Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi szól az ivartalanítás...

Mi szól az ivartalanítás ellen egy hobbi célra tartott kutyánál?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra, hogy rengeten csak hobbi célra tartják a kutyát és többségük nem is fajtatiszta, tehát tenyésztésre alkalmatlan és kiállításra sem járnak. Ezek az emberek miért szenvednek inkább minden tüzelésnél / környékbeli szuka tüzelésénél és esetleg vállalnak be egy újabb fölösleges almot amit képtelenek normálisan felnevelni, sőt még orvost sem hívnak legtöbbször. Persze az ivartalanítás pénzbe kerül de ha már valaki kutyát tart akkor ennyi igazán beleférhetne a költségvetésbe. Még ígyis olcsóbb mint 5-10 kölyök kutyát etetni amég el nem viszik mind.

Szinten minden héten olvasni legalább egy olyan kérdést ahol elszökött a kutya és vemhesen került haza.


Milyen érvek szólnak az ivartalanítás ellen amiért eszébe sem jut az embereknek? Sokan teljesen ellenzik, hogy az ő kutyája átessen egy ilyen rutinműtéten. Ők miért teszik ezt?


Érdekelne néhány vélemény/érv azoktól akik szerint ez rossz.

(Itt nem konkrétan a szaporítókra gondolok, hanem azokra akiknek 'véletlen', felelőtlenségbőll lett vemhes a kutyája.)



2017. máj. 14. 17:51
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
69%
Nincs elfogadható érv ellene. Ha nem párosodhat, akkor közönséges állatkínzás ivarosan hagyni.
2017. máj. 14. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
97%

Szerintem az ilyen ember azért nem ivartalanít mert "hű de sok pénz egyszerre egy kutyáért" és amikor megvannak a kölykök akikre tojik nagy ívben csak kirakja az anyjának és később nekik is a konyhai moslékot azért ugye nem kell fizetni, jó az nekik és elviszik őket, ergo úgy érzékeli hogy ez nem kerül neki pénzbe.


Egyébként sajnos nyersen meg kell mondjam hogy az emberek egy része nem foglalkozik a kutyájával, csak van. Ott a kertben, ugat, megeszi a maradékot és évente max egyszer beoltatják, ha baja lesz hoznak másikat a jóskapistabától.



A másik pedig még az emberi butaság és nemtörődömség. Nekem is van egy szomszédom egy kis szuka beaglevel akinek a felnőttkori mérete akkora mint egy 6-8 hónapos kölyöké mert tojtak rá amikor rendesen kellett volna etetni, és amikor a kutyán 10 hónaposan észrevettem hogy megduzzadtak az emlői és gyanúsan vemhes lehet az volt a válasz hogy "miért, csak néha szökik el nem lehet vemhes". Egyébként amikor ugat a kutya kicsapják a kettő 4-5 éves gyerekkel az utcába és szaladgáljon szabadon akárhova, csak ne ugasson. Az ivartalanítás meg pénzbe kerül hogy gondoljuk mi hogy ők majd ennyit költenek a kutyára örüljön a kutya hogy etetik.


Ezzel szemben a felelős állattartók akik társként és családtagként tekintenek a kutyájukra ivartalanítanak, persze ha nem szánták tenyésztési (nem szaporítási) célra a kutyát. Szerintem ez ilyen egyszerű, szembeszökő a különbség.

2017. máj. 14. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Ebben sajnos egyet kell, hogy értsek. Az emberek nagyrésze teljesen alkalmatlan állattartásra, de mégis belevág. Ezek az állatok végzik úgy ahogy említetted.


Az is rettentő elkeserítő, hogy vidéken többnyire úgy megy, hogy örüljön a kutya ha kap moslékot meg néha néha elengedik a láncról. Mert kutyát tartani ugye kötelező, de megadni a minimum szükségletét, foglalkozni vele és jó életet bizosítani neki? Ugyan már.



Láttam néhány Facebook csoportban, hogy sokan ellenzik az ivartalanítást és talán a legnevetségesebb érv amit láttad eddig az volt, hogy ő nem "herélteti" ki a kutyáját mert az olyan lenne mintha neki csinálnák. Ezek után tényleg csak a tudatlanságot tudom elképzelni mint egyetlen magyarázat, de ha valaki másképp gondolja én szívesen meghallgatom.


Azt is hallottam már ellenérvnek, hogy megválltozik a kutya utána, kevésbé lesz energikus, pörgős, stb. Talán ezt még valamilyen szinten 'érthetőnek' mondanám, de én ebből semmit nem tapasztaltam. Amelyik kuytám ivartalanítva lett az ugyan olyan hiperaktív maradt mint elötte volt. Persze ez más kutyánál lehet, hogy másképp jelentkezik.

2017. máj. 14. 18:40
 4/12 anonim ***** válasza:
14%
Én azért nem ivartalaníttatom a kankutyámat, mert úgy szeretem ahogy van. Nem jelöl, jó a kerítés így nem is szökik. Nem szeretném ha a hormonokat amiktől izmos és kellően pörgős, kivonnánk a forgalomból. Szaporítótól mentettük így a műtétet nem biztos hogy bírná a szervezete. Esélyt sem szeretnék adni annak, hogy megváltozzon a személyisége. Ha szukám lenne természetesen ivartalaníttatnám, de most nem látom szűkségét. Nem vetem meg sem az egyik, sem a másik oldalt és rossz gazdának sem tartom magam. Nem hinném hogy sok ember költene a kutyájára havi szinten tápra, dokira, játékokra egyéb felszerelésre több 10ezer Ft-ot a származása miatt. És nem hinném hogy sok ember élne együtt egy süket kutyával. 13l
2017. máj. 14. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
75%

Ezt az érvet én is hallottam a heréltetés mellett, hogy mert jaj szegény kutya milyen rossz lehet neki hogy nem lehet együtt szukával egyszer se életében. Az a baj hogy az ember magából indul ki aki élvezetből csinálja, a kutya teljesen más, neki ez csak ösztön.

Egyébként számomra a megbocsátható kategória amikor valaki a kankutyáját nem ivartalanítja, mert ott legalább nem lesz felesleges szaporulat, de magának okozhat gondot azzal ha a kutya szökik és jelöl. Persze ez nem minden esetben van így, az egy szem kanom ivartalanítottan is jelöl. A két ivartalanított szuka nem változott ivartalanítással, csak békésebbek lettek (azért volt anno szükséges ivartalanítani az egyiket, mert nagyon agresszív volt a másik szukával, utána a másikat is ivartalanítottuk és teljesen megjavult minden). Van még egy ivaros szukám, mondjuk ő így se szökik se tüzeléskor se semmikor, de bombabiztos helye van és árgus szemekkel van figyelve amikor tüzel.

2017. máj. 14. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
71%

Pl benti kutyánál az inkontinencia kialakulása. Az elég nagy gond. Kinti kutyánál a műtéti procedúrától való félelem. Nem akarja,hogy megváltozzon a kutyája testalkata a hormonhiánytól pl.


Nekem mindig kanjaim voltak,nem voltak ivartalanítva. De ha nem szökik, nem gond.


Akkor gond,ha szukával együtt van.


Említik még a betegségmegelőzést az ivartalanítás előnyeként...egyik kutyám ivarszerve se lett beteg. Most is kanom van,ivaros. Nem látom hátrányát,az az igazság. De ő nem csinál kölyköket!! Ez a nem mindegy.


Olyan népcsoportoknál támogatom a kutyák ivartalanítását,akiknek a kutyái állandóan az utcán vannak,és párosodnak oda-vissza. Lehet lepontozni.

2017. máj. 14. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Ahogy már előttem írták, az egyedüli indok a pénz. Ha pedig vemhes lesz, max egy pár ezer ft-os 20 kg-os tescós tápot buktak... (mert nem fogják uh-ra vinni, nem fogják oltatni, se féreghajtani, aki pedig nem éli túl, így járt)

Ahol van kisgyerek, az még külön örül a kiskutyáknak, le lesz foglalva 1-2 hónapra. Már ezt is hallottam indoknak...


Nekem mindkét kutyám ivartalan, mert nem volt kedvem tenyésztősdit "játszani"(pedig az egyiket meg akarta tartani a tenyésztő, olyan jó vérvonal), hetekig izgulni, a kicsikkel foglalkozni és a végén megválni tőlük és én csak pozitívumokat látok az ivartalanításban.

2017. máj. 14. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Sok ember fejében nagy a sötétség, olyanokban hisznek, hogy a kutyát/macskát nem szabad megfosztani ettől, kell párosodniuk és egy szukának/nősténynek legalább egyszer fialnia kell.Sokan ilyen indokok miatt ítélik ez az ivartalanítást.

Megint sokan anyagi okokból nem ivarltanítattnak, sajnálnak ennyi pénzt kiadni rá.

Megint sokan pedig a kölykökből élnek.. Nem baj ha vemhes lesz, eladják 10 ezerért .

Stb.. Egy normális, felelősségteljes gazdi be fogja látni előbb-utóbb, hogy ez a helyes út.

Én is sokáig ózkodtam tőle, féltettem is az altatástól. Ezen mindenki átesik szerintem az első állatnál.

2017. máj. 14. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
54%
Nekem ivartalanítva van a szukám, de van egy barátnőm, aki nem meri ivartalaníttatni az övét. Imádja, a mindene a kutya, de retteg attól, hogy túlaltatják. Ez az egyik, a másik ok meg hogy amíg dolgozni lesz mit fog csinálni a kutya a varrataival, mert nem tudja kire bízni (ahhoz olyan ember kéne aki nap 8 órában ott tud lenni vele), és nehogy felnyissa a sebet, stb stb. De ő amúgy is túlaggódós fajta, én meg győzködöm és most úgy néz ki hajlik rá, csak hát benne van a félsz.
2017. máj. 14. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

"Az a baj hogy az ember magából indul ki aki élvezetből csinálja, a kutya teljesen más, neki ez csak ösztön."


Épp ezért írtam, hogy állatkínzás. Az ösztön sokkal erősebb a mi kontrollálható vágyainknál. Lehet, hogy évente csak háromszor 2 hét a párzási időszak, de akkor teljesen kifordulnak magukból a kankutyák. Én láttam olyan rottweilert, ami megérezte a közelben lakó tüzelő szuka szagát, és szétszedte a kerítést, és semmi nem állíthatta meg. A gazdája a kerítés tövét fémforgáccsal szórta tele, hogy elvegye a kedvét a szökéstől, de úgy is kapart, és hiába ömlött a vér a lábából, ő akkor is ment. Régen nem volt szokás az ivartalanítás, és sajnos az én kutyáim is szöktek párzáskor, és volt, hogy szétnyílt fejjel, kivert szemmel jött haza, mert ásóval fejbe csapták, a másikat meg vasvillával szurkálták meg. Ennyire erős ez az ösztön! Olyankor nem látnak, nem hallanak, nem esznek, nem törődnek a veszéllyel, csak mennek a szag után. Ha nem tud kimenni, akkor pedig hetekig nyugtalan, izgatott, ideges, és csak jön-megy a kerítés mellett, amit még nézni is rossz. Nekem ez nem hiányzik. Csak ivartalanított kutyáim vannak, nyugodt, egészséges, kiegyensúlyozott, boldog kutyáim. Felelős gazdi így gondolkodik!

2017. máj. 14. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!