Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Örökbefogadtunk egy problemas...

Örökbefogadtunk egy problemas lelki-serult kutyat. Tudnatok tanacsokat adni hogyan tovabb?

Figyelt kérdés

Szoval orokbefogadtunk egy tinedzser koru kutyat, es hat ugy is viselkedik mint egy kolyok, ami nem baj. Nagytestu kutya, de az ideiglenes orokbefogado azt mondta lakasba ajanlja, mivel az udvaron is retteg. 1 honap alatt elertuk hogy egy felos kutyabol egy bujos kislany lett velunk - de csak otthon.


Setalni nem szeret mert fel kinn, de azert kivisszuk persze napi 4x. Az utcan minden emberre morog, de persze igazabol fel toluk mert menekulne. Mas kutyatol is fel, ha egy kutya odajon hozza, ha nem fognam erosen a porazt vilagga szaladna. Megtudtuk, hogy a multban, mielott elkapta a sinter es az ideiglenes orokbefogadohoz kerult, az emberek valami faluban kovel dobaltak es kergettek, szoval ertheto valahol miert ilyen.



A legnagyobb problemak a kovetkezok:

- A lakasban szeret bepisilni. Nem tudta mi a szobatisztasag, ami OK, 1 honap alatt elertuk, hogy kinn csinalja inkabb. A kutya szinte mindig ugyanabban a szobaban van amiben mi, viszont amint elmegyunk egy masik helyisegbe (pl furodni, vagy a haloszobaba, ahova nem johet) a kutya legugol es kiereszti ami benne van. Ha reggel felkelek es kimegyek a nappaliba, latom ot a vizelet. Ha ezutan visszamegyek a haloba 5 percre csupan, es utana kimegyek ujabb tocsak es kupacok is varnak, szoval szandekosan nyomja ki amig picit is tavol vagyok.


- 1 hetre unnepekre anyosekhoz mentunk. Nagy haz + udvar. Kutyat is vittuk. Azt hittuk minden rendbe lesz, de a kutya keptelen megbaratkozni anyosekkal, retteg toluk es mindig nekik akar menni ha barki is kozel megy hozam vagy a paromhoz. Hozza kell tennem velem es parommal soha de soha nem aggressziv, de ugy latszik a szemeben csak mi 3-an vagyunk, es masokat nem enged be a kis korebe a kutya. Szoval anyoseknal ertelemszeruen kikerult a hazbol ezutan az udvarra, de kinn meg sik ideg, folyton be akar jonni, az uvegajton keresztul nez minket a hazban es kozben kaparja az ajtot. Volt egyszer hogy szelloztetesjkor majdnem beugrott az egyik ablakon is.



Mindenkeppen kutyaiskolaba akarjuk vinni, de anyagi okok miatt ez csak a februari fizetes utan kezdodhet.

Addig is tudnatok tippeket adni - barmilyet - hogy hogyan folytassuk a neveleset?


Koszonom!



2015. jan. 2. 13:15
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Sok türelem kell egy ilyen kutyához! De abszolút nevelhető, ne essetek kétségbe :)


Én ugyan nem vagyok szakértő, de azt biztosra tudom mondani, hogy a kutya bizalmát kell elnyerni és megmutatni neki, rávezetni, hogy nincs mitől félnie. Ha anyósodéknak neki akar menni, akkor el kell olyankor küldeni a kutyát, mert TITEKET akar védeni. Meg kell neki mutatnotok, hogy köszönitek, de nem kell a segítsége, egyedül is boldogultok.

Amikor nem a nyakatokon lóg, anyósodék is kezdhetnének vele kapcsolatot létesíteni, persze csak ha olyanok, hogy bevonhatók ebbe az egészbe. Pl. a kutya kint van a kertben, anyósod behívja a házba egy kis csirkehús segítségével, sokat jutalmazza. Ez is csak akkor biztonságos, ha a a kutya csak a TI jelenlétetek miatt ilyen hisztis. Ha alapjáraton támadó, akkor természetesen ne próbálkozzanak ilyesmivel, de a leírás alapján úgy tűnik, hogy csak nagyon bizonytalan és rémült a kutya.

Én a helyetekben csak pozitív megerősítést használnék és semmi durvaságot. Ha tudsz angolul nézd meg ezt a részt, itt is egy olyan kutyával foglalkoznak, aki támad a családtagokra de csak akkor, ha az apuka jelen van: https://www.youtube.com/watch?v=RxseZ9fT4pk



Ha utcán fél, morog, akkor a kihalt, ingerszegény kis utcáktól kell folyamatosan haladni a zsúfolt környékig. Pl. pár hétig csak mellékutcákban sétáltok, ha jön valaki szembe akitől feszült lesz a kutya, kikerülitek nagy ívben vagy átmentek a túloldalra. Az is segíthet, ha tisztes távolságban más cselekvésbe vonod be a kutyát, játszol vele, vagy feladatot adsz ki neki és utána megjutalmazod, ha végrehajtotta. Ki kell tapasztalnod, mennyi az a távolság a kiváltó ingertől (az a dolog vagy személy amitől ideges lesz, morog rá, támad) amikor még viszonylag nyugodt és képes rád figyelni, ha szólsz hozz. Ezt a távolságot kell tartani és folyamatosan dicsérni, ha nyugodtan viselkedik. És mikor már nagyon nyugodt, akkor csökkenteni a távot.


Pl. ha fél az utcaseprőktől de 10 méterre még képes rád figyelni, akkor a 10 métert kell mindig tartani és a figyelmét magadra vonni, feladatot kérni tőle és busásan megjutalmazni. Ráérez majd, hogy az utcaseprő jelenléte nem is olyan szörnyű, ha ügyes vagy, egy idő múlva 1-2 méterre is nyugodtan el fog sétálni mellette hiszti nélkül :) Te mindig legyél nyugodt, ne stresszelj, ne rángasd a kutyát, ha látod, hogy izgatott és folyton rád nézeget, akkor kerüld a tekintetét és tégy úgy, mintha semmi nem történne. Ha fél egy lufitól, akkor a kutya tempójában megközelítitek, leguggolsz, megérinted a lufit, kutyát odahívod, hogy megszaglássza. Ha látja, hogy te nyugodt vagy, ő is megnyugszik idővel.



Sajnos egy ilyen kutyát nem lehet napok alatt "helyre rakni", de a sok gyakorlás, türelem meghozza a gyümölcsét :)))

2015. jan. 2. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

koszi a valaszt es a linket is! :) mar regebben kovettem ezt a sorozatot, most tok jo, hogy itt az osszes resz is egyutt van!


Alapvetoen az is gaz anyosekkal, hogy lovesuk sincs hogy kell viselkedni egy kutyaval, es felnek is tole. A kutya is erzekeli ezt es o is fel toluk es ezert is morog rajuk. Igy sok remenyt nem latok hogy ok vevok lesznek ilyen fajta osszeszoktatasra. Majd ha hazamegyunk, eloveszek egy kutyas baratot, es vele gyakorolok hogy nem minden idegen rossz. Bar mondjuk lehet hogy a kutya sajat birodalmaban neccesebb lesz, a multkor jott a kabelteves pasi, es a kutya majdnem megette.


Az utcasepros peldad jo, ezt kiprobalom! :) Sajnos az a tavolsag aminel mar nem reagal emberre az kb 50 meter, de van egy rejtettebb resze a parknak ahova jarunk, ahol szerintem menni fog a gyakorlas es egyre kijjebb megyunk akkor!

2015. jan. 2. 16:32
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Hát akkor anyósékat egyelőre hagyd ki a buliból. :)


Ha 50 méter akkor 50 méterről kezd a gyakorlást, ha ügyes vagy és a kutya is elég együttműködő, akkor elég hamar lehet csökkenteni a távot :) A lényeg, hogy te mindig nyugodt maradj és lelkes, de nem követelőző hangnemben add ki az utasításokat. Ha kajás a kutya eleve sokkal könnyebb dolgod van, szívesen fog veled dolgozni az tuti. Ó igen, hozzáteszem, hogy ne bolti jutalomfalatkákat használj, hanem valami extra csábítót, amiért érdemes a kutyának rád figyelnie! Pl. párizsi, virsli, máj, sajt, csirkeszív, ilyenek.


Az idegenekkel én is gondban vagyok, mármint a vendégekkel, mert a családtagokhoz jönnek csak ismerősök és egyik se érti meg, hogy hogyan kéne viselkedni a kutyával, hogy lenyugodjon :))) Én azt a módszert ismerem, hogy ha ha vendég jön érdemes egy séta alkalmával összeismertetni a kutyát és vendéget vagy egyszerűen csak csatlakozzon a sétához a vendég és együtt jöttök haza és akkor nem az van, hogy egy vadidegen hirtelen becsörtet a kutya életterébe :D


Nézz bele több részbe is, nagyon jó, könnyen kivitelezhető trükköket mutat be a csaj és mivel egyik sem agresszív/provokatív módszer, nem fogja tovább stresszelni a kutyát sem, épp ellenkezőleg, szívesebben fog veled együttműködni.


Egyébként meg nagyon rendesek vagytok, hogy egy problémás kutyát örökbe fogadtatok, ki fog ő kupálódni idővel :)

2015. jan. 2. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Jaj koszonom szepen, nagyon sokat segitettel, ez a vendegekkel seta is tok jo otlet! Mindenkeppen kiprobalom amiket irtal es majd irok ide kesobb (1-2 het mulva), hogy hogy sikerult! :)



A pisi problemara van valakinek ötlete? En nekem ilyen szeparacios stressznek tunik, de nem vagyok 100% biztos.

2015. jan. 2. 21:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!