Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A harci kutyáknak nem esik...

A harci kutyáknak nem esik jobban nehezére a szocializálódás, mint más fajtáknak?

Figyelt kérdés
Előre leszögezem, egyáltalán nem vagyok ellenük, és azzal is tisztában vagyok, hogy nagyon szelídek is tudnak lenni, ha hozzáértő és felelős gazda kezébe kerülnek. Viszont azt sem lehet letagadni, hogy annak idején mire lettek szándékosan kitenyésztve, innen a gyűjtőnév is, tehát valamilyen szinten a vérükben van, és nem megfelelő bánásmód esetén előjöhet belőlük, ami persze a gazda hibája, de sajnos az áldozatokat ez nem fogja megvígasztalni. Szóval nem magukkal a kutyákkal (a fajtákkal) van a bajom, csak ez az emberi gondolkodás tűnik olyan ellentmondásosnak, hogy kitenyészt egy harci fajtát, utána pedig komoly nevelő munkát fektet abba, hogy a kutya szelíd legyen. Ez a kutyának se lehet túl kellemes, hogy az átlagosnál jobban el kell nyomnia az ösztöneit. (Valamennyire mindnek el kell nyomnia, még az embernek is a sajátjait.) Ez kb olyan, mintha kitenyésztenének egy galopp lovat, akinek a vérében van, hogy mozogni, futni akar, de úgy nevelnék fel, hogy mindig csak lépnie vagy max ügetnie szabad. Vagy egy vadászkutyát akarnának birkanyáj őrzésére idomítani, pl egy puli helyett, akinek meg az van a vérében. Ilyenkor nem rossz az állatnak, hogy 180 fokban az ösztönei ellenében kell viselkednie?

2014. dec. 6. 14:17
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:

tudnak kommunikálni, ha a masik normalis, semmi gond, viszont, ha beléjuk kötnek, sztem is hamarabb elpattan a hur náluk. ezert van sokszor lsd youtube, h kivégzik a kis kutyakat, csak azt a tényt felejtik el közölni, h lehet a kiskutya szépen bele harapott...

multkor, láttam 1 videot, vki 3 argenin dogot setaltatott porazon, a nonek meg oda ment a poraz nélkul setaltatott nem tudom milyen kutyaja, aztan meg a nő sirt a kameraba...

én ezt kb ugy erzem, mintha odamennek 3 120 kilos szekreny behajtohoz kötekednek, aztan sirnék h jaj bantottak...

szoval kb addig van elnyomva mig nem hozzák szituácioba, ha jol nevelt.

de sztem 1 ember is ilyen, és ha olyan emberrel kötekszunk aki nem bárgyu ugyanugy porul járunk, mint ha gyengebb kutya bele köt 1 "harci ba"

2014. dec. 6. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 A kérdező kommentje:

"multkor, láttam 1 videot, vki 3 argenin dogot setaltatott porazon, a nonek meg oda ment a poraz nélkul setaltatott nem tudom milyen kutyaja, aztan meg a nő sirt a kameraba..."


Vannak ilyen videók is, és vannak olyanok is, ahol a normálisan, pórázon sétáló kutyához futnak oda a harci kutyák és kezdik el cibálni. Példát mindenre lehet találni, csak az arányok mások, az illegális kutyaviadalokat sem uszkárokkal vagy vizslákkal szokták megrendezni, nem véletlenül.

2014. dec. 6. 16:55
 13/30 anonim ***** válasza:
100%

2,5 éve vagyok egy "harcikutya" gazdája. 1 esetet leszámítva (utcai konfliktus) SOHA még csak nem is morrant emberre. Utazok vele buszon-villamoson-vonaton (5 órákat is), bejár velem üzletekbe. Gyakran várakozok vele a Tesco előtt, rezzenéstelenül ül, még akkor is, ha majdnem áttolja pár vaksi a kosarat rajta. A gyerekek is sikongatva szaladhatnak hozzá, nem bánja, sőt!

Ennyit az emberi kapcsolatokról.


A kutyákkal már más tészta. Nincs ivartalanítva, és kan, így kanokkal csak akkor jön ki, ha teljesen megadó a másik. Nem tagadom, volt már sajnos összekapás, viszont mindegyik esetben akkor támadott, miután a másik "kekeckedett vele" (fej ráemelés, morranás). Szukákkal, ivartalanokkal abszolút elvan, de tény, hogy a legjobban emberek között érzi magát.


És ezután hogy a kérdésedre is válaszoljak: nem igényelt különösebb erőfeszítést az, hogy ilyen "szelid" szeretettel neveljük, kölyök korától szabályok vannak, amiket be kell tartania.


Egyébként meg ha jók az információim a harci kutyáknál pont az volt a lényeg, hogy EGYMÁSSAL harcoljanak, a gazdáikkal/emberekkel szemben nem léphettek fel agresszíven.


Na meg még annyi, hogy tapasztalatból mondom, a kistestű kutyák 10000000x őrültebbek és vadabbak, csak nyilván azzal senki nem törődik, mert akkorát harapnak, mint egy hörcsög, és az még hű de vicces is,na meg mikor vérben forog a szemük és fröcsög a nyáluk, és addig "ugatnak", amíg el nem megy a hangjuk.

Megjegyezném, séta közben legalább 5-6 ilyet kell kikerülnünk, de még a másik járdára is átmenni, mert a flexivel bazi nehéz lehet visszatartani a 3 kilójukat.


/egyébként nincs bajom a kistestű kutyákkal, csak úgy általában azzal, ahogy a gazdáik hülyét csinálnak belőlük, torz énképet alakítanak ki bennük, és így nagyon bátran és vérmesen próbálják megtámadni a 30 kilós fajtársaikat./


ÁH, mindegy, a lényeg, hogy bosszantó a kérdésed, értelmetlen, és ne nézz annyi tv-t!

2014. dec. 6. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 A kérdező kommentje:

Meg fogsz lepődni, nem nézek tv-t. :) Miért, te igen? Van, aki még nézi?


Ha a kérdésem felbosszant téged, akkor nézz magadba. Értelmes és világos kérdés volt, provokálás mentesen, az első pár hozzászóló meg is értette a lényeget, nálad viszont a már említett érzelmi elvakultság győzött, sajnálom.


Nem igényelt tehát különösebb nevelést, hogy a kutyád szelíd legyen, azt mondod. Ez azt jelenti, hogy bárkinek való a harci kutya, gyereknek, idős néninek, mert nem kell hozzá erős kéz? Pontosan ugyanolyan bánásmódot igényel, mint egy dalmata?

2014. dec. 6. 17:08
 15/30 anonim ***** válasza:

Határozottság, és következetesség kell hozzá, nem pedig a szó szoros értelmében vett erős kéz. Mint minden kutyához! Éppen ezért gyerekeknek (amíg 100%os felelősséget tud vállalni) egyáltalán nem való kutya, az idős kor meg relatív, van olyan közel 60 éves kutyás ismerősöm(nő), aki 2 németjuhásszal jár majdnem minden nap öv-re, nyomkövetésre, engedelmesre, stb. Ugyanakkor van itt a közelünkben egy 80 fölötti!! nénike, aki tök aranyos, meg minden, csak épp a pórázt nem ismeri, és egy jó közepes termetű kutyája van, akinek ha úgy van kedve, 2 cm-re a hátsómtól vicsorogva ugat rám, meg aki épp arra jár.


off: Nem tudom mennyire vagy képben a kutyákkal, de a dalmata kifejezetten rossz példa volt.


Szóval a lényeg, baromira nem való mindenkinek kutya! SŐT! én valamilyen oktatáshoz, vagy nem is tudom mihez kötném a tartását.


A kérdés meg azért háborított fel egy kissé, mert olyan dolgokat állítasz, amik nem fedik a valóságot. A harci kutyák "tenyésztéséből" kizárták azokat, amik emberre támadtak, hiszen a pitben nekik kellett szétszedni őket. Kutyákkal tréningelték őket, nem aznap született csecsemőket és idős embereket vetettek eléjük. jesszus!

Sokat olvastam ezekről, és undorító szar dolognak tartom, de azért ne keverjük már a szezont a fazonnal!


Az örző-védő kutyáknál van olyan opció, hogy emberre támadhatnak bizonyos szituációkban, de javítsatok ki, ha tévedek.

2014. dec. 6. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:

Lehet én értettem félre valamit, de szerintem a kérdező kérdése, felvetése nem kifejezetten a harci kutyák emberekkel szembeni reakcióját vázolja fel.


Egyébként valóban úgy van, ahogy előttem írják. Ezek a kutyák emberrel szemben nem mutathattak és nem mutathatnak agressziót, ezért nem is értem a sok fanatikust, hogy miért képzik őket pl. őv-re!?

2014. dec. 6. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 A kérdező kommentje:

"off: Nem tudom mennyire vagy képben a kutyákkal, de a dalmata kifejezetten rossz példa volt."


Ez azt jelenti, hogy mégiscsak van különbség a kutyák neveléstől független alaptermészete között.

Amúgy oké, tegyük félre a rémhíreket, hogy hány embert támadtak meg, bár ezeket csak hallomásból tudom, de talán a média ferdít, vegyük akkor csak azt, hogy más kutyákkal való harcra tenyésztették ki őket. Mégegyszer mondom, amit már írtam, hogy ezzel nem bántjuk és nem kritizáljuk őket, csak egyszerűen egy tényt állapítottunk meg. Nem rosszak ezek a kutyák, sőt, de a vérükben van ez, mint ahogy a pulinak a terelés, vagy a foxinak a kisebb vadak kikotorása. (Elnézést, ha megint rossz példákat írtam, de a lényeg érthető.) Szóval továbbra is az a kérdés, hogy mi értelme van annak, hogy pl kitenyésztik a foxit, és utána olyan közegben kellene élnie, ahol körül veszik őt nyulak, meg kisebb rókák, és ő nem nyúlhat hozzájuk. Ugyanilyen lehet a "harci" kutyáknak, hogy minden más kutyával szelíden kell viselkedniük. Ezzel nem a kutyákat bírálom, hanem éppen hogy az ő "pártjukon" állok, és az ember ezen ellentmondásos hozzáállását tartom ésszerűtlennek, hogy mire jó ez.

2014. dec. 6. 18:18
 18/30 A kérdező kommentje:

"Lehet én értettem félre valamit, de szerintem a kérdező kérdése, felvetése nem kifejezetten a harci kutyák emberekkel szembeni reakcióját vázolja fel."


Te értetted jól, igaz, írtam példának az emberre támadást is, de nem az volt a lényeg, hanem általánosságban egy impulzívabb természet (ami nem rossz!), csak nem való minden közegbe, de valahol pl kifejezetten előnyös lehet. De az "agyoncivilizált" és szocializált társadalomban nem biztos, hogy előnyös ez a tulajdonság, és ennek a kutyák (is) isszák meg a levét. Most lehet írni, hogy xy pont ismer ilyen kutyát, aki szelíd, de nem 1-2 személyes példáról van szó, hanem nagy általánosságokban a kutyák öröklött természetéről, temperamentumáról. És ugye egy vehemensebb gyereket is lehet szelídségre nevelni, aztán egy véletlenszerű kontrollálatlan pillanatában hirtelen előbukhat belőle az eredeti természete. Az állatoknál ez méginkább így van, mivel ösztönlények.

2014. dec. 6. 18:24
 19/30 anonim ***** válasza:
Kérdező! Továbbra is azt vallom, amit te, de vannak olyan emberek, akik vagy nem akarják ezt elfogadni, vagy nem is igazán értik miről van szó :) Többen úgy gondolják, hogy akármilyen kutyád is van, a lényeg hogyan neveled (kb. mint Cesar Millan, bár azért ő is kifejtette már, hogy bizony vannak fajtabeli különbségek). És vannak akik alapból buták, hogy fel bírják ezeket fogni. Most nem az itteni válaszadókról beszélek, hanem úgy általában a kutyásokról, laikusokról.
2014. dec. 6. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 anonim ***** válasza:

Igen,mindegyik kutyának VAN egyfajta alapvető ösztöne, amiket megfelelő tartással-neveléssel kordában lehet tartani, és ide vág az én saját véleményem:

Kutyás társadalomban kétféle ember van:

a kutyás és a kutyatulajdonos..a különbség annyi hogy az előbbi ért a kutyájához és nem divatból választ társat magának 15 évre.

Midazonáltal azt veszem észre, hogy bár az ősi ösztönök dolgoznak egy kutyában,de a kutyatenyésztés a tudatos szelekciótól kezd eltolódni a küllem felé,mígnem oda jutunk hogy az összes kutya egyforma lesz csak nagyobb jegyeiben és küllemben lehet megkülönböztetni őket(az úgynevezett "show-vonalak")

Én amondó vagyok,hogy az ösztönt azt ki kell elégíteni valamilyen szinten,de pótlólag..pl a vadászkutyákkal sem vadásznak sűrűn,de nagyszerűen alkalmasak a kutyás sportokra,ugyanígy egy szánt már nem húzó,"kenyerét vesztett"huskyval fussanak canicrosst és egyéb számukra kitalált huzakodós versenyeket.

Kedves kérdező,ha az ösztönöket jobban vizsgálod,egy általad példaként említett puli elkapna egy birkát a nyájtól,mert a kutya ragadozó,és dolgozik benne azért ez az ösztöne is nem?

Csak az évtizedek során csak a hajtó és terelő ösztönt hagyták meg,de a zsákmány elragadásáért felelőset meg kiölték belőle.Úgy vélem ez játszódik le kicsiben most is(lásd a tenyésztésről szóló pár szót).

2014. dec. 6. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!