Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Területőrzésre szeretnék a...

Területőrzésre szeretnék a későbbiekben kutyát vásárolni. Három fajta közül választanék: Kaukázusi j. , Közép-ázsiai j. vagy Moszkvai őrkutya fajták közül ti melyiket ajánlanátok?

Figyelt kérdés
Tudtommal ezek a kutyák remek házőrzők; súlyuk, nagyságuk kb. azonos. Arra lennék még kíváncsi, hogy családba melyiket ajánlanátok, melyik ragaszkodik jobban az emberhez. (Korábban a Rottweiler lett volna, de az egyik Ebugatta adásban egy neves tenyésztő kijelentette, hogy területőrzésre alkalmatlan.)

2015. aug. 23. 22:35
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:

tegnap 20:50 oltári baromságokat beszélsz. Menj ki egy pásztorkutyás ösztönpróbára, ritka lesz a 60kg feletti kau/káj.

Beszélgess velük, ők kb. 200 kutyát teszteltek az utóbbi 10 évben, pontosan lemérik a kutyákat és az eddigi legnagyobb kau 67kg volt. A nyáj melletti kutyáknál pedig ez simán -10kg. Az ő tapasztalataik és méréseik alapján az átlag nőstény kau/káj stb. pásztorkutya 40-60kg között mozog, a nyáj mellettiek pedig 35-50kg között.

Neves tenyésztők neves kutyái is részt vettek a teszteken.

Az angol masztiff és a bernáthegyi a két legnagyobb tömegű fajta, náluk a standard 70-90kg közöttre mondja a kutyákat, a kau/káj-nál 40-60kg, de te egyből 100kg feletti kutyákról beszélsz. A nőstény oroszlánok súlya 110-130kg, 110centis marmagassággal... ne beszélj már ökörséget, hogy egy kutyaféle, ami tudva levőleg szikárabb, csontosabb, kevésbé húsos és izmos mint egy nagymacska, közel ugyanazzal a súllyal rendelkezik, mint egy nőstény oroszlán....

2015. aug. 26. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:

Az fci beosztást pedig ne nézzétek, mert attól, hogy a komondor máshol van, attól még ugyanazt a méretet produkálja, mint a kau/káj/stb. és a felmenője ugyanúgy a tibeti masztiff.

Az említett pásztorkutyás tesztelőknél a legnagyobb tömegű kutya pl. pont egy komondor volt, 69kg-al, 86cm-es marmagassággal. Ismétlem, ez kb. 200 kutyából, amelyeket évek alatt regisztráltak és teszteltek.


Szóval a kau/káj/komondor/sarp/dél-orosz (ami egyébként komondorból lett kitenyésztve) átlagosan azonos méretűek, csupán küllemben mások. A kuvasz, a kangal, az akbash, a pireneusi, a csuvacs, stb. pedig valamivel szikárabbak. És nem kell jönni a BOZ kangalokkal és egyéb német dog/leonbergi/kangal mixekkel, amikkel tele van a net, hogy milyen nagyok. Azok nem kangalok, hanem keverékek.

2015. aug. 26. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:

Utolsó!

Súlyban és magasságban valóban sokszor egyeznek, ezt csak a kuvasz miatt írtam, ami valószínűleg a ménest is őrizte, ezért mozgékonyabb, mint a komondor. Én főleg a felépítésükre gondoltam, hogy zömökebbek. A többiben igazad van, de ne felejtsük el, hogy a kutyák is különböznek, ezért egy kuvasz lehet erősebb csontozatú (58kg), mint az átlag.

2015. aug. 27. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 A kérdező kommentje:

Tudjátok, vicces módon én tenyésztőkkel beszéltem, személyesen néztem meg kutyákat (igazság szerint a kaukázusihoz értek úgymond, a kuvaszhoz egyáltalán fogalmam sincs). Igazából az lett volna a jó, ha olyanok írnak, akiknek volt már vagy van pásztorkutyájuk. Nézzük egy nem pásztor ember szemszögéből a dolgokat, számomra az olyan pásztorkutya - amely a pásztori életben folytatja mindennapjait és azoknak kölykei - értéktelenek. Természetesen nem azt mondom, hogy feladatukra nem hasznosak, de mivel nekem se nyájam, se hasonlóm, ezért nekem nem érnek pénzt. Viszont ami nálunk kapható javarészt, pl kau, az szinte mind börtönök őrzésére kiszelektált verzió utódjai. Ezek viszont számomra igencsak értékesek, mivel ezek hasznosak. Láttam sajna, voltak, akik a wikiről szedik tudásukat (oda bárki írhat bármit, innentől kezdve ez az információ hulladék), hogy egy nyáj melletti kutya, amely iszonyat távokat megtesz napi szinten, nem várható el nagy súly. Viszont tudni érdemes, hogy a kau-nak rengeteg típusa létezett-létezik, a standard igazából csak iránymutató; hogy a többi típust behatárolják (gondoljunk bele, ha ez nem így történik, hány kutyát kellett volna kiszelektálni és visszajön a kérdés, kinek melyik lett volna hasznos).

Amit a bernáthegyiről írtál, az kb korrekt, viszont az angol masztiffnál kicsit más a helyzet. Vicces módon beszélünk a standardokról, nem tudom, hányan, milyen szinten értetek hozzá, mivel ha azt nézzük, hogy mit mond az FCI, akkor még csak a felszínt érintettük. Nem tudom, bármelyikőtök is tudja-e, mi az a VDH, még jobban szűkíteni a kört már nem is szeretném, mert eddig ezt is én hoztam fel. Sajnos a főbb a kérdésekre még mindig nem jött válasz. Visszatérve a. masztiff-hoz, nézzük csak ezt a 90 kg-t. Igazából a kennel klubok javasolják, hogy ne legyen 90 kg fölötti kutya, gondolom, nem kell elmagyaráznom, hányan osztják ezt a nézetüket, gondolom mindenki ismeri Zorbát. Másrészt egy nőstény oroszlán 160 kg, kb 1 m-es marral rendelkezik és legalább fél méterrel hosszabb a kutyafajtáknál. Hozzátenném, hogy a hímek a 2,5 mázsát is elérhetik.

El is felejtettem megemlíteni, biztos hallottátok már azt a mondást: "olyan biztos, mint a kutya vacsorája". A nyájnál lévő kutyákat nem etetik rendszerint megfelelően, javarészt úgy vannak vele, hogy amennyit kap, annyit eszik, nincsenek rendszeresen féregtelenítve (hiszen gondoljunk bele, egész életében kint van a legelőn, szinte naponta kaphatná a féreghajtókat), arról nem beszélve, hogy keveset esznek, mivel nincs több, arról nem is beszélve, hogy hol a minőség, gondolom, mindenki tudja, ezek a kutyák javarészt életükben sosem hallottak olyanról, hogy szuper prémium kutyaeledelek vagy pl csirkecomb.

2015. aug. 27. 22:56
 25/27 anonim ***** válasza:
27%
Moszkvai őrkutyát ajánlanám! Barátságos, amit a Bernáthegyitől örökölt és jó házőrző is, amit a Kaukázusi juhásztól örökölt. Kuvaszt, Komondort nem ajánlom, mert a Kuvasz megbolondul sajnos, a Komondor meg kényes.
2015. okt. 25. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim ***** válasza:
48%

A kuvasz megbolondulása tévhit. Sokkal több kau "vadul" meg, de mindezek tartási körülményekre vezethetőek vissza.


A komondor kényességét nem értem. Szerintem pont az egyik legigénytelenebb és szívósabb fajták egyike. A moszkvai nagyságrendekkel kényesebb, főleg a nyári melegben, köszönhetően a bernáthegyi vérnek.

2015. okt. 25. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, szerintem te már döntöttél amikor azt írtad h számodra a kuvaszok értéktelenek. Legyen akkor kaud úgyse mi döntünk helyetted. Én egyébként a kuvaszt javasoltam volna. Nekünk volt kuvaszunk, a családdal kezesbárány, sajnos többször is megmérgezték, de csak a 4. Alkalommal halt bele. A szomszéd még akkor se mert bejönni ha meg volt kötve a kutya, pedig nem volt alkalma bántani senkit. A kuvasz tanulékonyabb is mint a kau, kevesebb szőre van, egy pillanat alatt átnyargal a kert végéből a kapuig, megbízható házörző és családi kutya is egyben. Ez a megbolondulás pedig hülyeség. Az a kutya ami meg van nevelve engedelmes, és nem fog őrjöngeni, de ez egy "mezei" kuvaszra is igaz
2016. júl. 18. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!