Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Sürgős hogyan nyerjem vissza...

Sürgős hogyan nyerjem vissza a bizalmát? Nagyon kétségbe vagyok esve!

Figyelt kérdés

Próbáltam vele csatlakozni futószáron (mert körkarámom nincs, ami van karám az meg nagyon kicsike) és csak azlett belőle hogy félt... Egy ideig követett aztán elrohant, ki a főútra. Mikor elkaptam utána is nagyon félt, sétáltattam mert literszámra folyt róla a víz. Már nem bízik bennem , fél tőlem, minden rombadőlt ... Valaki írjon! Lépésről lépésre, hogyan viselkedjek, mit csináljak vele? Msn is jó : eszterkato@hotmail.com


Segítsetek légyszi mert nagyon kétségbe vagyok esve! Írhattok privit is , vagy ide is.. Csak kérlek titeket részletesen, sok dolgot ecsetelve irjatok le mert egy év munkája veszett kárba és már nemtudom mit csináljak! Segítsetek.. :(


2011. máj. 21. 17:39
 1/10 anonim ***** válasza:

több infó kellene


lóról van szó? vagy tehénről? miért fél? mit csesztél el?

2011. máj. 21. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
milyen állat? aranyhal, teknősbéka, vagy esetleg kiscica?
2011. máj. 21. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

lóról van szó ezért raktam a lovak témába..


hát sokat volt futószárazva amúgy is és nekem nincs karámom.. és már félórája futott egyre fentebb emelte a fejét de már vágtába se bírtam ugrasztani.. türelmetlen voltam így odahívtam magamhoz de félt .. aztán elszaladt kicsúszott a futószár a kezemből.. azóta fél minden mozdulatomtól, karámba ha meglát unottan elfordul..


mire vagy még kíváncsi? csakmer nemtudom most mit felejtettem ki, valamit biztos.

2011. máj. 21. 17:51
 4/10 anonim ***** válasza:
2011. máj. 21. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
9%
Kemény legyél vele, nemkell sajnálni az ostort, megkell suhogtatni tuggyameg hogy tevagy a főnök.Azmeg mi hogy kicsúszott a kezedből, ha teheti máskoris elfog szaladni.
2011. máj. 21. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez így nagyon veszélyes, amit te csinálsz, főleg, hogy kiszaladt a főútra, mert ebből komoly baj is történhetett volna.

Futószáron sose fog csatlakozni. Ahhoz karám kell. Csinálj villanypásztorból egy jó magasfalút, jó erős oszlopokkal, de pár deszkából is összehozható.

De lehet, hogy neked nem ez a módszer kell, hanem a parelli. Olvass utána növeli a bizalmat köztetek. [link] az oldal közepétől olvasd el, illetve nézz meg dvd-ket

2011. máj. 22. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

A következő hibákat tudom neked mondani:

1. nem reagálsz a ló viselkedésre, mitöbb nem kommunikálsz. A ló nem véltelnül emeli a fejét, lényegéban két eset van, nem miattad van, vagy miattad van, de mindkettőt neked kell leragálnod, először is nyugatatni a viselkedéseddel! (mivel a ló főleg nonverbálisan kommunikál, ezért alig valamit ér, hogyha azt probálod neki hazudni, hogy nincs baj, mert kiovassa gondolataid a testedből). Ehhez persze megfelelő viselkedéskultúrát kell kialakítani ami idő, és célszerű még az éles idomítás előtt gakorolni. Ha nem tudod megnyugtatni, akkor pedig a az edzés tudatos részét kell módosítani, tehát megváltoztatod a kilakult helyzetet, pl kisebb körre veszed, engeded neki megismerni amitől fél stb.

A következő hibád -ami lényegében az előző folytatása- hogy csatlakozás és hasonló olyan dolgokat próbálsz, amihez közöd nem kéne legyen. Először érteni kell mit mért csinálsz, mért úgy stb. Ehhez képest te receptet vársz idomításhoz. Amíg ez így van, meg se próbáld idomítani!!! Először etológiai alapismeretket kell szerezni, erre rengeteg könyv van, de nem lovakkal kapcsoltban kell nézelődni, hanem általánosan. MEg kell érteni a logikáját a tanulási folyamatoknak.

A harmadik hiba, hogy nem biztosítod se a helyszínt, se a lovat. Ha veszélyes a hely, akkor először biztonsági szabályokat oktatsz! Orrvérzésig tanulod a lóval, hogy parancsra, parancsokra reflexből megálljon, azt, hogy benned bízhat, ha erőszakkal tépi ki magad a kezedből, akkor se éri bántódás, ha mégis úgydönt hívásra visszamegy. Ha elszalad rögtön jelezni kel neki, hogy nem bántod ha odaenged, légy bármilyen dühös vagy éppen rémült.

A negyedik, hogy nem építesz biztronságos terepet. Főút mellet minimum leszúrunk pár botot, rá kifeszítűn egy szalagot, és az esetek 90%ban már nem fog átmenni rajta. Fillérekből megoldató.


Enyi infó alapján ezeket tudom mondani, fontossági sorrendben vannak. A legsúlyosabb gond a kommunikáció hiánya.

2011. máj. 22. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Egyetértek az utolsóval. Ha nincs türelmed hozzá, és nem is értesz hozzá, akkor ne csináld. Ez nem egy olyan módszer, ami bárkinek, bármikor megy, mert sokat kell hozzá tanulni, és nagyon oda kell figyelni a lóra.

Alapból, ha nincs körkarám, akkor az egész mutatványnak lőttek. A körkarámnak épp az a lényege, hogy ketten vagytok, fegyvertelenül, és egymásra vagytok utalva. Te alapból megszegted ezt a szabályt, mert a futószár a te fegyvered, és alapból nem magától fog csatlakozni a lovad, ha magadhoz láncolod.

Másodszor, a futószár azért sem jó, mert a lovad nem csak rád figyel, hanem kifelé is tud figyelni. A karám zárt, és magas falú, így a ló nem fog ide-oda nézelődni, és nincs meg az a veszélye, hogy elránt s kimegy a főútra. Alapból nem is értem, hogy lehet ilyet kitalálni, hogy főút mellett futószárazol. Akármikor elránthat, és az egy dolog, hogy te hasra vágódsz, a lovad kimegy a betonra és elvágódik összetörheti magát, pláne ha jön egy autó...

Harmadszor, az egy baromi nagy szarvashiba volt, hogy amikor kifeszült, akkor elkezdted behúzni magadhoz. Ha neked azt kommunikálja egy ló, hogy félek tőled, megriasztasz, és minél távolabb akarok lenni tőled, akkor a lehető legrosszabb amit tehetsz, hogy behúzod magadhoz. Olyankor meg kéne először nyugtatni és csak utána behívni. Jó hogy nem tudod behívni ha teljesen meg van rémülve...

Igen vannak olyan lovak akik először megrémülnek a helyzettől, nekem is volt már olyan esetem, hogy csak szimplán beálltam a kör közepére, a ló pedig azonnal csumivágtázni kezdett, mert egyszerűen maga az, hogy bent van nála valaki és a szemébe néz, már kivált egy erős menekülési reflexet. De ilyenkor nyugodtnak kell lenni.

Elvégre a csatlakozásnál te nem azt kell közvetítsd hogy te vagy a főnök - hiába veszed fel a mindenkori vezérkanca szerepét - hanem azt, hogy 'barátom' itt vagyok, és ha csatlakozol hozzám, akkor minden rendben lesz.

Az egész arra épül, hogy a ló társas lény.

De ha te futószáron magadhoz láncolod, és amikor kifeszül és el akar menekülni azt mondod, ez nem megy, gyere be, egy hatalmas szarvashiba. Nem teheted meg, mert nem akarásnak nyögés a vége. ő erősebb nálad így nem tudod minden esetben kontrollálni, szóval az egyetlen út az az, hogy megnyugtatod.

de ahogy az előttem szóló is írta, nem tudsz kommunikálni, mert alapból rá kellett volna jönnöd, hogy a lovad megijedt és neked azt kellett volna kommunikálnod felé, hogy nyugalom van.

De ha nem olvasol utána, és nem tanulmányozod őt azelőtt, hogy elkezdenél vele dolgozni, akkor nem fog sikerülni.


El kell kezdened újra felépíteni a kettőtök közti bizalmat. Lehet, hogy a nulláról indulsz. De ne kezdj el vele parellizni meg akármi. Egyelőre az és a Monty sem neked való. Lovagold, vigyél neki répát, simogasd, pucolgasd, és a pálcát egy időre tedd le pihenni. Legyél vele TÜRELMES.

2011. máj. 22. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Annyit fűznék még hozzá ,ha úgyérzed hogy nemtudsz egyedűl egy lovat megfogni ,vigyél magaddal segitséget.De hiszen egy éve edzed ,nemtudom hogyan történhetett meg.
2011. máj. 22. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat, sokat segítettek!

falubn vagyunk és nekem nincs saját udvarom vagyis csak nagyon kicsi és egyetlen egy mező van ami a közelünkben van eddig ott sohasem volt baj. nem tehetem meg hogy kiszúrjak botokat hiszen nem is az enyém a hely, tulajdonképpen terepre megyek ki vele, csak az egy másik dolog hogy megállunk a mezőn és ott pályázunk vagy vmi. Most újra kezdem a bizalomépítést vele.


Tudnátok olyan könyvet ajánlani ami a kommunikációban,annak megértésében segít? Ezt már észrevettem magamon hogy tényleg nemértem mit sugall a lovam.. Melyik könyvet ajánljátok? (felteszem kérdésbe is)

2011. máj. 22. 16:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!