Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Munka kutyás fogalmak?

Munka kutyás fogalmak?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

akik komolyabban kutyáznak tudnának nekem alapfogalmakat írni,amit munka kutyások, kiképzők,rehabos kiképzők,és ezekhez hasonló ágak között használnak?


Én is kutyázok elég régóta,de eddig csak agilityben,illetve dogdancinben vagyunk jók,azonban ma egy ismerősöm,aki Öv kiképző/oktató (amiben egyáltalán nem vagyok jártas) használt olyan szavakat,amikről még szak nem is hallottam ez előtt.

És kicsit kellemetlenül éreztem magam,hogy hiába is hogy mind a ketten komolyan kutyázunk, mégse tudtam,hogy azok a kifejezések mit jelentenek ( már magára a kifejezésre se emlékszek,mert furcsa, nem is magyar szavak voltak)

Ezért, mivel nem tudom,hogy neten hogy keressek rá az ilyen kifejezésekre, ezért kérlek titeket, akik ismertek ilyen szavakat,hogy amiket tudtok kérlek írjátok le nekem, jelentéssel együtt is. (bár,ha már egy kifejezést tudok,akkor a google a barátom, rá is tudok keresni, szóval ha nincs kedvetek egy regényt írni elég csak a kifejezés is. )

Előre is köszönöm,hogy hozzásegítetek a tanuláshoz :)



2014. ápr. 4. 21:33
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
akkor azt mond el, hogy mit magyarázott éppen, amikor ezeket a szavakat, kifejezéseket használta:)
2014. ápr. 5. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:

felsorolt fogalmakat. És a felsorolás végén mondta az alfa, omega,dominancia dolgokat is,de szerintem azok,amiket mondott nem sok köze ven jelentésben az utóbbiakhoz.

Arról volt szó végül is,hogy én hivatalosan nem vagyok kiképző,csak saját kutyát,emg ismerősök kutyáit segítettem képezni ( ne komoly dolgokra gondoljatok,hanem egyszerű alap engedelmes, illetve szocializációs dolgokra) És ez a kiképző ismerős azt mondta,hogy ahhoz képest,hogy nem vagyok hivatalosan kiképző,nagyon ügyes vagyok,nagyon szépen dolgozok kutyákkal,és hogy nem érti,hogy miért nem gondoltam eddig arra,hogy komolyabban is foglalkozzak ezzel,mert ő látni véli azt,hogy nagyon könnyen megértetem magam a kutyákkal, és szinte borítékolja nekem,hogy ha belekezdek, belátható időn belül sikeres leszek.

És itt mondta,hogy ő a cerbiben tanult, és ott tanítottak meg neki olyan fogalmakat,hogy ..., és ... és alfa, omega,meg a dominancia, és hogy ott sokan fel se fogták ezeket a dolgokat.

És hát szégyen, nem szégyen, annyira zavarba hozott azokkal amiket mondott,hogy amúgy is éreztem,hogy lángvörös az arcom, és nem mertem vissza kérdezni,hogy az első két kifejezés mit jelenthet.

De már feladtam a reményt. Azt mondta,hogy menjek majd el hozzá,és mindenben segít, ami kérdésem van, illetve ha ő valamit máshogy csinálna, mint én. úgyhogy ha majd megyek akkor megkérdezem tőle,hogy mégis mik voltak azok a szavak, és mit jelentenek,csak az a gond,hogy nem tudom,hogy mikor érek rá,mert annyi szabadidőm nincs sokszor,hogy egy órára leüljek. Ilyen 10 percekre megállok, elvagyok,aztán megyek megint a dolgomra. És ezért kérdeztem meg, mert fogalmam sincs,hogy mikor találkozok vele megint. És csak ezért a kérdésért telefonon felhívni nem akarom,mert ő is elfoglalt.

2014. ápr. 5. 13:22
 13/24 zsuzsabazsa ***** válasza:

Ezeknek a kifejezéseknek nincs köze a munkakutyázáshoz.

Ezek inkább etológiai fogalmak.

Az alfa-vezéregyéniség. Az omega meg az alfának az alárendeltje. A farkas falkában is megtalálható a vezér az alfa hím, de ez lehet nőstény is. Az omega meg ezeknek az alárendeltje.

Az állat világban mindig a domináns egyedé a vezér szerep.


A szocializáció szót meg a kutyáknál használjuk a jelen esetben. Például egy kölyök kutyának megtanítjuk, szoktatjuk a többi kutya társasághoz emberekhez, vagyis a beilleszkedést a társadalomba tanítjuk meg neki.

Vegyél etológia-kinológia szakkönyveket és abból tanulhatsz.

2014. ápr. 5. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 A kérdező kommentje:

ezeket tudom :) Ezekkel nincs is gond.

Azért mondtam,hogy munkakutyás fogalmak, mert ő is így mondta,hogy a munkakutyások közül kevesen ismerik ezeket a fogalmakat.

De már tényleg teljesen mindegy,mert amint találkozok vele megkérdezem, hogy mik voltak azok a szavak. És majd leírom ide is,mert szerintem már ti is annyira kíváncsiak lehettek, mint én.

2014. ápr. 6. 10:37
 15/24 anonim ***** válasza:
hu, ez valami tudományos magyarázgatás, aki ennyire elméletben okoskodik, nem igazán tud valós eredményt felmutatni.
2014. ápr. 6. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 A kérdező kommentje:

egyáltalán nem okoskodott. Beszélgettünk, és akkor mondta ezeket a dolgokat.

De,szerintem az a 20 év ami mögötte van, és az a sok vizsgás kutya,amit kiképzett többet mondd minden szónál...

2014. ápr. 6. 14:26
 17/24 anonim ***** válasza:
48%

Ha azt mondta, a munkakutyások közül kevesen ismerik a fogalmakat, akkor azok nem munkakutyás fogalmak voltak. A beszélgetőpartnered sem munkakutyás volt valószínűleg.

Nem az évek számítanak, hanem az, amit be tud mutatni képzésben.

2014. ápr. 6. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
Tudomásom szerint a Cerberos rehabilitásicós kutyákkal foglalkozik. ott egy szakember van az iskolában, viszont ő nem ott tanulta az alapokat, ergo nem lehet ugyanaz a személy. Viszont aki sérült kutyákkal foglalkozik, az nem ugymond munkakutyás.
2014. ápr. 6. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 A kérdező kommentje:

Teljesen félre értitek.

Ez az ember a cerberosban tanult,de már nincs ott. Saját iskolát alapított, és Öv-öt tanít, rehabilitál is, illetve sok gazdinak segít csak úgy a mindennapokban.

Szóval kerültek ki tőle olyan kutyák is, akik miután végeztek nála sikeresen elvégeztek különböző vizsgákat.

Tett rendbe nagyon sok félelmi agressziós kutyát, agresszív kutyát (kutyára, vagy emberre), és házhoz is jár, ahol segít a gazdiknak az engedelmes illetve a dominancia kérdésekben, hogy az átlagos gazdik is tudjanak normálisan együtt élni a kutyájukkal. Én nem tudom, hogy mi alapján vontátok le azt a következtetést,hogy okoskodik, illetve hogy hangember,amikor ezt se én, se más nem említette meg...

Azért, mert mondott olyan szavakat, amiket nem ismerek, és ha megölnének se jutna eszembe, az nem jelenti azt,hogy okoskodik...

Mivel már lényegesen több kiképzővel találkozott, mint jó pár ember, így mondta,hogy nagyon sokan az alap fogalmakkal nincsenek tisztában,de mégis csinálják azt, amit csinálnak. Szerintem ez sem jelentheti azt,hogy okoskodik, mivel bár, én nem vagyok kiképző, én is találkoztam jó néhány kiképzővel már, és valóban én is találkoztam olyan emberrel,aki nem tud alap fogalmakat, mégis kiképző. Mégse okoskodok én se, szimplán megjegyzem,hogy ha valaki kiképző,azért illene tudnia egy két olyan dolgot, amit lehet,hogy nem használ,de ha olvasgat a témában,akkor biztos találkozott már a fogalommal ( akivel én találkoztam pl azt nem tudta,hogy mi az a japán vacsora, pedig elég régóta képez ki) Nem azt mondom,hogy ha nem ismeri a fogalmakat,akkor nem is tudja,hogy mit csinál,csak egy laikus elvárná, hogy a kiképző ezeket tudja, és tudjon tanácsot adni.


Úgyhogy kérlek titeket, utolsók, hogy ne vonjatok le olyan következtetéseket,hogy ez az ember nem végzi jól a dolgát, illetve,hogy okoskodik, mivel erről szó sincs, a másik meg,hogy azt se tudjátok,hogy kiről van szó.(nem fogom leírni) Nem láttátok még munka közben, és nem is beszéltetek vele. Ismeretlenül meg nem illik ilyeneket mondani.

2014. ápr. 7. 09:54
 20/24 zsuzsabazsa ***** válasza:
100%

Erről a japán vacsoráról is az véleményem, hogy azért találták ki ezt a szót, mert éppen csak leülsz a földre mint a japánok a kajás tállal a kezedben vagy melletted van olyan mindegy és nem engeded meg a kutyának,hogy odamenjen, csak ha te engedélyt adsz rá.


Én ezt nem japán vacsorának nevezném, mert hülyeség, hanem az önmegtartóztatás nevelése. Ezt csinálhatod éppen állva, féllábon, akár fekve is. Teljesen mindegy.


Na most én akkor kitaláltam egy "új szót" Önmegtartóztatásra nevelés. Ezt a szót még a kisiskolás is megérti és nem kell a neten utánanézni.

2014. ápr. 7. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!