Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szerintetek Jan Fennell...

Szerintetek Jan Fennell módszere alkalmazható kinti kutyára is?

Figyelt kérdés

Van benne olyan rész, hogy mivel azt mutatta a kutyáinak, hogy nem fél a tűzijátéktól, azok sem féltek.

Namármost, ha én vagy valaki vele van, az én kutyám sem fél, de ha egyedül van... Fennellnek benti kutyái vannak. Ha egyedül lennének kinn, azok is félnének vagy egyszerűen "kigyógyultak", mert gazdájuk nem félt tőle?


2010. jan. 7. 11:57
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom, mikor tűzijáték van, pl. augusztus 20. vagy szilveszter, vagy annyira előrelátó, hogy bezárod a garázsba a kutyáid.

Amúgy amit a saját szememmel láttam már nem egyszer: Ahová járok a kutyáimmal, vannak többen kuttyok, akik félnek a durranásoktól. Elő szokott fordulni, hogy az utcán valami nagy robbanás hang van, pl. valami kipufogó, vagy kidurran egy kerék vagy hasonló. Na ilyenkor van egy csomó kutya, akik totál megijednek és rémülten néznek, de nem mennek el, pedig alapesetben elrohannának ijedtükben! Amit megfigyeltem: Ugye vannak a falkának vezéregyéniségei. Akik oda lejárunk, egy összeszokott társaság, megvan a kutyák között a rangsor. Észrevettem, hogy azok a kutyák, akik a vezérek, nem félnek ezektől a zajoktól. A többi meg van rémülve, de látják a vezéregyéniségeken, hogy azok rá se bagóznak és bár ezek láthatóan félnek, de mivel a főnök kutyák nem törődnek vele, ők is békésen szaglásznak, játszanak tovább, maximum a fejüket kapják fel rémülten a hangokra.

Ha viszont a vezérek félnének és menekülőre fognák, biztos vagyok benne, hogy az összes kutya bepánikolna, még az is, amelyik amúgy nem fél.

2010. jan. 7. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem, a kinti kutya immunis a tanításra, mert rendelkezik egy anti-fennel génnel:P


Természetesen kinti kutya is kutya.


Figyelembe véve a megváltozott környezetet, nem törvényszerű, hogy nem félnének kint, de előismereteik birtokában valszeg hamar habituálnák a tűzijáték élményét lakáson kívülről is. Vagy nem. Ezt a tanítási technikájuk és személyiségük ismerete nélkül nem lehet pontosan megmondani. Ha pl elve ismeretlen durranások, fényhatások segítségével változatos helyszínen voltak kiképezve (magyarul szimuláltuk a kerti kutya és a tüzijáték esetét), akkor valszeg a kertben sem fognak félni.


Önmagában attól pedig nem gyógyul ki, csak mert a gazdi nem fél. Ottmaradásának oka, hogy szociális állat, aki bízik a vezetőben. Vezető nélkül viszont értelemszerűen nincs oka maradni, és szemmbeszállni a vélt veszélyforrással. Ha ottmarad, akkor bizonyos idő és elég tapasztalat után habituálnia illenne az eseményt, persze ez sem mindíg jön be.

2010. jan. 7. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Csak mert mondom, amikor kimentem hozzá, már rá se bagózott a tűzijátékra miután észrevette, hogy engem nem nagyon érdekel. De ha egyedül van, akkor ugat és nagyon fél. Amúgy mindig beviszem ilyenkor a lakásba, csak a szüleim nem szeretik...

A másik, hogy van ez az "üdvözléskor 5 percig úgy teszünk, mintha nem is létezne". Miután elvonul, magamhoz hívom, és úgy már biztosítottam a pozíciómat? Lehet ezt csökkenteni, miután már kialakult benne, hogy én vagyok a főnök?

2010. jan. 7. 13:05
 4/7 anonim ***** válasza:

Csökkenteni lehet, érzéssel. De azért mindig várj egy kicsit. Lényeg, hogy nyugodtnak kell lennie és nem tolakodhat be a személyes szférádba, ha nem hívod magadhoz. Mikor én elkezdtem a módszert alkalmazni, napokig ez az újraegyesülési rituálé 40 percig tartott! Azt hittem megőrülök, azt hittem, már sosem fog lenyugodni a kutyám. Ha lenyugodott, pont mielőtt letelt volna az 5 perc, újrakezdte... De kitartottam. Ma már fél percet kell várnom és szépen várja, hogy hívjam magamhoz. :)

De ettől önmagában még nem leszel falkavezér, az egész rendszert egységként kell kezelni, csak a különböző kommunikációs modellek együttes alkalmazásával érsz el eredményt. És persze nagyon fontos, hogy legyen önbizalmad, és Te is hidd el magadról, hogy alkalmas vagy vezérnek. Amíg bizonytalan vagy, és megkérdőjelezed a kvalitásaidat, addig a kutyád nem fog elismerni fölötte állónak.

2010. jan. 8. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Hát nem tudom. Amikor kimegyek hozzá el kezd rámugrálni, aztán ha nem használ ugat, majd elvonul. Ez nem szokott sokáig tartani. De úgy voltam vele, hogy várok még, hátha újrakezdi, de nem történt semmi. Aztán magamhoz hívtam, és játszottunk. Így rendben van?
2010. jan. 8. 09:37
 6/7 A kérdező kommentje:
Amit az előbb leírtam, az akkor van, ha egy helyben állok. De ha járkálok folyamatosan jön utánnam, de nem tolakodva, inkább csak követ, ami fajtajellege, mert mudi. Ezt is le kell szerelnem?
2010. jan. 8. 10:15
 7/7 anonim ***** válasza:
Ha nem tombol, akkor szerintem hívd oda magadhoz. Nekem borderem van, ő is sokszor követ engem, de ha látom rajta, hogy nyugodt, akkor oda hívom. De nem ugrálhat fel és a követést is csak akkor fogadom el, ha látom rajta, hogy ez nem tolakodás.
2010. jan. 8. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!