Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért nem szeretik annyira az...

Miért nem szeretik annyira az emberek keverék kutyákat?

Figyelt kérdés

Felelős állattartás, szaporítók, tenyésztők, törzskönyv, ivartalanítási szerződés, hobby kutya, tenyészkutya... lehet, hogy ezt a kérdést inkább a pszichológiához kéne tennem, nem tudom. Úgy méregetik a kutyákat, mint valami árut, miközben hangoztatják, hogy mennyire szeretik. Szeretik is. Elhiszem. De pénldául egy gyönyörű husky-labi-németjuhász keverék, akinek gyönyörű kölykei lehetnének, a jelleme is remek, iskolába vitték, foglalkoznak is vele, erre ha kiskutyái lennének elkönyvelnék szaporítónak a gazdáját, mert nem törzskönyves és keverék? Nem szaladt el a ló egy kicsit az emberekkel? Nem azokat kéne szaporítónak hívni, akik tényleg ész nélkül szaporítják a kutyákat, vagy még bezárva is tartják kis helyen, ártanak nekik, elveszik a szabadságát, esetleg a kicsik is betegek lesznek? A rendes embereket a tk nélküli kutyákkal minek bántani? Vagy csak én tévedtem rossz helyre, hogy folyton ezt látom? Hogy a keverék kutyának soha utódja se legyen, mert az keverék és hú de felelőtlen a gazdája ha megengedi, hogy egyszer kiskutyái (szép, egészséges, jó modorú kiskutyái) legyenek, és akkor már szaporító. Nem csak azt kéne szidni, aki ész nélkül csinálja, vagy le se szarja az egészet?


Komoly a kérdés, és komolyan aggódom. Valaki légyszives nyugtasson meg, hogy van értelme.

Tessék, lehet vitázni. De megbántani nem akarok senkit, a fórum azért van hogy kérdezzünk, és nem tudom, ilyet kitől tudnék kérdezni.


Várok választ tenyésztőtől, laikustól, gyepistől, magánszemélytől, bárkitől, minél több nézőpontot szeretnék megismerni. Ha lehet, minél jobban kifejtve, és nem leszidva, amiért ilyesmin el mertem gondolkodni, köszönöm!


(A fent említett keverék kutya csak fikció, a példa kedvéért, mielőtt még valaki "meg akarná menteni".)



2016. jan. 5. 12:15
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:
3%

Én imádom a keverékeket, a természet csodái, egyediek, megismételhetetlenek. Ezerszer inkább őket preferálom az emberi ostobaságból betegre tenyésztett fajtákkal szemben - gondolok itt például a légzésképtelen turcsi orrúakra vagy a garantáltan porckorongsérvessé váló, túl hosszú gerincű tacskókra, akik szintén cukik, de rossz nekik, hogy esélyük sincs az egészséges életre, csak mert valakiknek ez tetszik, ezért ilyenre tenyésztették őket az utóbbi száz évben.


A "szaporító" szóról nekem is az jut eszembe, aki egy zsebkendőnyi területen összezár ötven kutyát, és a kölyköket kartondobozból árulja a Nyugati téri aluljáróban. Az én kutyám falun keletkezett, fene se tudja, milyen körülmények között, tizenhat évig élt, csak tipikus öregkori bajai voltak, nem járt iskolába, mégis tudott viselkedni, amennyire az agyonszeretgetett, elkényeztetett kis fejétől kitelt, és ő így volt tökéletes, mert társ és családtag volt, nem munkaeszköz, nem kiállítási tárgy.


Igen, tele van az összes menhely. De az mire megoldás, hogy sokan inkább tenyésztőtől VESZNEK újabb és újabb kutyákat, miközben arra hivatkoznak, hogy a szaporítók miatt tele az összes menhely? Akkor fognak kiürülni, ha minden kidobott blöki szerető gazdára talál, és nem akkor, amikor utánpótlás híján meghal az összes. Aztán mi legyen? Az egész országban csak pedigrés fajtatiszták éljenek, minden változatosság nélkül? Nem baj, fő, hogy legyen mivel felvágni, nahát, mekkora státuszszimbólum egy százötvenezres kutya. E módszer hívei nem fogják megtudni, milyen hálás egy befogadott blöki.


Ez a kategória egyébként egyre inkább hasonlít egy belterjes sznobklubra, a válaszokat elnézve itt mindenkinek törzskönyves, tökéletes külsejű és viselkedésű, minden létező és még nem kutatott betegségre szűrt, háromdiplomás házőrzője van.

Igaz, hogy rengetegen alkalmatlanok a kutyatartásra, és mégis megteszik, de a ló másik oldalára sem szabad átesni.

2016. jan. 5. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon rossz a hozzáálásod utolsó. Nekem is van 2 befogadott keverék kutyám, mellettük egy fajtiszta, mindannyiuk tökéletesen egészséges, ugyanannyira szeretem őket.


Ennek ellenére én is mindenféle otthoni szaporítás ellen vagyok. Lehet, hogy vannak olyanok, akik nem egy zsebkendőnyi területen stb szaporítják a kutyákat, mint ahogy leírtad. De mégis mi szükség rájuk? Miért kell milliomodik keverék kiskutya, mikor már amúgyis annyian vannak otthon és gazda nélkül? Ha valaki leelleti a kutyáját, hogy szétosztogassa az ismerősök között miért nem küldi el inkább a kutyára vágyó ismerősöket egy menhelyre? Akkor legalább tényleg csak azok vennének magukhoz kutyát, akik valóban felkészültek erre, és tényleg akarják nem pedig jaj de aranyos hazviszem a gyereknek majd egy év múlva, ha megunjuk leadom a menhelyre hozzáállású személyek.


Az otthoni szaporítással csak hozzájárulsz a menhelyek feltöltéséhez ahelyett, hogy már meglévő otthon nélkül maradt kutyákat mentenél meg.


Ha valakinek nincs kifejezetten szüksége törzskönyvezett kutyára, azoknak is inkább az örökbefogadást ajánlom.

Viszont a tenyészteket nyilván nem lehet leállítani, mert akkor x éven belül mégannyira se lennének egyedi külsejű állatok.

Nézz csak még egy szegény Ázsiai országot, ahol keverékek keverékekkel párosodnak már évek óta - az összes kutya szinte ugyan úgy néz ki.

2016. jan. 6. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
88%

Utolsó előtti!

Nem túl jó a gondolkozásod.


Szerinted inkább szaporítóktól vegyenek az emberek keverék kutyát(nem a keverék kutyákkal van baj,hanem ahogy létre jönnek) mint sem menhelyről fogadjanak örökbe.Gratulálok.

Támogatod,hogy Kis Pisti és Mari néni pároztatja a keverék kutyáját. Nem probléma,hogy 10 kutyából 5-7 a menhelyen,utcán végzi. Így a jó,mert hát keverék különleges,egyedi. Mindegy,hogy a menhely nem bírja győzni a sok millió kutyát,nem baj,hogy sok millió kutyát altatnak el stb , a lényeg,hogy támogassuk a felesleges szaporulatot.


Aki tenyésztőtől vesz,egészséges kutyát vesz! Nem fogja szét elletni,nem fogja utcára dobni sosem. Tudod aki kiad 100-200 ezret egy kutyáért biztos nem a kert végében fogja láncra verve kötni. Ami nem mondható el SAJNOS a keverékekről akiket ingyen,olccsóóón vesznek. Nekik mindegy, tescos táp és 1 méteres lánc örök életben.


Tudod ez a nem mindegy.


Persze nem mondom,hogy akinek keverék kutyája van így bánik vele,sőőőt!! Csak mondom,hogy a legtöbb emberen ilyen a gondolkozása!!


De még mindig nem érted,hogy nem a keverékekkel van a baj,hanem,hogy több millió gazdátlan árva kutya van a menhelyen. Akinek keverék kell fogadjon örökbe ne háztól vegyen!!!!! Akinek fajtatiszta az tenyésztőtől.

2016. jan. 6. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim ***** válasza:
88%

#21

Azért mielőtt butaságokat hadoválsz, nézz már körbe egy menhelyen! Hány törzskönyves kutyát látsz te ott? Egyet sem! Akkor mégis mi köze lenne a számtalan gazdátlan kutyának a fajtatisztákhoz? Aki tenyésztőtől vesz tk-es kutyát, az már eleve egy komoly szűrésen megy át, hisz tenyésztő nem ad akárkinek kutyát, és annak alá kell írnia egy szerződést, hogy hogyan tartsa a kutyát, mivel etesse, esetleg ivartalanítsa, és ha baj van, adja vissza a tenyésztőnek! És ez a nem mindegy! A te cuki keverékedhez kaptál ilyen szerződést? Vagy a tesóihoz járt ilyen? Én a kutyáim összes alomtestvéréről, másik alomból származó féltestvéreiről tudom, hogy hol van, hogy él, mert állandóan látom, hogy a tenyésztő rakja ki a képeket róluk. Te tudod hogy mi lett a kutyád testvéreivel, szüleivel? Melyik került láncra, melyiket verték agyon, melyik van most is menhelyen?


Emellett minden kutya egyedi, függetlenül a származásától, fajtájától! Szánalmas, hogy ezt egy kutyásnak kell mondani...

A tenyésztőtől vett kutyák jóval egészségesebbek, mint a többi, hisz a tenyésztő célja nem a meggazdagodás, hanem az állomány még jobbá tétele! Itt a gond az, hogy te sem tudod, mi a különbség a tenyésztő és a szaporító között, de ez megint csak téged járat le. Menj már el egy menhelyre és kérdezd már ki az ottani dolgozókat, önkénteseket, hogy mégis hány beteg és hány ideggyenge állat van bent! Te fogsz a legjobban meglepődni hány dp-s, gerincbeteg, szívbeteg, szembeteg kutya van, csupán azért, mert Mariska nénit nem érdekelte, hogy az ő kutyája egészséges-e, jó idegrendszerű-e, se az, hogy a szomszéd Pista bácsi kutyája az-e.

2016. jan. 6. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim ***** válasza:
100%
Nem igaz,hogy menhelyen nincsenek fajtatiszta kutyák! Csak nyilván nem a törzskönyvükkel a szájukban kóborolnak el az ártatlanok.... Valóban szívszorító legyen az bármilyen fajta kutya is,amikor látom mostoha sorsukat,amit egyiknek sem kéne megtapasztalnia ha lenne az emberekben felelősség....
2016. jan. 6. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim ***** válasza:
62%

Kicsit szerintem eltért a téma. Igen, a szaporítás valóban egy utálatos dolog.

De vannak, akik tényleg egyszerűen lenézik a keverékeket. És igen, ezt lehet, tényleg a pszichológiához kellett volna írni. Sokaknak csak a látszat számít.

True story: 13 éves kislánynak első kutyának vettek egy (szaporított) németjuhászt. Az utcán nagy büszkén járkált vele, de a séta után már ment is a szűk kennelbe: volt, amikor a gazdira este szóltak rá, hogy még aznap nem is kapott enni szegény kutya, olyankor kapott egy kis csupacsont csirkefarhátat. Nem ivartalanítják, mert "sajnálják". Sajnálják, a műtét árát! De van erre 30 éves csivavás példa is...

Ez a színvonal. Ne mondjátok, hogy nincs ilyen. Ezek a kutyák nem boldogok. Nem barátok. Csupán eszközök a gazda szemében. És erre bizony nem jó a keverék, ez puszta kivagyiság.

Nekem keverék kutyám van. Nyugodtabb a szívem, hogy menhelyről hoztam, mintha szaporítótól lenne. Nem mondom, hogy több a fajtatisztáknál, de van annyi. Természetesen ivartalanított.

Arra gondoljunk, hogy a fajtákat is kitenyésztették valahogy: Ha ilyesmi szándékkal, tudatosan és előregondoltan szeretnéd keverni, abból még jó is lehet, de ezesetben törzskönyvezett kutyákra alapozz, másképp ugyan olyan keverékek lesznek, mint bármelyik a menhelyen.

2016. márc. 22. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:
Nekem semmi bajom velük. Kistestű kutyát szeretnék majd, semmi gond a keverékkel, sőt, azzal sincs gondom, ha az a menhelyi kutya felnőtt vagy esetleg idős.
2016. aug. 31. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!