Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Fajtiszta VS Keverék kutya?

Fajtiszta VS Keverék kutya?

Figyelt kérdés

Biológia érettségi projektmunkákhoz kell felmérést készíteni ebben szeretnék segítséget kérni . Egy pár kérdésem lenne a fent említett kérdésről.

1.Ha kutyát szeretnél akkor örökbefogadásban vagy a tenyésztőtől való megvételben gondolkodsz?

2.Ha a megvételben gondolkodsz akkor milyen faji jellegzetességű kutyában gondolkodsz ?

3. Akár örökbefogadás vagy vásárlás mellett döntesz milyen természetű kutyát választanál?

4. Mit gondolsz a keverék vagy a fajtiszta kutyák az okosabbak?

5. Mit gondolsz miért egészségesebbek általában a keverék kutyák mint a fajtiszták?

6. Ha kutya tartásban gondolkodsz kis vagy nagy méretű legyen?

7. A belátásos tanulás a keverék vagy a fajtiszta kutyáknak könnyebb?

8. Melyiknek jobb a társas viselkedése?

9. Mit goldolsz milyen okok miatt magasabb a keverék kutyáknak az élettartalma?



2018. dec. 3. 20:33
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%

1. Mindkettőben, egyiktől sem zárkózom el.

2. Mint FAJI jellegzetesség: Ne legyen a felmenői között macska, mert akkor minden kerítésen átjut ;). A viccet félretéve, megnézném, hogy a kutya/fajta tulajdonságaihoz illeszkedik-e az életvitelem, ezért valószínűleg nagyobb vadászkutyában, juhász- vagy pásztorkutyában gondolkodnék.

3. természet: ebben sok minden belefér. Ne bántsa a többi állatomat, ne legyen agresszív és kirívóan domináns.

4. Mit értesz "okosság" alatt? A gyors tanulást? Önállóságot, jó problémamegoldást? Feltétlen szófogadást? Válaszolva a kérdésre: szerintem nem a törzskönyvön, inkább az egyeden és a nevelésen múlik.

5. Mert kevésbé beltenyésztettek. Ha egyáltalán kimutatható a különbség.

6. A nagy macik a kedvenceim, de ők általában jóval rövidebb ideig élnek, úgyhogy inkább olyan NJ, szetter, labrador méretű.

7. Szerintem nincs különbség.

8. Amelyiket jobban szocializálták és nem ideggyenge.

9. U. az, mint az 5-ös.

Egy kicsit átgondolhatnád/egyértelműsíthetnéd a kérdéseket és kijavíthatnád a fajt fajtára. Hajrá!

2018. dec. 4. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:

Elnézést az Elírásért!😅

Igazából ezek a kérdéseket csak gyorsan kigondoltam, mert a biológia tanárom tegnap írta h kellene neki a kezdő 5 oldal.

De úgy néz ki megérte volna ha egy kicsit jobban utána nézek és többet gondolkodj rajta😓. Elnézést a hülye kérdésekért.

Igaz biológia érettségin ilyet nem kérdeznek de nekem a projektmunkámhoz kell hogy felmérés alapján diagrammot tudják készíteni. Ez az egyik feltétel hogy önálló megfigyeléseket vagy kísérleteket tartalmazzon. Tapasztalat alapján nem tudom h magasabb-e az átlag életkoruk de kutatásoknál és felmérésnél ezt írták általában😅. Faji jellegzetesség a kutya külső tulajdonságát értem,hogy mondjuk az mint például a huskyknak a kék szem. Lehet megtérte volna úgy leírni hogy külső tulajdonság. 😅

2018. dec. 4. 05:36
 13/21 A kérdező kommentje:
De azért köszönöm a visszajelzést.
2018. dec. 4. 05:41
 14/21 anonim ***** válasza:
79%

1. Mindkettőn. Van örökbe fogadott kutyám is és tenyésztőtől vásárolt is.


2. Német juhász, belga juhász. Mindig ilyen kutyáim voltak, imádom ezeket a fajtákat.


3. Főleg nyugodt munkakutyát, jó idegrendszerrel.


4. Szerintem semmi különbség nincs a fajtatiszta és a keverék között, mindkettő nagyon okos, ha eleget foglalkoznak velük.


5. Nem egészségesebbek, ha nem szaporítótól vásárolsz, akkor a fajtatiszta sem beteges.


6. Nagy.


7. Ugyanazt tudom mondani, amit a 4.pontban. Nekem a keverékeim ugyanolyan okosak voltak, mint a fajtatisztáim. Mindegyik könnyen tanult.


8. Ez megint egy hülye kérdés. Nyilván mindkettő.


9. Nem tudom hol olvastál ilyet, erre semmi tudományos bizonyíték nincs.

2018. dec. 4. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
51%

1. Örökbefogadáson. Régen viszont volt tenyésztőtől származó kutyám is.

2. Nagytestű munkakutyák, mint pl. kedvencem, a dobermann.

3. Pörgős, tanulékony, karakán.

4. Nincs összefüggés.

5. Genetikailag kevésbé terheltek, az őseik - általában - nem közeli rokonok.

6. Középtől felfelé.

7. Nem ettől függ.

8. Szintén nem fajtától, fajtatisztaságtól függ.

9. Lásd. 5.

2018. dec. 4. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
66%

"Faji jellegzetesség a kutya külső tulajdonságát értem,hogy mondjuk az mint például a huskyknak a kék szem."

Az még mindig nem faji jellegzetesség, még csak fajtajellegzetesség sem, hiszen akkor kizárólagos lenne, de sem nem kék szemű az összes husky, sem nem kizárólag a husky fajtában fordul elő a kék szem.

1. Attól függ. Ha kölyökkutyát szeretnék, akkor tenyésztő, ha felnőttet, akkor befogadok. Ha fajtatisztát szeretnék, akkor alapvetően tenyésztőben gondolkodok elsődlegesen, mégpedig azért, mert kutyát csak egészségi szűrésekkel veszek, és egy örökletes betegség nem játék.

2. Mivel módosítottad, hogy milyen külső tulajdonságai legyenek, nos, annyit tudok mondani, hogy úgy nézzen ki, mint az a fajta, aminek veszem. Ha fajtát választok, akkor nagyjából külső tulajdonságokat is választok. nem választok viszont CSAK azért egy kutyát, mert az kék szemű, vagy mert annak fehér csík van a homlokán stb.

3. Stabil idegrendszerűt, emberrel kommunikatívat.

4. Ez egyedfüggő tulajdonság.

5. Nem egészségesebbek általában, de viszont vidéken az emberi kontroll nélkül szaporodó keverékek azért szívósabbak, mert a gyengébbje ott elhullik, illetve nem jut párzáshoz. Magyarán ott még működhet a természetes szelekció is. A keverékeket általában azért mondják egészségesebbnek, mert náluk nagyobb a heterozigócia, kisebb a beltenyésztettség. Azt mégsem lehet elmondani, hogy egy keverék mindig egészségesebb lesz, mint a fajtatiszta.

6. Közepes, amivel még elbírok fizikailag is.

7. Ez abszolút nem fajtafüggő, hanem megint csak egyedi tulajdonság. Embernél sem kérdezel olyat, hogy a fehérek vagy a színesbőrűek tanulnak-e jobban, mivel ez egyedi képesség, nem általánosítható bőrszín, vagy hajszín stb. alapján.

8. Ld. 7.

9. Ld. 5.

2018. dec. 4. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
42%

1 örökbefogadás

2 amiben meglátom magamat

3 nincs konkrétum, mint mondtam, amelyikre ha ránézek elsőként megdobban a szívem

4 az az okosabb, amelyik többet tud

5 a genetika miatt, a kevert gének ellenállóbbak a betegségekkel szemben

6 az sem számít, ugyanaz, ami a 2 és 3 kérdésre

7 a megadó természetű, nagyongazdis kutyáknak. pl egy husky vagy akita öntörvényű kutya jobban ekvan magában mint egy németjuhász vagy bichon, utóbbiak ragaszkodóbbak

8 a kutya társas lény, alapvetően igényli a kutyatársaságot, de ha kiskorában nem volt megfelelő a szocializációja, akkor nem feltétlenül toleráns

9 ugyanazért, amiért egészségesebbek

És csakhogy meglegyen a 10 és vmi értelmeset is írjak a felmérésedhez: A keverék kutyák nem rosszabbak a fajtatiszta társaiknál, attól, hogy nem "divatosak" még igenis jó kutyák, egyéniségek, különlegesek és szeretni valóak. Saját vélemény pedig, hogy sztem tök izgis, hogyha egy többgenerációs keverék kölyökkutyát veszel magadhoz és látod felnőni, ugyanis kitudja mi lesz belőle:D

2018. dec. 4. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
100%

A fatiszta és a keverék kutya közt semmi különbség. A fajtatiszta és a keverék közt viszont már van.

1:tenyésztő

2:legjobb ha a faji jellegzetessége a kutyára hasonlít, ha egy medvére hajaz nem veszem meg.

3: ami az adott fajtának a leírásában szerepel. Ha egy dominans, önalló fajtáról beszélünk akkor nem örülnék ha az árnyékától megijedne és folyton a labam mellett ülne, ez úgye pl pásztor kutyanál nem előnyös mer van hogy távolabb kell tőlem lennie az allatokkal. De a kutya szenélyiségét akkor tudod meg igazán ha már veled él.

4: az inteligenciának semmi köze az fajtatisztasághoz pl:ember.

5: ez csak az örökletes betegségekre vonatkozik. Ha egy németjuhász (diszplazia esélyes) és egy agár (javitsatok ki ha nem így van de azt hiszem nálunk nem gyakori a diszplázia) kölykéről beszélünk akkor a kölyöknek kisebb az esélye a diszplaziára mint egy németjuhásznak. De ha egy angol és egy francia bulldog kölykét nézzük nagyon nagy rá az esély hogy ugyan úgy ha nem jobban előjönnek a fajtabetegségek. Ezek a dolgok attól függenek hogy milyen fajtak keverékéről beszélünk.

6: nagytestű

7: szintén nem a fajtatisztaság a döntő hanem az adott egyed.

8:amelyik egyedet normalisan hozzá értő gazda szocializást kutyák segítségével szocializált

9: erről még nem hallottam de az örökletes betegségek, fajtákra jellemző betegségek kisebb esélye miatt gondolnám.


A válaszaimtól függetlenül tamogatom az örökbe fogadást és aki nem fajtapárti mint én hogy csak egy adott fajtát tartok és másikat nem is tervezek az inkább mentsen meg egy életet vagy ha fajtapárti de be mer vállalni egy ismeretlen hatterű kutyat és kellően képzett a feladathoz annak is ajánlom.

Kedves kérdező kicsit jobban gondold át a kérdő ívet mer ez kevés lesz a vizsgához. Ez nem a bioszról szól hanem inkább kutyatartás de a bioszhoz semmi köze szinte. Ha mindenáron a kutyát akarod kifejteni akkor látasuk, szaglásuk, hallásuk, testfelépítés, öröklődés. Annak hogy honnét veszem a kutyám nincs köze a bioszhoz. Bar lehet hogy az évek alatt megváltozott a követelmény rendszer pedig 25 se vagyok.

2018. dec. 4. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

1) Jelenleg tenyésztőtől vett kutyám van, de legközelebb biztosan menhelyről mentek meg.


2) nagytestű, puha bundájú


3) családbarát, nyugodt, könnyen kezelhető


4) az a gazdán és a együtt töltött időn múlik


5) szívósabbak, mert arra vannak utalva, hogy "túléljenek", a gyengébbje elhullik, ilyen a természet, szelektál, a tenyésztett kutyát jobban vannak "kényeztetve", illetve jobban be vannak skatulyázva egy bizonyos környezetbe (például sok tenyésztett fajtát nem lehet kint tartani), a tenyésztés miatt fogékonyabbak a betegségekre.


6) nagy


7) mi az a belátásos tanulás?


8) szocializálás kérdése


9) szívósabbak, lásd 5. válasz.

2018. dec. 4. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
49%

Erről csak egy kretén készít statisztikát, mert erről lehetetlen.


Mit nevezünk keveréknek? Az utcamixeket, a menhelyen megtalálható általánosan vett keverékeket vagy a fajtajellegű keverékeket (szaporított kutyák) vagy a designer keverékeket (szintén szaporított kutyák), esetleg mindet?


Vagy például egy munkavonalú és egy küllemvonalas kutya között rengeteg különbség van. A legtöbb esetben, olyannyira szétválik a két vonal, hogy míg a küllem kutyák sorra nyerik a kiállításokat, valójában eredeti feladatukhoz már alkalmatlanok, illetve a munkavonalú kutyák bár törzskönyvesek (vagy esetleg nem) olyan hibával rendelkeznek, ami kizárja őket egy kiállításról. Sok olyan munkavonalú kutya van, amelyiknek nincs törzskönyve, de nem szaporítótól származó fajtajellegű keverék. Sokszor a túlzott küllemvonal tönkrevágja az egészséget


Illetve egy kutya életébe nem csak a genetika szól bele, hanem a tartás is, ami konkrétan fajtánként eltérő. Például:

Minőségi etetés, és valljuk be, rengeteg helyes mód létezik a kutyák táplálására.

Mozgás. Mind tudjuk milyen ártalmas ha nem mozog eleget a kutya. De a túlterhelés is épp olyan veszélyes. Egy mopsz nem bír el egy 8 km es túrát, egy vizsla még épp akkor melegszik bele.

Higiéna, biztonság, környezet, stressz faktorok, boldog életvitel stb.


Ezzel azt akarom mondani, hogy az hogy egy adott kutya mennyi ideig élt, azt nem lehet kizárólag két-három okhoz kötni. Pl ha egy kutya rákos lesz, az millió meg egy dologtól lehet. Lehet hogy a fajtája hajlamosabb rá, de lehet hogy a helytelen táplálkozása okozta. De simán lehet hogy ha nem használták volna hamutartónak a kutyát elkerülhető lett volna. Vagy bármi.


a hetes baromságot mondott. A genetikán sok múlik, ami meghatározza a kutya alapvető jellemvonásait. Pl. akita - makacs, pitbull - nem szociális, kaukázusi juhászkutya - magas terület védelmi ösztön, ausztrál kelpie - magas terelő ösztön

Ésatöbbi.


Az okosság nagyon relatív. Mi az okos kutya? a jól nevelt? Az bármilyen lehet. A könnyen kezelhető? Akkor egy beagle nem az.


A társas viselkedés megint ilyen fajtafüggő dolog. Egy pitbull akkor lesz szociális ha szar vérvonalból származik + évek kitartó és kemény munkája. Ellenben egy husky szociálisabb, hisz olyan munkára használták, ahol többedmagával együttműködve kellet dolgoznia.


Szerintem alapvetően 4 méretet különböztethetünk meg. Kistestű, közepes testű, nagytestű, óriás testű. Pl. csivava, amstaff, német juhász, ír farkaskutya

Bár a kérdés nem tudom hogy kötődik a témához.

Én a nagy kutyákat szeretem, a kicsiket nem, de pl az amstaffot, közép schnauzert, holland kacsavadászt, grönlandi kutyát, bajor hegyi vérebet, patterdale terrier és lundehund kutyákat szeretem, pedig ezek ki és közepes testűek, míg a nápolyi masztiff, bull masztiff, angol masztiff, angol véreb, amerikai bulldog kutyákat nem, pedig nagytestűek. Bár ez egyik oldalról sem a teljes lista.


Szóval hiába veszel keveréket, az nem garancia hogy nem lesz idegrendszer vagy bármilyen baja. A tenyésztős kutyáknak is sok hátulütőjük van. Ösztön eltűnése, küllem deformálása, egészségre káros "tenyésztés" stb.

2018. dec. 4. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!