Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ti támogatnátok egy olyan...

Ti támogatnátok egy olyan kezdeményezést, hogy vizsgázott kutyát póráz nélkül is lehessen sétáltatni? Miért? Milyen hátulütői lennének?

Figyelt kérdés

Megfigyeltem, hogy időről időre felmerül itt a "póráz-nem póráz" kérdés. Ugye a jelenlegi jogszabály szerint kutyafuttatón kívül SEHOL nem lehetne póráz nélkül sétáltatni, mégis rengeteg kutya rohangál póráz nélkül, akár a belvárosban az úttest mellett, akár a mező szélén, ahol amúgy aktívan vadásznak, szóval közel sem veszélytelen helyeken is, fegyelmezett és kevésbé fegyelmezett kutyákkal is, ami nyilvánvalóan káoszt eredményez, baleseteket okozhat.

Másrészről viszont rengeteg olyan fajta van, aminek a törvényben megfogalmazott körülmények szinte élhetetlenek, gondolok itt a vadászkutyákra, terelő és juhászkutyákra, olyan fajtákra, akik még olyan munkára lettek tenyésztve, ahol minél többet kellett mozogniuk, de mára már inkább egyszerű családi kedvencé váltak. Persze vannak kivételes esetek, akik vadásznak a vizslájukkal, rendszeresen terelni viszik a collie-jukat stb., de ez a jóval kisebb része a gazdiknak, ami nem feltétlen lustaság, hanem egyszerűen más tulajdonságai miatt választották azt az adott fajtát és lehet ezzel nem értetek egyet, de szerintem így is lehetnek teljesen boldogok, kiegyensúlyozottak ezek a fajták is. Például van ismerősöm, aki border collieval obedience-zik, a kutya imádja, nagyon ügyes is, de a gazdája sosem fogja elvinni terelni, mert egész másfajta munka kell hozzá, ami valószínűleg az obed kárára menne. Viszont ettől függetlenül a bordernek szüksége van arra, hogy kifussa magát, levezesse az energiáit, amire a 8nm2-es kutyafutik, de még egy viszonylag nagy kert sem elég. Vagy még hétköznapibb példa, egy család megveszi A tökéletes családi kutyát, golden retrivert, labradort, vizslát, valószínűleg senki nem fog vadászni velük a családban, mégis lehetnek teljesen boldogok, csak hát őket is le kell valahogy mozgatni. (Egyébként azért ezeket a fajtákat említem elsősorban, mert erről van tapasztalatom, azt nem tudom, hogy egy francia bulldognak például mennyire lehet kielégítő élete a kis futtatókban meg az 5m-es flexin)

Arról meg már ne is beszéljünk, hogy valaki lakásban tart ilyen fajtákat vagy hogy vidéken szinte nincs is kutyafuttatásra kijelölt terület, kutyaiskola is csak elvétve, tehát aki egy kis faluban él, annak a kutyája az esetek nagy részében arra van kényszerítve, hogy a kerten kívüli világot fegyelmezett pórázon sétálás közben ismerje meg, a fajtatársaival is csak pórázon találkozzon, játsszon.

Szóval én úgy gondolom és ezzel lehet megint nem értetek egyet, de szerintem nagyon sok szempontot nem vesz figyelembe ez a törvény.

Abban én is egyetértek, hogy az, hogy mindenki öntörvényűen dönt arról, hogy hogyan sétáltatja a kutyáját káros és veszélyes, de legalábbis sokszor kellemetlen. Nyilván senki nem szereti (csak hogy általánosabb eseteket említsek), ha egy neveletlen kutya összeugrálja, felborítja a gyerekét vagy ellopja a gyerek labdáját/fagyiját stb és a gazdi meg csak annyival elintézi, hogy "de hát nem bánt." Ugyanígy kutyás és kutyás között is rengeteg konfliktust eredményez, nekem támadta meg a pórázon sétáló kölyökkutyámat póráz nélkül odarontó rottweiler, szóval senki ne gondolja, hogy a póráz nélküli sétáltatás mellett "kampányolok".

Mégis azt gondolom, hogy olyan gazdiknak, akiknek tökéletesen behívható, jól nevelt, jól szocializált kutyájuk van, túl erős ez a korlátozás. Ezért merült fel bennem, hogy lehetne egy olyan vizsga, ahol tényleg változatos hétköznapi helyzetekben, változatos környezetben (mert ugye attól még, hogy a pályán tudja a kutya, hogy nem veheti fel a földről az élelmet máshol simán feleheti például) tesztelik a kutyákat és ha megfelelnek ezen akkor nem forgalmas területeken, ahol mondjuk x méterre nincs autós forgalom, ahol amúgy tényleg nem zavarhat senkit egy jól nevelt kutya és ahol nem is balesetveszélyes lehetne póráz nélkül is futtatni a kutyákat.

Tudom nem ez a kutyatartás legégetőbb problémája egy olyan országban, ahol már annak is örülünk ha találunk chipet a kóbor kutyában és a kötelező veszettségi oltás hiányáról még csak nem is kérdezünk, ahol teljesen eredménytelenül hívunk segítséget a szomszéd láncon tartott kutyái miatt, szóval inkább csak elméleti szinten érdekelne a véleményetek, hogy ez szerintetek mennyire jelentene megoldást a problémára, van e esetleg más ötletetek, vagy hogy egy ilyen vizsgarendszernek milyen hátrányai lehetnének. Előre is köszi a válaszaitokat, gondolataitokat.


2019. máj. 31. 02:01
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:
30%
Teljesen egyetértek, simán meg lehetne csinálni hogy pl "levizsgáztatod a kutyát", szóval elviszed valami kiképzőhöz és megnézi hogy tudja-e az alap parancsokat, BÁRHOL behívható (másik kutya jön, valaki jutalomfalatot kínál neki stb) és ha bármilyen helyzetben azonnal be tudod hívni akkor kapsz egy papírt mondjuk 1 évre hogy szabadon sétáltathatod a kutyád (azért 1 év mert pl lehet hogy 3 évesen még megy de 12 határán full süketen már ne lehessen ugyanúgy vinni, az autót is rendszeresen kell forgalmi vizsgázni)
2019. máj. 31. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 anonim ***** válasza:
51%
21: a kutya nem robot. Még mindig.
2019. máj. 31. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 anonim ***** válasza:
84%

"Először is, szerintem nem lenne diszkrimináció, elvégre autót is csak akkor vezethetsz ha kifizetsz egy tanfolyamot és a végén bebizonyítod, hogy ismered azokat a szabályokat és gyakorlatban is tudod alkalmazni őket, amelyek elengedhetetlenek a balesetmentes közlekedéshez."


Rossz a párhuzam. Az autós példáddal élve a te javaslatod az, hogy aki leteszi a PÁV 1-et, az hajthasson x km/h-val gyorsabban, mint a megengedett sebességhatár, míg a többieknek be kell érniük a normál korlátozással.

2019. máj. 31. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 A kérdező kommentje:
#23 az autós példát csak arra írtam, hogy demokráciában sincs joga mindenhez egyből mindenkinek... de ha ti ezerrel száguldó ámokfutókat láttok egy póráz nélkül sétáló golden retriverben, akkor azt hiszem kezd parttalanná válni ez a vita.
2019. máj. 31. 20:28
 25/31 anonim ***** válasza:
81%

Nem érti... 😂😂😂


Olvasd vissza a válaszokat. Póráz nélkül nincs kontroll (a flexit ezért utálom nagyon póráz ugyan de 0 kontroll) így a kutya ön és közveszélyes. Simán kiszaladhat az útra, verekedésbe keveredhet, stb stb amit már elragoztunk többször.


A másik. XIII kerületi vagyok, napi szinten gondot okoz hogy követnek random póráz nélküli ebek. Munkába menet elég bosszantó, összeugrál, megtépi a nadrág szárát, én meg nehogy tenni merjek ez ellen bármit is mert egy rodhadt állatkínzó féreg leszek.

Ha kutyával vagyok, a kutyát külön idegesítik, acsarkodnak vele, random odamennek és ledominálják ami egy ilyen szituban teljesen értelmetlen. A gazda meg 20 méterről odakiált hogy nem bánt.


És ez a yorki méret kategória. Nem nem akarom hogy egyetlen kutya is szabadon lófráljon.


Volt már abból konfliktusom hogy egy rossz állapotú kutyát el akartam vinni. Előtte körbekérdeztem jónéhány embert de egy se tudta hogy van e gazdája, vártam jó 20 percet aztán gondoltam hogy csak kéne valamit kezdeni vele.

2019. máj. 31. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 anonim ***** válasza:
100%
Az előttem szólót én még annyival kiegészíteném és azt hiszem ez még nem hangzott el, hogy a póráz nélküli kutya egyes emberekben félelmet is kelthet, főleg gyerekekben. Én abból tudom ezt, hogy gyerekkoromban amikor reggelente iskolába mentem, akkor emlékszem, hogy folyton kint szimatolt egy ház előtt egy kutya, én meg szó szerint elkezdtem rettegni, hogy mi lesz, ha rám támad és még a kocsiút túlsó felére is átmentem, nehogy baj legyen. Pedig tényleg csak a kapuja előtt szimatolt és így felnőtt fejjel jót röhögök ezen az emléken, mert teljesen alaptalan volt a félelmem.
2019. máj. 31. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 A kérdező kommentje:

De értem... Pont ezt (is) mondom... ha a jelenlegi jogszabály az, hogy SEHOL nem lehetne póráz nélkül kutyát sétáltatni, mégis te is kapásból felsorolsz 5 különböző esetet, amikor póráz nélküli kutya okoz neked problémát, akkor nem lenne jobb, ha csak olyan kutyák lennének póráz nélkül, akikről legalább hozzáértők megállapították, hogy kontrollálhatóak? ezt már harmadszorra kérdezem...

Oké, nehéz lenne kivitelezni, az adminisztrációban lehetnének problémák, de akkor is az lenne a cél, hogy minél ellenőrzöttebb körülmények között lehessen állatot tartani. Ennek a kezdőlépése szerintem pedig az lenne, ha lenne egy a jelenleginél betarthatóbb jogszabály.

Ettől függetlenül pedig, szerintem az akkor sincs rendben, hogy a jelenlegi jogszabályt meg senki se tartatja be, szóval a minimum mindenképp az lenne, sőt a kiindulási pontnak annak kéne lennie, hogy az állattartásra vonatkozó törvények betartását ellenőrzik.

2019. máj. 31. 21:03
 28/31 anonim ***** válasza:
90%

Egy ideális világban jó lenne, de nem ideális világban élünk, tehát én határozottan ellene vagyok egy ilyen ötletnek.


Néhány hete elkapott a kutyám egy légúti vírusfertőzést. Ki kellett menni vele elvégezni a dolgát, mert szobatiszta, és nincs udvar. Sárga masnit kötöttem a pórázra, hogy messziről látsszon, hogy most ne jöjjenek közel a kutyámhoz. Nagyon kevesen ismerik, pedig rendszeresen felbukkan a neten, mi is ez és miért kell rá figyelni, és miért érdemes használni. Hülye nő szó szerint küldte az enyémhez a kiskutyáját, hogy "menj, játssz a másik kutyával", szóltam neki, hogy most ne jöjjön ide, mert a kutyám beteg, nem fogta fel elsőre.

Össze kéne szedni a kutyaszart is a kedves gazdiknak, én összeszedem, meg többen összeszedjük, de még mindig vannak, akik nem szedik össze, és nincs büntetés, mert nincs ellenőrzés sem.

Ha elérnénk, hogy két szabályt betartsanak a kedves gazdik, hogy közterületen pórázzal sétáltatnak, és összeszedik a kutyaszart, kivétel nélkül, hát még ha a sárga szalagos rendszer is hatékonyan működne, akkor lehetne továbblépni.

2019. máj. 31. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 anonim ***** válasza:
45%

12.es vagyok.


Ezt a kutyaszar dolgot én sem értem, még amikor fosott a kutyám, akkor is összekapartam aztán visszamentem és lemostam fertőtlenítő-aztán sima vízzel, hogy nehogy elkapja egy másik kutya. Nekem se a napom fénypontja a kaki szedegetés, de ha kutyát vállaltunk, vállaltuk annak negatív következményeit is.

Én támogatom a kérdező javaslatát, mert vannak olyan gazdák és kutyáik, akik teljesen normálisak, a kutya minden esetben behívható és nem idegroncs, aki még az árnyékot is megtámadja.

Az én kutyám olyan, ha megtámadja esetleg rámordul, ráacsarkodik egy másik kutya ő még akkor sem támad vissza. Én vagyok a falkavezer, nekem kell megvédenem őt, ezt ő is jól tudja. Biztos vagyok benne, hogy a többi eb is lehetne ilyen jól nevelt, mert biztos hogy ők is okosak, csak nem foglalkoznak megfelelően velük. Tisztelet a kivételnek. Nálunk is rengeteg neveletlen kutya van, van olyan neveletlen kutya aki szabadon lófrál, természetesen ez nem valami kellemes, de azért mert valaki nem tud normálisan kutyát beszabályozni, miért kell annak szenvednie, aki tud? Az én kutyám utalja a pórázt. Persze elviseli, de egyszerűen felesleges ráadni, nem tudja megfelelően lemozogni magát és mivel a labam mellett jön, ha nem tartanám folyamatosan a földet surolná. Én is mindig magammal viszem, ha valakit zavar, akkor ráadom.

2019. jún. 1. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:
72%
Ha a nornális gazdik nem szabálykövetők, a hülyék még úgy sem lesznek azok.
2019. jún. 1. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!