Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ez jó lenne így? (lóvásárlás-f...

Ez jó lenne így? (lóvásárlás-feles tartás)

Figyelt kérdés

Nincs elég időm egy saját lóra, max heti 3 kijárást tudnék megoldani, így feles tartásban gondolkoztam, de iylenkor mindig a gazda szabja meg a feltételeket, hogy hol lehet tartani a lovat, hányszor lovagolhatok, hogy lovagoljam, nem vihetem versenyre, stb. Ezért arra gondoltam, veszek egy lovat, nyáron, míg nincs iskola, tudom egyedül tartani, és ahogy elkezdődik az iskola, keresek rá egy feles tartót. Így olcsóbban kijön majd, meg van oldva, hogy nem tudok suli mellett eleget kijárni, én szabom meg a feltételeket, és abban a lovardában tarthatom, amelyikben szeretném. Ez tehát az ötlet, és az alábbi kérdések merültek fel:

Mennyire nehéz feles tartót találni Üröm-Szentedre környékén?

Tizenéves lány vagyok, kerülhetek kellemetlen helyzetbe a feles tartóval, ha tegyük fel idősebb, tapasztaltabb nálam, és valamiben nem értünk egyet, vagy bármi? Mennyire jellemzőek az ilyen konfilktusok?

Nem "rossz" eleve úgy lovat venni, hogy tudom, hogy nem lesz rá elég időm a tanulás mellett, és feles tartót kell rá találnom?



2013. máj. 2. 17:42
 1/10 anonim ***** válasza:
Na kérlek szépen a lehető legrosszabb variációt találtad ki. Először is kezdjük ott, hogy a feles tartás nem működik, esetleg nagyon ritkán. Az egészet úgy kell elképzelni, mint amikor az ember randizik, nem lehet csak úgy bárkival összeállni, ehhez képest te pont azt tervezed, hogy összeálsz az első jött-menttel rádásul szolgáltatást nyújtasz neki pénzért. A konfilktusok borítékolhatóak, az, hogy te bármit megszabsz hiú ábránd, hiszen ha nem vagy ott akkor így jártál, úgyse tudod ellenőrizni, ha m,égis bukta van akkor neki semmiféle felelőősége nincs, lelép aztán mehetsz perelni ha nem tetszik. Soroljam még? Hülye ötlet a feles tartás ha te adod a lovat, másik oldalról is csak azért jó, mert nincs kockázata.
2013. máj. 2. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Szia!


Valóban kérdéses az ilyesmi, sülhet el jól is, és rosszul is sajna. Én már a nyár folyamán elkezdeném keresni a feles tartót, egy ló két embert még vígan kiszolgál, és ráadásul van módod ellenőrizni, megnézni, hogy viszonyul az emberkénk a lóhoz, stb.

Első ló mellé mindenképp kellene edző is, mert a fejedre nő, ráadásul a másik félnek is ebbe bele kéne menni, hogy legyen valaki, aki kezdetben mind a kettőtökre figyel, mert így nagyobb eséllyel szavatolható, hogy mind a ketten megfelelően kezelitek majd a lovat, aminél eleve fontos, hogy megfelelően legyen kiválasztva - ha elhozol egy elrontott lovat, az nyilván olcsóbb lesz, de sokkal nehezebb lesz rá feles tartót keresni, értsd ezt úgy, hogy ha nekem azt mondod, hogy havi mit tudom én, 30 ezerért (oktatóval együtt mondjuk) lovagolhatom a lovat, csak vigyázni kell, mert harap, néha ágaskodik, és nem megfelelően reagál a csizma segítségekre, de ha jól alárúgok, akkor megy végül is, és szerinted fél év alatt ki lehet ezt majd kupálni; nos, nem biztos, hogy egyből arra gondolok, hogy na ez az, amire mindig is vágytam... :) A másik azonban, hogy ha veszel egy stabil belovaglású, nagyon jól képzett lovat, de a másik illető elrontja, akkor nem fogsz örülni (bár Te is elronthatod épp, ezért is kéne az edző elején - mármint hozzá értő edző, mert van, aki csak nevében az).

Nyilván egy ilyennél az első dolog amúgy, hogy szerződést írtok, mert másképp akármilyen kérdés merül fel, nem tudod megvédeni magad, igazolni, hogy neked van igazad, stb. - tehát akár legjobb barát/barátnő, akárki, igenis kell szerződés, mert bármikor alakulhat úgy, hogy a továbbiakban már nem jöttök ki túl jól, és ezt a ló bánhatja (tapasztalat, bár nem ló okán). Le kell szögezni, ki mit adhat a lónak pluszban, mikor és mennyit lovagolhatja, milyen edzést tarthat a lóval (nekem ügetőm van, és ha az esetleges feles tartómnál azt venném észre, hogy visszaél a ló menőkedvével, és ügető rekordot készül állítani, iszonyat mérges lennék, mert a ló ízületeit ez megterheli), tehát ha Te azt mondod, egyedül nem mehet terepre, vagy nem ugorhat edző nélkül, az legyen is leírva, ezt később felülírhatjátok, ha már megvan a kellő bizalom.

Le kell szögezni, kié a felszerelés, milyen gyakran szeretnéd leápolni, neki kell-e vele foglalkoznia, egyáltalán használhatja-e (ajánlom, hogy igen, mert kevesen rendelkeznek nyereggel, hát még egyből többel is, hogy biztosan legyen, amelyik jó lesz a kérdéses lóra...)?


Aztán leszögezném azt is, hogy heti X alkalommal vegyen idomító edzést, mert a lónak és lovasnak is M-es szintig képzettnek kell lennie, erre épül a terep, az ugrás, minden más, és hiába képzett a ló, ha ő össze-vissza ad segítségeket, mert állítólag ösztönös őstehetség, vagy mert terepen a ló megtanította mindenre... Mént ne vegyél, nehezebb kezelni, és se túl idős, se túl fiatal lovat se (én 7-12 év köztit mondanék).


Aztán - baleset esetén mi lesz? Ha lesántul alatta a ló, ki felel az orvosi költségekért? Ha kólikázik, akkor annak kezelését hogy fizetitek (főleg, ha nem bizonyítható, mitől kólikázott)? Ki fizeti a körmölés, ha szükséges, patkolást (ugrónál mellső kettőre, kocsizáshoz négyre, ha kemény a talaj, akkor is minimum mellsőkre, ha lábproblémás a paci, akkor ahogy a kovács javasolja, egyébként szükségtelen)? Ha plusz kiegészítő kaját akartok venni, azt ki veszi (egy nyalósót érdemes betenni neki amúgy, mást jó esetben nem kell majd, répát kaphat, az jót is tesz neki, almát kevesebbet, de az is mehet, a kockacukor árt a fogainak. Esetleg forrázott lenmagot kaphat, megelőzi a bélsálpangás miatti kólikát)? Ha tönkremegy a felszerelés, ki javíttatja/vesz újat? Ha közösen, milyen arányban?


Azt nem tudom, célzottan arrafele milyen nehéz feles tartót találni... Azt meg neked kell tudnod, kit engedsz a lovad közelébe.

Én mondjuk ezt úgy oldom meg, hogy ha nem érek rá, akkor oktatóm mozgatja a pacit, igaz, nagyon jó oktatóm van, ezt hozzá kell tenni, akárkinek nem engedném, hogy használja, hallani olyat, hogy a lovarda a bértartásos lovakon futószáraztat mindenkit, sajátjain meg a szabadszáras lovasok mennek... Stb.

2013. máj. 2. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Szerintem ne!Nekem saját lovam van, én is próbálkoztam feles tartóval(akkor jött a jajj nincs most pénzem),aztán azzal is,hogy valaki ingyen lovagolja(az meg lesz@rta,most nem tudok jönni,messze van,akármi),de inkább kirakattam ridegbe és belenyugodtam,hogy csak heti 3x megy ki a ló...:-/
2013. máj. 2. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Karámos vagy lelelőn lévő tartás mellett elég 4× kimenni a lóhoz/hét, de bokszos, állásos tartás mellett minden nap mozognia kell. Futóistállónál heti egy nap pihenő járhat neki.
2013. máj. 2. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
legelőn*
2013. máj. 2. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Szerintem meg próbáld meg először a feles tartást úgy, hogy nem a tiéd a ló és akkor kiderül, hogy valóban szeretnél-e lovat, lenne-e rá elég időd. Találhatsz olyat is, amit versenyre is vihetsz, és hátha találsz olyat, aminél a gazda által szabott feltételek neked is megfelelnek. Volt idő, amikor 2 lovam volt és elég sokat dolgoztam, jártam ki hajnalban munka előtt, hétvégén meg egész végig kint voltam náluk, hogy eleget mozgassam őket, és akkor elgondolkoztam, hogy esetleg keresek rá feles tartót, de végül úgy döntöttem, hogy nem, mert féltem, hogy elrontja, nem lesz vele elég "gondos" (tehát pl. a kapuig vágtában jön, nem lépteti le, feltöri, megcibálja a száját, stb)...
2013. máj. 2. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Persze olyan feles tartóban gondolkozom, aki vigyáz rá, nem engednék rá akárkit. Olyan ajánlatom már több is van, hogy ha x órát dolgozik bérloviban, akkor olcsóbb a tartás és mozgatják, de azt biztosan nem. Tényleg ennyire nehéz lehet rendes feles tartót találni? Arra gondoltam, hogy már július vége felé kezdenék keresgélni, hogy szeptemberre biztos legyen, egy nagyobb termetű, fiatal sportló lenne a jószág, tehát még a méret se gond, mert nagyobb emberek is lovagolhatják.
2013. máj. 2. 22:11
 8/10 anonim ***** válasza:

3-as vagyok,mint írtam nekem sajnos több próbálkozásra sem jött be,pedig az elején mindenki tök rendesnek tűnt-dehát ugye "lakva",mint mondtam,már olyan opció is volt,hogy nem kell fizetnie,csak mozogjon a ló,de az se működött.

De ismerek olyat is(igaz csak egyet) akiknél már 5 éve működik a dolog.De sajnos nem ez az általános:-(

2013. máj. 2. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Komolyan azért vennél lovat, hogy valaki más élvezkedjen és te fizesd meg az árát? Hiába ad pénzt a tartásra, egyszerűen nem fog működni a dolog. Az előbbiekben már leírtak sok mindent, hogy miért nem.

Azt nem tudom, milyen suliba jársz, de ha tizenéves vagy, akkor gimi, szakközép, ilyesmi. Ha emellett nincs időd a lóra, akkor ne vegyél. Gimi mellett még nagyon könnyű lóhoz járni!! Tapasztalatból mondom.

Egyébként pedig az a jó megoldás, ha a pacit jó helyen, legelőn tartod, akkor nem gond, ha nem jutsz ki hozzá minden nap, ő akkor is jól fogja érezni magát.

2013. máj. 3. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Inkább így ne. Mivel nem az anyagiakra hivatkozol, hanem az időre, inkább a bértartásra szánt havi 40-50 ezret költsd egy jó edzőre, akinek jó lovai is vannak, szerintem ezzel többre mész jelenleg, mint egy saját lóval. Heti 3 alkalommal egész gyorsan tudsz fejlődni, tapasztalni, sőt ha szerencséd van talán még versenyezni is. Ha kicsit tisztázódik az életed és jut legalább heti 4 alkalommal egy délutánod egy lóra és a lovaglásra, akkor talán érdemes belevágni. Felestartásnál eléggé sarkalatosak a ki, mikor, hol, mennyit és hogyan lovagol kérdések, illetve hogy hogyan áll a lóhoz. Ezen kérdések rendezésével idővel problémák lehetnek.

Amúgy a ló nem veszi zokon, ha nincs minden nap abajgatva, ha egy hatalmas füves legelőn lehet a fajtársaival és nem egy boxba zárva napokra.

2013. máj. 3. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!