Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan álljak neki? Mit...

Hogyan álljak neki? Mit kezdjek vele? Most már azért elkeserít kissé.

Figyelt kérdés

Van egy egy éves kutyám, úgy érzem most éri az igazi lázadó korszakát. Nagyon okos, mindent meg tud tanulni, viszont néha vonakodik teljesíteni. Kifejezetten játékcentrikus, ha nálam van a játéka csak arra tud koncentrálni, nem kell neki se falat se semmi, viszont annyira a játékkal van elfoglalva, hogy jutalmazásra nem tudom használni annyira elvonja a figyelmét.


A problémám ebből adódik, hogy lázad. Egy kis utcában lakunk, csak mi járunk be a szomszédsággal autóval, tehát lehet kint játszani az úton vele. A szomszéd gyerekek is mindig kijönnek és rohannak oda hozzá hogy ők játszanak vele. Itt kezdődik a probléma, ugyanis ha gyereket lát kész vége a világnak, a gyerek az atyaúristen, csak a gyerek létezik. Egyszerűen rajong értük és csak nekik viszi a labdát, a kezükbe nyomja szó szerint, bevágja a "hátracsapott fül vonagló test" hízelgést nekik és meg sem hallja ha hívom vagy szólok neki. Annyira elkeserítő már nekem ez az egész, ugyanis a gyerekek nagyon rosszul neveltek, szándékosan bedobják a labdáját a legnagyobb bogáncsos gazba ő meg boldogan ugrik utána, és utána nekem kell összeszedni a kutyát és kinyúzni a hosszú szőréből a bogáncsot. Ha egyedül labdázok vele visszahozza a labdát, de megáll 1-2 méterre tőlem és nem adja, hiába hívom oda vagy szólok. Ha ignorálom akkor utána egyből nyomja a lábszáramnak hogy dobjam már. Ha az udvaron vagyok bent ő nonstop nyomja neki a labdát a lábamnak hogy vele foglalkozzak.


Ezt szeretném valahogy elérni, hogy mindig figyeljen rám és nekem hozza a labdát, ha gyereket lát is rám hallgasson. Egyébként behívható, mármint ha úgy van hogy jönni kell mert megyünk, vagy a gyerekek elszaladnak a másik irányba és hívom akkor odajön, nem megy el velük. Úgy érzem tudja mit kérek tőle, de szándékosan nem csinálja. Napi többször is sétál félórákat, órákat, emellett ha kint vagyunk vele az udvaron mindig játszunk vele, terelek is vele. Kutyasuli nem megoldható mert nincs belátható közelségben, kiképzőről pedig nem is hallott a környék sem.


Lehet hogy ez csak ez a tipikus lázadási időszak? Mit tegyek hogy megoldódjon? Aki válaszol annak előre is nagyon köszönöm, már nagyon el vagyok szontyolodva hogy nem tudom ezt megoldani (főleg mert nem működik igazán a jutalmazás falattal).



2017. júl. 16. 19:05
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

És ne keverd össze a büntetést a fegyelmezéssel!


Büntetni, szidni, kiabálni, a legvégső esetben kell.

Ja, nem, kiabálni soha. Magadat semmisíted meg előtte!


Fegyelmezni viszont napi rutin szerűen.

De ez sose büntető jellegű, hanem mindig tanító jellegű!

Tanítani viszont nem lehet "bepörögve" , te se tisztelted volna egy tanárodat se, ha diákcsínyekre bepörgött volna.


Egy kutyának alapvetően erős vezető személyiségre van szüksége.

Másodlagos, hogy egy colli-nak tanításra, sportra van szüksége. Ez fajta igény.


A faj igénye egy tiszteletet parancsoló vezető, aki mellett biztonságban érezheti magát. És ez minden más igényt megelőz.


Nem tudom jobban körülírni, megmutatni egyszerűbb. :)

A lényeg, hogy soha ne felindultságból fegyelmezz. Következetesen, higgadtan, ellentmondást nem tűrően.

És a fizikai fegyelmezés miatt se fog megsértődni.

Ez szintén nem bántást jelent, és nem fájdalom okozásról szól.

Nagyon jól fogalmaztál a "kizökkentéssel" tulajdonképpen ezt kell elérni.

Csak épp nem az adott cselekmény folytatásából kell kizökkenteni, hanem abból a tudatállapotból, amiben azt a tevékenységet csinálja.

Ehhez pedig lehet hogy intenzívebb kizökkentés kell, hogy félreérthetetlen legyen számára, hogy ez most nem egy feladat, nem egy játék, hanem kezd komollyá válni a dolog.

2017. júl. 16. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

" soha ne felindultságból fegyelmezz. Következetesen, higgadtan, ellentmondást nem tűrően. "


Ezért mondtam, hogy soha ne kiabálj, ha komoly fegyelmezésről van szó.


Figyelj kutyákat egymás között.

Mondjuk ha szabadon találkoznak, és az egyik túl rámenős, felugrál rá, kajáját akarja elvenni, stb.


Az első a morgás. Ha ezt nem veszi komolyan, a további fegyelmezés a dominánsabb fér részéről már csendesebb... mivel simán ráharap. Nem annyira, (jó esetben) hogy súlyos legyen, de azért megérti a másik, hogy itt farkastörvények vannak.

Semmitmondó csaholással nem tudná leállítani a másik kutyát. Az egyik kutya se tiszteli.

2017. júl. 16. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
*azt egyik...
2017. júl. 16. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Mennyi lehetosege van "tombolni" pl. kutyakkal jatszani ilyesmi. Nekem 2 dolog jutott eszembe a sztori kapcsan:

- Meg a munka kutyaknak is kell, hogy tombolhassanak, kiereszthessek a faradt gozt (ha egesznap parancsokat teljesit az is munka valahol). Ez a gyerek adjak meg neki a felhotlen tombolast, mivel azert ne feledd o meg igencsak kolyok kutya.

- Be kene vonni a gyerekeket is (ha tudod) az oktatasba/fegyelmezesbe.

2017. júl. 16. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

Kiabálni soha nem szoktam vele, talán egyszer volt amikor kisebb volt hogy rákiabáltam amikor az utcában jött egy autó és nem látta és ki akart szaladni a túloldalra, az egy különleges eset volt. A tiltás inkább egy határozott hangnem szokott lenni. Az a gond hogy néha a családtagok is "beszállnak" a fegyelmezésbe, és van aki máshogy csinál ha nem vagyok ott, pedig próbáltam mindenkivel tisztázni a dolgokat.


Egyébként agyilag is és testileg is le van fárasztva, nem "hivatalos" sport szerűen, de mint mondtam házilag agilytizek vele, a frizbit most tanulja, és sok szellemi feladatot bízok rá, terelek vele (igaz csak baromfit). Felkészültem erre a fajtára. Igazából azt nem értem miért pont a gyerekekre éleződik ki ez a fokú rajongása és az miatti engedetlensége.

2017. júl. 16. 22:14
 16/17 A kérdező kommentje:

Pont az utóbbi hónapokban van igazán esélye a tombolásra más kutyával, van még rajta kívül kutyusom de ő már öreg és nem tud vele játszani mert az morcos és kisebb nála így a border szeleburdisága és pörgése zavarja.

Viszont az egyik szomszédnak most lett 3 hónapja kölyökkutyája, hozzá majdnem napi rendszerességgel átjárunk és konkrétan padlóra teszik egymást esténként, néha azon gondolkozok hogy kézben kell hazahozzam annyira kifárasszák egymást. Jót tesz a kölyök és az ő szocializációjának is. Ott is van egy kisgyerek, őt is imádja szóval a két kutya meg a gyerek képes órákat rohangálni, plusz ez a gyerek (bár egykorú a másik kettővel a másik szomszédnál) jobban van nevelve és az anyja fegyelmezi ellentétben a többivel.


Azon gondolkozok még most hogy így belegondolok, hogy a tenyésztőnek volt egy kisfia aki sokat játszott a kiskutyákkal, lehet ez egyfajta kölyökkori berögződés nála hogy így imádja a gyerekeket. Örülök neki egyébként mert bármelyik gyereket rá merem bízni (kicsik még egyébként, mind 3-5 év közötti az utcában), de örülnék ha nem befolyásolná ez a szófogadását.

2017. júl. 16. 22:19
 17/17 anonim ***** válasza:

Vegyél neki egy sípolós labdát és vidd magaddal ha kint vagytok az utcán!

Először a hülyegyerekeknek mondd meg, hogy innentől nem játszhatnak a kutyáddal. Ha a kutty mégis szaladna oda hozzájuk, akkor csak sípoltasd meg a labdát, szerintem mindent eldob és szaladni fog hozzád. :) akkor még jutalomfalatot is adhatsz neki az első időkben.

2017. júl. 17. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!