Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Területőrzésre szeretnék a...

Területőrzésre szeretnék a későbbiekben kutyát vásárolni. Három fajta közül választanék: Kaukázusi j. , Közép-ázsiai j. vagy Moszkvai őrkutya fajták közül ti melyiket ajánlanátok?

Figyelt kérdés
Tudtommal ezek a kutyák remek házőrzők; súlyuk, nagyságuk kb. azonos. Arra lennék még kíváncsi, hogy családba melyiket ajánlanátok, melyik ragaszkodik jobban az emberhez. (Korábban a Rottweiler lett volna, de az egyik Ebugatta adásban egy neves tenyésztő kijelentette, hogy területőrzésre alkalmatlan.)

2015. aug. 23. 22:35
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
56%

Előző 3 válaszoló vagyok.

A súly különbség azért ekkora, mert az egyik pusztai, a másik hegyi típus. A pusztai atletikusabb, mozgékonyabb, gyorsabb. A hegyi masszívabb, vaskosabb, dúsabb szőrű. Én a kuvaszt választanám, de neked kell tudnod, hogy melyik illik jobban hozzád. :)

+ érdemes megnézni: [link]

2015. aug. 24. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 A kérdező kommentje:

Nekünk volt sarplaninac-unk, ő sajnos szap.-s volt, rossz idegrendszerű és sajnos megtámadta akkoriban a családot, és a család azóta sem szeretne még egyszer ezzel a fajtával próbálkozni. Nekem jelenleg két kutyám van, egy pitem és egy pulim, ők mindketten kanok; a puli már öreg és beteges, míg a pit 22 hónapos. Szerintem szukát kellene vennem, de sajnos életemben soha nem volt szuka kutyám. Szerintetek egy kuvasz vagy kaukázusi szuka hány kg-s lehet? Én mindenhogyan törzskönyves kutyát szeretnék, úgy tudom, hogy kaukázusinál a Boszporusz viszi a pálmát, a kuvaszról viszont semmit nem tudok. Aki tud bármilyen videót a kuvasszal kapcsolatban, amiből tudást lehetne szerezni, azt nagy örömmel fogadnám.

Még egy kérdés: egytől tízig terjedő skálán robusztusság szempontjából a kuvaszt és a kaukázusit mennyire értékelnétek egymáshoz viszonyítva? Az információ dús válaszokért szálljanak a zöld kezek. :)

2015. aug. 24. 20:19
 13/27 Manka68 ***** válasza:
39%

Kaukázusival közelről még nem találkoztam, a wikin találtam ezt : "Magasság: kanok esetében 70-75 cm (de minimum 65 cm), szukák esetében 65-70 cm (de minimum 62 cm). Testsúly: a méret nagyfokú heterogenitása miatt 35-60 kg, de általában 48 kg. A dús szőr miatt többnyire nehezebbnek tűnik."

A mi kuvaszunk egy éves kan. Utoljára mikor mértük 76cm és 58kg volt. Nőni elvileg már nem nagyon fog, csak izmosodni. Ha rájövünk, hogyan tehetjük meg biztonságosan, mert a biciklis futtatás nálunk szóba sem jöhet. :-)

A neten rengeteg videót lehet találni, csak egy a sok közül: https://www.youtube.com/watch?v=jFZdVcrSonQ

Kellemes nézelődést! :-)

2015. aug. 25. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
66%

A kaukázusi nincs 80kg, mint ahogy a kuvasz sincs 60. Mármint azok, amik nincsenek elhízva.


A kaukázusikra a 40-60kg jellemző, de átlagosan a szukák olyan 45-50, míg a kanok 50-55kg között vannak. A kuvaszok valóban valamivel szikárabbak, náluk a szukák 35-45, a kanok 40-50kg között vannak átlagosan. Természetesen léteznek néha nagyobb példányok, de egy kutya minél jobban eltér az ideális mérettől, annál jobban romlik általában az agilitás, gyorsaság és csökken az élettartam is.


Ez a hegyi/pusztai dolog nem teljesen helytálló, mert a komondor pusztai, mégis tömegre ugyanazt produkálja, mint a kaukázusi.

2015. aug. 25. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
56%

Utolsó!

Igazad van, csak próbáltam szemléltetni a különbséget. ;)

A kuvaszról tudom, hogy a ménest is felügyelte, tehát mozgékonyabbnak kellett lennie, mint azoknak a fajtáknak, akik "csak" nyájat és gulyát őriztek. A komondor valóban nehezebb, mint a kuvasz, de neki ott van még a szőre is, ami akár 8kg is lehet. (Hegyvidéki részeken csak kevés lovat tartottak, sokkal jellemzőbb volt a juh vagy a kecske, illetve egyenesebb terepen a szarvasmarha.) Egyébként a kaukázusi juhászkutyáról nincs tapasztalatom, nem igazán ismerem.

2015. aug. 25. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
54%

Sőt, hallottam olyan kutyáról, aminek 11kg volt, bár ez kiállítási földig érő szőrzetben volt, sőt, még húzta is maga után.

Vizes szőrrel pedig szerintem még 20kg is lehet. Viszont egy normális szőrzetben lévő komondor bundája 4-5kg-nál nincs több. És a kau szőrzete sem 10dkg. :)

2015. aug. 25. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
56%

Hát, igen. ;)

Néha már sajnálom őket a szőrük miatt, mármint amelyiknek földig ér, főleg ilyen melegben... Láttam már megnyírt komondort és sokkal aktívabb volt, mint "szőrös" társai, bár tényleg nem óriás uszkár formára kéne nyírni.... Sajnos láttam már ilyet is. A puliról ugyanezt gondolom, régen őket is nyírták a juhászok a juhokkal együtt.

2015. aug. 25. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 A kérdező kommentje:

Kan kaukázusi 50-60 kg!? Milyen anorexiás kutyákat találtatok ti? Tudtam, hogy Mo-on nagyon rossz a kutyatartás, de ennyire? Egy kaukázusi kannál természetesen tenyésztőtől, törzskönyves kutyáról beszélünk, nem mindenféle agyon szaporított turmixról, amiben ki tudja mi van, hogy 50-60 kg legyen, nevezzük kutyának. Egy kan kaukázusi, ami ereje teljében van 80 kg-nál kezdődik, ez igaz a közép ázsiai juhászra is (nem a hosszú szőrű verzióról beszélünk). Én személyesen láttam már - nem is tudom, talán túlfejlettnek kellene nevezni - a szuka kb 78 cm-es marral rendelkezett, míg a kan 85 cm-rel, kilóra a szuka kb 70-75 kg volt, a kan 100-105 kg. Ez a két kutyus a Kaukázusi hg-ből lett hozva. Ezek a kutyák egyáltalán nem voltak kövérek; vicces módon engedjétek meg, hogy elmeséljek egy aprócska történetet: Kan kutyus ki volt kötve a kutyaóljához, természetesen maga a fa része tölgyfából volt a kutyaólnak, teteje pedig cserép. Ez a - nevezzük - kis fickónak, játszi könnyedséggel húzta maga után úton, erdőben a házát.

Az egyik előző válaszolónak viszont abban igaza volt, hogy ha a kutyák pusztában vagy hegyvidéken élnek, nincs nagyon nagy különbség a kutyák termete között. Pl: Nézzük a közép ázsiait, egy kan 80 kg, természetesen nem egy nyurga kutya.

Nagyon szépen kérnék mindenkit, ha valamiben nem informált és nagy valószínűséggel nem jól tud valamit, az ne írjon,

hogy ne kelljen mindenhonnan összeszednem mindent, ezért informálódjatok tenyésztőknél, magyarul kenneleknél és meg fogtok lepődni a kutyák nagyságánál.


[link]



Egy videó informálódásképpen.

2015. aug. 25. 20:50
 19/27 Manka68 ***** válasza:
69%
Az én kuvaszom nincs elhízva! Az alomtestvére centire, kilóra ugyanekkora, és nemrég nyerte el a legszebb fiatal kan címet! Ők tényleg ekkorák, és ekkorának is kell lenniük. :-)
2015. aug. 26. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:

Utolsónak igaza van.

Bocs, hogy segíteni próbálok....Az FCI fajtacsoportja az első kettőbe sorolja a pásztorkutyákat. Az elsőben a juhász- és pásztorkutyák (komondor, kuvasz), a másodikban a pincserek, schnauzerek és molosszerek (kau, KÁJ, sarplaninac) vannak. A másodikban a molosszer szó már sejteti, hogy itt erősebb, zömökebb felépítésű kutyákról van szó. Nem hiába vannak két részre osztva.... A masztiffok mellett ők is molosszerek. Amúgy meg nincs akkora kaukázusi, mint amiről te beszélsz. Még egy masztiff is ritkán éri el azt a súlyt, pedig ők a rekorderek.... Szóval nézd meg az FCI standardot a súlyát illetően. (Egyébként érdekes, hogy szinte az összes hegyi kutya a molosszerek csoportjában van, ezek szerint mégis csak zömökebbek, tehát van különbség....)

2015. aug. 26. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!