odaadod mert milyen jó dolog az...


"A hanggal való tiltás elsőbbrendűségével kapcsolatban egy példa jár a fejemben. A kérdező kutyája előtt ott a játék, szemben állnak egymással, köztük a gumicsont. Ha először azt tanulják meg, hogy hanggal tiltsanak, tehát tegyük fel, hogy a kérdező szuperül tud "morogni", de a testbeszédet nem érti, szinte biztos vagyok benne, hogy nem fogja tudni megakadályozni a kutyát abban, hogy elvegye a játékot. (Persze szemkontaktussal sem, nem is arra gondoltam, hogy az elegendő, de nem hiszem, hogy ilyen kapcsolat esetén egyből hátat kellene fordítani, hanem figyelni a kutyát, hogy azonnal tudjon korrigálni, "


úgy látom nem értetted amit evvel kapcsolatban hosszasan leírtam. maradjunk tehát az általad felvázolt példánál.

kérdező babárokra szeretne törni, így a kaja fölött is jogot szeretne formálni. van az x idős kutyája aki egész eddigi életét úgy élte le hogy ő a főnök. beáll a kaja elé a nyilvánvalóan tapsztalatlan kérdező némi határozatlansággal megfűszerezve. a kutyája ebből az egészből semmit nem vesz le. csak les értelmetlenül hogy az omega most miért kötözködik. és megpróbálja kikerülni a kérdezőt. aki esetleg még némi határozatlan tiltással próbálja mindezt nyomatékosítani a kutya számára ami persze őt abszolút nem érdekli mert még a tiltásból is simán leszűri hogy a "kötekedő" omega, maga sem tudja hogyan értesse meg a kutyával mit akar. így az egészből annyi lesz hogy vagy a kaját kapod fel, vagy fizkai értelemben állítod meg a kutyát. még a legmegadóbb természet is egy ilyen helyzetben kiköveteli a jól megszokott jussát és ha más nem kergetőzéssel, kerülgetéssel megszerzi magának a zsákmányt.

ahogy azt már fentebb írtam az ember verbális kommunikációhoz szokott. tehát hanggal, beszéddel adjuk tudtára embertársainknak nemtetszésünket. éppen emiatt elsőre nem lesz senki sem hiteles a testbeszédben annyira hogy az egy kutyát bármiben is meggátoljon. és sokkal könnyebb verbális úton megértetni a gazdával mennyire másképp működnek a kutyák. tehát addig amíg a gazda nem hiteles a szigorú tiltásban, addig a testbeszédében meg még annyira sem lesz. saját magadon is megfigyelheted hogy minél szigorúbb és hitelesebb, határozottabb a kutya felé a verbális kommunikációd annál jobban fog a tested is automatikusan ennek megfelelően kommunikálni a kutya felé.


márpedig amíg határozatlanul a kutyának odagügyögsz valamit addig a testbeszéded is ezt fogja tükrözni. és amíg ezt tükrözi addig nem leszel sikeres a tiltásban. így nem is lesz miből önbizalmat merítened, és a sok kudarcnak hála csak még határozatlanabb leszel.

ellenben ha az ember számára legkönnyebben legérthetőbb útvonalon kezdjük el tanítani a tiltás lényegét akkor fokozatosan fog eljutni a gazdi arra a szintre amikor már a testbeszéde is hiteles lesz. tehát ha a gazdi megtanulja hogyan tiltson hanggal eléggé határozottan akkor lesz sikere és így lesz egyre több önbizalma ahhoz hogy a kutyát határozottan tiltsa. és ha már a gazdi hanggal határozottan tilt akkor már a testbeszéde is automatikusan ezt tükrözi. meg tudja figyelni magán, rájön, ráérez és így lehet elkezdeni a testbeszéddel majd később már puszta szemkontaktal a kommunikációt.

ugye nem mindegy az sem hogy a kutyát pl. úgy tiltjuk hogy a mögöttes tartalom pl. a félelem. tehát a kutya le akar menni az útról, te tiltasz miközben magadban már attól félsz hogy elüti egy autó. ezt a gyengeséget a kutya megérzi és nem vesz komolyan. de ha azért tiltasz mert kit érdekel elüt e a kocsi vagy sem az útról akkor sem megyünk le és kész. akkor ebben benne van a színtiszta határozottság és a kutya komolyan is vesz. pontosan emiatt is a testbeszéded automatikusan olyan lesz amilyen. a határozatlanság a félelem ugyanúgy automatikusan lejön a kutyának a testbeszédedből ahogyan az hogy de márpediglen nem és kész!

egyszer már példálóztam ezzel de most megint felhozom. a kezdő póker játékos simán elárulja magát a testbeszédével. ha belül örül mert jó lapjai vannak, akkor ez tükröződik is a testbeszédén. és ugyanígy minden más.


muszáj felhoznom példának a páromat. mai napig próbálom okítgatni de talán a férfi büszkesége miatt nem megy a dolog megfelelő ütemben.

ha leviszi a kutyát, és elengedi akkor ő az általad példának felhozott testbeszéddel úgy próbálja megakadályozni a kutyát abban hogy valamerre ne menjen hogy próbálja elállni az útját. gondolom mondanom sem kell hogy a kutya ezt abszolút játéknak veszi és ha meglátna számára valami érdekeset éppen ott ahova a párom nem szeretné hogy menjen akkor röhögve elszaladna mellette.

majd megmutattam a páromnak hogy nem kell ahhoz a kutya útjába állni hogy ne menjen arra amerre nem kellene. simán odaszólok aztán csókolom. pedig a kutya rohanhatna világgá is főleg hogy én bal oldalon állok ő pedig jobbra rohanna elfele, mégsem teszi mert a hangomban ott van a határozottság, ha pedig még rám is néz akkor a testem is automatikusan tükrözi mindezt.

nos ezt látván elértük hogy a párom is egy helyben állt és nagy nehezen kivételesen ráérzett a verbális kommunkáció ízére. talán egy kissé túlzásba is vitte mert a kutya azonnal lefeküdt. egyszerű "sss" hanggal tiltott, a teste tökéletesen tükrözte hogy nincs kec mec, a szemkontakt pedig olyan határozott volt hogy csak nah, szóval így hogy minden összhangban volt nem csoda hogy a kutya azonnal lefeküdt. nem baj, jó kis idegrendszere van, könnyedén kioldható. de a lényeg hogy ott tökéletesen elérte a domináns kutyával azt hogy komolyan vegye őt. (sajnos ez nem mindig megy mert nagyon határozatlan).


a másik érdekes dolog az volt éppen ma hogy végre bebizonyíthattam a páromnak hogy megfelelő kommunikációval -ez esetben verbálisan- a kutyát még akkor is magad mellett tarthatod ha épp macska van a láthatáron. pontosan emiatt álldogál a kutya elé mindig. holott határozatlansággal semmit nem ér el azzal ha beáll a kutya elé.

szépen megvártuk amíg a macsek elmegy mellettünk majd szerencsétlent követtük egy utcán keresztül, ugyhogy mögötte voltunk 1-2 méterre a kutyán pedig nem volt póráz.

muszáj volt ezt is így bemutatnom mert az emberek -tehát nemcsak ő hanem mindenki más- elsősorban a verbális kommunikácóra éreznek rá és így a testire és egyebekre.


most lehet hogy totál h.lyének fogtok nézni de én amikor kezdtem átváltani a testi kommunikációra főleg tiltásnál ez csak úgy ment hogy magamban megfogalmazódott a verbális része is a dolognak épp csak nem mondtam ki. így tudtam megfelelően határozottan testbeszéddel is kommunikálni. sőt valójában a mai napig tulajdonképpen így megy. de erre nem fogsz tudni ráérezni addig amíg határozatlanul, nem megfelelő nyomatékossággal tiltasz verbálisan.

tehát az amit te mondasz -szuperül morgok de nem jó a testbeszédem- fizikális képtelenség. mert ha már tényleg szuperül morogsz akkor a kutyának nem is szükséges a testbeszéd, mert ért a szóból. ellenben azt amikor szuperül morogsz "csendben" teszed -most mondom úgy- átszellemülve akkor meg már a morgásod mellé járó automatikus testbeszéded bőven elég. dominánsabb kutyáknál természetesen adott esetekben nem árt rájátszani a dologra, de ez is elsősorban a verbális kommunikáció 100%osságán múlik.


remélem nem haragszik meg de szandra írásával szeretnék példálózni. ha jól tudom az ő kutyája sem egy domináns mindenáron főnökösködő alkat, de tökéletesen tükrözi azt hogyan alakul a verbális kommunikációból végül testbeszéd. és nem fordítva.


"Nálunk az elején kellett 1 v 2 morgás, azóta nem is morgok csak néha napján. Lerakom a kutya kajáját, ilyenkor ő már automatikusan hátrál, addig szúrós szemmel nézek rá, amíg legalább 1-1,5 méter távolságba nem zavartam el (most már csak a puszta nézésemmel), aztán nekiállok "falatozni", néha felnézek rá, olyankor elkapja a fejét és olyan, mintha zavarban lenne - persze nem erről van szó, de én ilyenkor alig bírom ki, h ne szakadjak a nevetéstől :D "


tehát ő is automatikusan verbálisan közelítette meg a dolgot. majd amint ráérzett a dolog ízére, sikerére automatikusan idővel tudta hogy bőven elegendő ide már a testbeszéd is, hiszen a kutya érti amúgy is hogy mit akar. mára pedig már megy a szemkontakt is tökéletesen. igaz ő kölyökként lett már ebbe belevezetve -tehát nem egy x idős kutyával tette aki ezidáig a maga ura volt- de bármibe lefogadnám hogy -igaz nem tudom szandra mennyire volt kezdő a dologban!- ha elé áll a kaja elé -ugy hogy a testbeszédben nincsen benne a kellő határozottság- akkor azt a kutya nem tudja megfelelően értelmezni és ilyen olyan módon megpróbálja megközelíteni a kaját.


főleg a kérdező esetében kétlem azt, hogy azzal hogy a tál elé áll, megfelelően a kutya tudtára tudja azt hozni hogy az az övé és engedély nélkül ne közelítse azt meg. ebből a szempontból is elsőre jóval könnyebb és egyszerűen megvalósítható elsőre verbálisan tanítania kutyát. azzal hogy kaja elé állsz nem gyakorlod a kutya felett a tekintélyedet. sőt. lehet hogy végül békén hagy -bár ezt erőssen kétlem hogy hang nélkül vagy fizikai beavatkozás nélkül megtenné a kutya ahelyett hogy a kaját próbálná meg levadászni- de amint ellépsz a kajától máris rámenne és akkor csakis a verbális kommunikáció marad egyetlen eszközödként, mert a kutyát aki teli pofával tömi magába az ételt, már marhára nem fog érdekelni milyen szúrós szemmel nézel rá. vagy hogyan állsz fölé hogy kopjon le a tálról. igen, jól írtad hogy kutyáknál ez így megy, csakhogy van egy bibi, ezt a "domináns" fél tehát az alfa tudja megtenni, mert a puszta jelenlétével kizökkenti a kutyát. de amíg te omega vagy, tehát omegaként szeretnél a kaja felett jogot gyakorolni, addig sajna a kutyát ez nem fogja érdekelni. majd szépen elmegy ha már jóllakott. vagy ha dominánsabb egyed akkor meg jól helyretesz amiért zavarod étkezés közben. így ezt a helyzetet másképp nem tudod jobban megoldani úgy hogy te gyere ki a dologból máris első próbálkozásnál győztesen minthogy egy embereset verbálisan tiltasz. pl. morogsz.


mellesleg nemhiába vannak esetek amikor nem tanácsos a testbeszéddel vagy a szemkontakttal előhozakodni, mert ha nem megfelelően csináljuk azt, ne adj isten egy dominánsabb egyeddel szemben akkor könnyen rosszul sülhet el a dolog. éppen ezért is fontos hogy legalább verbálisan remekeljünk a tiltásban elsőre.


nah megint hosszú voltam de remélem érthetőbbé tudtam tenni a dolgot.

2013. aug. 4. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:

Nálunk nem nyúlna a kajához, bármilyen testjelet is mutatok felé. Kölyök korától építettem azt, h csak engedélyre ehet, de kezdetben ez nem volt több, mint egy parancsért végrehajtott extra jutalom, aztán idővel a morgással és a többivel átalakult dominancia gyakorlattá :)

És egyébként magabiztos, köcsög a kutyám :D Nehezen gátolható, könnyen oldható, nekünk is bőve van még hova fejlődnünk :) Pontosabban nekem :)

2013. aug. 4. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!