Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » 6 hónapos akita kan kutyusom...

Lina93 kérdése:

6 hónapos akita kan kutyusom retteg minden számára új dologtól, illetve emberektől, hogyan lehetne átlépni a félelmein?

Figyelt kérdés

Lassan egy hónapja vettem a kutyust, sok információm nincs róla, hogy mi lehetett a múltjában, de mivel tudom, hogy másképp működnek, mint mi, emberek, így azt hiszem, kár is ezzel törődni.

Mikor elhoztam, akkor is nagyon félt, kellett 1 hét, mire annyira hozzászokott a családomhoz, hogy elkezdjen követni minket, ne pedig elfusson, de velünk sikeresen megbarátkozott.

Ha vendégeket fogadtunk, elszaladt előlük 1 hétig játszott ilyet kb, de ahogy elkezdett bátorodni, már ugat, ha olyan személy jön, akit nem lát minden nap. Az már neki mellékes, hogy annak az illetőnek hányszor engedte már, hogy megsimítsa, illetve hányszor vett el ételt a kezéből.


Ez az egyik probléma, mert félek, hogy idővel agresszióba fordul át ez a viselkedés.


A másik gond séta közben történik..

Egy ideig jön szépen mellettem, viszont, ha meglát egy idegen embert, elkezd ugrálni, húz, rángat, menekülne a szituációból.

A mai napig azt hittem, hogy csak az idegen emberekkel bizalmatlan, erre ma is sétáltunk a szokásos útvonalunkon, ahol ki lett téve egy tábla.. Észrevette és egyszerűen nem bírtam tovább vinni, félt a tábla közelébe menni, amíg nem fogtam meg a táblát, hogy legalább megszagolja és tudja, hogy nem jelent veszélyt.

Továbbmentünk és elment mellettünk egy traktor, amitől olyan szinten megijedt,hogy másképp nem tudtam megfogni, csak, ha leszorítottam a földre, mivel a pórázzal szétvágta a kezem és teljes erejéből rángatott, mintha kb. az életét féltette volna.

Tehát, ha valakivel találkozunk útközben, vagy valami szokatlan dologgal, attól kezdve halálra van ítélve az aznapi séta.

Most is nehéz vele, mert nem olyan pici kutyus már,meg nagyon jó erőben van, de ha nagyobbra nő, attól tartok nem fogok elbírni vele, a sétát pedig igényelné.

Na meg persze azt sem szeretném, hogy a félelme később agresszióba forduljon, mivel sok gyerek megfordul nálunk.


Jövőhéten más probléma miatt orvost szeretnék hívni hozzá és biztos vagyok benne, hogy nem fogja engedni, hogy hozzáérjen. Aggódom nagyon...


Valaki nem tudja, hogyan lehetne kezelni a félelmét?

Esetleg másnak is van ilyen problémája?



2016. júl. 11. 22:45
 1/8 anonim ***** válasza:
Suli??
2016. júl. 11. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Az Akitákra nem jellemző az ilyen mértékű félelem. Nem lehet ideggyenge? Nekem is akitám van és úgy kb. semmitől sem fél, de tényleg. Az enyém 5 és fél hónapos.
2016. júl. 11. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Ja az kimaradt hogy vidd kutyasuliba. Vagy hívj szakembert. 2# voltam
2016. júl. 11. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
2016. júl. 11. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Suli az kényes téma, mivel a környéken nem tudok róla, hogy lenne, de még, ha lenne is nehézkes lenne hordani munkám mellett.


Ha valaki tud megbízható szakembert, aki esetleg tudna tanácsot adni, azt szívesen fogadnám.


Igen... nekem is furcsa volt, mivel én is úgy tudtam, hogy nem egy félős fajta, páromnak is akitája van, egyidősek is, ő is kan, de teljes ellentéte az enyémnek.

Nem tudom hova tenni ezt a helyzetet.

2016. júl. 11. 23:08
 6/8 A kérdező kommentje:

ma 23:07

Köszönöm szépen!


"a legkomolyabb félelmeknél maguk alá is piszkíthatnak. Sajnos az idült, hosszan tartó félelmek az emésztési problémákon kívül jelentkezhetnek ekcémaként, allergiaként is."

Előfordult, hogy bepisilt ijedtében és bőr probléma, ami miatt hívni akarom hozzá az orvost, mivel kopaszodik egy ponton. Ezek szerint lehet ez a kiváltó ok. :(


"amikor előre látjuk, hogy olyan dolog fog történni, amitől kutyánk megijed, tereljük el a figyelmét, majd jutalmazzuk meg, így vagy észre sem veszi az ijesztő dolgot, vagy még jobb: összekapcsolja azt a jutalommal, azaz egy pozitív élménnyel."

Ezt próbáltam és egyrészt nem érdekli a jutalomfalat, vagy az illata olyankor, másrészt, nincs az a dolog, amivel el tudom terelni a figyelmét ilyen helyzetben sajnos.

Még annyi sem működik, hogy idegentől vegyen el ételt. Megszagolja és ugat, vagy hátrál.


"Ha az otthonunkba érkező rokonoktól, barátoktól fél kedvencünk, akkor kérjük meg vendégeinket, hogy ne is törődjenek vele, ne próbálják mindenáron megsimogatni. Beszélgessünk, viselkedjünk természetesen, és vendégünk olykor hanyagul, az állatra rá sem nézve nyújtson oda egy-egy nagyon finom jutalomfalatot. Az eredmény legtöbbször igen látványos: a kutyus / cicus kezdeti félelmét legyőzve előbb-utóbb odalopózik, a finomságoknak csak kevesen tudnak ellenállni."

Ezt viszont még nem próbáltuk, mivel mindig középpontban van a kutyus, meg többen is hozzá jönnének látogatóba, én pedig elcsesztem azzal, hogy próbáltam megmutatni neki, hogy nincs félni valója senkitől.. Ezek szerint, jobb, ha figyelmen kívül hagyjuk. Köszönöm!

2016. júl. 11. 23:21
 7/8 anonim ***** válasza:

szia az én akitám most 1 éves és ugyanaz a gondja.

sajnos az ideg gyengeség az anya multja miat amit a kölykén örökítet tovább nem ő rajta látszik meg . genetikai gond. de kezelhető kis mértékben . irj privátba segítek

2016. júl. 12. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Azert van egy idoszaka a kutyaknak mikor mindentol elkezdenek felni. Az enyem is 5-6 honapos kora kozott kepes volt 20 percig rettegni egy szelben lengedezo zaszlotol. Viszont mindig hagytam, hogy ezeket a dolgokat megelje es a sajat tempojaban felfedezze, hogy a lengedezo zaszlo nem ol. Aztan volt a komposztos zsak, piros felmosovodor, anyam, sot nekunk is volt traktor. Kb meg 20 dolgot fel tudnek sorolni amitol rettegett, de mindnel turelmesen megvartam, amig eleg batorsagot gyujt odamegy es megvizsgalja. Mara mar kinotte talan tul bator is lett.


Termeszetesen itt lehet valami idegi gyengesegrol van szo, en azt mondom talan most meg kar panikba esni. Viszont Az akitaval MUSZAJ szocializalodni, mert ahogy magad is irod pillanatok alatt agresszioba csaphat at. Amugy sem egy bekeszereto kutya es ha nincs szocializalva akkor kesobb sulyos gondjaitok adohatnak (ami ertelemszeruen sem neki sem neked nem jo). Viszont tapasztalatbol mondom a kutyasulik 90% szet fogja tenni a kezet es semmit nem fognak tudni neked segiteni (nem ertenek az 5. csoport kutyaihoz jellemzoen), esetleg erdemesebb a tenyesztot (mar ha attol van) telefonon kerdezni leven o ismeri a fajtat segithet, vagy szemelyi trainert keresni aki ERT is a kutyakhoz es nem akarja nemetjuhasz modjara nevelni tukormodszerrel.


Az emberekkel kapcsolatban nekunk az segitett egesz sokat, hogy hagytuk etessek a kutyat, igy gyakorlatilag jo dolgokat kot az idegenekhez, mivel a fajta alapvetoen gyanakvo es tavolsagtaerto sosem lesz bujos emiatt, de talan nagyobb bizalommal fordul felejuk.


Nem egyszeru a helyzetet en megis azt mondom, hagyni kell hogy megelje a dolgokat, megertse a vilagban nem mindenki az o irhajara tart igenyt. Ez persze tenyleg csak abban az esetben, ha nem mentalis alapon van a gond.


Kitartast!

2016. júl. 12. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!