Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A harci kutyáknak nem esik...

A harci kutyáknak nem esik jobban nehezére a szocializálódás, mint más fajtáknak?

Figyelt kérdés
Előre leszögezem, egyáltalán nem vagyok ellenük, és azzal is tisztában vagyok, hogy nagyon szelídek is tudnak lenni, ha hozzáértő és felelős gazda kezébe kerülnek. Viszont azt sem lehet letagadni, hogy annak idején mire lettek szándékosan kitenyésztve, innen a gyűjtőnév is, tehát valamilyen szinten a vérükben van, és nem megfelelő bánásmód esetén előjöhet belőlük, ami persze a gazda hibája, de sajnos az áldozatokat ez nem fogja megvígasztalni. Szóval nem magukkal a kutyákkal (a fajtákkal) van a bajom, csak ez az emberi gondolkodás tűnik olyan ellentmondásosnak, hogy kitenyészt egy harci fajtát, utána pedig komoly nevelő munkát fektet abba, hogy a kutya szelíd legyen. Ez a kutyának se lehet túl kellemes, hogy az átlagosnál jobban el kell nyomnia az ösztöneit. (Valamennyire mindnek el kell nyomnia, még az embernek is a sajátjait.) Ez kb olyan, mintha kitenyésztenének egy galopp lovat, akinek a vérében van, hogy mozogni, futni akar, de úgy nevelnék fel, hogy mindig csak lépnie vagy max ügetnie szabad. Vagy egy vadászkutyát akarnának birkanyáj őrzésére idomítani, pl egy puli helyett, akinek meg az van a vérében. Ilyenkor nem rossz az állatnak, hogy 180 fokban az ösztönei ellenében kell viselkednie?

2014. dec. 6. 14:17
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:

Nem,ők is ártatlan kiskutyaként születnek,az ember dönt arról hogy mi legyen belőle.

Kenyérre lehet kenni őket is,és bizony egy golden retriever is lehet bolond,bár a vadászkutyákkal szembeni összehasonlítást erősnek érzem,mert egy bloodhound vadászatra lett kitalálva erre is használják(amerikaiak pl kedvelik az ilyen kutyákat mint keresőkutya(kábítószer,mentőkutya)). De vegyük pl. a rottweilert,amit a média(is) sikeresen belesulykolt az emberekbe hogy az egy harci kutya,senki ne menjen a közelébe,tőle félni kell.(mellékest eredetileg marhaterelésre találták ki)

Abban egyetértek veled hogy sokat nyom a latban a bánásmód,az a legfontosabb.

HA úgy lett felnevelve akkor tud alkalmazkodni,de véleményem szerint ez amit írtál hogy pl.vizslával őrizzük a nyájat,megvalósul a mai modern világban,mikor az olvasom(akár itt akár máshol) hogy labradort keresnek házőrzésre,békésen szundikáló jack russellt a nagyi mellé,olyan őrkutyát,amelyik bombabiztosan távol tartja a hívatlanokat,de az évente egyszer-kétszer betévedő nagyrokonságot ne ugassa meg és hasonlók.

2014. dec. 6. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
51%
Szerintem sokkal alacsonyabb az ingerküszöbük. Úgy értem, hogyha egy kutya folyton basztatja őket (játszani hívja, de a másik nem akar, stb, ilyesmire gondolok), akkor hamarabb elpattan az agyuk, mint egy "átlagos" kutyának. Persze ez egyed/nevelésfüggő is, de azért ez általánosságban elmondható.
2014. dec. 6. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 A kérdező kommentje:
De hiába fontos a nevelés, a genetikát nem lehet megtagadni. Nem véletlenül léteznek kutyafajták, pont a különböző feladatok ellátása miatt lettek kitenyésztve, ami különböző tulajdonságokat jelent. Minden élőlénynek van egy alaptermészete, ami nem rossz vagy jó, csak éppen valamilyen területre alkalmas, valamilyen területre pedig kevésbé alkalmas.
2014. dec. 6. 14:35
 4/30 A kérdező kommentje:

"akkor hamarabb elpattan az agyuk, mint egy "átlagos" kutyának. Persze ez egyed/nevelésfüggő is, de azért ez általánosságban elmondható."


Egyetértek, és ezt nem lenne szabad letagadni, csupán érzelmi okokból.

2014. dec. 6. 14:37
 5/30 anonim ***** válasza:
25%

Jól látod kérdező.Megszokja a harcikutya fajta is a békés együtt élést de 10x akkora meló lesz letörni a dominanciáját és a hirtelen bekattanásait, mint egy eleve békés családi falkakutyánál ahol ebbe szinte semmi melót nem kell fektetni, csak néha kihajtani a térre a többi kutya közé..

A harci kutyát úgy tenyésztették hogy se falkasorrendet ne vegyen figyelembe ,se a többi kutya megadási jelzéseit ne figyelje,és neki se legyenek megadási jelzései, csak minden mozgó állatra menjen rá és kapjon zájzárat rajta.A "jó" harcikutya nekimegy kan a szukának ,kölyök párhónapos kutyának, megadást mutató kistestű ebnek ,mert ki van ölve belőle a normális biológiai viselkedésminta. Mostanában persze már nem erre tenyésztik őket jó esetben és létrejött egy küllemvonal. Én nem tartanék ilyen megbízhatatlan "céleszköz" állatot magamnál, mert bármikor lemállhat róla a dresszírozás máza és bekattanva, támad, ahogy rengeteg esetben meg is teszi az addig problémamentes eb.

2014. dec. 6. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
30%

A fajtát imádók hajlamosak erre vagy arra ferdíteni a dolgokat, de ez nem csak a "harci" kutyáknál igaz, hanem más fajtáknál is...


Sokan pl. a beagle-jükön akadnak ki, hogy hát de elmegy a nyomon, miért nem ül mellettük az erdőben, stb!? Hát azért, mert arra lett kitenyésztve, hogy menjen a vad után, ha tetszik, ha nem. Ezt valamennyire el lehet nyomni, de teljesen kiölni, aligha. Na, én pont így vagyok a "harci" kutyákkal is, akinek meg ez nem tetszik, hát az nem az én problémám. Én sem vagyok egyébként ellenük, de én soha nem tudnék igazán bízni bennük.


2es voltam.

2014. dec. 6. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:
Egyébként egy tenyésztő ismerősöm egyszer azt mondta (más domináns fajtájú kutyákat tenyészt), hogy a pitek (épp akkor róluk volt szó) egyáltalán nem tudnak rendesen kommunikálni más kutyákkal. Nem tudom, hogy ez valóban így van-e, mert ilyen szinten nem értek hozzájuk, de lehet benne valami.
2014. dec. 6. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 A kérdező kommentje:

"A fajtát imádók hajlamosak erre vagy arra ferdíteni a dolgokat, de ez nem csak a "harci" kutyáknál igaz, hanem más fajtáknál is..."


Sajnos az érzelmi elfogultság el tudja vakítani teljesen az embereket, legyen szó bármiről. Jobb lenne tárgyilagosan beszélni az ilyen témákról. És bármennyire szeretem a kutyákat, még a harci kutyákat is, bevallom, az ártatlan áldozatokat jobban sajnálom, és nem sokat számít az a kifogás, hogy a gazda hibája. Ez már nem fogja feltámasztani a kisbabát, vagy akárkit, aki pórul járt.

2014. dec. 6. 14:47
 9/30 anonim ***** válasza:
Ez az egyik fő hátránya annak, hogy nagyon sokan külső alapján választanak kutyát/fajtát maguknak. Amerikában pl. már teljesen elterjedt, hogy legyen a kutyának dobermann kinézete, de a jelleme legyen olyan, mint egy goldennek. Vagy itthon is sokan tartanak panelban beagle-t, ami alapvetően nem lenne gond, ha rendesen lemozgatnák, de a többségük csak csap velük napi pár kört a háztömb körül azt' kész. Na kicsit elkanyarodtam a témától, de valahol azért összefüggnek ezek a dolgok.
2014. dec. 6. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 A kérdező kommentje:
Ez is üzlet sajnos, különböző divatok hódítanak, jönnek és mennek, csak hát itt élő-, érző lényekről van szó, nem holmi cipőről vagy mobiltelefonról.
2014. dec. 6. 15:00
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!