Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kötelességem visszaadni?

Kötelességem visszaadni?

Figyelt kérdés

2017.Augusztus 16.-án találtam egy keverék kiskutyust hazafelé menet.Elvittem állatorvoshoz,hogy megnézze a chipjét,de mint kiderült nem volt benne.Kiraktam pár papírt róla,hátha valaki megismeri,de még interneten sem jelentkeztek érte,szóval befogadtam.

Viszont! Most jelentkezett egy nő érte,hogy hát bizony az az ő kutyája és azonnal adjam neki vissza.Megmondtam neki,hogy nem volt chip benne így meg nem tudja bizonyítani,hogy az övé.Erre elkezdett rendőrséggel meg feljelentéssel fenyegetőzni.


Tényleg kötelességem visszaadni ?Úgy tudom,hogy ha nem jelentkezik érte senki,akkor egy idő után már véglegesen a gazdája lehetek,ráadásul semmivel sem tudja bizonyítani.Még képe sincs róla,csak össze-vissza beszélt papírokról meg egyebekről,de azokról képet sem hajlandó küldeni.


Köszönöm a segítséget !



2018. jan. 30. 14:50
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
91%
Ha a kutya lopott is lett volna akkor is lennie kell aa kedves gazdánál bármilyen papirnak ami őt igazolja . De mivel csak fenyegetőzés van és nem mutatja be ezeket nehéz elhinni ,hogy valóban hozzá tartozna. Ha már csak abból indulok ki ,hogy keverék kutyám van minimum két dologgal tudom igazolni magam még ha az elvándorolt chipjét nem is találják .. van oltási könyv meg útlevél .Ha eltűnik a kutyám és nem is találják meg benne a chipet én azért nagy erökkel keresném . Nehéz elhinni ,hogy a kérdező kereste a gazdát de ha az is kereste a kutyát ,hogyan nem találtak egymásra egy városban ??
2018. jan. 30. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
76%

"A talált kutya

A megtaláló kötelezettségeit mind a Ptk., mint a Btk. rögzíti, ennek megfelelően

a találónak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a dolgot a tulajdonosa,

elvesztője, más átvételre jogosult személy visszakaphassa, vagy ezen személyek hala

-

déktalan értesítésével, vagy a hatóságnak az előírt módon, az általa ismert és lényeges

körülmények közlése mellett történő átadásával.

A fenti általános szabályokon felül azonban az állat, ezen belül is a kutya befogására

speciális szabályok vonatkoznak, így elsődlegesen ezek alkalmazandóak.

Aki ebek befogásával, tartásával foglalkozik, vagy akit jogszabály kötelez erre,

minden

rendelkezésére álló eszközzel köteles

megkísérelni a tulajdonos értesítését az állat befo-

gásáról a befogást követő 15 napon belül!

Ha az állat tulajdonosa:

ismertté válik, akkor köteles az állatot visszavenni, és megtéríteni a befogással,

elhelyezéssel kapcsolatos költségeket. Az állatvédelmi hatóság az állatot elko

-

bozza és a tulajdonost a költségek megtérítésére kötelezi, ha a tulajdonos

az állatot nem veszi vissza, vagy az részére nem adható ki az állat egészségét

súlyosan veszélyeztető tartási körülmények miatt.

Kutyatartás a Polgári

Törvénykönyvben

18

Ezt követően gondoskodik:

§

az állat tulajdonjogának átruházásáról,

§

az állat végleges elhelyezéséről, ha a tulajdonjog átruházását jogszabály kizárja

vagy az eredménytelen. Az elhelyezés eredménytelensége esetén az állat élete

megengedett módon kioltható. Ha a végleges elhelyezés rendszeres költségrá

-

fordítással biztosítható, a volt tulajdonos maximum 12 hónapra jutó költség

megfizetésére kötelezhető a jogsértés súlyától, ismétlődésétől függően.

befogástól számított 15 napon belül nem válik ismertté, az állat az állam tulaj

-

donába kerül.

Az állatvédelmi hatóság gondoskodik az állam tulajdonába került állat:

tulajdonjogának átruházásáról,

végleges elhelyezéséről, ha a tulajdonjog átruházását jogszabály kizárja vagy az

eredménytelen. Az elhelyezés eredménytelensége esetén az állat élete megenge-

dett módon kioltható.

A befogott, embert nem mart kóbor eb csak 1 évnél nem régebbi, igazolt veszettségol

-

tás után adható ki. A korábbi tartójának vissza nem adott állat 15 nap után értékesít

-

hető, vagy véglegesen elhelyezhető.


[link]

2018. jan. 30. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
21%
A Ptk. (Ötödik könyv XVIII. fejezet) elég világosan fogalmaz. Élő állat esetén akkor szerezhet tulajdonjogot a találó, ha az állat tulajdonosa 3 hónapon túl sem jelentkezik és ha mindent megtett azért, hogy a tulajdonos a talált dolgot visszakaphassa. Ez utóbbi nyilvánvalóan nem facebook posztokat meg plakátolást jelent, hanem a találói kötelezettségeinek hiánytalan teljesítését, amiről a Ptk. azt mondja, hogy a talált dolgot 8 napon belül vissza kell juttatni a tulajdonosához vagy be kell jelenteni a jegyzőnél. Ez utóbbi gondolom nem történt meg, így a kérdező tulajdonképpen egyáltalán nem tarthat igényt az állatra. A gyepmesteri telepekre vonatkozó szabályozás ebben az esetben nem releváns, ők egy másik törvény által szabályozott kötelezettségüknek tesznek eleget. Mondjuk az jó kérdés, hogy mi van akkor, ha az állat tulajdonosa egyszerűen nem tud felmutatni semmit, ami bizonyítaná, hogy övé az állat. Egyáltalán hogy talált rá ennyi idő után? Látott egy plakátot? Az mondjuk eléggé bizonyítja, hogy a kérdező találta a kutyát, innentől szvsz nem ő van nyerő helyzetben.
2018. jan. 30. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
100%

Megtarthatod kérdező, az új PTK szerint is. A törvény szerint a jegyzőnek át kell adni a talált dolgot, nem bejelenteni! Ugye senki nem gondolja, hogy a jegyző majd őrizgeti az élő ebet az irodájában??????? A kérdező ha tudja bizonyítani, hogy kiplakáltolta, posztolta, kereste a kutya gazdáját, illetve chipet nézetett állatorvossal, nincs félnivalója. Elég egyértelműen fogalmazz amúgy a törvény:


"XVII. Fejezet

A találás


5:54. § [Tulajdonszerzés találással]


(1) Ha valaki feltehetően más tulajdonában álló, elveszett dolgot talál és azt birtokba veszi, megszerzi annak tulajdonjogát, ha arra igényt tart feltéve, hogy


a) megtett mindent annak érdekében, hogy a dolgot a tulajdonos visszakaphassa; és


b) a dolog tulajdonosa vagy az átvételre jogosult más személy a találástól számított egy éven belül, élő állat esetén három hónapon belül, a dologért nem jelentkezik.


(2) Ha a dolgot többen találják meg, a találótársakat a találó jogai együttesen, egymás között egyenlő arányban illetik meg és kötelességei egyetemlegesen terhelik. Találótárs az is, aki a dolgot elsőként felfedezte és annak birtokbavételére törekedett, de végül más vette azt előbb birtokba.


5:55. § [A találó kötelezettsége]


(1) A találó köteles a talált dolgot a találástól számított nyolc napon belül a dolog elvesztőjének, tulajdonosának, a dolog átvételre jogosult más személynek vagy a találás helye szerint illetékes jegyzőnek átadni.


(2) A jegyzőnek való átadáskor a találó nyilatkozni köteles arra nézve, hogy igényt tart-e a dolog tulajdonjogára. A találó igénybejelentéséről a jegyző igazolást ad.


5:56. § [A jegyző eljárása]


(1) Ha az átadott dolog átvételére jogosult személye megállapítható, a jegyző a dolgot késedelem nélkül átadja a jogosultnak.


(2) Ha az átvételre jogosult személye nem állapítható meg, a jegyző a dolgot az átadástól számított három hónapon át megőrzi. Ha ez idő alatt a jogosult nem jelentkezik, a dolgot – ha ennek tulajdonjogára az átadáskor igényt tartott – a találónak ki kell adni.


5:57. § [A találó jogainak korlátai és a dolgot terhelő jogok sorsa]


(1) A találó a neki kiadott dolgot állagának sérelme nélkül használhatja, azonban azt nem idegenítheti el, nem terhelheti meg és használatát másnak nem engedheti át."


[link]

2018. jan. 30. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
100%

A plakátokat és a chippet tartsd magadnál oltásival együtt. A chip legyen a neveden.


Ha tényleg hirdetted, semmi bajod nem lehet és mivel bőven letelt a 15 nap nem vagy köteles visszaadni.

2018. jan. 30. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
14%
#14 Ez valami hülye vicc? Pontosan ugyanezt írtam. Pont ezért mondtam, hogy bejelenteni, mert a jegyző nem fogja az irodájában őrizgetni, hanem megmondja a találónak, hogy ha hajlandó, addig is vigyázzon rá. Most, hogy be is idézted a szöveget, nem tudom, miből sikerült levonnod a következtetést, hogy simán megtarthatja. Elég egyértwlmű, hogy ha a jegyzőnél nem járt a dolog, akkor a törvényben konkrétan, betű szerint megfogalmazott egyetlen egy kötelezettségét se sikerült teljesítenie, ezek után elég vicces lenne azt állítani, hogy mindent megtett.
2018. jan. 30. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
100%

Fél év telt el a megtalálás óta. Nem volt benne chip-amit kötelező minden kutyába betetetni. Chip nélkül oltást sem kaphat a kutya, tehát ezek szerint nem kapta meg a kötelező oltásokat sem. A hölgy nem tudja bizonyítani, hogy az övé volna a kutya. Szerintem tiszta sor. Nem hiszem a "gondos gazdi" igényt tarthat rá.

Persze nem vagyok jogász, de ennyi erővel én is odamehetnék hozzád, hogy a kutya az enyém. Kb. ugyanannyi bizonyítékot tudnék felmutatni, mint a hölgy.

Abból indulok ki, hogy a kutyámban van chip és naptakészek az adatok az adatbázisban. Ha elveszne, a nyakörvén van biléta rajta a telefonszámommal. Ha elhagyja a bilétát, le tudják olvasni a chipet. Mindenhová kiplakátolnám, hogy elveszett és minden követ megmozgatnék, hogy visszakapjam. Bizonyítani is tudnám, hogy az enyém.

Azért keress fel egy jogászt és kérdezd meg, hogy mit kellene tenned.

2018. jan. 30. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat !


Facebookon látta meg a képet (több csoportba is kiraktam + az ismerőseim is megosztották több helyen,még az állatorvoshoz is bevittem egy képet róla,hátha valaki ráismer).


Nagyjából 6 hónapos volt mikor megtaláltam(a doki ennyire saccolta),szóval akkor már rég rendelkeznie kellett volna oltásokkal meg chippel.

A hölgy egyébként már 2 napja nem válaszol,telefonon sem hív.Őszintén az interneten található képei miatt,nem is szívesen adnám oda neki :S Mondjuk az is érdekes volt,hogy teljesen más városban lakik(a facebook és az ismerősei szerint).Mikor rákérdeztem,akkor csak annyit mondott,hogy ,,háát ööö...most költöztünk oda nemrég....

Gondolhatjátok,hogy milyen nő lehet :D Elég igénytelen szegény.

Még azt sem mondta el,hogy a nyavalyába szökött el a kutyus,bár van egy olyan gyanúm,hogy csak kirakta valaki.


A papírokat már elintéztem.Minden oltást megkapott + egyéb orvosi költségek,mert volt szegénykének pár sérülése (valami tüskébe belelépett + az egyik csontja elrepedt,a jobb szeme gyulladt,gennyes volt+ ugye a bolhák és egyéb élősködők).

2018. jan. 30. 19:13
 19/22 anonim ***** válasza:
100%
Nem is értem, random rád írt egy nő, hogy az az ő kutyája, add vissza és bumm? Jaj, nagyon sok ilyen szélhámos van, szerintem csak ingyen kutyát akart vagy megtetszett neki a kutyusod és azt hitte, hogy a feljelentés szótól majd megijedsz és odaadod neki :) Hát bizonyítsa be, hogy az övé, vagy hogy egyáltalán kereste! De szerintem csak kamu az egész. Egy biztos, nálad ezerszer jobb helyen van és csak ez számít.
2018. jan. 30. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
100%

A kutyus simán a tiéd, annak ellenére, hogy sajnos te sem tettél eleget a törvényi kötelességednek.


Itt jegyzem meg pár nagyon okosnak, hogy a jegyző _vagylagosan_ szerepel a tv.ben. Az illetékes személy/hatóság ilyen esetben a gyepmester és a menhely őket kell értesíteni ilyenkor.


Viszont mivel a kutya nemvolt csipelve, az esetleges oltási könyv pedig nem tartalmaz elég információt a kutya azonosítására így ezt bukta a hölgyemény. Szerződése sem lesz, hiszen chip nélkül szapis lesz az a kutyus.


Továbbá a kutya tartásának és orvosi ellátásának 6 havi költségét is meg kéne térítenie.


Gondolom az alap, hogy te már régen chipeltetted a te adataiddal. És megvan az oltási könyve a te nevedre kiállítva és beragasztva az ilyenkor szokásos 2 kombi és veszettség oltás matricával.

2018. jan. 30. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!