Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért fél annyi lovas a tereptől?

Miért fél annyi lovas a tereptől?

Figyelt kérdés

Mondhatni jóformán terepen tanultam meg lovagolni. A családomnak itthon mindig voltak lovai. Amikor kicsi voltam, felültettek a lóra. Nagyon szelíd kanca volt. Természetesen nem engedték el azonnal, csak vezetgették. Majd később megtanultam a többi dolgot. Akkoriban a karámunk nem volt akkora, hogy rendesen lehessen benne lovagolni is, ezért az utcában (nem volt akkor még leaszfaltozva) rohangáltunk fel alá, majd felfedeztük a környéket, az erdőt, rétet, szántóföldi utakat. Karámban jóformán csak akkor lovagoltam, amikor 14 évesen beírattak egy lovasiskolába, hogy többet tudhassak meg a lovakról és a lovaglásról. De ott is a legtöbbet terepre mentünk. Csak, amikor tanultunk valami újat, akkor maradtunk a lovarda területén belül, vagy ha valami történt.

Egyre többször olvasom itt, hogy vagy félnek kimenni terepre, vagy a ló nem akar kimenni, vagy mindig valamit problémáznak. Tudom, hogy sokkal veszélyesebb kinn, de az sem megoldás, hogy egy már sokat lovagolt/"tapasztaltabb" lovas csak a lovardán belül lovagol. Lemarad a lovaglás legszebb részeiről.

24/L


2011. szept. 17. 01:19
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:

(éppen azt írtam,hogy te nem 10évesen kezdted, de mindegy)

Az oktató látja,hogy kivel lehet kimenni és kivel nem.

És - már bocs - de a ló fontosabb mint a lovas. Vannak akikkel nem lehet kimenni terepre. nem alkalmassak rá. Nem kockáztatom a lovat.

Fogadd már el,hogy az oktató fel tudja mérni.

Hidd el sokkal egyszerűbb terepen menni 5 emberrel 1 óra hosszat, akik ugyanúgy kifizetik az órát,mint 5 órát állni a karámban egyenként mindegyikkel. Ha lehetne minden oktató mindenkivel terepre menne. De nem lehet.

2011. szept. 17. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
100%

Én terepen 14 évesen tanultam meg lovagolni, edző nélkül és nem kell hozzá 5 év a vágtabiztonságig (1 év is elég). Igaz egyszer kétszer estem kisebbeket, de sosem a ló hibájából. Terepen egy szabály él, sose engedd el, ha esel. Én általában egyedül járok és nagyon jó dolog felfedezni új környékeket vagy vadállatokat nézni vagy egyszerűen egy hatalmasat vágtázni az erdőben.


Sokan azért nem mertnek terepre menni, mert eleve el van cseszve a lovuk, és csodálkoznak, hogy mindentől megijednek, mert egyszerűen nincsenek hozzászokva. A mi csikóink már egy hetesen az anyjuk mellett ment fogatban és földesúthoz érve elengedtük őket had mászkáljanak szabadon. Később se félt egyik sem, ha terepre kellett menni, mert ismerték a tereptárgyakat, állatokat.

Sok lovasban is annyira elültetik az edzők, hogy még pályára valók, sokszor lehúzásból, mivel nem egyszer hallani, hogy 1 évig csak ügettetik a lovast, vágta "ó arról szó sem lehet", pedig ha jól ül, akkor miért ne mehetne vágtában, aztán ott a terepen is, befosatják őket mindentől, hogy jajj meg fog ijedni a ló, meg ilyenekkel.


Én hobby lovas vagyok, nekem világéletemben az volt a felfogásom, hogy az az egész értelme, hogy együtt vagyok a lovammal a természetben, rójuk a kilométereket, jókat túrázunk az ismerősökkel. Nem ítélem el a pályalovasokat, inkább azokat, akik beültetik a fiatal lovasokba, hogy a terep ilyen túlmisztifikált és szinte elérhetetlen dolog legyen. Pedig a lovak is sokkal jobban dolgoznak pályán egy egy laza terep után.

2011. szept. 17. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 A kérdező kommentje:

Utolsó hozzászóló:

Ezekből amit írtatok, arra következtetek, hogy itt az oktatás néhol elég alacsony szinten van. Ebben az esetben tényleg jobb, ha a lovas a karámban marad, de ez még nem megoldás a problémára. Vagyis lehet nekem vannak túlzottan magas elvárásaim ezzel kapcsolatban, de azt hittem az a minimum, hogy az oktatóm megtanítson arra, hogy hogyan oldjam meg a lovaglás közben felmerülő problémákat, és megtanítson lovagolni, de ne csak karámban.

2011. szept. 17. 09:16
 14/32 A kérdező kommentje:

Szerinted ez a válasz hasznos.


A válasz írója 83%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 09:16



Teljes mértékben egyetértek veled!

2011. szept. 17. 09:20
 15/32 A kérdező kommentje:

(éppen azt írtam,hogy te nem 10évesen kezdted, de mindegy)

Az oktató látja,hogy kivel lehet kimenni és kivel nem.

És - már bocs - de a ló fontosabb mint a lovas. Vannak akikkel nem lehet kimenni terepre. nem alkalmassak rá. Nem kockáztatom a lovat.

Fogadd már el,hogy az oktató fel tudja mérni.

Hidd el sokkal egyszerűbb terepen menni 5 emberrel 1 óra hosszat, akik ugyanúgy kifizetik az órát,mint 5 órát állni a karámban egyenként mindegyikkel. Ha lehetne minden oktató mindenkivel terepre menne. De nem lehet.



Nem akarok kukacoskodni, de ló és lovas együttesen fontos!

De nem lehet egy lovast leragasztani egy szintre. Ha az oktató úgy ítélni meg, hogy a lovas még alkalmatlan terepre kimenni, akkor rendben, úgyis csak olyannak szabadna kimenni, aki már felkészült rá. De ahogy az egyik hozzászóló írta (A válasz megírásának időpontja: ma 09:16), nagyon sok edző elülteti a lovasban, hogy ő teljességgel alkalmatlan még, és még jó pár évig arra, hogy akár vágtázzon, akár terepre menjen, vagy legyen szó bármiről. Talán karámban kisebb a felelősség, mint terepen?

Az úgy rendben is van, hogy túl fiatal, képzetlen lovas ne menjen ki terepre, ijedős, problémás lóval se menjen ki, de örökre mégsem maradhat a karámban, vagy?

2011. szept. 17. 09:35
 16/32 anonim ***** válasza:

Végre valaki feldobta a kérdést!

Jó tudni, hogy nem csak egy maroknyi ember van, aki így tanul lovagolni. Engem folyamatosan leszóltak: ez felelőtlenség! Meg fogsz halni!

Csak azért, mert terepen tanulok lovagolni. Most egy éve, hogy elkezdtem. 1 évvel ezelőttig mennyit lovagoltam? 3-4 futászáras óra. Utána elmentem egy lovardába, ahol felmértek, majd közölték a szüleimmel, hogy a gyerek jövő órán terepre megy. Pályára akkor megyünk ha rosszak a terepviszonyok vagy valami újat tanulunk, de nem a vágtát. Vágtázni terepen tanultam, soha nem vágtáztam futószáron. Aki nem mer kimenni terepre, azt őszintén sajnálom, lemarad a legjobbról. A pályán mindig ugyanazt csinálod, de a terepen van kihívás! Meg kell tanulnod hajtani a lovat, megnyugtatni, ügetésbe behozni a lemaradást, szőlőbe vágtázni, átúszni egy kisebb tavat, átgázolni egy órán belül 4-5 patakon. Én ezeket már mind csináltam alig 1 év alatt heti 1, azaz EGYSZERI lovaglással. Nem kell 5 év a vágtához, csak egy olyan oktató, aki rugalmas és tényleg a lovas fejlődésére koncentrál. Nem kell fél óra ahhoz, hogy megszokd a lovat, én is mindig 3 ló között ingázok.

Aki a francia iskolához ragaszkodik, az menjen terepre évi 4-5-ször, aki svéd módszerrel lovagol az versenyezzen/ a svédeknél az 5 éves gyerekeket is terepre viszik/ aki pedig "magyarosan/mongolosan", vagyis szabadon tanul, ne foglalkozzon a többivel, hogy leszólják. Van ismerősöm, aki így tanul és évente 4 versenyen vesz részt díjugratásban.

2011. szept. 17. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
Szia, sajnos teljesen átérzem, hogy miről beszélsz. Egyre több helyről hallom, és sajnos rengeteg lovastól, hogy nem mernek kimenni terepre és csodálkoznak, ha valaki terepen lovagol. Én is terepen tanultam lovagolni, voltam lovardában is, ahol megtanultam az idomítás alapjait, mert azt tényleg nem lehet terepen. Ennyi ,,hátránya" van a tereplovaglásnak, ezen kívül meg sem lehet mondani mennyivel jobb, mint karámban. Sok emberen láttam, hogy lenéznek, amiért terepen lovagolok, de nekem ez az igazi lovaglás. Szó se róla, ezek az emberek általában úgy jönnek lovagolni, hogy ,,tudnak". Én csak annyit szoktam mondani, hogy lovagolok. Pont ezért nem jártam soha lovardákba sem, egyszerűen falra mászok attól, ha azzal kezdik, hogy ,,hááát, terepre nem nagyon szoktunk menni". Lónak, lovasnak is hihetetlen élmény terepen menni, a természetben, az erdőben, mezőkön.. Ez az, amit soha nem fognak megérteni azok, akik egész életükben egy 60X20m-es helyen lovagoltak. Természetesen elismerem az ő lovas tudásukat is, csak sajnos többségük lenézi a ,,mezei" :) lovasokat.. Ajánlom minden embernek, aki csak karámban lovagolt, hogy menjen ki terepre, keressen egy megfelelő helyet, megbízható lovakkal, hogy ne úgy éljen a köztudatban a tereplovaglás, mint valami félelmetes dolog.
2011. szept. 17. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim válasza:
07:15 es vagyok voltak vele mások is szerencsére
2011. szept. 17. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 anonim ***** válasza:
Terepen lovagolni a legcsodálatosabb dolog!
2011. szept. 17. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:

én is azt mondom, hogy aki nem megy terepre, a legjobbról marad le. 3 éve lovagolok, 1,5 évig csak karámban voltam, nagyon jó edzőm volt, addig csak körkarámban voltam, amíg nem ültem helyesen, biztosan a lovon, és nem tudtam irányítani lépésben ügetésben. később ki a rendes karámba . az első 2 vágtázás a körkarámba volt. utána át kellett menjek egy másik helyre, ahol csak terep van. nagyon imádom. :) ott tanultam meg igazán vágtázni, igaz csak szőrén megyek. :) szerintem a tereptől nem kell félni, mert e LEGCSODÁLATOSABB dolog a világon :))

14/L

2011. szept. 17. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!