Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit lehetne tenni a magyar...

Mit lehetne tenni a magyar kutyafajtákért?

Figyelt kérdés
Gondolok itt mind a kilenc magyar kutyafajtára.

2016. ápr. 18. 21:49
1 2 3 4 5
 11/43 anonim ***** válasza:
100%

Én sem értem, miért kéne tenni értük bármit. Nekem mudim van és látom, hogy mit tesz a nagy népszerűsítés a fajtával. Nálunk is ment a "magyarnak magyar kutya" meg ajánlgassuk mindenkinek. Az eredmény: a fajtamentők folyamatosan tele vannak, a szaporítók tömegével kínálják a mudikat, ez lett az olcsójánosok border collie-ja, akik "maguktól tudnak mindent és mégsem kerül annyiba, mint egy border".

Ja, mégis lehet tenni valamit a fajtáért: jó kutyákat tenyészteni, aminek persze megkérik az árát, nem 50 ezerért vesztegetni a tenyészminőségű kölyköt, alaposan megszűrni a vásárlókat, megszüntetni vagy alaposan korlátozni a b-törzskönyvet (mert most 90%-ban szapis kutyák tenyésztésbe vételét támogatja), bevezetni a kötelező szűréseket, karaktertesztet és ösztönpróbát. Ha küzdeni akarsz ezekért, hajrá, én meguntam a szélmalomharcot.

2016. ápr. 19. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/43 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó vagyok. Még annyi, hogy egyik magyar fajta sem olyan, "mindenki kutyája" típus. Kevés embernek ajánlhatók. Az agár, a kopó, a kuvasz, a komondor tipikusan egy-egy speciális feladatra, speciális környezetbe alkalmasak csak és akinek nem ezekre a célokra kell a kutya, hanem mondjuk kedvencnek, azoknak nagyon nehéz velük élni. A 3 terelőkutya és a vizsla már inkább alkalmas aktív kedvencnek, de azért velük is be lehet vásárolni úgy, hogy az átlaggazdi nem bír majd vele.
2016. ápr. 19. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/43 A kérdező kommentje:

Sajnálattal olvasom, hogy félreértitek soraimat. Én nem szándékozok egyetlen egy lépést sem tenni a küllem irányba, pont ellenkezőleg, ezt szeretném megállítani. A tenyésztők a standardra úgy tekintenek, mint vallásos a Bibliára. Ezzel csak az a probléma, hogy a standard hibás, de ezt sajnos senki nem veszi figyelembe.

Terelőkutyáink (puli, pumi, mudi) terelőmunkájáról igen nehéz bármit is írni, mivel szinte minden kutyafajtánál a legfontosabb szempont az, hogy nagyon jó családi kutya legyen, de teljesen igazatok van, egy terelőkutyának terelni kell, de itt is meg kell találni az arany középutat. A pulinak a szőrápolását azért hangsúlyoztam ki, mert rengeteg probléma van vele. Egy fajta népszerűsítéséhez pedig szükség van bizonyos szempontokra. Gondolom, mindenki szeretne szép tiszta kutyát tartani, ez nálam egy alapvető dolog. Példának okáért rengeteg embert ismerek, akik azért nem tartanak pulit, komondort, mert rettentő nagy munka van a szőrük ápolásával. Természetesen ezek az emberek mindent megadnak kutyájuknak, mielőtt még bárki bármire gondolna, és nem a szőrük lenyírása okoz problémát nekik.

Igazából a komondor és a kuvasz állomány sínylette meg leginkább a küllemvonalú tenyésztés okozta károkat, mert ha belegondolunk, ők nagytestű pásztorkutyák, és egy átlagember alapvető gondolkodása felvet egy minimális szintű hasznosságot is, pl. nekem tetszik a komondor, de nem akarok semmit sem őriztetni vele és mivel nagytestű ezért táplálékigénye is nagyobb egy kisebb kutyáénál, ezért az emberek 60-80%-a ilyen esetben inkább egy fehér pulit fognak venni. Sajnálatos módon ki lehet jelenteni, hogy rengeteg komondor és kuvasz nagy problémákkal szenved a házőrzés terén, persze mint mindenhol, itt is vannak kivételek. Mielőtt még bárki mondaná, hogy tele van velük az ország, kérdezze meg a közelében lévő komondor vagy kuvasz tartót, hogy megtekinthetné-e a kutya törzskönyvét. Sajnálatos módon olyan 80%-ban az lesz a válasz, hogy nem, mivel a kutya nem rendelkezik törzskönyvvel.


A rendezvényekkel kapcsolatban meg tudná-e valaki írni, országszerte hány helyen tartják, és mennyit évente; és akkor rádöbbenünk, hogy ez nem más, mint látszat, olyan kevés van, mivel országszerte túl kevés helyen tartják és túlzottan ritkán, de ugyanezt lehetne mondani a nagy pásztorkutyákra vonatkozó ösztönpróbákra is. Viccesen lehetne mondani, szinte olyan rendszerességgel vannak az országban, mint a falvakban a falunapok. Mint ahogy korábban is említettem a puli és a komondor szőrápolásával kapcsolatban, célom nem az volt, hogy csillogjon-villogjon a kutya, hanem mint pl egy kaunál vagy német juhásznál, egy könnyedén rendben tartható, nem tökéletesen összelemezesedő és ne földig érő bundájuk legyen. Nekem volt már komondorom is. Mikor megnyírtam őket (komondort, pulit), úgymond 220-at ugrottak örömükben. Szerintem itt is valamilyen arany középutat kellene találni.

Én ugyanolyan szinten becsülöm a törzskönyves és a törzskönyv nélküli kutyákat, de be kell azt ismernünk, hogy a fajta védelme érdekében intézkedéseket kell tenni a törzskönyves állományban.


Látom, akumi is megérkezett a társaságba. Nézzük röviden, tömören, mi is lenne akumi válasza:

Nem számít, hogy valami el van rontva, ami hozzánk tartozik, miért is szánnánk rá időt és energiát, akinek így tetszik ahogyan van, az vegye.


De mivel a kutyák sajnos olyan szinten állnak, hogy rengeteg mindenre használhatatlanok, pl lehetne itt említeni a komondorokat, amelyek szinte valósággal rettegnek az idegen emberektől, stb.

Ezt külön üzenem akuminak : egész mostanáig ez a nézet szemlélet ment, amit te is osztasz, hát nézd, saját szemeddel, hogy mivel is járnak az ilyen eszmék:


https://www.youtube.com/watch?v=7jUdoDKAIwk


Tisztán látszik, hogy a komondor tudja, hogy neki meg kellene fognia azt a bizonyos csibészt, aki a lelkét kiteszi ott, hogy a kutya valamit produkáljon. Arra nem is merek gondolni, hogy mi lenne akkor, ha valaki berúgná a kaput, ordítva, botot lóbálva, hogy ki lenne az a bátor, aki a farakás alól ki tudná húzni azt a szegény komondort.


Egy dolgot tisztázzunk már most az elején. Az tartson kutyát, akinek van rá először is ideje, anyagi kerete, és igen egy 60-70 nm-es lakásban lehet kutyát tartani, de tudjunk arra a kutyára elegendő időt szánni és tudjuk azt a kutyát mozgatni. De abban egyetértek, hogy egy vizsla nem igazán előnyös egy panelba, bár azt sem szabad elfelejtenünk, hogy egy kutyát a kertbe vagy kennelbe kicsapni nem állattartás.

Erre csak azt tudnám mondani, mindenki azt hisz, amit akar, de a lövészárokban nincs ateista.


Mit kellene tenni a magyar kutyafajtákért?:


Örülök, hogy megkérdezted. Miért is nem német juhászról, bulldogról vagy a tibeti masztiffról írok? Nagy általánosságban véve általában a fajtagazda államok gondoskodnak fajtáikról, pl Németországot nem igazán fogja meghatni, ha kihalna a kuvasz és ugyanígy sorolhatnám tovább. Amit elérni szeretnék, az nem más, mint a standard átgondolása, hogy amire lehet hasznosítani a kutyákat, arra igenis alkalmasak legyenek, de természetesen ésszerűen átgondolva. Most biztosan sokan meg fogtok rám haragudni következő soraim miatt, de úgy érzem, muszáj veletek megosztanom:

Én leginkább a nagy pásztorkutyákról tudok vélekedni, itt szintén fellépett egy probléma, amit sajnos sokan nem vesznek észre, hogy a komondorból, kuvaszból csináljunk pásztorkutyát. Ebből nem is lenne probléma, ha legalább a fél ország nyájjal vagy más dolgokkal rendelkezne. De ez nem így van. Kvázi milyen szerepet tudnak betölteni, ez itt a kérdés. Vagy valamilyen helyet őriznek, pl cégek, gyárak, telephelyek stb vagy házőrzők lesznek. Sok embernek nehezére esik elismerni, de ki tartja el a fajtát? Nem más, mint a nép, a laikus. Ha az ő igényeinek megfelel, akkor lehet valamit tenni a fajták érdekében.


Ha már vizsláról beszélünk, több embert ismerek, akik vadásznak, kutyáik éles helyzetben, vadászaton dolgoznak, de ismerek olyanokat is, akik családban házikedvencként tartják, járnak velük kutyaiskolába és apportírozni is szoktak. Az, hogy ki mit enged meg a kutyájának, az mindenkinek a magánügye, ez olyan mint a gyereknevelés.


Féig-meddig egyetértek a 10. válaszolóval, igenis nagyon fontos az arany középút megtalálása. Itt is ugye a legfontosabb szempont a családcentrikusság, emellé egy kis terelési ösztön, hogy a család el tudjon járni vele terelőkutyás napokra, ahol meg tudják mutatni, ahol büszkék lehetnek arra, hogy nekik milyen jó kutyájuk van.

Akármilyen kutyát nézünk, minden kutya ott érzi jól magát, ahol a gazda van. Kutyáim is általában a lakásban vannak, hozzáteszem, én kertes házban lakom. A kutyák akkor mennek ki, amikor akarnak, mégis a közelemben érzik magukat a legjobban. De azzal egyet kell értenem, hogy egy kutyát fél napokra magára hagyni egy panelban nem feltétlen jó döntés, főleg nem huzamos ideig, már csak az ürítése végett is.

Teljesen egyetértek a 11-es 2. bekezdésével. Meg kellene szigorítani, hogy ki nevezheti magát tenyésztőnek és ki nem, és bizonyos követelményeknek meg kellene felelni a tenyésztőknek, de ezt egyedül nem lehet csinálni, mert úgy nem lenne más, mint egy szélmalomharc, ahogy említetted.


Ugye, itt egyszer át kellene gondolni, hogy mi maga a kutyatartás. Mert az, hogy adok neki enni-inni, és dobok neki néha-néha egy-két labdát egy kertbe kicsapott kutyának, na ez nem kutyatartás. Egy kutyával kell járni kutyiskolába, rendszeresen foglalkozni kell vele, be kell illeszteni a családi körbe és még sorolhatnám jó ideig. Ezen is el kellene jó néhány embernek gondolkoznia.


Igyekeztem mindenkiére válaszolni, ha valaki úgy érzi, hogy nem, kérem írjon priviben és válaszolok rá.

Ha valaki véletlenül nem értené teljesen a szöveget, az olvassa a hozzászólásokat is. Igyekeztem minden hozzászólásra külön-külön válaszolni, kvázi egy hozzászólás egy bekezdés.

2016. ápr. 19. 22:22
 14/43 anonim ***** válasza:
100%
Na akkor tegyük tisztába: te most népszerűsíteni akarod ezeket a fajtákat, vagy visszaállítani az eredeti állapotukba (ami nem fog menni, mert jórészt megszűntek az eredeti munkaköreik)? Mert mindkettőről beszélsz, de egy katyvasz az egész.
2016. ápr. 19. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/43 anonim ***** válasza:
70%
10-es vagyok, a fajtákkal a szándékod számomra a válaszod alapján nem egyértelmű (jó belinkelted a komondort, DE leszögezném, hogy nem csak magyar, hanem minden fajtában találhatóak "selejt" egyedek, akik nem tudnák ellátni egykori feladataikat! pl. az én szuka beaglem se lenne már alkalmas vadászni, mert fél minden hangos zajtól). És kérlek ne beszélj úgy a kertben tartott kutyákról, mint akik valami szörnyű gaztett elszenvedői! Nálánk a szüleim nem engedik be a kutyákat a házba, de a kertben jól megcsinált hőszigetelt kutyaházban laknak, foglalkozunk velük, alapellátás megvan (tiszta víz, kaja, állatorvos) Van egy nyaralónk Miskolctapolcán, oda mindig jönnek velünk. Szóval arra akarok kilyukadni, hogy egy kutyának lehet hosszú boldog élete kertben is és pocsék élete lakásban/panelben...
2016. ápr. 20. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/43 anonim ***** válasza:
100%
Ja még annyit, a jelenlegi standard, legalább néz ki valahogy. Azért azt ne gondolja senki, hogy a pusztában a juhász minden nap ápolta a pulijának a szőrét és szép 1-2 centisre nemezelődött össze. Valószínű a kutyáknak egybenemezelődött a szőre és amikor a birkákat megnyírták, végigszaladtak a kutyákon is. Szóval, azt azért nem kéne visszaállítani.
2016. ápr. 20. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/43 A kérdező kommentje:

Akuminak:


Tegyük hát tisztába a dolgokat. Visszaállítani az eredeti állapotukba őket hülyeség lenne. Mint ahogyan már korábban írtam, a mai kor emberének legfontosabb szempontja a családcentrikusság, ami már adott. Utána jön a használhatóság. A komondornál és a kuvasznál kellene elsősorban a bátorságukat úgymond erősíteni, mert a jelenlegi kutyák javarészt félősek. Egy kicsivel nagyobb súlyt (robusztusságot) és szélesebb koponyát kialakítani nekik. Például én nagyon rühellem, mikor a kuvaszt a német juhászkutyához hasonlítják, pedig igazából olyanra kellene formálni, hogy az emberek a kaukázusival akarják összehasonlítani. Itt a testi adottságokra gondolok, hiszen a kuvasz egy őrző pásztorkutya volt, ami vigyázott a jószágra, és nem egy terelő juhászkutya.

A puli és a komondor szőrápolása: Be kell ismernünk, hogy rengetegen azért nem tartják ezt a két kutyafajtát, mert szőrük gondozása nem egy egyszerű dolog. Mit is értek ezalatt? : Más kutyafajták bundájáról úgymond lepereg a kosz, míg pl a pulinak minden beleragad a bundájába. Ápolásával kapcsolatban csak két dolgot lehet tenni: először is a tincseket széthúzogatni egymástól és bizonyos időnként nyírni őket. Ezzel nem is lenne probléma, csak ahogyan korábban említettem, ettől függetlenül minden beleragad a bundájukba ( a falevéltől a porig minden, ami elképzelhető). Én is minden évben nyírom a bundáját, de fürdetni sajnos szinte csak nyáron lehet vagy mikor hasonló jó idő van, mert bundájuk rettentő nehezen szárad, kivétel persze nyírás után.

A kosz ellen gondoltam valamilyen kutyakozmetikai terméket forgalmazni, ami megakadályozza, hogy minden beleragadjon a bundájukba. Igazság szerint én azt sem bánnám, ha a tincsek átmérője feleakkora vagy még kisebb lenne. Szerintem a kölyökszőrt megtartani sokkal praktikusabb lenne.

A maradék 7 fajtát (komondor és kuvasz kivétel) engedelmességi feladatokra, dog dancing-re, agility-re, apportírozásra lehetne használni, és ahogyan korábban említettem a terelőkutyák hobbi szinten terelhetnének, az agár futhatna, igazából ezzel büszkévé tennék a jelenlegi tulajdonosokat. Magyarán: mondhatnák, hogy milyen ügyes és milyen jó kutyájuk van.


15-nek


A komondoros videó: Igazad van, minden területőrző kutyafajtában vannak olyan egyedek, amelyek képtelenek vagy szinte képtelenek területőrzésre, csak az arányok mások. A példa kedvéért nem mindegy, hogy 60-80% alkalmatlan rá, vagy csak 10-15%.

Félreértetted a szavaimat, én nem azt mondom, hogy egy kertben lévő kutyának rossz élete van, és egy panelban lévő kutyának sincs rossz élete, persze a körülmények nagy befolyással vannak mindenre, pl arányosítani kell a kutya nagyságát a terület méretével.

Hanem azt akartam ezzel mondni, hogy a kutya csak is ott érzi magát jól, ahol a gazdája tartózkodik. Tehát ha te rengeteg időt töltesz az udvarotokon, akkor a kutya biztosan rendkívül boldognak fogja magát érezni, de ha te egész nap a lakásban lennél és a kutya egész nap egyedül az udvaron, akkor pont ellenkezője lenne minden.


16-nak: A puli és a komondor szőre a mai show-vonalnak köszönhető, semmi másnak, mert a régi idők pulijának, komondorának is nagy szőre volt, de közel sem akkora, mint manapság. És a szőr hosszát is meg kellene rövidíteni, mert rengeteg komondor és puli van, akiket akadályoz a hatalmas bunda a mindennapi életben. Mielőtt még lenyírtam volna a komondoromat, szinte egész nap feküdt és lihegett az árnyékban, nyírás után pedig mozgott, pörgött, boldog volt (persze azért egy nagy fekete k.kuka megtelt a bundájával).


Körülbelül ezt várná el az ember a komondortól és a kuvasztól, hogy szeresse és védje a családot és a házat minden értékével együtt:


https://www.youtube.com/watch?v=ci780k8Kg1s


https://www.youtube.com/watch?v=o1WFUkyjPRM

2016. ápr. 20. 17:35
 18/43 anonim ***** válasza:
100%
Jójó az ilyen kutya, DE én sose tartanék ilyet:/ mindig történhet olyan eset, hogy egy ismerősnek/ismeretlennek be kell jönnie. Csak egy egszerű példa. Egy ilyen kutya mellett, hogy mennének be a mentősök, ha ne adj Isten pl. CO mérgezést kap az egész család és mindenki a padlón van? vagy a tűzoltók tüzet oltani??
2016. ápr. 20. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/43 anonim ***** válasza:
100%

+ utolsó vagyok még.

Ma már területőrzésre a riasztó jobban megfelel, mint egy kutya.. A kutyát megmérgezik, lelövik stb. sajnos:(

2016. ápr. 20. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/43 A kérdező kommentje:

Linkelek neked egy-két ötletet, amit érdemes ilyenkor csinálni:


Itt látható egy futóláncon tartott kutya.


https://www.youtube.com/watch?v=JW_u_kTEZCQ


Ha valakinek nagyon muszáj bemenni hozzá egy órára, akkor láncra vagy futóláncra vagy esetleg kennelbe lehet kötni, zárni a kutyát.


Láncon tartott kutya:


https://www.youtube.com/watch?v=nC6F4vUU-zE



Kennel:


https://www.youtube.com/watch?v=VrhDfO_Qmic


Természetesen ezeket a lehetőségeket egy-két óra hosszára - ha véletlenül úgy alakul, hogy szükség van rá - lehet használni, méghozzá hivatalosan.


Most döntsd el, mit is szeretnél?! Miért kell spórolni egy szakember munkáján? Miért nem lehet bizonyos időközönként ellenőriztetni a kéményt, stb?

Mentősöket meg ne féltsd, nekik van külön spray-jük, amivel a kutyát ideiglenesen ki lehet iktatni, természetesen ez semmilyen maradandó kárt nem okoz a kutyában, de ezt csak hivatalos szervek használhatják illetve vásárolhatják. Magyarán boltokban nem kapható.


Örülök, hogy felhoztad a riasztós témát. A riasztó vezetékét el lehet vágni, de ezenkívül még húszezerféle lehetőség van a riasztó kiiktatására.


Példának egy történet:

Egyik ismerősömhöz kb féléve-8 hónapja betörtek, és kipakolták a komplett házat. Neki riasztója volt (hozzáteszem ez fényes nappal történt), kutyája nem. A szomszédai láttak egy kisteherautót, de kutyaugatást nem hallottak. Mivel a riasztót kiiktatták, ezért annak sem volt hangja, emiatt a szomszédok különösebben nem is figyelték, hogy mi folyik ott. Mikor hazament rögtön sírva fakadt, hogy több évi munka kárba veszett.


Mérgezés ellen lehet tanítani a kutyát, bár ez nagy szakértelmet kíván és nem amatőrnek való feladat.

Nehogy azt hidd, hogy fényes nappal vagy éjjel mindenki lövöldözni fog. Az elkövető azt azért figyelembe veszi, hogy mi mekkora kockázattal jár és tegyük fel, valakit meglő, az a maradék életét űzött vadként fogja leélni, és ez nem hiányzik senkinek sem. Azonkívül rohadtul hangos, amire aztán mindenki felfigyel. Ha a kutyát lefújják, az meg úgy nyüszít, hogy még hat házzal arrébb is hallják.


Másrészt pedig a betörési statisztikák azt mutatják, hogy ha valahova be akarnak törni, akkor az elkövető(k) nagyon igyekszik/igyekeznek elkerülni az olyan házakat, ahol erőteljesebb kutya van.

Neked pedig azt ajánlom, hogy tarts hörcsögöt.

2016. ápr. 20. 21:23
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!