Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit tehet a szomszéd?

Mit tehet a szomszéd?

Figyelt kérdés
A minap megfenyegetett minket, hogy ha továbbra is megugatja őt a kutyánk, akkor feljelentést fog tenni. Kertszomszédról van szó, közös a kerítés és amikor ő kijön a kertjébe, a kutyánk megugatja. Egyebet nem tud felhozni ellenünk, csak ennyit, ugyanis alapvetően egy jámbor, barátságos fajtáról van szó, ráadásul csak ezzel az egy szomszéddal viselkedik így, ezért azt sejtjük, hogy a kutyát provokálja és hergeli, ha mi nem vagyunk otthon. Valóban tehet feljelentést? Vagy csinálhat bármilyen hatósági ügyet a dologból? Mit lehet tenni ilyen helyzetben?

2013. nov. 20. 08:02
1 2 3
 11/28 A kérdező kommentje:
Ez nem birtokháborítás (mint ma megtudtam), tehát ilyen irányba nem terelhető a téma tekintettel arra, hogy a kutyaugatással kapcsolatban magasabb szintű jogszabály nem szabályoz. Sőt, ha jól értelmezem a kormányrendeletet, a kutya nem gátolható a természetes viselkedésében. Ha gátolni próbálnám, az a kutyatartóra nézve lenne terhelő magatartás. Hogy mit takar a természetes viselkedés, azt nem részletezi a jogszabály, de feltételezem, hogy a kutyaugatás annak számít. A kutya ráadásul nem ugat indokolatlanul. Ebben azért vagyok biztos, mert ha nem veszi észre, hogy hazajöttünk, akkor is akár órákig is csöndben van. Csak az a baj, hogy én hiába próbálom mindezeket a körülményeket megmagyarázni, semmilyen szinten nincs rá bizonyítékom, hogy valóban ez történik, hiszen ha a szomszédot meglátja, ugat. Ami mondjuk megint csak félig igaz, mert ha otthon vagyunk, akkor nem ugatja meg, ugyanis rászólunk és engedelmeskedik. Ez csak akkor probléma, ha nem vagyunk otthon, nem tudunk rászólni és ha a szomszéd a kertjében van.
2013. nov. 20. 10:26
 12/28 A kérdező kommentje:

Kedves 10-es válaszoló!

Nagyon jó, amit mondasz, de nem működött. Mi kezdeményeztük ezt is, a szomszéd kategorikusan elutasította a közeledést. Sőt, tegnap elkezdte a kerítésünket rángatni, amire a kutya úgy bedühödött, hogy szó szerint nekiment a kertkapunak. Attól félek, hogy a tegnapi után már tényleg lesz valami konkrét konfliktus a szomszéd és a kutya között, ugyanis most már olyan szinten tettlegességig fajult a dolog, hogy már a szomszéd is provokált és a kutya is kvázi támadt.

A mérgezéstől én is jobban félek, mint attól, hogy ebből bármi ügy lesz, de mivel több ember füle hallatára fenyegetett meg minket, úgy gondolom, a hathatós következménye meglesz, ha a kutyánk mérgezésben elpusztul.

2013. nov. 20. 10:31
 13/28 anonim ***** válasza:
0%
Az eleg folyamatos ha mindog ugat amioor kint vagyok a kertben. Vagy nem? :/
2013. nov. 20. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:

Az nem.


Kérdező, bizony a vislekedni nem tudó, folymatosan ugató kutya birtokháborítást követ el, mert zavarja a szomszédot/akárkit annak zavartalan tulajdonlásában.


A szomszéd/akárki, akit zavar egy adott tevékenység (lehet ez kutyaugatás, disznótartás szaga, építkezés, bármi) kérhet birtokvédelmi eljárást a jegyzőtől. Konkrétan most egy ismerősöm ellen várható egy ilyen, mert a frissen vásárolt kiskutya még nem marad csöndben egész nap. És a lakók ugrottak is rá. Levelet már kapott, h adnak némi haladékot, mielőtt bemennének a hivatalba.

2013. nov. 20. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
Szerintem tiltsd le a kutyát,ha ugat.Nem könnyű,de elvárható,hogy ne ugasson a szomszédra folyton,amint kiteszi a lábát a házbõl.Valami gyékényt is fel lehetne dobni,a nád nem olyan drága.Sajna az én szomszédomat is ugatja a kutya és barátkozni sem akar,pedig jó fej a szomszéd.
2013. nov. 20. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 A kérdező kommentje:

Helyi önkormányzatnál dolgozom, így tudom, hogy ez valóban jegyzői hatáskör maradt. De nem is ez a lényeg. Tudomásom szerint nálunk úgy működik ez, hogy helyszíni szemlét tartanak a szabálysértőnél. Ha beigazolódott a szabálysértés, akkor valóban haladékot kapott az illető a probléma megoldására. Én azt nem tudom, hogy hogyan oldható meg a probléma, ha ugatásról van szó. És ha csak ezt az egy embert ugatja, mást meg egyáltalán nem zavar a kutya viselkedése. Mit tudok tenni? Haszonállat teljesen más kategória, mint a kedvtelésből tartott állat, ez is nyilvánvaló. Ott konkrét szabályozás van, hogy pl. a disznóól milyen távolságra kell, hogy legyen a szomszéd kerítésétől. Azonban én úgy gondolom, hogy hang- és szaghatás ellen tenni nem lehet, amennyiben az állattartás tökéletesen megfelel a vonatkozó szabályoknak. A disznó büdös, a kutya ugat. Ez ellen milyen életszerű szabályozás van életben? Mert akárhogy keresem, nem találom. A kutya a lakásban is ugatni fog. Ha ott ugat, akkor a falszomszéd fog eljárást indítani, mert zavarja, ha kiteszem a kertbe, ott is ugat, a kertszomszéd fog eljárást indíttatni, mert zavarja. A kutyaugatás amúgy is egy egzakt fogalom. Engem speciel egyáltalán nem zavar semmilyen kutyaugatás. Van, akit csak a kistestű kutyák vékony hangja zavar, van, akit csak a nagytestű kutyák öblös hangja zavar, van, akit minden zavar. Van, akit napi két vakkantás is zavar, van, akit az egész napos vonyítás nem zavar. Hogy tehet az ember igazságot? Mit jelent a tartósság?

Amúgy ha közigazgatási eljárást indíttat a kérelmező, a hivatalnak kötelessége elindítani az ügyet, ezért kaphatott levelet az ismerősöd. De tenni ellene nem lehet, ha a kutyatartás jogszerű. Az eljárás tehát megindul mindenképpen, hiszen kérelem indult az ügy megoldása érdekében. Én viszont még ilyen szinten sem akarok ügyet belőle már csak a munkakörömből kifolyólag sem, ugyanakkor a konkrét fenyegetéseire is lépnénk szívünk szerint valahogy.

2013. nov. 20. 11:50
 17/28 A kérdező kommentje:

15-ös válaszoló!

Hangsúlyozom: a kutya engedelmeskedik nekünk. Ha otthon vagyunk, ugat ugyan a szomszédra, de rászólunk és nincs probléma (és ezt tegnap a szomszéd is elismerte). Legalábbis eddig így volt. Tegnap azonban a szomszéd is provokált a kerítés rángatásával, így félő, hogy a kutya mostantól már - hiába koordinálom - nehezebben lesz visszatartható. Azt is hangsúlyozom, hogy senki másra nem ugat. A közös lakótérbe a gyerekek közé kiengedem, mert a gyerkőcök imádják és be szoktak kopogni, hogy hadd játszanak vele kint. Én csak azért nem engedem ki felügyelet nélkül, mert nagytestű kutya, fiatal, kajla, a gyerekek kicsik, félő, hogy a kutya a saját testtömegét nem tudja koordinálni a játék hevében. Így mindig felügyelet mellett engedem ki közéjük, de eddig még semmilyen probléma nem volt. A fülét, farkát a gyerekek húzkodhatják, lovagolhatnak rajta, van olyan gyerek, aki állva alacsonyabb, mint a kutya ülve és konkrétan birkózik a kutyával a kissrác. Eddig tehát minden gond nélkül éltünk együtt a szomszédokkal. Illetve csak annyi probléma akadt egyszer, hogy elkapott egy kóbor macskát. Akkor volt riadalom, de hát, nem szereti a macskákat, amit én egyáltalán nem bánok egy percig sem (a macska köszöni jól van amúgy).

A kerítést mindenképpen megerősítjük és teszünk rá nádat, ez már biztos. Kötve hiszem, hogy többet tudnánk tenni sajnos :(

2013. nov. 20. 11:58
 18/28 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat és a segítséget!
2013. nov. 20. 12:04
 19/28 anonim ***** válasza:

Na, végre valaki, aki tájékozott.


Sajnos arra vonatkozólag, h mi minősül mér nem elviselhetőnek nincs aláírás, a jegyző szubjektív megítélésn múlik.


De pl gondolom azt is tudod, h aki később költözött oda, annak tűrési kötelezettsége van.

2013. nov. 20. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 A kérdező kommentje:

Little Red!

Igen, sajnos ezt is tudom. Én viszont - tök laikusan, hiszen nem jogász vagyok - úgy értelmezem a jogszabályokat, hogy abban az esetben, ha a kutyatartás adott területen nem tilos, tehát jogszerű, úgy nincs ok birtokvédelemre hivatkozni tekintettel arra, hogy a jogszabály lehetőséget biztosít adott területen az állattartásra. Mivel a szomszéd ennek tudatában vette meg a lakását, így vélhetően számított arra, hogy kutya lesz/van a közelében. De ha rosszul értelmezem, akkor mindenképpen javítsatok ki, elvégre a saját lehetőségeimet kutatom most és semmit sem kötözködésből írok, csak tájékozott szeretnék lenni.

A másik, ami szöget ütött a fejembe, az a csendháborítás kérdése. Mert a csendháborítás is birtokvédelmi ügy, ahogy ezt már írtad korábban is, hiszen hanghatásról van szó. A kérdés, hogy csendháborításnak minősül-e a kutyaugatás, vagy csak az csendháborítás, amit én, tudatos emberként, tudatosan előidézek. Másfelől kérdés az is, hogy pontosan mit takar a csendháborítás és nap mely szakaszaiban él. Most erre keresem neten a válaszokat, de egyelőre nem sok sikerrel...

2013. nov. 20. 13:05
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!