Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Feles tartás szerződés? Hogyan?

Feles tartás szerződés? Hogyan?

Figyelt kérdés
Felesben szeretnék tartani egy lovat, minden jó már, csak mielőtt elkezdek foglalkozni vele, szerződést szeretnék írni, hogy ne kerülhessünk rossz helyzetbe a tulajjal. A bértartás és a kovács felét kéne fizetnem, az orvosi költségek az övék. Ez rendben van, de mi a szokás, sérülés esetén kié a felelősség? Aki alatt lesántul, gondolom, de mondjuk kólikánál, ha nem bizonyítható, hogy mitől, ott ki szokta fizetni? Meg általánosan, mit kell beleírni egy feles tartói szerződésbe, tud valaki e gy sablont, mintát küldeni, vagy legalább nagyjából leírni? Nem szeretnék semmit kifelejteni, de sose írtam még ilyen szerződést. Úgy beszéltük meg, hogy versenyre vihetem, de én állom a költségeket, és jön velünk a tulaj is (legalábbis eleinte) ez jó így, vagy máshogy szokták?

2013. máj. 4. 15:41
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Én biztos nem fizetném az állatorvost, csak akkor, ha miattam történt. Kifizetsz egy csomó pénzt és utána bármikor azt mondhatja a tulaj hogy ennyi volt, következő hónaptól ne gyere.
2013. máj. 4. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Igen, erre gondoltam én is. Mikre figyeljek a szerződés írásánál, mi legyen benne? Ez érdekel a legjobban, mert addig nem akarok se fizetni, se lovagolni rajta, mert ha bármi történik, csak a konfliktus van, míg ha van szerződés amiben le van írva, kinek mi a teendője, akkor nincs vita.
2013. máj. 4. 17:45
 3/13 anonim ***** válasza:

Ezeket a kérdéseket kell tisztázni: ki, mikor, hol, mennyit és hogyan lovagol, illetve a költségek forintosítva beleírva pl bértartás költségének fele x ezer Ft, kovács átlagos költsége (pl van amikor új vas kell, van amikor elég visszaütni a régit, ha nincs elkopva). Kólikánál szerintem a tulajt illeti a költség, viszont, ha alattad sántul le a ló, akkor illik neked fizetni a kezelési költséget. Oltások, féreghajtás szerintem lehet a tulaj költsége, de megegyezés kérdése. Hogyan téma körbe beletartozik, hogy milyen stílusban lovagolsz, ugrathatsz-e vele vagy sem, lehet-e vele parellizni vagy sem.

Érdemes közösen leülni a gazdájával és egy ügyvéddel és együtt megírni a szerződést. Versenyzésre is ki kell térni természetesen.

2013. máj. 4. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Minden olyan állatorvosi költség, amelynek oka bizonyíthatóan akkor alakult ki, mikor Te lovagoltál a lovon, tisztán a tied szvsz (pl. terepen elcsúsztok, megrántja a lábát valahol, lesántul, stb), egyébként az övé. A tartás mindenkori árának felét fizeted, illetve a körmölés, szükség esetén patkolás felét is.

Vegyétek bele, mennyi időt ülhetsz rajta, illetve van-e korlát, hogy pl. hétfőn csak délelőtt, szerdán csak délután, stb. Amennyiben nincs, akkor olyasmi legyen, hogy mindig mondjuk minimum két napra előre egyeztettek, vagy legalábbis jelzed, mikor mész.


Ha viheted versenyre, az jó, a szerződés szerint ennyi elég, max annyit mellé, hogy a tulaj saját döntése, jön vagy marad, neked kötelességed előre szólni, és nyilván állod a költségeket, illetve felkészíted a lovat. Valamint nyilván én csak igazolt versenyzőnek adnám a lovat, tehát ekkor legyen ott, hogy mondjuk ez mindaddig él, amíg a szerződés, VAGY, amíg igazolt versenyzői mivoltod meg nem szűnik.


Szögezzétek le, mehetsz-e terepre, és ha igen, akkor egyedül is mehetsz-e, vagy csak társaságban, és milyen hosszú terepekre (nem mindegy, hogy egy órás, vagy 3, több naposban nem érdemes gondolkodni, hiszen nyilván addig ő nem tud kimenni hozzá).

Köteles vagy-e idomítóedzést venni valamely edzőtől (te választod átlag) - indokolt, mert máskülönben elronthatod a pacit, magadat és a lovat is szinten kell tartani, ez egyfelől külső kontrollt is ad, hogy a ló nincs elrontva vagy félrenevelve alattad.

Szögezd le, használhatsz-e sarkantyút (szerintem sokszor rém felesleges), pálcát, segédszárat (gumis kikötő pl. futószárazáshoz, vagy martingált, ha szükséges), esetleg, hogy felültethetsz-e mást (nyilván nem megélhetés-szerűen, hogy minden nap végigtolsz a lovon 10 lovast, hanem pl. 3 havonta egyszer egyik ismerősöd felülne három kört futó-, vagy vezetőszáron lépni, ilyesmi - ez általában amúgy nem túl gyakori, amúgy, viszont hatalmas problémát szülhet, ha akár csak egyszer is felteszel a lóra valakit, mit tudom én, 6 éves húgodat körbesétálni, és már száll is le, de pont ekkor toppan be a tulaj: ha ez nincs előre megmondva, akkor előtte hívd fel!) a lóra?

Legyen megadva az is, hogy ha kiegészítő tápot akartok adni a lónak, annak árát felezitek-e? Esetleg azt is, hogy milyen jutalomfalatot (nem) adhatsz a lónak, mert pl. van, aki szigorúan tiltja, hogy bárki is kockacukrot adjon a lovának.


Vegyétek bele, ha pl. minden mit tudom én, 20. használat után le kell ápolnod a nyerget (nyeregszappan + bőrápoló), kantárt, írjátok bele, hogy használat után a zablát letakarítod (szerintem ez alap, de nyilván jobb, ha le van írva), a lovat munka előtt és után letakarítod, gondos gazdaként jársz el (patáját kikaparod munka előtt és után is, nyáron a lábát megmosod, nyereghelyen a hátát vizes szivaccsal letörlöd, majd szalmával, vagy amíg vedlik, sima gyökérkefével visszafele felborzolod, hogy jobban aláfújjon a szellő). Heti egyszer mondjuk lekened patazsírral ha kell, vagy ez az ő dolga, stb...

2013. máj. 4. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

"Ezeket a kérdéseket kell tisztázni: ki, mikor, hol, mennyit és hogyan lovagol, illetve a költségek forintosítva beleírva pl bértartás költségének fele x ezer Ft, kovács átlagos költsége (pl van amikor új vas kell, van amikor elég visszaütni a régit, ha nincs elkopva)." - pont ezért nem forintosítanám, mivel a bértartás ára is változhat. Mindenkori összeg felét, jónapot.

Hogy kell-e patkolni a lovat, az élből kérdéses, ha nem kemény a talaj, és nem ugranak, akkor felesleges, ugrónak az elejére kell, kemény talajnál az elejére minimum kell, kocsisnál a hátuljára is, ha a ló lábproblémás, akkor is indokolt lehet, stb.

2013. máj. 4. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Patkolva van, két mellsőre, és maradna is így, mert ugranék vele. Nem vagyok igazolt versenyző, a ló sem az, nem is értek hozzá nagyon, vele akarok elkezdeni felkészülni rajtengedélyre, meg versenyekre. Amiket eddig leírtatok, azokat nagyon köszönöm, sok nem jutott eddig eszembe. Elég szabadon dolgozhatnék vele, mert a gazdája nem lovagol már, 1-2 ismerőse lovagolja a lovat, kétheti-havi rendszerességgel, így ezeken az alkalmi lovaglásokon kívül egyedül én foglalkoznék vele. Meglátjuk még, hogy tudok-e ennyi időt fordítani rá, hiszen azért kerestem feles tartást, mert sajátra nincs elég időm, de bízok benne, hogy minden összejön, nagyon megnyerte a tetszésemet a ló. Ha tönkremegy valami felszerelés, arra van valami bevett dolog? Pl ha a drága, márkás Kieffer kantárját elszakítom, újat vegyek, vagy az árát adjam oda, vagy ez megbeszélés kérdése? A szerződésbe belekerüljön, hogy ha eladják, van-e elővásárlási jogom, vagy ez hülyeség, mert úgyis az viszi, aki fizet?
2013. máj. 4. 19:56
 7/13 anonim ***** válasza:

Akkor meg az legyen benne, hogy leigazolsz valahova, lesz edződ, aki felkészít a versenyre téged és a lovat is, ez egyúttal megoldja az edző és a köteles-e órát venni kérdést is. Heti 1-2 óra bőven elég lesz, csak ügyeljetek, hogy legyen benne kimondottan idomító edzés is, mert a lónak és Neked is szükséges az ugráshoz is (ez alapozza meg, ugye, mert a ló magától egy ugrás felett biztosan nem vált lábsorrendet, stb-stb).

Mellsőre patkolás jó, azt legalább 1-2× vissza lehet ütni, azt tudni kell, hogy az új vas mindig drágább, mint a régit visszatenni.

Egyébként esetleg azt is vegyétek bele, hogy pl. kihozhatod-e a lovat a helyéről kaja után (jó fél órát hagyni szokták emészteni), vagy, hogy pl. edző nélkül ugorhatsz-e, amíg nincs mit tudom én, bármi, ami a gazdájának elég garancia (egyiknek már a REV az, a másiknak meg két sikeresen teljesített pálya, a harmadiknak már az is elég, ha lát téged háromszor egy edzésen, szóval ez rajta is múlik).


A szerződést két tanú írja alá!

2013. máj. 4. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Ha kéred, akkor bekerülhet, hogy elővásárlási jogod van, de ez azt jelenti, hogy ha ő azt mondja, 500 ezer, te meg 450-nél többet nem tudsz adni, akkor az viszi, aki ad érte annyit...


A felszerelésre meg vigyázni kéne, időnként leápolni, nem lesz annak semmi baja, szerintem újat veszel, mert az árát nem tudod megmondani, és ő sem... Pl.: Új korában 16 ezer volt, ez volt 8 évvel ez előtt, ma inflációval meg minden baromsággal együtt 21 ezer. Na de ez már 8 éves volt, szét volt használva, ha el akarja adni, 5-öt se ért volna... Akkor most mennyit kérhet?

Ha célzottan félted a kantárt, abból simán vehetsz magadnak egyet külön, és a márkásat, drágát pl. csak versenyre teszed fel, nyilván nyeregből ne vegyél sajátot azért... :)

2013. máj. 4. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Nem csak a kantárt féltem, csak úgy láttam, az összes felszerelése elég márkás. Csak díjlovas nyerge van, ami ugráshoz nem az igazi, így akarok szerezni egy ugró, vagy univerzális nyerget használtan, ezt megengedi a gazdája, azt mondta, semmi gond vele, csak lecsekkolja előtte, biztos jó-e a lóra, mert magas a marja, nem szeretné, ha feltörné a nyereg, ez szerintem korrekt, megoldja azt a problémát is, hogy mennyit-hogyan ápoljam, hiszen a sajátomat használom. A ló egy kis tanyán van, ahol nincs edző, de pálya van, és engedik, hogy a saját edzőm kijárjon hozzánk edzést tartani. Nagyon köszönöm az ötleteket-válaszokat-tanácsokat, remélem sikerülni fog megegyezni a szerződés feltételeiben, ha van még bármi ötlet, tanács, írjatok nyugodtan :)
2013. máj. 4. 20:20
 10/13 anonim ***** válasza:

Végül is eleve, ha versenyezni akarsz kell egy edző is. Gondolom ugratni akarsz, azt vegyétek bele, hogy ugrathatsz-e egyedül vagy sem. Ezt az edző véleménye szabja meg.

Azt írod, hogy a tulaj maga nem lovagol, viszont alkalmanként kijárnak az ismerősei. Azért ha ilyen van mindig legyen lebeszélve, hiszen elég kellemetlen lehet, ha kimész, kirendeled az edzőt is és ott nyargalászik valaki a lovon. Tehát jobb ezeket elkerülni.

Azt is gondold át, hogy mennyi lovaglásra jut időd, ha csak te lovagolod, akkor heti 3x fel kéne ülni, illetve emellett futószárazni sem árt. Nem lehet állandóan ugratni, meg idomítani, mert terep is szükséges lónak, ezt sem árt letisztázni, hogy kiviheted-e és milyen körülmények közt (egyedül, társaságban..stb). Felszerelésnél lesz akkor külön nyerged, de idomító munkához jobb amúgy a díjlovas nyereg. Ami használat közben elkopik szakad, azt illik pótolni.

2013. máj. 4. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!