Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Csak engem háborít fel, sok...

Csak engem háborít fel, sok helyen "lovasoktatás" címszó alatt súlyos pénzekért 6-7 ember utazgat a lovon egymás után?!

Figyelt kérdés

Már elég sok lovardában jártam, és a legtöbb helyen sajnos ez a helyzet. Vagy nincs pálya és mehet ki az ember 0 lovastudással felelőtlenül terepre vagy van pálya, de azon egyszerre akár 6-7 embert is lovagoltatnak osztályban.

Amikor szerintem a legideálisabb az, amikor 1 emberrel foglalkoznak, hiszen így az edző csak rá figyel, azonnal korrigálni tudja a hibáit. Még 2-3 lovas egyszerre elmegy, de csakis úgy, hogy nagyon hasonló képességű és tudású embereket raknak össze.

Rengeteg helyen azt tapasztalom, hogy csak utaztatják az embereket a lovon, rendes tudást nem adnak, de még ezért is lehúznak pénzileg...

Ami még szomorúbb az egészben, hogy a legtöbb lovagolni járó gyerek/fiatal, ők nem veszik észre, hogy nem tanulnak igazából semmit se, a szüleik meg főleg nem, mert nem lovagolnak...



2013. máj. 13. 12:04
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:
100%

Igen ismerős én is 10 év lovaglás utánn jöttem rá,hogy semmit nem tudok-amikor saját lovam lett.És én se vetem észre,hogy nem tanulok semmit sem.:(.Aztán mindent újra a nulláról,sőt még hátrányban voltam az abszulút kezdőkkel szemben,mert felvettem rengeteg rossz szokást amiért a kutya se szólt(pl sarokkal kapaszkodás).

Sajnos a legtöbb helyen tojnak rá,hogy megtanuld a szártól független stabil ülést minden jármódban,meg a korrekt segítségadást.Pedig ez "csak" hobby szinten is fontos,mert baromira nem mindegy,hogy leesel-e egy kis bakolástól vagy nem..

2013. máj. 26. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
Na, pont ez a gond, amit az utolsó írt, és ez igenis baj. :( Én is megtapasztaltam, rengeteg rossz szokást, hibát hoztam magammal én is, amik a mai napig kísértenek, mert amikor ezek elkezdtek kialakulni, rögzülni, a kutya se szólt, hogy figyelj már, ezt nem így kéne... És ez hobbihoz, terephez, mindenhez fontos, mert lónak és lovasnak is lehet veszélyes, vagy hosszútávon vezethet egészségügyi gondhoz, és lehetne még sorolni. Egy bizonyos alap mindenképp kell, akkor is, ha az ember "csak" hobbizni akar, a hobbi nem kifogás arra, hogy szétvigyük a lovat, vagy akár magunkat.
2013. máj. 26. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
Az én helyzetem hasonló volt.Már 7-8 éve,gyermekként még szerettem volna megtanulni lovagolni,mert egyszercsak feléledt bennem a vágy-talán az állatok iránt érzett szeretet,tisztelet,sebességimádatommal vegyítve-hogy szeretném megérezni a csodát,milyen is lóháton utazgatni...Meg is kerestük a helyi lovardát,ahová egy évig jártam,eleinte heti 2-3 alkalommal,később már ritkábban,hetente csak.Nos...Egyszerre annyian voltak bent lovak s lovasok(fedeles lovi),amennyien befértek,s erre a sok lovasra mindre egy ember felügyelt középről.Tanítani annyit tanítottak,hogy hogyan üljek fel a lóra és hogyan szálljak le,meg hogy húzzam ki magam,de itt meg is állt a tudomány,ellenben sokan versenyeztek náluk.Ez később nekem is feltűnt,hogy egyesekkel kiemelkedően foglalkoztak-ők voltak a gyerek-fiatal versenyzők-a nagy többségre pedig magasról tettek.Persze,az árak az idő múlásával szöktek felfelé,a színvonal maradt,én eljöttem.Egy év alatt úgy,hogy sokat dicsértek s én is éreztem,,passzolok"a ló hátára s ha tanítanának,volna érzékem hozzá-hát,egy év alatt némi ügetésig jutottam,de még azt se szívesen.Barangoljak csak,a ló aludt alattam szinte végig,ha ne adj'Isten irányt,kört kellett volna váltani akkor feléledt s addig nem nyugodott,míg vissza nem tért a megszokott oldalára...Tizenegy-két éves gyerekként nem harcoltam vele eleget,jól akartam magam érezni,s egy idő után feladtam,hagytam,hadd menjen kényelmesen,azon az oldalon,ahol szeret...Utána még évekig próbálkoztam s minden létező alkalmat megragadtam s ragadok most is,hogy lóra ülhessek.Voltam nagyon drága helyen nagyon jó oktatónál,ahol már a második alkalommal nagyon rövideket,de futószáron már vágtázgathattam,kéz nélkül,mert mindene volt,hogy a helyes ülést megtanítsa s az egyensúlyérzékem fejlessz-vágta tempójó ügetés csukott szemmel,vagy épp menet közben labdát dobálva,esetleg hátrafordulva,mintha nyilaznék...Ott,azalatt a pár alkalom alatt tanultam a legtöbbet,de egyszerűen nem tudtuk finanszírozni,még a havi egy alkalmat sem(aminek talán nem is sok értelme lenne...)Majd megint másik hely,tanya nagy karámmal,félig belovagolt illetve olyan lovakkal,akik éppencsak megtűrték a lovast a hátukon...Ott küszködtem egy darabig,a paci akaratos volt meg én is,nehezen bírtam vele;a tulaj is sokat variált,ha jó kedve volt,beengedett,máskor elküldött a fenébe(egy borzasztó öntelt,pénzes ember egyébként),így némi próbálkozás után otthagytam azt is-igaz,ott élhettem meg életem eddigi egyik legcsodálatosabb,TOP 3-ban lévő érzését,amire legalább tíz éve vágyok:vágtázhattam,szabadon...Szabadon,gyorsan,a ló repült alattam,s kényelmesen,mint hintaló ringatózott...Csodálatos volt,leírhatatlan.Persze,marha nagy esés lett belőle,biztos az én hibám volt,valami olyasmi rémlik,a ló elment balra én pedig tovább egyenesen-akkor a tulaj is úgy volt vele,az kell még valami bajom legyen őt meg börtönbe zárják,nem is látott szívesen többet,de még a lovakban gyönyörködni sem engedet...:/ Falunapokon is próbálkoztam,az is egy-egy alkalom volt,s a szabad,szárnyaló,mezőn végtelenül szárnyaló vágtát a legnemesebb állat hátán azóta sem élhettem meg.Eltelt tíz év,s most ott tartok,hogy bár rendszeres lovaglásra továbbra sincs pénzem(sőt,ami volt,azt is legfőbb,,hobbi'-mra,későbbi hivatásomra költöttem:valódi repülésre)akármennyit hajlandó lennék összegyűjteni,hogy elmehessek valakihez,aki ideadja nekem a belovagolt lovát s akár kísérve engem lóval,autóval,de megengedi,hogy végigvágtázzak egy mezőn,gyorsan,szabadon,gyönyörűen...Legyen,,kapaszkodós"nyereg,western-nem kapaszkodás,csak biztonságérzet céljából;vagy legyen angol,majd igyekszem szépen megülni benne a ringatózó vágtát-fél életem adnám egy ilyen lehetőségért,de nem tudok ilyenről.Nem kell bonyolult terep,sem komolyanfelszerelt lovi,csak egy mező és egy paci.Csak egyszer válna valóra...:/ Bocsánat,hogy ilyen hosszú lett,remélem,nem haragszotok érte-nem szükséges végigolvasni.
2013. máj. 26. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:
71%

Nos, itt ismét előjön az érdemes-vagy nem érdemes rendesen megtanulni lovagolni kérdés.

Nem akarom ismételni magam, a lényeg, hogy nekem minimiális tanulásal megvasósult az álmom: vágtázni hegyen és végtelen réteken. Egy más témájú kérdésben írtam válaszul, hogy életemben a legnagyobb boldogság volt erdőben, hegyen-völgyön lovagolni, ahol ember alig járt, őzeket, szarvasokat, vadmalacokat, feketególyát látni, nyeregig érő páfrányok, földig érő felhők közt és sík réteken, valamin hegymenetben vágtázni vadászvágtában, a ló nyakára borulva a faágak alatt, kiáradt patakokon, kidőlt fákon átkelni, hegyre felmászatni és onnan nézni a hihetetlenül gyönyörű tájat, éledő természetet, kilátást, stb, stb. Igen, boldog voltam, szerintem bolgogabb, mint akik karámban gyötrik magukat az alakzatokkal, járóiskolákkal meg fene tudja mi egyéb "tanító" gyakorlatokkal".

Kockáztatni kell néha, különben nem élsz. Én egyszer kockáztattam lovaglásban és akkor éreztem rá újra az ízére, áldom azt a "kockázatos" pillanatot.

Azon kívül azt a lovardát is, ahol nem volt oktatás, csa terepovaglás, a fenti élményeimet ott szereztem évek alatt. Köszönöm a sorsnak, hogy odairányított!!

És sosem volt hiányérzetem az oktatás hiánya miatt.

Mindenkit más tesz boldoggá.

Kedves előttem válaszoló, írj, ha lyen élményekre végsz és adom a címet, ahol ezt megteheted.

A megbotránkozókkal és okoskodókal ne törődj, azt tedd, amit szeretnél!!! Egy életünk van és apró boldogságok teszik elviselhetővé a mindennapokaz. Ahogy nekem utólag is ezek az emlékek.

2013. máj. 26. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
100%
21-es vagyok.Én is csak hobbyzok,de baromira nem mindegy,hogy a pattogással szétverem-e a lovam hátát,hogy tönkre megy-e az első lába vagy nem(mert az elejére van esve miattam stb).És a vállta-be,combra engedés, stb is kellenek,mert sokkal irányíthatóbb a ló,ez terepen se mindegy,hogy egy oldalra tolódással át tudom tolni a barázdált részről a sima részére az útnak,vagy ott kell "szenvedni" vele.És igenis megtaníthatták volna ezeked a dolgokat annó,ha egyszer már olysok pénzt kifizettem.Arról nem is beszélve,hogy tizenévesen sokkal könnyebb lett volna elsajátítani a helyes ülést,mit most felnőtt fejjel szenvedni,meg háborúzni a sok rögzült rossz szokással.
2013. máj. 26. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:
100%
Na igen akinek nem saját a lova az tényleg könnyen mondja neki tökmindegy,hogy ül.Nem a saját lovának a hátát veri szét.21-nek igaza van,ha neki kéne fizetni az állatorvost,mert lesántitja a szuper ülésével a lovat,akkor elgondolkodna kell-e az unalmas gyakrolás a lovardában,meg futószáron...Szóval szerintem is igenis felháborító a kérdésben felvetett probléma.
2013. máj. 26. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:
100%

Persze, lehet kihajtani hosszú mezőkön a lóból mindent, hogy utána akár szó szerint ott pusztul a végén, mellékesen ugye ez megterheli az ínszalagokat és az ízületeket.

Ha a ló mellé előre van esve, az szétviszi a mellső lábait, azok sokkal hamarabb használódnak el, mint a hátulsók, az irányíthatatlan sebesség ütemhibás vágtát eredményez.

A beejtett hátú ló mellékesen pár éven belül komoly hátproblémákkal fog küzdeni, ami kisugározva lábgondot is indukálhat, ami még a kocsiban való használatot is kizárja.


Terepen szükséges tudás, hogy a ló feladott háttal, főleg a hátulját terhelve közlekedjen, azzal tolóerőt fejtsen ki, stb. Képes legyen tolódásokra, oldaljárásokra, mert egyrészt ha át akarsz menni egyik patanyomból a másikba, kell, vagy ha nagyon szűk helyről ki akarsz oldalazni, stb. Szükséges az eleje és hátulja körüli fordulat, ha zsákutcából valahogy ki akarsz menni, hátraléptetés, mint büntetés, nagykör, ami remek rendező feladat, a tolódás megint csak, mert a kört szűkítve egy felvevőfeladatot is kapsz, ha a ló el akarna vinni (nem akkor mentek, ha a ló akar, hanem ha a lovas kéri), a hajlítgatások hozzájárulnak, hogy minél előbb ellazuljon a ló, valamit kikerülni nagyon hasonló, mint az egyszerű kígyóvonal, és lehetne még sorolni.


Minimum az alapokat tudni kell, mert persze, egy iskolalovon nem az illetőnek kell kifizetni majd a súlyos összegeket a ló helyrepofozásáért... Sokszor nem is az iskolának, mert beadják vágóba, vagy eladják a lovat (biztos van olyan lovasuk, amelyiknek az a ló a kedvence, esetleg a ló még olyan szinten van, hogy napi 1 lovas alatt eldöcög - ideig-óráig, onnantól meg már az új tulaj felelőssége...).

Bármit lehet, amíg az a lónak is jó, ha meg nem akarunk a ló egészségére figyelni, akkor arra találták fel a motort. Hegyre nem megy fel, de erdőbe simán elvihető...

2013. máj. 26. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:
66%

Azon tény mellett, hogy természetesen igazat adok a hozzáértőknek, kezdem elveszíteni legendás türelmem és béketűrésem, én ugyanis senkitől nem kértem tanácsot és kioktatást a szabadidős tevékenységeimet illetően.

45 éves vagyok, autózok 27 éve, bringázok (ha kedvem van, napi 100 km-t is), már gyerekkoromban egyesületben túráztam és 10 évesen már lovon ültem, amikor az itteni hozzászólók többsége még kósza gondolat sem volt.

Én soha nem foglalkoztam azzal, hogy más mit hogyan csinál, szívesen elolvasok véleményeket, tapasztalatokat, de azt kikérem magamnak, hogy itt, a GYK-n engem nem ismerve nekem bárki rendszeresen motorozgatást ajánljon lovaglás helyett, speciel a motorozás az, ami sosem érdekelt. Elég nagy kislány vagyok ahhoz, hogy eldöntsem, mit csinálok.

Azt, hogy hogyan lovagolok technikailag, sosem részleteztem itt, még hozzászólni is ritkán szoktam, mert nem vagyok eléggé kompetens a témában, de nem is foglalkozom én sem a mások tudásával vagy épp nem tudásával.

Én nem adok tanácsokat, de nem is kértem, főleg lenéző és kioktató stílusban.

Csupán leírom az élményeimet, mert úgy gondolom, jó megosztani, de sajnos egyre inkább úgy látom, hogy az itt hozzászóló, valóban jól lovaglók többsége egy külön emberfajta, akik szó szerint a magas lóról néznek le a gyengébbekre.

Én tisztelem mások tudását, de minimális tiszeteletet én is elvárhatnék, függetlenül a tudásom vagy nem tudásom szintjétől.

Úgyhogy köszönöm, de nem fogok lóról átülni motorra.

2013. máj. 27. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:

Én azt mondom, hogy amíg nem balesetveszélyes, addig van létjogosultsága az ilyen típusú lovagoltatásnak is.

A lovagolni járóknak ugyanis csak egy kisebb százaléka szeretne a hobbi-körbetötyörgésnél magasabb szintet elérni. A többségnek a sok fős osztályban körözés is megfelel, ezt is élvezik. Nem fejlődnek, de nem is ez a céljuk, hanem az, hogy heti egy órára kiszabaduljanak a betondzsungelből, és természetközelben legyenek.

Abban igazad van, hogy a sok fős osztályban tötyörgést nem az 1-2 fős, hasznos edzéssel azonos áron kéne kínálni, bár szerintem nem is annyiért kínálják. Az osztály a legtöbb helyen olcsóbb az edzésnél, ha leszámítjuk azt, hogy aki edzésre jár, annak általában van saját lova, míg az osztályba járóknak a lovarda biztosít lovat.

Az, hogy a nullánál alig több tudással kiküldik az embereket terepre, vagy más módon veszélyeztetik, természetesen nem elfogadható, de ettől eltekintve szerintem nincs semmi baj azzal, hogy akinek csak erre van igénye, annak lehetősége van alacsonyabb szintű "oktatásban" is részesülni.

2013. máj. 27. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:

Utolsó! Ahol én kezdtem anno, ott most a fél órás lovaglás 3-4 ezer körül van, azt hiszem, már 4, az órás meg simán dupla annyi. Na most ahol meg rendes edzéseket veszek, egyedül, fejlődök, és eljutok olyan szintre, hogy egyedül kimehetek terepre, a nélkül, hogy az életveszélyes lenne, vagy tönkretenném a lovam, az 2500/alkalom (!), tehát nem óramű pontossággal X percnél kész, vége, húzzak a fenébe.

Sokak azért elégednek meg a 6-8 ló egymás után körbe-körbe zötyög módszerrel, mert nincs választási alternatíva, és fogalmuk sincs, hogy lehetne, kéne másképpen! Ha lenne, és úgy választanák ezt, na akkor nem lenne ezzel semmi gond szerintem. Másik helyen is voltam, 3000/óra, meglátták, milyen üléshibákkal érkeztem, egyből futószáras ülésjavítás, és rengeteget dolgoztam egyedül, később kettesével párban, de annál több lovas csak egyszer volt, akkor hárman voltunk, mert a 3. REV-re készült, és bezsúfolták mellénk. Egyszer.

Addig hat évig köröztem körbe, várva, hogy majd egyszer a távoli jövőben eljutok oda, hogy mehetünk terepre, vagy ugrunk, vagy mit tudom én, csinálunk bármit, amihez valós tudás kell, és... És nem.Azóta sem ugrok, mert nem fogott meg, nem szeretem, de kipróbálhattam, hogy eldöntsem. És lehetne még sorolni. Ott a legnagyobb élményem az volt, hogy párszor eloszlást vezettek, és le kellett birkóznom a tök érzéketlen lovat, hogy ne zárkózzon fel egyből a másikhoz...

2013. máj. 27. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!