Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Rossz gazdi vagyok, ha ilyenko...

Rossz gazdi vagyok, ha ilyenkor megütöm a kutyámat?

Figyelt kérdés
A kutyusom még kölyök, és, ha valamit bevisz a kosarába, akkor nem lehet elvenni tőle, mert szabályosan gondolkodás nélkül támad, harap. Ha a játékát viszi be, azzal nincs gond, de előfordul, hogy ellop szemetet, stb, ha tud, és nem lehet elvenni tőle, mert hezitálás nélkül nekünk megy, hiába vagyunk mi a gazdái. (Már beiratkoztunk kutyasuliba, de még nem kezdődtek el az órák, így nem kaptunk professzionális segítséget egyelőre.) Én viszont nem tűröm el, hogy odakapjon a saját kutyám nekem semmilyen szituációban, szóval, amikor el akarok tőle venni valamit, és látom, hogy készülne harapni, rácsapok egyszer a fejére, hogy ne merészeljen megtámadni. Eléggé rossz ez a helyzet így, és nagyon bánt, ha megütöm, mert nem akarom bántani, de azt meg még kevésbé akarom, hogy a saját kutyám megharapjon. Rossz gazdi vagyok? (Feltételezem, a kutyatréner majd kitanít, hogyan kéne kezelnem az efféle helyzetet.)
2017. aug. 31. 22:33
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
56%
Az a baj, hogy amikor elvisz valamit, akkor te erőszakkal próbálod visszavenni. Így megtanítottad neki, hogy igenis van miért aggódni, a gazdi elveszi a jó cuccokat. Persze, hogy agresszív és harap, félti a zsákmányát. Ahogy előttem is írták, inkább cseréljetek.
2017. szept. 1. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
41%

Használ ez a büntetés? Legközelebb nem agresszív és kiköpi magától az ellopott dolgokat? Vagy újra és újra előfordul ez a szituáció? Ha nincs javulás, akkor ez nem büntetés, nem nevelés.

Én ilyenért erősebbet adnék, egy olyan grabancrázást, tockost, leszorítást, agresszióért úgy hajítanám ki a helyéről, bármit, amit valóban komolyan vesz. Viszont utána érdemes adni javítási lehetőséget. Visszaadod az ellopott szemetet, majd odamész hozzá, elveszed tőle, kiköpeted vele. Ha jó volt a büntetés, azonnal működnie kell ezeknek. Ha nem volt elég jó, akkor ott, irányítottan, rákészülve tudod ezt a helyzetet lekezelni. És ha kiköpi egy halk rászólásra, ha ki tudod venni a szájából, akkor arra mehet a dicséret.


Az ilyen kikerülős módszereknél, mint a jutalomfalatért elcserélni az ellopott szemetet, mindig azt kell figyelembe venni, hogy mit tanítasz vele. Dolgokat ellopni jó, mert azért a kutya jutalmat kap? Agressziót mutathat, mert nem lesz következménye? Akkor működjön csak együtt veled, ha nálad jutalom van? És ha a jutalmadnál értékesebbet talál? Vagy nem is akarja tőled azt a jutalmat? Ott véget ér a tudomány. A pozitív megerősítés nagyon jó dolog bizonyos helyzetekben. De a kutya próbálkozásainál, agressziónál nem!

Én is mélyen hiszek abban, hogy ahol az ész véget ér, ott kezdődik az erőszak. Csakhogy itt nem agresszióról van szó, hanem higgadt, tudatos, hatásos lebüntetésről, majd kioldásról és a jó viselkedés megerősítéséről.

2017. szept. 1. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:
Nem ütök nagyot, még csak fel se nyüszít. Amúgy nálunk sem kistestű kutyáról van szó.
2017. szept. 1. 12:06
 14/18 A kérdező kommentje:
Amúgy a gyerekes példa az nagyon nem idevág. A játékból csapkkolódó gyerek esete nem ugyanaz, mint egy kutya, aki dühösen morog és harap, ha vissza akarod venni tőle, ami valójában a tiéd.
2017. szept. 1. 12:11
 15/18 anonim ***** válasza:
0%
12: nem hiszek abban, hogy csak pozitívan lehet kutyát nevelni, de ez nem az az eset, amikor értelme van büntetni. Egy amúgy is stresszes kutyában erősítesz rá arra, hogy a gazdi tényleg a rossz, aki elveszi, amit megszerzett. Odamenni és elvenni semmi értelme, ha viszont elengedi, muszáj kompenzálni. Mondom ezt úgy, hogy szolgálati malikkal dolgoztam, most egy munkavonalú német juhászom van, tehát nem kis bichonokkal szereztem a tapasztalataimat. Volt olyan őrző-védő mali, akihez csak én tudtam odamenni és elvenni a kajáját, mindenki más komoly sérüléseket kockáztatott, ha megpróbálta. És nem azért, mert én voltam a legkeményebb, hanem azért, mert én nem fenyegettem, bennem bízott. Az előélete ugyanis az volt, hogy az előző helyén kaja közben zaklatták, elvették tőle, hogy "tudja, ki az úr a háznál". Nem jött be.
2017. szept. 1. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
39%

Semmi értelme EZÉRT megütni (se fejét, se mást). Bár néha tényleg kiharcolnak maguknak egy taslit. :)

Nem írod, mekkora, nem tudom, milyen a fizikai erőd.

SOHA nem kaphat rád a kutya, azonnal büntetni kell! A legegyszerűbb, leggyorsabb, leghatékonyabb: elkapod a grabancát és ha nem ért a grabancrázásból, akkor bizony le kell nyomni, addig, amíg meg nem adja magát (nem próbál szabadulni az "ölelésedből").

Jó duma: ha elfogy az ész, jöhet az erőszak: kutyamama is mindig gondosan elmagyarázza kölykeinek, hogy miért nem szabad harapni a mamát, ugye? És a kis kölyök bocsánatot kér.

Ja, nem. Grabancrázás, az van. Mert a kölyök ebből ért.

Egyébként ezzel a "lenyomással" nem bántod a kutyád, hisz nem okozol fájdalmat, csak nem kelhet fel, nem mehet el, azt közvetíted felé, hogy "én vagyok a főnök, az van, amit én akarok és BÁRMIT megtehetek veled, mert én vagyok az erősebb".

Tányérbanyúlkálás dettó: ha morog, meg kell tépni és elvenni a kajáját, a következő etetési időben megkapja.

Hagyjuk szegényt enni, nehogy már elvegyük tőle a kaját, ha már megkapta? Kérdés: véletlenül bennmarad egy csomagolódarab, kiskés, traktor, méreg, bármi a tányérban, vagy csak túl forró a kaja, de már eszi a kutya. Mit csinálsz, ha ő azt hiszi, megkaptam enyém, nem veheti el senki?

Felneveltem egy bullmacit, egy amstaffot, egy cane corsót.

Bármikor belenyúlhatok/nyúlhattam a tányérjukba, konkrétan elhúzták a fejüket, ha beletúrtam a kajájukba. Volt, amelyiket egyszer, volt, amelyiket kétszer kellett megtépnem kölyökkorukban és ennyi.

Az amstaffot sajnos le is kellett nyomnom, nagyon nem tudta, hányas a kabátja. Ez is megvolt, mire elérte a versenysúlyát, mert már biztos nem tudnám lenyomni.


Szóval a fizikai korlátozás rohadtul nem ugyanaz, mint az erőszak.

2017. szept. 1. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

16. vagyok, ezt most olvastam:

"A játékból csapkkolódó gyerek esete nem ugyanaz, mint egy kutya, aki dühösen morog és harap, ha vissza akarod venni tőle, ami valójában a tiéd."


De, tök ugyanaz. :) A gyerekek is tudnak harapni, karmolni, rúgni.

Ha már itt tartunk: A gyerekeimnél is bejött a fizikai korlátozás.

Lefogtam a kezét, ha hisztizett, ütött, nem engedtem el és szépen nyugodtan elmagyaráztam, hogy miért nem szabad fájdalmat okozni. Működik gyereknél is. :)

2017. szept. 1. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
74%

12 vagyok. Én sem ölebekkel dolgozok, maliaim vannak nekem is. De ha ki.aksrok venni valamit a szájából, azt hagyják. Ne kelljen már könyörögnöm és jutomfalatot dugdosnom nekik. Ha azt mondom köpje ki, akkor azonnal köpje ki. Az összes kutyámmal lejátszottam ezt a kaja bevédést, tárgy bevédést vagy fekhely bevédést, akkora taslát kaptak, vagy úgy a földhöz vágtam őket az első próbálkozásnál, hogy maximum még egy betesztelésük volt, majd soha semmi több agresszió felém. Kikövetelem a megfelelő viselkedést, és ha ez megtörténik, kap megerősítést nyilván.

Általában az szokott lenni a gond, hogy a gazda vagy bizonytalan és csak piszkálja a kutyát, vagy nem mutatja meg a helyes viselkedést.

2017. szept. 1. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!