Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Melyik kutyafajta felel meg...

Melyik kutyafajta felel meg legjobban az elvárásaimnak ill. passzol legjobban az életvitelemhez a következők közül: kaukázusi juhászkutya, dél-orosz juhászkutya, kuvasz, komondor, dobermann, nápolyi masztiff, amerikai staffodshire terrier?

Figyelt kérdés

Amint az lehetséges, szeretnék egy kutyát magam mellé, és most keresem a leginkább hozzám illő fajtát. Nagyon sok fajta merült fel, de mostanra sikerült leszűkítenem a kört. Tudom, hogy ezek a fajták nagyon külömbözőek, de azért sok közös is van bennük, legalábbis én azt hallottam. Az elvárásaim a következőek lennének (állítólag erre az összes felsorolt fajta valamilyen szinten megfelel, csak nem mindegy mennyire, illetve hogyan):


1, Melyik fajta tudja legjobban elviselni a városi (kertvárosi) tartást, természetesen a napi mozgásszükségletének teljes kielégítése mellett? (Mivel kertvárosi környéken lakom, és a közeljövőben sem szándékozom leköltözni egy tanyára, max. nagyobb telekre, akkor jönne majd a kutya, ahol most lakom, oda nem.)

2, Melyik fajta van a legkevésbé túltenyésztve? Melyikre jellemző leginkább a szervezeti szilárdság, szívósság? (Tisztában vagyok azzal, hogy minden kutya lehet beteg, de azért ez mégis érdekel, mert nem egy túlszaporított fajtát szeretnék magam mellé, amivel folyton gond van.)

3, Melyik fajta a legmegbízhatóbb, a családjával szemben leginkább lojális, gyermekszerető? (Természetesen megflelelő szocializáció és nevelés mellett gondolom, hogy melyik fajta alkalmas leginkább arra, hogy családi kutyaként éljen.)

4, Melyik fajta a legnyugodtabb, legkevésbé zajos, ugatós?

5, Melyik fajtának nagyobb a várható élettartama? (Természetesen úgy, hogyha megbízható tenyészetből vásárolom, megfelelően táplálom, mozgatom, megkapja a megfelelő állatorvosi ellátást, stb...)

6, Melyiknek kisebb a táplálék-szőrzetápolási-kozmetikai igénye? (Tisztában vagyok azzal, hogy ezek mind nagytermetű fajták, de mégis melyik az, amelyik a termetéhez képest igénytelenebb súlycsoportjánál ilyen téren.)

7, Mekkora a tér-mozgás-foglalkozásigényük? (Szívesen foglalkozok a kutyával, de mindenképpen fontos, hogy mekkora igényei vannak ezen a téren, hogy tudjam mihez tartani magam.)

8, Ház-terület-személyvédelmi feladatok ellátására melyik fajta a legalkalmasabb? (Természetesen nem akarom feláldozni, ilyen eszembe sem jut, de azért mégis olyan nagy biztonságot ad az embernek, amikor tudja, hogy a kutya, akit a porázon vezet, adott esetben védelmezően eléáll. Az ilyen kutya mellett nyugodtan lehet aludni. Nem elég, ha külsőre ijesztő, az kell, hogy valóban kemény legyen, de ez ne menjen a megbízhatóság rovására.)

9, Melyik fajta tud leginkább alkalmazkodni a 21. századi urbanizálódott világ követelményrendszeréhez? (Itt arra gondolok, hogy pl. melyik képes leginkább arra, hogy kultúráltan viselkedjen emberek, kutyák, gyerekek társaságában, autóban lehessen vele utazni, stb...minden ami szükséges ahhoz, hogy a mai világban együtt lehessen élni egy kutyával.)

10, Személyes tapasztalataitok alapján, vagy más emberektől hallottak alapján melyik fajtát ajánlanátok, melyik a legszimpatikusabb nektek? Külsőre melyik tetszik legjobban?


Ne haragudjatok a kérdésáradatért, de mindenképpen szeretném megtalálni azt a fajtát, amelyik az életvitelemnek leginkább megfelel, hogy boldog élete legyen nálam remélhetőleg minimum 10 éven keresztül, hogy megfelelő életkörülményeket tudjak neki biztosítani!!! Kérlek szépen, segítsetek az ideális fajta kiválasztásában! Tanácsaitokat előre is köszönöm!


2010. márc. 28. 19:32
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
93%

Na én végigolvastam, de legközelebb ha sok választ akarsz rövidebben fogalmazz(sok fölös rész van a szövegben).

1-megfelelő mozgatás mellett mindegyik, a dobermann a leg mozgásigényesebb, utána az amstaff. A nagytestűek sokat lustálkodnak testméretükhöz híven, de náluk a mozgékonyság sorrendje csöükkenőben: kuvasz, dél-orosz juhász, és nápolyi masztiff, kau, komondor ugyanannyira lusta.

2-a kuvasz és a komondor nem divatos, magyar, strapabíró fajták, egyáltalán nem showkutyák, itt ettől nem kell félni-a kuvasz ezek közül a leg egészségesebb magyar éghajlaton. A leg felkapottabb az amstaff és a dobermann, utána a kau és a dél-orosz a leg ritkább,így az se túltenyésztett még.

3-a leg gyerekszeretőbbnek az amstaffot mondanám, utána a dobermann és a masztiff, legvégül a maradék, De egyiket sem hagyhatod soha egyedül gyerekkel, nem a tipikus gyerekdada kutyák!

4-a legcsendesebb egyértelműen a nápolyi masztiff, de ha egyszer megszólal egy ugatással lavinát indíthatna ha hegyvidéken élne-olyan mély a hangja. A leg ugatósabb a dobermann.

5-a monstrum méretű fajtáknak elég alacsony a várható élettartama, így a leg alacsonyabb a nápolyi masztiffé, a kaué, a dél-oroszé, ezután jön az egészségesebb komondor és a még egészségesebb de szintén nagyobb testű kuvasz. A legtovább az amstaff él, és a dobermann(de az amstaff a győztes közülük).

6-ez egyszerű, a dobermann és az amstaff esznek leg kevesebbet, a szőrüket is nekik a leg könnyebb ápolni, lévén rövidszőrűek(de lakásban ez hullik legjobban állítlag). A masztiffnak a redőknél kell rendszeresen takarítani, a többinek egyes hejeken csomósodik a szőre, hetente át kell fésülni ezt elkerülendő.

7-foglalkozásigénye legnagyobb(hatalmas) a dobermannak van, aztán az amstaff. A többinek jóval kevesebb.

8-szeméályvédelemre utcán a dobermann, területvédelemre a kuvasz a legjobb magyar honban. A kau is jó, de a hazai előnyben részesül.

9-egyértelműen az amstaff, nem hiába jött divatba, jól elvan a nagyváros forgatagában.

10-egyiket sem tartanám, mind túl kemények, veszélyesek. Külsőre a dél-orosz a legszebb.

Nehéz volt válaszolni, becsüld meg légyszi és legalább olvasd is végig:)

2010. márc. 28. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Szia!

Nagyon szépen köszönöm a hosszú válaszodat! Miből gondoltad mégis, hogy nem olvasnám el? Hiszen azért kérdeztem!! Nem az a fajta vagyok, aki csak úgy poénból kérdez, aztán nem is foglalkozik a válaszokkal, mint írtam, érdekel a téma, alap, hogy minimum végigolvasom! :)

Pontoztam, is, természetesen HASZNOS!!! :)))

Köszönöm szépen!

2010. márc. 28. 20:23
 3/13 anonim ***** válasza:
68%

A kaukázusit én senkinek sem ajánlom. Bár igaz, hogy akkor nagy valószínűséggel megvédené a házatokat, értékeiteket.

A nagymamám szomszédjában volt egy , és két embert mart meg elég súlyosan ( akik a gazda barátai). Aztán le is lőtték. Nagyon kiszámíthatatlan kutya, és semmi esetre sem gyerekbarát.


A kuvasz is elég hamis fajta.


A kommondor egy érdekes kutya. Nagymamámnak volt egy keverék kommondora. Elég önálló természetű. Önállóan hoz döntéseket. Családbarát, és gyerekbarát is, mivel nem harap. A betolakodót nem megharapja, hanem nem engedi megmoccanni. Pl. falhoz szorítja, vagy felborítja, és ráteszi a mancsát. Mi még kicsik voltunk, mikor megvolt. Odamentünk mikor evett. Akkor se harapott, hanem a mancsával ütött oda, tehát attól csak megijedtünk, de bajunk nem lett tőle. Unokatesóm birkózott vele, úgy igaziból, vagy ő volt felül, vagy a kutya, de bántani sose bántott egy ember se. A falhoz szorítást, viszont állandóan művelte akkor is, ha nem akarta, hogy otthagyjuk.

Elég tekintélyes ahhoz, hogy a betolakodókat elriassza. Csendes és nyugodt kutya, hangját szinte sosem lehet hallani. És nagyon szereti a gazdáit, a körülötte levő embereket. Nem is túl igényes, kajára meg ilyesmikre. Én úgy tudom nem is annyira beteges fajta. Erős szervezetű, jól tűri a ridegséget, hiszen ezt követelte meg tőle az, amire használták. A szőre viszont folyamatos ápolást igényel. És a nemezesség miatt, nem mindenki szereti. Valamint makacssága miatt, csak akkor ajánlható, ha a gazdája megfelelően tud erélyes is lenni vele, valamint jól tudja kezelni. Van egy akkora mozgásigénye, hogy fontos, hogy ne egy nagyon picike udvar legyen(bár ez az ölebeken kívül mindegyiknél így van) , hanem egy közepes. De nem rohangálós, tehát azért kisebb tér is elég neki, mint wegy rohangálós fajtának. Szerintem ez elég jó fajta, de ha ezt választjátok, akkor kérdezzetek utána szakmabeliektől, tenyésztőktől, mert nem szabad könnyedén kezelni.


A többi általad felsorolt kutyáról nem tudok semmit.


Ami azt illeti, hogy melyik faj a legkevésbé betegesebb, erről most azt olvastam nemrég, hogy a vizsla. Egyébként az is nagyon barátságos, és nyugodt kutya, szereti a gyerekeket is, bár ez nem véd meg, inkább össze nyalja falja a betörőt is. A kertváros végülis neki is jó lehet.

Ő viszont vadászkutya lévén igényli a természetet, tehát akkor érzi igazán jól magát, ha ki van vive ilyen természetközeli helyekre kirándulgatni.


Azért tudok most egy két dolgot én is, mert mi is most szeretnénk új kutyát az előző, fél éve elpusztult pulink után.

Most valami labrador, vizsla, vagy német juhászfélét szeretnénk. Vagy valami hasonló nyugodt, és nagyobb testű fajtát.

2010. márc. 28. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
52%

20:25!!!

Mért fikázod a kaukázusit???

Csak nevelés kérdése, minden kutya lehet ilyen.

Papáméknak van 1 kaukázusijuk.Engem épp úgy tisztel mint papám.Meglát 1ből jön, bújik hozzám, majd fel dönt!

Sose bántana!


Bocsi, most a válasz a kérdésedre!

Szerintem amerikai staffodshire terrier vagy roti!

2010. márc. 28. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Én szerintem a kuvasz semmivel sem rosszabb a többi felsorolt fajtánál!!! És a kaukázusi sem! Igaz, hogy ezeknek a fajtáknak van rossz híre, de csak a nem megfelelő tartás, nevelés, szocializáció rontja el őket. Egyébként nagyon jó kutyák, azért is "maradtak versenyben". :)
2010. márc. 28. 22:54
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Én azon godnolkodtam el, hogy feltetted azt a kérdést is, hogy melyiket lehet pl. autóban utaztatni. Az egyik ismerősömnek masztiffja van, egy terepjáró teljes hátsó részét kellett neki átalakítani az utazáshoz. Egy komondor vagy kaukázusi szerintem be se fér egy kisebb autóba.

Szerintem át kellene gondolnod, hogy területvédő vagy sétáltatható kutyát akarsz. Nem lehet egyszerre kedves és aranyos emberekkel, gyerekekkel, de közben védje a területedet. Gondold el a helyzetet: átjönnek a gyerekeid barátai. Mi a kutya dolga? Betolakodónak tekintse őket, vagy játsszon velük? Mondhatod azt, hogy persze, te mindig ott leszel és te vagy a gazda, neked engedelmeskedik, így nem lehet baj. De ha őszintén belegondolsz, nem leszel mindog ott, és mondjuk nem bízhatod rá a gyerekedre, hogy majd ő felügyel egy kaukázusira vagy komondorra, amíg 7 másik gyerek focizik a kertben... ezért van az a megoldás, hogy a területőrző kutyákat nappalra kennelbe zárják és csak éjszakára engedik ki, amikor nincs senki a kertben (csak a betörő, akitől félnek) - én azt mondom, ezek az igények nem összeegyeztethetőek, vagy csak állandó "falkavezéri" felügyelettel, ami nem mindig kivitelezhető.

2010. márc. 29. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Szia!

Na ez egy újabb nézet, ilyennel még én sem találkoztam! De talán igazad van, ebbe még mondom én se gondoltam bele.

2010. márc. 29. 17:30
 8/13 anonim ***** válasza:

Szia!

Szerintem az amerikai staffodshire terrier lenne jó neked, de ez az én gondolatom.Mer nekem is van és nagyon kedves szófogadó és szereti a gyerekeket.Például mikor sétálni megyünk a mezőre és a gyerekek fociznak, mindig elkezd velük focizni és a gyerekeknek nagyon tetszik hogy a kutya játszik velük .Nagyon kedves.Bár ez nevelés kérdése,de ez a fajta nem kezdő kutyásoknak való, mer viszonylag sok törődést igényel és nagyon nagy a mozgás igénye imád sétálni.Házőrzésre is kiváló kerítésen belül egy picit de csak tényleg kicsit hamisabb de nem bántana senkit, csak jelzi ha valaki elmegy előttünk vagy jön hozzánk valaki és az biztos hogy nagyon-nagyon éber.Volt olyan hogy a szomszédba mászkált valaki és egész éjszaka ugatott.Hát az amerikai staffodshire terrier egy igazi család centrikus imádja a családját, de szerintem a dobermann is jó kutya csak úgy tudom hogy önfejűbb nehezebben tanítható fajta.Hát ennyi remélem segítettem:)

2010. ápr. 2. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

én a kuvaszt vagy a komondort ajánlom. a felsorolt szempontoknak mindkettő ugyanannyira megfelel, talán a komondor önállóbb. és mindkettőnek fehér szőre van, amit alaposan össze tud koszolni. de ha van időd rendben tartani, akkor ez nem lehet gond.

szerintem a hazai kutyafajtáink a legjobbak. ugyanúgy megállják a helyüket a mai világban, mint régen :)

2010. ápr. 3. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
Bocsi de én ezt végig sem olvastam, ugyanis az elején olyan pontok voltak amik egymást ütötték... Azért a lényeget átfutottam. Így haladva szelektáltam kapásból. Ezeket a kutyafajtákat nem tudom mi alapján válogattad össze, de nem hiszem hogy az elvárásaidhoz illenének. Mivel nem rendelkezel túl nagy területtel de mozgatnád, alapból nem ajánlom a nagy illetve óriás kutyákat. Az általad említettek máris lekorlátozódtak a dobira és a staffordshire terrierre. Dobi volt divat kutya, staff most az első hét legnépszerűbb kutyafajta közt van Magyarországon... de ha jó tenyészetből, szűrésekkel rendelkező szülőktől választasz kölyköt ez nem mérvadó. Mindkettő rövid szőrű ezért fázós, viszont nincs szükség fésülésre. Át kell a szőrüket nedves ronggyal törölni azt' szevasz. Staff kisebb ezért várható élettartalma is hosszabb. Dobinak is olyan 12-13 év biztos. Dobermann jóval nagyobb tehát többet is eszik. Mindkettő kutya jó személy őrző, de szerintem Dobermann ilyen célra jobb...(kifejezetten ilyen célokra való tenyésztés hosszú évek óta) Staffordshire terriert nehezebb megnevelni a makacssága miatt és kell hozzá jócskán tapasztalat is. Dobival sem egyszerű, nem konkrétan kezdő kutyásoknak való, de nagyon intelligens (staffordshire is az)és ha elég következetes és határozott vagy nem lehet baj. Konkrétan ha gyerekhez van szoktatva akkor sem szabad felügyelet nélkül együtt hagyni őket, mert a kutya az kutya, akár milyen okos és barátságos is, nem biztos hogy egy gyerek közeledését nem érti félre. Nem azok a kifejezetten zajos vagy problémás kutyák. Én eddig a dobermannokról nem hallottam rosszat, azt leszámítva, hogy "láncon meghülyült". Mozgás igényileg meg számíts rá, hogy munka kutya, őrző védő feladatok és a többi, AD (kitartás próba) elvárható tőle, tehát minimum 20 kilométer. Jól hangzik? lehet hogy rémisztően hat de elméletileg a közepes termetű kutyáknak már ilyen kilométereket is venni kéne... De egyéb játékokkal (frisbee különös képen) hamarabb lefárasztható. Staffordshire terrier igényei sem lehetnek sokkal kisebbek ilyen téren, mert hiába kisebbek színtiszta izom kutyák. Bull típusú kutyáknak szoktak versenyeket rendezni, ahol akár 1200 kilot tova húz egy-egy kutyus. Mivel mindkettő nagyon komoly munka kutya, én csak nagy udvar mellé ajánlanám napi minimálisan 3 óra ráfordítással. Ha egyedül hagyod a lakásban fél napra akkor előtte is ki kell mozgatni, hogy ne szedjen szét mindent. Szerintem valamilyen retrievert vagy közép uszkárt esetleg skót juhászt válassz. Első kutyának talán a legjobbak. Retrievereknek nem túl nagy a mozgás igénye. Uszkár intelligenciája híres, ahogy a skót juhászé is. Közepes/nagy méretűek nem esznek olyan hihetetlenül sokat. Ha jó tenyészetből veszed nem beteges fajták. Nem kínzásnak élik meg a lakásban tartást. Ezeket természetesen csak azért ajánlottam, hogy ha nem ragaszkodsz annyira ezekhez a fajtákhoz, amiket említettél ezekhez a kutyafajtákhoz kevesebbetz kéne változtatnod az életmódodon, jobban illenének melléd, és sokkal család barátabb kutyusok is, de jelezni jeleznek. Kifejezetten azonban nem csaholnak. Szőr ápolást illetően a retrieverek igénytelenek, colliet átfésülöd két hetente, uszkárt másfél havonta menyirattatod, tehát nem túl vészesek. Remélem kicsit segítettem, sok sikert a kutyázáshoz és nagyon sok örömöt a "kis" kedvenchez.
2010. ápr. 3. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!