Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért fél annyi lovas a tereptől?

Miért fél annyi lovas a tereptől?

Figyelt kérdés

Mondhatni jóformán terepen tanultam meg lovagolni. A családomnak itthon mindig voltak lovai. Amikor kicsi voltam, felültettek a lóra. Nagyon szelíd kanca volt. Természetesen nem engedték el azonnal, csak vezetgették. Majd később megtanultam a többi dolgot. Akkoriban a karámunk nem volt akkora, hogy rendesen lehessen benne lovagolni is, ezért az utcában (nem volt akkor még leaszfaltozva) rohangáltunk fel alá, majd felfedeztük a környéket, az erdőt, rétet, szántóföldi utakat. Karámban jóformán csak akkor lovagoltam, amikor 14 évesen beírattak egy lovasiskolába, hogy többet tudhassak meg a lovakról és a lovaglásról. De ott is a legtöbbet terepre mentünk. Csak, amikor tanultunk valami újat, akkor maradtunk a lovarda területén belül, vagy ha valami történt.

Egyre többször olvasom itt, hogy vagy félnek kimenni terepre, vagy a ló nem akar kimenni, vagy mindig valamit problémáznak. Tudom, hogy sokkal veszélyesebb kinn, de az sem megoldás, hogy egy már sokat lovagolt/"tapasztaltabb" lovas csak a lovardán belül lovagol. Lemarad a lovaglás legszebb részeiről.

24/L


2011. szept. 17. 01:19
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:

15:05 vagyok


bocsi elírtam, nem 1,5 hanem 1 évet voltam karámban :)

2011. szept. 17. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
Ez mind szép meg jó, amit írtok, de azért van valami amit nem vesztek figyelembe. Bár falun nőttem fel, ahova most járok az egy nagyvárosi lovarda. A karám tágas és szép, de a tereplehetőségek nagyon korlátozottak a kiskertek, épülő lakóházak miatt. A lóra és a lovasra is nagyon veszélyesek, mert az utak épülettörmelékekkel vannak leszóra és vagy fél óra mire kiérünk egy olyan helyre ahol már lehet vágtázni. De ezen a részen is oda kell figyelni mert arrafele sokan sétáltatnak kutyát, bicikliznek... stb. Ráadásul a városi emberek általában jobban félnek terepen, mint egy olyan ember aki a természet közelében nőtt fel. Voltam már kint ilyen emberekkel és nagyon idegesítő a hisztizésük, hogy mindentől félnek.
2011. szept. 17. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:

9:16-os vagyok. Nekem erről a mostani terepfélelemről ez az írás ugrott be.

[link]


Elismerem, hogy sok pályalovas sokkal jobban lovagol, mint én, de azért az elég gáz, hogy nem tud eljutni A-ból B-be, mert fél terepre kimenni vagy a lova képtelen elmenni egy nagy piros autó mellett.

Az egy dolog, hogy valahol nincs túl jó lehetőség a tereplovaglásra, de tényleg nagyon sok helyen a lehúzás él, hogy a delikvens évekig dobja oda heti 1-2X azt a 2000-2500 vagy több Ft-ot. Szóval aki heti egy lovaglással egy évig csak az ügetésig jutott ennek a lehúzásnak az áldozatává vált, mert rövidebb idő alatt már a vágtázhatna is a tanulók többsége.

2011. szept. 17. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:

Vannak emberek, akik alapból pánikolnak, akár karámban, akár kint. Egyébként én csak párszor voltam terepen, viszont tudom, hogy nem elég a tudásom ahhoz, hogy ha valami adódik, meg tudjam oldani. A karámban fentmaradok bakolásnál, de csak egy lovon, viszont néha elindul, és nagyon nehéz megfogni (jóformán csak a kerítésnek sikerül), és tudom, hogy pl terepen kb Kenyában fognának meg vele. És mivel bármelyik lóval lehet bármi, sem magam miatt, sem a ló miatt nem szeretnék terepre menni, amíg nem érzem biztosnak a tudásom. Tehát: Nem az én lovam, leesek, elmegy, elüti egy autó, megharapja egy kóborkutya, bármi történhet. Akár csak megbotlik és elszakad az ina, vagy bármi. A másik, hogy magamnak sem szeretnék semmilyen sérülést begyűjteni, márpedig terepen szépeket lehet esni, ez pedig egy balhésabb lovon még nagyobb esélyt kap. Az oké, hogy nektek volt olyan lovatok, amelyik ennyire megbízható volt, és pl a családban nagyszülő, vagy valaki vállalta érted a felelősséget, viszont sem én, sem más nem várhatja el, hogy az edző, aki konkrétan mindenért felel, felelősséget vállaljon olyan lovasokért, akik még magukban sem biztosak. Engem is érdekel a terep, viszont tényleg úgy vagyok vele, hogy amíg nem tudok mindent biztosra, addig inkább ne eröltessük... Nem várhatom el, hogyha leesek, vagy bárkivel bármi történik, akárcsak egy kéztörés, akár durvább, hogy ő felelősséget vállaljon értem, mikor igazából nem is az ő hibája. Szóval nem is engednék, de nem is vágyok addig, amíg nem teljesen természetes, hogy nem hullok le az első rossz mozdulatánál...


És az is más, hogy a ti lovaitok hozzá vannak szokva a terephez, nekik az olyan, mint a mieinknek a karám, szóval a te lovad nem ijedezik kint, lehet az enyém ijedezne, vagy ugrálna, rugkapálna, stb...

2011. szept. 17. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
51%
még szerencse hogy nem mennek ki lovagolni terepre sok tápos csirke úgy nem is igazán egészséges ,hogy más lovára felül és ki megy lovagolni terepre, de majd figyeld meg ,hogy kinek mi a legfontosabb dolga ha lovaglásról van szó ,milyen kobakot vegyek milyen lovagló csizmát milyen kantárt tegyek a pej lovam fejére. Sokan csak azért járnak lovat gyötörni mert ez a divat! csak a száraz karókat tudják ugrálni a karámban! itt csak erről van szó ,ha a lovat szeretnék az emberek akkor nem a lovardában lennének hanem saját portáján tartanák . de ha véletlenül ki téved terepre az első fácán után már fekszenek a földön . karámban nem lehet lovagolni tanulni azok a szerencsétlen állatok is meg vannak zakkanva a futószárazástól körbe körbe. de aki egy kicsit is érez magában bátorságot az ki megy terepre,mert nem érdekli hogy ki nézi ,hogy milyen fajin lovas! de gondolom neked sem az volt az első ,hogy milyen ,kobakot vegyél magadnak!
2011. szept. 17. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:
És mi a vélemény az olyan lovaspanziókról, ahol gyakorlatilag csak tereplovaglás van, aki először ül lovon, azt is rögtön terepre viszik? Ahol a vállalkozó kedvűek nem akarnak megtanulni lovagolni, csak egy-két kellemes órát eltölteni a természetben, hegyen-völgyön, lóháton. Nekem van ilyen tapasztalatom, csak mások véleményére is érdekelne.
2011. szept. 17. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 A kérdező kommentje:

És mi a vélemény az olyan lovaspanziókról, ahol gyakorlatilag csak tereplovaglás van, aki először ül lovon, azt is rögtön terepre viszik? Ahol a vállalkozó kedvűek nem akarnak megtanulni lovagolni, csak egy-két kellemes órát eltölteni a természetben, hegyen-völgyön, lóháton. Nekem van ilyen tapasztalatom, csak mások véleményére is érdekelne.



Mesélnél erről egy kicsit részletesebben, hogy hogy működik ott a lovagoltatás? Csak mert nekem erről nincs személyes tapasztalatom, de téged nagyon szívesen meghallgatnálak.


Így elsőre azt mondanám, hogy nagyon balesetveszélyes, mert nagyon sok városi ember van, aki lehet addig jóformán csak a tévében látott lovat, ahol a kezdő lovas csak felül a lóra, és már azonnal tud vágtázni, akadályokat ugratni. A valóságban azonban egészen más a helyzet...


Engem úgy tanítottak, hogy legelőször is lépésben, ügetésben és vágtában is biztonságosan fenn maradni szőrén, vagy nyeregben ülve, kengyelvas nélkül . Utána jött a többi... Addig, amíg valaki nem tudja az alapokat, addig nem engedném ki terepre. Az viszont nem megoldás, hogy évekig hagyom egy karámban lovagolni. Úgy nem tud tovább fejlődni, és előbb utóbb ő is, és a ló is belefásul a lovaglásba.

2011. szept. 17. 22:46
 28/32 A kérdező kommentje:

még szerencse hogy nem mennek ki lovagolni terepre sok tápos csirke úgy nem is igazán egészséges ,hogy más lovára felül és ki megy lovagolni terepre, de majd figyeld meg ,hogy kinek mi a legfontosabb dolga ha lovaglásról van szó ,milyen kobakot vegyek milyen lovagló csizmát milyen kantárt tegyek a pej lovam fejére. Sokan csak azért járnak lovat gyötörni mert ez a divat! csak a száraz karókat tudják ugrálni a karámban! itt csak erről van szó ,ha a lovat szeretnék az emberek akkor nem a lovardában lennének hanem saját portáján tartanák . de ha véletlenül ki téved terepre az első fácán után már fekszenek a földön . karámban nem lehet lovagolni tanulni azok a szerencsétlen állatok is meg vannak zakkanva a futószárazástól körbe körbe. de aki egy kicsit is érez magában bátorságot az ki megy terepre,mert nem érdekli hogy ki nézi ,hogy milyen fajin lovas! de gondolom neked sem az volt az első ,hogy milyen ,kobakot vegyél magadnak!



Nagyon igaz. Sokan csak divatból járnak lovagolni, és már nem a ló és a lóval való munka lesz számukra a legfontosabb, hanem az, hogy kinek vannak divatosabb lovagló nadrágja, kinek milyen kantárja van, milyen kobakot hord, és milyen lótakarót vásárolt. Ezek a lovasok nem is fognak évekig lovagolni, csak addig, amíg rá nem unnak, mert nem tudják átérezni a ló és a lovaglás valódi szépségét. Fontos a jó felszerelés, a biztonság szempontjából kell a kobak és a gerincvédő mellény. Nem ok nélkül találták ki ezeket. De a lovaglás egy veszélyes sport. Épp ezért kell tisztában lenni azzal, hogy mit és hogyan kell reagálnia a lovasnak, ha történik valami, és megfelelően felkészültnek lenni. Az elmélet is fontos, de ezt igazából csak a gyakorlatban lehet megtapasztalni. Amit pályán kell megtanulni, azt tanulják meg pályán, de a terepen lehet csak igazán kitapasztalni a dolgokat. A terep nem csak a hobbilovasoknak szól. Remek lehetőség kínálkozik a lovak gimnasztikázására is.

2011. szept. 17. 23:04
 29/32 A kérdező kommentje:

Szerinted ez a válasz hasznos.


A válasz írója 74%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 21:55



Az edző dolga és felelőssége, hogy rendesen felkészítsen, és eldöntse, hogy mikor van az a pont, amikor már nem csak a karámban lovagolhatsz, hanem mondjuk kienged terepre. Ha valóban úgy érzed, hogy még nem érzed magad teljesen felkészültnek, akkor tényleg jobb még gyakorolnod. Azonban az sem megoldás, hogy csak a pályán lovagolsz. Az én felfogásom szerint a jó lovas nem csak a karámban tud lovagolni, hanem a terepen is. A terepen lehetőség nyílik az elengedettségre, az engedelmesség és a lovagolhatóság javítására. A jól felkészült lovas nem csak a pályán, hanem terepen is legyen jól felkészült.

2011. szept. 17. 23:18
 30/32 A kérdező kommentje:
Pontosítok: Azonban az sem megoldás, hogy csak a pályán lovagolsz a végtelenségig.
2011. szept. 17. 23:20
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!