Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi most ez a border collie mánia?

Mi most ez a border collie mánia?

Figyelt kérdés

Elkezdett minden tele lenni borderekkel. Az a menő akinek borderja van, mert az jaj de szép, jaj de okos.

Azt, hogy az agility durván elborderesedett, már kezdem elfogadni, bár nem tetszik, mert más fajták is alkalmasak agilityre, csak ők le vannak sz@rva (már bocsánat) , mert a "Nagy agilityseknek borderjük van" .

Hallottam olyat, hogy aki verseny szinten akar agilityzni, az munkavonalas border colliet vegyen, mert a többi kutya csak hobbira jó, otthon elszórakozgatni. Ez hülyeség szerintem.


Na de mi ez a border mánia? Mitől kezdett el terjedni ennyire?


Hozzáteszem, hogy sok menő borderesnek csak valami fajtajellegű keverékje van.

Most kezd lecsengeni a bulltípusú kutyákkal való menőzés, most kezdik ugyanezt a borderekkel.


Amúgy semmi bajom a border collieval, csak a beképzelt, gőgös borderes gazdikkal.


2018. jún. 9. 15:25
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
Semmi probléma, egy szinten érthető a kiakadásod. Én például imádom a staffokat, de sajnos tudom hogy a staffok 90%-át divatiból óccsóért vették a kedves gazdák és nem foglalkoznak velük, és sajnos minden staffról ezt is feltételezem akit meglátok. Egy ilyen általánosításomat törte kellé múltkor egy staffit sétáltató hölgy akinek a kutyája rendkívül jólnevelt, engedelmes kutya volt, nem vontatta végig az utcán, ahogy megállt a hölgy a kutya leült, figyelt rá és aszerint cselekedett ahogy utasította, nem vadult meg ahogy meglátta a kutyám és csak azután ment oda hozzá hogy a gazdája engedte neki szóban is. Jó volt, hogy végre nem az átlag gazdák által elcseszett stafford képe volt előttem egyszer.
2018. jún. 10. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
69%

Megmondom őszintén, én abszolút nem kedvelem a fajtát. Persze kutyabolond vagyok, minden kutyát szeretek egy bizonyos szinten, de például bc-t sosem választanék. Szerintem egyáltalán nem is szépek, munkavonalúból van egy-kettő akinek különlegesebb kinézete van, de az elterjedt fekete-fehér show borderek nem tetszenek.

Valaki írta, hogy reméli, nem fogják elrontani a fajtát. Hát, ez is megtörtént már. Sok fajtában vált már szét a show és a munka vonal, de talán a bordereknél a legnagyobb a szakadék a német juhászok mellett. Némelyik show border olyan macis testfelépítésű mint egy aussie és akkora mint egy rough collie, nem is mindegyikük alkalmas munkára. A show vonalban meg annyira rámentek a high prey drive-ra és a munkaorientáltságra, hogy teljesen az idegrendszer rovására ment. Ismerek két munka bc-t, az egyikükön egyszerűen nincs kikapcs gomb, elengedve sem lehet sétáltatni mert rá van függve a gazdira, nem megy 3-4 méternél messzebb, várja a parancsokat, minden kézmozdulatnál azt hiszi feladata van. Nem szaglászik, nem játszik a többi kutyával, csak akkor fut ha előre van küldve. A sétálás így minden funkciója kiesik, gyakorlatilag jobban fel van pörögve a kutya hazaérkezéskor, mint séta előtt, nem hogy bármennyire lefáradt volna. A másik border pedig mindig mindenért nyüszít, ugat és visít, nem tudnak vele mit csinálni. Ezen felül is vannak rossz tapasztalataim, az agresszivitás lassan megszokott lesz a fajtában, ami szigetországi juhászkutya mivoltából fakadóan súlyos jellemi hiba kellene hogy legyen. Egyetlen kutya (lekopogom) támadta meg eddig igazán komolyan, úgy hogy vér folyt az enyémet, egy bc. Kiállításokon is egy ringben vagyunk a borderekkel, nem tudunk elmenni úgy előttük hogy legalább néhány kan ne akarna nekimenni a kutyámnak. Nagyon sok az idegroncs border.

Mindemellett tudom, hogy vannak jóarc borderek és rendes border-gazdik is, egy megfelelő adottságokkal rendelkező bc jó kezekbe kerülve csoda tud lenni. Ismerek azért ilyet is. Viszont nagyon nem tesz jót a fajtának az egy-két adott tulajdonságra fókuszáló szelekció és az, hogy boldog-boldogtalan ilyen kutyát akar a nyugdíjas néniktől kezdve az elfoglalt családokon át a youtube-videókon nevelkedő gyerekekig. Azt, hogy ez miért alakult így, már te magad is megfogalmaztad és előttem is leírták.

A malival is hasonló történik egyébként. Adott egy kiváló munkakutya, de túl népszerűvé kezd válni. Ha 5-6 éve feltettem volna egy kérdést, hogy mi az a malinois, a falu népe csak forgatta volna a fejét értetlenül hogy ez valami puccos francia bor? Ma pedig 3 mali lakik az 1000 fős községben.

2018. jún. 10. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
*munka vonalban mentek rá a prey drive-ra természetesen :D
2018. jún. 10. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

Ebben borderesként egyébként egyet kell értenem veled hogy a show vonal egyáltalán nem hajaz már az igazi border colliekra. Olyanok mint egy nagy szőrös lomha medve, még a küllemük is egészen más, a nagy puffadt szőrük meg tényleg a skót juhászé. A munkavonalassal is egy ponton egyetértek, de itt jön ki igazán hogy minden a tenyésztők hibája, hogy a végleteket hajszolják. Értem én hogy kellett egy nyugisabb show meg egy pörgősebb munka vonal, de miért nem lehet épeszű határoknál maradni? Nekem mondjuk a munkavonalasom olyan, hogy nagyon gazdifüggő és ha kint vagyok passzív időben is hozza a játékát és dobálnom kell, viszont ha bejön velem a házba elnyúlik velem a szobában és hesszel. Éjszakákat végigalussza, soha nem ugat munka vagy játék közben, egyedül idegeneket ha jönnek hozzánk.


Szerintem a megfelelő kutya a megfelelő gazdához kerülve nem jelent gondot, csak nagy a rizikó és tényleg elszállnak a tenyésztők is sokszor.

2018. jún. 10. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
52%

Természetesen ha egy fajtáról beszélünk, mindig a tenyésztők munkáját és céljait minősítjük, sosem a kutya értékéből vonunk le. Ugyanígy nem lenne angol bulldogom, bobtailem, nápolyi masztiffom sem soha, de az is a katasztrofális tenyészcélok hibája. Az én kutyám fajtájában is szembesülök a negatívumokkal.

Egyszerűen eltorzult világ ez sajnos. A te bordered egy tök jó kis kutya lehet a leírtak alapján, tényleg van ilyen is.

2018. jún. 10. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Ahol élek, ott nem túlzottan sok van belőlük de az a néhány egyed mind mintakutya, sem az emberekkel, sem más kutyával nincs probléma.

Együttélésre abszolute alkalmas fajtának találom őket.


Az más kérdés, hogy divathullám miatt - mert ugye a szaporítóknak az a lényeg hogy "összetegyünk két egyformát" - sérülhet az egészséges és személyisége.

Ez bizony előfordulhat, de csak akkor lehet gátat szabni neki - mint ahogy te magad is írtad - hogy aki munkakutyának, vagy sportkutyának szeretné nem szerez be akárhonnan.


Egyébiránt pedig inkább sok border mint bulltípusú kutyák idióta gazdákkal, élhetetlen körülményekkel.

2018. jún. 11. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

Utolsó, szerencsére akkor te még nem tapasztaltad ezt a negatív tendenciát bordereknél. Tényleg nagyon sokat mozgok borderes körökben, és ijesztően sok az agresszív kutya, nem csak a levegőbe beszélek. Ezt pedig nem a szaporítók tették a fajtával, hanem az elvileg felelősségteljes tenyésztők. Egy bulltype tényleg veszélyesebb rossz kezekben, de valahogy én annak se tudtam örülni, hogy egy border tépte meg és szakította ki itt-ott a kutyámat, bele se merek gondolni mi lett volna ha nem hosszú szőrű és nagyjából a bc-vel azonos súlycsoportú lett volna.

Menj el egy kiállításra kutyával, sétálj el a brit pásztoros ring előtt és számold meg hogy hány border akarta feldönteni a ketrecét, kitépni a gazdája karját mert mindössze két méternél közelebb kerültetek hozzájuk.

2018. jún. 11. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

Golden retrieverben megjelent agresszióért sem a szaporítók a felelősök.

Most nem védem a kutyagyárakat, inkább rakjanak s#$%gbe egy rakétával, de a goldennél koppra ugyanaz van mint a bordernél.

2018. jún. 11. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!