Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A mudi vagy a border collie a...

A mudi vagy a border collie a jobb terelőkutya?

Figyelt kérdés
2010. febr. 5. 19:37
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
70%

Szerintem te kicsit vagy el vagy tévelyedve a bordert illetően, vagy olyan bordereket láttál, akik nem voltak megfelelően képezve vagy nem tisztelték kellőképpen a gazdájukat. Amiket írsz, abban van igazság, de mivel a mudival szemben rettenetesen elfogult vagy, a bordereket és a "nyugatit" pedig nem preferálod, ezért a mudit túlságosan rózsaszínben látod, míg a borderből szinte csak a negatívat veszed észre.

Ahhoz, hogy egy borderből jó munkakutya váljon, rengeteg munkát kell beletenni. Van egy kutya, ösztönökkel, de ez önmagában még kevés, képzés nélkül pedig rossz. Az ösztönre építjük a képzést, a gyémántot ki kell csiszolni, mert magától nem csillog. Ez mindkét fajtára igaz. Egy jól nevelt kutya pedig nem idegbeteg és igenis elpihen, ha erre van utasítva. A másik meg, hogy akkor nézzél meg a youtube-on pár olyan videót, ahol borderek első terelése van fölvéve, akkor rájössz, hogy amit mondasz, az nem teljesen úgy van. Elhiszem, hogy rossz tapasztalataid (is) voltak a borderrel, tiszteletben tartom azt, hogy inkább a hazait, sem mint a nyugatit preferálod - csak hogy a te szavaiddal éljek - de hidd el, akkora különbség nincs a két fajta között, mint azt gondolod. Próbálj meg kicsit objektívebben tekinteni a dolgokra. Szeresd a szeretett fajtádat, rajongj érte, ez így van jól. De csupán azért, mert nem kedveled annyira a bordert, ne állíts róla ilyen negatív, ferde dolgokat, mert nem igazak. Szerintem te kicsit azért is látod így őket, mert nem igazán szereted a fajtát, ellenben elfogult vagy a mudival. De ez nem baj, csak vedd észre, hogy attól, mert te nem szereted, még nem rossz kutya, nem munkamániás idegbeteg, nem megy vele minden magától, ugyanúgy tanítani kell őt is. Amúgy igen, szolgalélek és nagyon intelligens, talán nem annyira egygazdás, mint a mudi, de azt gondolom, kicsit szélsőséges képet festesz mind a két fajtáról. Csak az egyikről pozitív, másikról negatív irányban. Tárgyilagosnak kell lenni. Annyira nagy különbség pedig nincs köztük, mint ahogy te látod, a másik pedig, hogy el kell vonatkoztatni az egyedtől, mert nem egy-két egyed tulajdonságai fognak egy fajtát meghatározni. Azok a jellemvonások, amikről te beszélsz, egyes kutyák sajátjai, de mudiban is és borderben is van ilyen és olyan is. Ezek inkább "személyiségjegyek" - én nem is értek egyet azokkal, akik fajtáknál jellemvonásokról beszélnek, mert a kutyákat elsősorban mint kutyákat és csak másodsorban mint adott fajtájú kutyákat kell szemlélni. Persze vannak a fajtáknak jellembeli sajátosságaik is, de a fajtáknak az emberek a jellem tekintetében hajlamosak túl nagy jelentőséget tulajdonítani. Arról elfelejtkeznek, hogy a személyiség kialakulásában a genetika játssza a legkisebb szerepet, a környezeti ingerek és a nevelés sokkal nagyobb hatással van adott élőlény jellemére, mint a genetika.

2010. febr. 6. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
90%
Hát igen... Mondjuk én külföldi mudikat kifejezetten csunyácskának találom, meg azért magyar fajtát nehogymár másohnnan hozassak be! :D De tényleg az én kutyáimat is csak étellel lehet motiválni mert játék nem érdekli őket. És hát ugye nem mindig éhes a kutya, vagy pl ha meleg van akkor nem olyan lelkes. Mert ő ugyan nagyon boldog ha elégedett vagyok vele, és megtesz bármit de nem érti hogy miért kell villámgyorsan hiszen attól csak elfárad :D Ez versenyen nem olyan jó de a való életben elég logikus... Az az előnyük hogy feltétel nélkül szótfogadnak, és gazdamániásak. Legalábbis az enyémek és nekem ez fontos. De azért majd meglátjuk, hátha valmelyik kutyám sikeres lesz. :)
2010. febr. 6. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
86%
Bocsi előttem lévő ha neked nem tetszik a véleményen. De azt tudnod kell hogy nem két border ismerek hanem elég sokat! És vagy az összes ilyen "rossz" kutya volt vagy én vagyok vak! De szerintem inkább az az igazság amit leírtam, nem azt mondtam hogy rossz a border, hanem azt hogy az ő tulajdonságai nekem rosszak. És ez két különböző dolog. Azt sem állítottam hogy nem kell dolgozni a borderrel, de szerintem te meg a mudikat nem ismered, a róluk kialakult képet. Még jó hogy őket védem amikor tapasztaltam hogy kutyás körökben is megy a széthúzás, hogy "nekem a világ legintelligensebb kutyája van, és a mudi milyen rossz, meg ronda kutya".... Lehet hogy elfogult vagyok, csak nem tudom akkor miért mondanám, hogy a border jobb? Nálad még a jó is sértés?
2010. febr. 6. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
41%

"De tényleg az én kutyáimat is csak étellel lehet motiválni mert játék nem érdekli őket."


No ez az a tulajdonság amit egy fajtánál/kutyánál sem preferálok - nem specifikusan a mudiról vagy borderről beszélek (mert mind a kettőben láttam ilyet is, olyat is). Én azt mondom, h amelyik kutyát nem lehet játékkal motiválni azok többsége a pályán sem teljesít jól (agilityről beszélek - mert azt ismerem). Aki kajára is teper ezerrel az Silvia Trkman La-ja - de erre meg Alen Marekovic meg ennyit mondott egyszer: "Silvia kutyái nem motiváltak, csak éhesek" - és ebben sajnos van valami...

Az a tulajdonság meg h egy kutya ezerrel pörög a játékra, az a veleszületett drive-jából adódik.


(de ez már nagyon messze vitt az eredeti témától...bocsi az offért)

2010. febr. 6. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem meg egyszerűen arról van szó, hogy sosem játszottam velük sokat játékkal. Ők nem azért fogandak szót mert éhesek hanem mert én azt mondom nekik. Kaját csak akkor használok amikor rá kell vezetni hogy mit akarok tőle. Majd ha versenyzek, versenykutyám lesz akkor lehet hogy menni fog a játékra is. De a való életben nem arra van szükség hogy pörögjön egy játékra és ha nem csinálja akkor legfeljebb nem kapja meg hanem hogy megbízhatóan helyben maradjon pl amikor az út két oldalán vagyunk és átmegy köztük egy kamion.... Az én kutyáim értem fogadnak szót. Lehet hogy nem olyan gyorsak és parádésak, de biztosabb is a tudásuk. Lehet hogy nem minden border az de én nem akarok olyan idegbeteg kutyát mint a versenyző stb borderek.
2010. febr. 6. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
76%

Az h egy kutya BIZONYOS szituációkban pörög a játékra/munkára/gazdára az nem zárja ki azt, h ne engedelmeskedne az utcán - még akkoris ha kigurul a labdája az útra és jön egy kamion.

Szerintem téged nagyon rossz gazdákkal hozott össze az élet, akik nem tudják kordában tartani a borderüket vagy a fejükre nőtt - de ez nem a fajta hibája...


Barátnőm (munka)borderét te idegbetegnek tartanád, pedig ő a lányért dolgozik, azért h megfeleljen NEKI. Nála van a játék, az indítja be, de a munka végeztével nem az érdekli. A való életben meg egy hót' nyugodt kutya - tudom mert 3 hétig nálam panziózott.

Az a probléma h általánosítasz - ráadásul nem reprezentatív tapasztalatok alapján.

2010. febr. 6. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
97%

Igen, egyetértek az utolsóval maximálisan. Nekem az a bajom, hogy általánosítasz, néhány rossz tapasztalat alapján. És az is fáj, hogy idegbetegnek nevezed ezeket a kutyákat. Összekevered a buzgósággal. Én igenis elvárom a kutyámtól, ha dolgozom vele, akkor maximálisan adja magát bele a munkába. Ezt én lelkesedésnek hívom, te idegbetegségnek. Pedig nagy különbség. Nekem is border collie-m van, és nem idegbeteg kutya. Pontosan csak addig pörgeti fel magát, míg én akarom. Ha vége a munkának, játéknak, akkor lekapcsol. Nem a labdáért dolgozik, hanem mert én azt mondom neki. Sőt, hogy tovább menjek, a helyben maradást a labda eldobásával fejlesztettük tökélyre és ez a kontrollgyakorlatunk is, magyarán eldobom a labdáját és CSAK a mehetsz szóra mehet érte. Jöhet kamion, döröghet tűzijáték, legyen ott másik kutya vagy ember, a kutya helyben marad, ha törik, ha szakad, pedig a labdát eldobtam... Ugyanerről szól a dolog a nyájnál is, legalábbis erről kéne egy jól képzett kutyával. Az a kutya, amelyik nem képes magán önkontrollt gyakorolni, nem a fajtája végett nem képes, hanem mert a kiképzésében erős hiányosságok vannak.

"nekem a világ legintelligensebb kutyája van, és a mudi milyen rossz, meg ronda kutya" aki pedig ilyet mond, az én szememben nem igazi kutyás. Hanem "divat-borderes". Egy kutyát vagy egy fajtát jó esetben nem elsősorban a külseje alapján ítélünk meg és szeretünk, ennél sokkal összetettebb dologról van szó. Nem kell minden fajtáért rajongani, de egy ilyen állítás után kérdezném attól az illetőtől, hogy ő valójában a kutyákat szereti vagy csak villogni akar és az egoját legyezgetni egy adott kutyafajtával? Feltételezem, az az ember, akitől ezt hallottad, na annak van neveletlen, rosszul képzett, elkényeztetett borderje. Sajnálom, hogy ilyen emberek kezébe kerül nem csak border, de bármilyen kutya.

2010. febr. 6. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
10%
Mindkettő nagyon intelligens kutya. Sőt a border collie a világ legokosabb kutyája.De én azt mondom magyar embernek magyar kutyát!
2010. febr. 6. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
88%
Azt mondod, a mudi nem kezd el őrjöngeni, ha messziről meglát pár birkát. Nekem más a tapasztalatom, az enyém ugyanúgy őrjöng, mint egy border. Nagyon erős terelőösztöne van, nehéz volt elérni, hogy birkák között is engedelmeskedjen. Viszont éppen emiatt nagyon könnyű volt felkészíteni a munkavizsgára, mert imád terelni, intelligens és nagyon kitartó. Szerintem sincs akkora különbség a két fajta között. Viszont szerintem én a következő mudimat külföldről hozom, éppen azért, amit már leírtak. Náluk sokkal fontosabb a munkakészség és a jó idegrendszer, mint a magyar tenyésztők legtöbbjénél.
2010. febr. 7. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
48%
Én a Gondűző alkonyat kennel szerelmese vagyok. Szerintem ők az igazi tenyésztők. Példát lehet venni róluk.
2010. febr. 7. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!