Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit lehet tenni egy veszélyes...

Mit lehet tenni egy veszélyes kutyával ami szabadon kóborol?

Figyelt kérdés
A gazdái nem figyelnek rá,nincs kerítés,nincs megkötve,teljesen szabadon jár kel az erdőben,mindenki fél tőle.Hatalmas állat,kaukázusi keveréknek néz ki,van vagy 70kiló,állva a mellkasomig ér (nő vagyok,160centi) a szájába beférne a fejem simán. Rengetegszer fel lett már jelentve a gazda,de hát ugye vidék,és lesz__arják az ilyen dolgokat. Ez a mocskos nagy dög már kétszer megtámadott. Persze ténylegesen mindig akkor,amikor egyedül voltam. (Van nekem is kutyám,egy jól nevelt 5éves labrador,de amikor ez a korcs nekem akart jönni séta közben,akkor a kutyám úgy megtépte és megkergette hogy azóta nagy ívben elkerül ha látja hogy velem van.csak nem vihetem állandóan magammal mindenhova.) Legutóbb egy nagyobbacska barna kutya is jött vele,mondanom sem kell,a fehér szemből ugatott,a másik meg próbált megkerülni.Rohadt hangosan üvöltöttem és hadonásztam hogy nagyobbnak tűnjek,meg feléjük rúgtam. Jött az egyik szomszéd és elkergette,megúsztam. De mit lehetne ezzel tenni? Kilőni nem tudja senki,megmérgezni nem akarjuk,gyepisek nem viszik el,mert megölné a többi kutyát a menhelyen annyira agresszív.
2017. ápr. 3. 11:43
 1/10 A kérdező kommentje:
Sajnálom szegényt,egyébként szép állat,olyan mint egy nagy foltos maci. Biztos,hogy a hülye gazdái hanyagolták el,mert ilyen telepőrzőnek vették,csak csesztek megkötni vagy kerítést építeni. És ez a szerencsétlen teljesen begőzölt az unalomtól,már csak az érdekli hogy mindenre rátámadjon ami mozog.
2017. ápr. 3. 11:46
 2/10 anonim ***** válasza:
Pedig a gyepmesteri telep dolga elszállítani az után mászkáló kutyát. Nem értem, hogyan ölné meg a többi kutyát, amikor általában külön kennelekben vannak tartva.
2017. ápr. 3. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Itt nincs ilyen,hogy külön kennel meg hasonlók. Egy darab menhely van,ami kb. egy körülkerített csirkehálós telek vagy 200 kutyával. Nem viszik el,megmondták.Egyébként is,van gazdája,az a másik indok.
2017. ápr. 3. 11:52
 4/10 anonim ***** válasza:
Hiába van gazdája, ha a kutya kint randalírozik, ugyanúgy kötelességük lenne elvinni. Ez nem kifogás, főleg, hogy a gazdája egyáltalán nem foglalkozik vele, ergo olyan mintha nem lenne gazdája. Igaz ha ennyire nem foglalkozik vele senki akkor más ötletem nincs.
2017. ápr. 3. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Paprikaspray
2017. ápr. 3. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
A jegyzővel kell beszélni, ő majd javasol megoldást.
2017. ápr. 3. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

► Nem kóborállat, mert törvényi meghatározás szerint:

„E törvény hatálya kiterjed” „a háziasított állatok gazdátlan egyedeire (kóborállat)” ← 1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről 2. §


► Mivel nem kóborállat (nem gazdátlan), így nem önkormányzati kötelező feladat a befogása. ← fenti törvény 48/A. § (3)


► Az állatvédelmi hatóság állatvédelmi bírságot szabhat ki.

„A bírság alapösszege tizenötezer forint.”

„A mulasztó” „az állat szökésének megakadályozásáról nem, vagy nem megfelelően gondoskodott” „alkalmazandó szorzó” „6”

244/1998. (XII. 31.) Korm. rendelet az állatvédelmi bírságról 2. § (1) és 4. melléklet h)

Ez tehát azt jelenti, hogy - alkalmanként – 6 * 15 000 = 90 000 Ft a bírság mértéke.


► Az állatvédelmi hatóság:

„A Kormány állatvédelmi hatóságként”

„a települési önkormányzat jegyzőjét, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzőjét, a Fővárosi Önkormányzat által közvetlenül igazgatott terület tekintetében a fővárosi főjegyzőt (a továbbiakban együtt: jegyző) jelöli ki.” ← 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet

a földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről 5. § (1) f)

Tehát, valóban a jegyzőhöz lehet fordulni.


Több ilyen kérdés van itt a GYK-n is.

A gyepmester – jogszerűen - nem fogja be, mert nem kóborállat. (Sok helyen a kóborállatot sem, mert nagyon sok településnek, pénzügyi okokból, nincs velük szerződése, sőt, még alkalmi esetekben sem hívják ki őket.)

A jegyző meg nemigen bajlódik vele, kistelepülésen nem is akar haragost.

Kívánom, hogy eseted legyen kivétel, de tapasztalatom szerint semmilyen intézkedés sem szokott történni. A személyes tapasztalatot bővíti az a kör, hogy idővel, privát üzenetben meg szoktam kérdezni az itteni kérdés kiírókat, mire jutottak. Nos, semmire.

Aztán, ha valahol súlyos kutyatámadás történik, akkor az országos média hírt ad róla. És a riportokban nemegyszer elmondják az emberek, hogy sokan féltek, sokfelé panaszkodtak, de semmi sem történt.


Tudok olyanról, hogy próbálták veszélyessé nyilváníttatni az ilyen közterületen kószáló ebeket, mert akkor erősen szigorodnak a tartási feltételek és a szökés következményei. Akár egy szökés is az állat életének kioltásával jár. De, el sem indult az eljárás, mert azt adott fizikai sérülés okozása esetén kezdeményezheti a jegyző. Igaz, ha ilyen eset jut tudomására, akkor már kötelessége. ← 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról 17/C. § és 4. számú melléklet.

[link]

Érdemes megnézni, hogy embernek 8 napon belül gyógyuló sérülés okozása esetén csak írásos figyelmeztetés adható.

Az eb veszélyessé nyilváníttatását csak embernek okozott 8 napon túl gyógyuló (ha nem egy háztartásban él a kutyával, mert egyébként még így sem), embernek okozott súlyos-, maradandó-, vagy halálos sérülés okozása esetén kezdeményezheti a jegyző. Vagy, ha közterületen, más kutyának okoz halálos sérülést.

És, attól, hogy a jegyző ilyen esetekben kezdeményezi a vizsgálatot, még nem biztos, hogy a szakértő veszélyesnek is találja.

2017. ápr. 3. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Jól.leírta az előző. Ezzel senki nem fog csinálni semmit. Én évekig alig mertem hazamenni, mert minden másnap megkergetett egy korcs. Rengetegen panaszkodtunk rá, de a hivatalban se foglalkoztak vele és a gazdáját se érdekelte. Tudod hogy oldódott meg? Idővel megdöglött a kutya. Magától.
2017. ápr. 3. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Már alig várjuk,elhiheted. De ez a dög csak nem akar már megdögleni. Pedig bőven 10év fölött van. Már 10éve is láttuk kint kóborolni,volt olyan hülye aki etette is és ideszokott,aztán persze már az is félt tőle mikor egyre vadabb lett. Igen,ennyi ideje nem történt semmi.
2017. ápr. 4. 09:28
 10/10 A kérdező kommentje:
Azt hiszem,akkor várunk és remélhetőleg a 20at már nem éri meg.
2017. ápr. 4. 09:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!