Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ha nem szeretném, hogy egy...

Ha nem szeretném, hogy egy komondor szőre piszkos legyen (házban is lenne tartva), moshatom? Tudom, senki nem ajánlja, de van remény? Mely juhászkutyák ajánlhatók kutyasuli mellett kezdőknek?

Figyelt kérdés
Tudom, almon belül változnak az egyedek, mégis például egy Karabash-t (kevésbé domináns egyedek ide, vagy oda) senki nem ajánl kutyasuli mellett sem kezdőknek.

2018. jún. 6. 13:55
1 2 3
 21/26 komis1 ***** válasza:
93%

19-es!

Nem tenyésztőtl vettem. Egy területet őriztek komondorok, ott született egyetlen kölyökként. Tehát nem törzskönyves, ellenben dolgozó (valódi), eredeti tulajdonságokat őrző komondoroktól.

2018. jún. 8. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 komis1 ***** válasza:
95%

El lehet még gondolkodni a szukán is kezdòként. A szuka is lehet brutál kemény , nagyon bátor. De általában kevésbe vad. Én mondjuk pont a vadságot szeretem a pásztorkutyában...de a kezdőnek lehet, hogy nem hiányzik.

Láttam olyan komondor szukát, aki amíg a gazdijával beszéltünk a kapun keresztül, teljesen nyugodtan ácsorgott. Mikor a gazdija bement, ő ottmaradt a kapunál. Gondoltam, letesztelem. Nekitámadtam a kapun keresztül felemelt kézzel, kezemben egy papírral. Akutya pillanatnyi megingás nélkül azonnal támadott, a kapuhoz érő papír egy részét le is kapta. Tudni kell, hogy hasonló szituban a legtöbb kutya hátrahőkölne, aztán mikor rájön, hogy a kapu megvédte, utána kezd vicsorogni. Tehát ez a szuka kivaló képességű, bátor, de ebből semmit nem mutatott addig, míg nem támadtam meg. Sok szuka ilyen, a kanok általában már az idegen megjelenésekor "látványosan" dolgoznak. Annak idején a "csodakutyám" anyja szuka létére két lábra állva szét akarta szedni a kaput. De ez szukánál ritka.

Pl. ezért is praktikus a kan, mert már a megjelenésével elrettenti a rosszban sántilkálókat. Nagy méret, látványos munka a kapunál.

2018. jún. 8. 03:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 komis1 ***** válasza:
95%

lugoka!

Mindent bele! Jól csinálod.

Egy jó pásztorkutya gazdájának lenni szuper érzés.

2018. jún. 8. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
82%

Azért nehéz és hosszú erre válaszolni mert eleve a kérdés nyakatekert eléggé.


Miért nem szeretnéd hogy piszkos legyen a szőre? Ezek nem divatkutyák akiket fürdetgetnek stb. Házban tartást semmiképp nem javaslom. Fürdetheted, hozzá lehet szoktatni persze kiskorától.


Van remény, csak akkor pont a Komondor fajtajegyekkel ellentétes kutyát akarsz nevelni akit óvnak fürdetnek lakásban tartanak akkor miért akarsz Komondort, ha a fajta jellemével, tőlük elvárt viselkedéssel teljesen ellentétes kutyát akarsz?


Igen arra márt írt más is hogy ők nem juhász (terelő) kutyák hanem Pásztorkutyák!


Almon belül a legnyugodtabbatt válaszd. Amelyik nyugodt, bátor, nem pörög, nem is fél. Amelyik kiegyensúlyozott, nyugodt. Pont azt a legnehezebb kiválasztani mert nem látványos. A pörgőket ami nyalja a kezed és ellök mindenkit egyből könnyű kiválasztani, aki fél nem megy oda azt is, az is szembetűnő. De amelyik nyugodt, kiegyensúlyozott, érdeklődik de ésszel, intelligenciával, azt baromira nehéz felismerni nagy tapasztalat kell hozzá.


Kutyasulis dolog megint érdekes.

Igazi pásztorkutya rendkívül erős falkaösztönnel rendelkezik, azaz képes besimulni a családba.

Ezek a mai KÁJ-Kau-Kuvaszok amik erre nem képesek ezek erre azért nem képesek mert nincs meg bennük az ehhez szükséges falkaösztön. Generációk óta kennelbe tartják őket családtól és fajtársaiktól elzárva. Nem éri őket inger, egy "börtönben" élik egész életüket 2 hetente kiveszik őket elviszik kiállítási ringbe ahol ok nélkül őrjöng és támad mindenkire majd hazaviszik és ismét be...szák a kennelbe és nincs kutya gazda, kutya ember kapcsolat, és nincs kapcsolata más kutyákkal sem ezért ilyenné válik, és ezt kezdi el örökíteni ha generációkon át így él.


Ha szabadon tartottak a szülei, falkában, háziállatokkal, akkor abból lesz jó kutya. Intelligens, erős falkaösztönű kutya. Ami tudja hogy hova kell besimulni. Ez a kutyasulis dolog teljes tévút. Oké egy mai masztiff keverék KÁJ vagy Kaunál jól működik a jutalomfalat meg zsákmány meg minden hülyeség.


Igazi Komondor viszont nem fog kajáért vagy labdáért parádézni.

Ugyanakkor nem jelent veszélyt a családtagokra sem.


Míg egy masztiff jellegű KÁJ-Kau lehet hogy parádézik neked zsákmányért cserébe viszont ettől függetlenül még veszélyt is jelent a családra is és velük szemben is érvényesíteni akarja a dominanciáját nem tudja hogy hova kell besimulni, arrogáns, nem képes behódolni senkinek csak ha leverik meg stb...


De ugyanakkor nem fajta hanem egyedfüggő valóban, bár arányok vannak.


Komondornál is probléma a gyenge idegrendszer, félős viharba tűzijátékkor stb és ma a kutyás társadalom ezt tekinti természetesnek hogy a kutya fél a dörgéstől fél a petárdától tűzijátéktól stb mert soha életükbe nem találkoztak igazi szikla idegrendszerű, bátor, magabiztos kutyával. Csak a bizonytalan gyengébb idegrendszerűekkel akik a kiállítási ring mellett őrjöngnek mindenkire bizonytalanságból amit mindenki félreért és azt mondja erre a kutyára hogy "milyen vére van" stb primitív mondatok hangzanak el dicséretként egy gyenge idegrendszerű kutyára, majd amikor ez a kutya otthon menekül a vihar és tűzijáték elöl ezt a negatív dolgot szintén adottnak, természetesnek tekintjük hogy minden kutya fél stb...


Tehát nagy a baj nem is tudom kitől érdemes ma pásztorkutyát venni nagyon kevés embertől nagyon alaposan meg kell ismerni az embert a kutyáit. Ne elsőre a kutyavételbe vágj bele hanem a fajta megismerésébe. És ha látod hogy hát bizony az adott tenyésztő/kutyát eladó személy kutyái nem felelnek meg a fajta leírásoknak akkor ne támogasd kutyavétellel azt az embert a fajta tovább rontásában és további rossz minőségű kutyák szaporításában!


Ha divat városi kutya érdekel amit meg lakásba akarsz tartani fürdetni akarod akkor meg szerintem ne ezt a fajtát/ne ezeket a fajtákat válaszd.


A lényeg hogy igazi jó kutyának nem kell kutyasuli, besimul.


A kutyasuli a kutyák gyengeségeit fedi el. Falánkság, etetéskori agresszió, alacsony falkaösztön, ok nélkül agresszió a falka(család) többi tagjával, gyenge idegrendszer, félelem, stb... A kutyasuli erre való, hogy elfedje egy kutya gyengeségeit.


Egy igazi jó Komondornak vagy Kuvasznak nincs szüksége kutyaiskolára ahhoz hogy elvégezze a feladatát, és hogy megállja a helyét családi kutyaként is.


De ezek ma már legendák sajnos mert ma már nagyítóval kell keresni igazi Komondort vagy Kuvaszt.. Olyan primitív dolgokat hall az ember tenyésztőktől, zsákmányosság, terelés, sport/hobbikutya, szőr meg fogazat meg fejforma többet ér mint a jellem, idegrendszer, bátorság, falkaösztön, stb... minden hülyeség amit csak el tudsz képzelni. kívánok egyébként sok szerencsét hozzá hogy ha komolyan érdekelnek ezek a fajták találj egy igazán jót, nem fog egy könnyen menni ma már!


Még a végére annyit aztán be is fejezem a "regényírást" hogy sajnos az emberek egyszerűsége és naivsága miatt ma kb 2 féle kutya kapható.


Ami a légynek se árt. Nem agresszív és domináns a családtagokkal, nem árt a légynek se, viszont a területét se védi, idegenekre is csóválja a farkát nyalogatja őket tényleg a légynek se árt.


Illetve a fent részletezett őrjöngő mindenkire agresszív kutya ami nem csak idegenekre hanem családtagokra is veszélyt jelenthet.


Az igazi jó pásztorkutya, ami csak idegenekre veszélyes, családtagokra soha, na olyan nagyon kevés. Kb csak minden ezredik kutya olyan ma már a tenyésztőknél..


Remélem nem vettem el a kedved nem akartam nagyon negatív lenni. Nekem mindeneim ezek a kutyák imádom őket csodálom őket hogy mennyivel többre képesek mint bármelyik másik fajta tehát nekem mindenem a pásztorkutya de tudni kell hogy a kutyavilág itt tart. Viszont ha sikerül egy igazi jó pásztorkutyát találnod azt az ezer egyedből egyet kb. akkor viszont az félelmetes milyen érzés. A falkaösztöne miatt milyen szintű kutya-gazda kapcsolat tud kialakulni. Az nagyon durva hogy a gazdára tud a kutya hangolódni és kölcsönös már a gazda is egy idő után látja a kutyája füle szőre tartása faroktartása alapján hogy mi történik mit vett észre mikor jött haza a szomszéd akit szeretünk mikor jött haza az a szomszéd akit nem szeretünk a másik szomszéd mikor piált be és úgy jött haza mikor jött haza a szomszéd józanon mikor megy macska vagy sün az utcába meg félelmetes apróságokra rámutat a kutya ami kapcsán mi már tudjuk hogy mi fog történni pl előre megy befekszik a kapuba na akkor a család jön haza már itt vannak az autóval pár utcányira mert odafeküdt hogy majd simogatják ha megérkeznek. Meg ilyen apróságok. Amiket nem hisz el senki és el se tud képzelni senki akinek nem volt ilyen kutyája. Csak azt mondják a kutya nem professzor, honnan tudná, ő csak egy állat honnan tudná stb... Aztán eltelik 12-15 év jobban megsiratja a gazda a kutyáját mint bármelyik embert, mint bármelyik hozzátartozóját.


Na nekem eddig életemben 1 ilyen kutyám volt ami ennyire igazi pásztorkutya volt. Úgyhogy tudom miről beszélek. Azóta is keresem mindenhol ezeket az értékeket a kutyákban.

2018. jún. 9. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:
97%
Hát érdekes amiket itt előttem írtak, nem mondom, hogy nem értek egyet, mert nekem személyes tapasztalatom nincs e téren. Én csak annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy nagymamámnak is volt komondora, hogy honnan, azt nem tudom. Nagymamám igazi kutya bolond, egész életében volt kutyája, mindenhonnan szerzett kutyákat, befogadta őket, vagy kóborkutya követte őt hazáig, ki akarták rakni a kutyát az erdőben, de nagymamám nem engedte, és befogadta. Mindegy, a lényeg, hogy tenyésztőtöl sosem volt kutyája, ők nem költöttek ilyenre, kutyát sosem akartak, de kutya mindig volt, mert "jött". Annyit akarok kihozni, hogy nagymamám a sok kutya közül mindig a komondorról beszélt a leg érzelmesebben, és róla mesélt nekem a legtöbbet, teljesen szerelmes volt a komondorba, mindig így mondta. Én ezt sosem értettem, de az itt leírtak alapján mostmár jobban értem ezt. Annyit akarok mondani, hogy szerintem annyira nem kell túlmisztifikálni, hogyha az én nagymuterom egy jöttment komondorral ilyen jól megvolt, szerintem az a fontos, hogy kiskorától te neveld, és megfelelően.
2018. jún. 9. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 totesq ***** válasza:
100%

Sziasztok!

Végre! Nagyon sok okos és értelmes dolgot leírtatok itt előttem a jól tartott Komondorokról. Nekünk is az van egy szuka és tényleg az egyik legmegbízhatóbb fajta. Három pici gyerekünk van 4+2+1 évesek de érdekes mód nagyon jól tudja a kutya hogy éppen kihez hogyan kell viszonyulni. Hatalmas kertünk van és ha a 3 gyerek négyfele van akkor is tudja hogy kire kell jobban figyelnie. Éppen ezért bátran kint hagyhatom őket játszani bármikor. Tanítanom sosem kellet arra, hogy a gyerek az szent és senki megsem közelítheti őket ha én nem vagyok. Ha valaki meg lenne akkora barom, hogy mégis akkor megbeszélheti a kutyával, hogy hogy is gondolta.

Nem értek egyet azzal aki azt írta, hogy büdös mert speciel a miénk nem az. Igaz kizárólag nyers húst eszik. Fürdetni sem kell mert a szőre tényleg öntisztuló.

Ha újra választanom kellene biztos, hogy Komondort választanék.

2018. aug. 15. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!