Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért viselkedett így ebben a...

Miért viselkedett így ebben a helyzetben?

Figyelt kérdés
Kb. 5 hónapos a kutyám (illetve annyi volt néhány hete, amikor ez történt), és emberekkel szemben erősen bizalmatlan. Jött hozzánk egy ritka vendég, ugyan egyszer már járt nálunk, de nem barátkozott össze a kutyával. Mikor meglátta őt, egyet ugatott rá. Nem engedte magához közel, nem simogathatta meg, szóval nem volt hajlandó ismerkedni. (Egy alkalommal mikor evett, megsimogatta, ő meg megint ugatott egyet.) VISZONT olykor hátulról felugrott rá - többször rá kellett szóljak ezért. Ezt a vendég persze kedveskedésnek vette, én viszont inkább tiszteletlenségnek. Jól látom, hogy ha a barátkozás lett volna a célja, akkor odamegy, mikor a kezét nyújtja, stb, és nem pedig hátulról ráveti magát?

2013. szept. 2. 18:51
 1/6 anonim ***** válasza:
75%

Az egész helyzet nem jó. Pontokban írom le, miért, így könnyebben tudom követni magam. xD

1. A vendég ne akkor simogassa a kutyát, amikor eszik

2. Ha emberekkel bizalmatlan a kutyád, akkor NE a simivel kezdjétek, mert egyrészt egy vadidegen felé nyúló kéz félelmetes és nem kívánatos - előbb-utóbb a kutya el fog jutni odáig, hogy harapást mímel (a vendég erre majd elrántja a kezét s ezek után már nagy magabiztosan fog riogatni mindenkit a kuty).

3. Szóval akkor: hogy barátkozunk emberekkel bizalmatlan kutyával? Kajával. Ember leguggol, falatot tartó kezét pedig a kutyának elérhető magasságba helyezi és szépen megvárja, míg az ebzet meg nem eszi.

4. a felugrálásról majd ír valaki más, én a felugráláshoz nem értek, mert szerintem azt minden igyekezetem ellenére inkább csak kinőtte a kutyám, mintsem kinevelődött belőle (szerencsém volt xD).

5. olvass kutyás könyveket, pl Jann Fennelt, én most olvasom és igen kellemes és tanulságos könyv

2013. szept. 2. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Nem a simivel kezdtük, a kajával, amit el is fogad tőle, de ha felé nyújtja a kezét, előbb megnézi van-e benne valami, és ha nincs, faképnél hagyja. Amikor evés közben simogatta meg, akkor nem voltam ott, amúgy biztosan nem engedtem volna. :) Ugrálni már nem szokott, csak arra, aki direkt engedi neki és kiprovokálja (a családbeli gyerekek), amibe én már nem szólhatok bele. Ennek az alantas megnyilvánulásnak az értelmére vagyok kíváncsi igazán. :)

Kösz a könyvajánlót, már olvastam, tényleg nagyon jó. ;)

2013. szept. 2. 19:42
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Felugrálni is lehet sokféleképpen, nem mindegy például, hogy felágaskodott rá megszaglászni, vagy konkrétan a fején ugrált pofátlanul. Pontosan mit csinált, és ti mit csináltatok, mikor ez történ? Utána hogy viszonyult az emberhez?


"Jól látom, hogy ha a barátkozás lett volna a célja, akkor odamegy, mikor a kezét nyújtja, stb, és nem pedig hátulról ráveti magát?"

Nem látod jól. A félénk kutyák azokkal szeretnek barátkozni, akik nem akarják magukat rájuk erőltetni. A felé nyújtott kéz, az üngyömbüngyüm, a nyomulás mind-mind fenyegetést jelent, ez elől a bizonytalan kutyák kitérnek, nem konfrontálódnak ilyen direkt senkivel. Hagyni kell, had tegye meg ő az első lépést, addig meg nem csesztetni. Ilyenkor még több dolgot is el lehet neki nézni, a lényeg, hogy nyisson az emberek felé, fegyelmezni ráérsz később is.

2013. szept. 2. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Érdekes amit mondasz. Hát nagyot nem ugorhatott, mert ugye elég kicsi. :) Utána is ugyanúgy viselkedett az emberrel, nagyon bizalmatlanul, pedig nem egy nyomulós típus a vendég, egy idős bácsi. :) Nem fél tőle, ha köztünk van, akár a lába mellett is elfekszik, csak rettentően távolságtartó, ezért furcsálltam, hogy csak úgy ráugrott, mikor nem figyelt oda. Tehát azt mondod, legközelebb hagyjam rá?
2013. szept. 2. 23:49
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

"Hát nagyot nem ugorhatott, mert ugye elég kicsi."

Magához képest ugorhatott nagyot, szóval még egyszer megkérdezem, mit csinált pontosan a kutya, felágaskodott megszagolni, vagy ugrált a lábán, esetleg hágó mozdulatokat is tett, mert baromira nem mindegy.


"nem egy nyomulós típus"

Dehogynem. Nyújtogatja a kezét, evés közben cseszteti, nem tartja tiszteletben, hogy a kutya nem akar vele foglalkozni - ez nyomulás.

Viszont így, hogy elfekeszik mellette meg felugrik rá, én azt mondanám, hogy az a kutya nem bizalmatlan, hanem bizonytalan. Nincs baja az emberekkel, csak valamiért nem tudja jól kezelni azt a szituációt, amikor csesztetni akarják. Tudom, hogy unalmas szöveg, de akár falkavezérségi problémák is okozhatnak ilyet, ha nincs helyretéve a kutya, és úgy érzi, neki kell irányítania, de nem tudja, hogyan, akkor lehetnek ilyen értelmetlennek tűnő dolgai.


"Tehát azt mondod, legközelebb hagyjam rá?"

Nem mondom, amíg nem tudom pontosan, hogy mi motiválta a kutyát :)

2013. szept. 3. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Úgy értem, nem döntötte fel. :) Felágaskodott, de nem hágta, meg nem is ugrált, igaz, rögtön rászóltam és így visszaereszkedett, bár szerintem rászólás nélkül is abbahagyta volna, nem tudom. Szóval lehet hogy tényleg szaglászott.

Azért mondom, hogy nem nyomulós, mert nem erőltette nagyon a dolgot, az én kérésemre (mert szerettem volna látni, hogy reagál a kutya) nyújtotta neki a kezét. Igazad van, hogy ezzel a szituációval nagyon nincs jóban, mert legelső emléke az idegenekhez sajnos negatívan jött ki, és azóta csak hátulról meri megközelíteni őket (miután legelőször felé hatalmasodtak szemből). Érdekes módon néha viszont magától odafut hozzájuk pl. játszótéren, bár megfogni nem lehet, egyetlen kislány akadt eddig, akinek megengedte.

Nem hiszem, hogy falkavezéri problémákból fakadna ez a viselkedés. :) Illetve, pontosítok, nem hiszem, hogy falkavezérnek érezné magát, mivel más téren nincs sok probléma, és ahol van is, szépen haladunk. Csak ezzel a bizonytalanságával, félénkségével állok erőst hadilábon. Valószínűleg az én falkavezéri pozícióm nincs teljesen rendben, különben megbízna bennem. Ugyanis egy jó ideig küszködtem azzal, hogy nem lehetett emberek közé vinni a félénksége miatt. Mostanra ez a probléma jó úton halad a felszámolás felé, de néha kiújul. Jelenleg egy hete külföldön vagyok, addig egy családtag gondjaira van bízva a kutya, kíváncsi leszek a fejlődésre, ha hazaérek. :) Most lesz 6 hónapos.

Köszönöm eddigi segítségedet, Akumi. Olyan dolgokra világítasz rá, amire magamtól nem jöttem volna rá.

2013. szept. 3. 14:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!