Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Egy képzetlen hobbi-lovas...

Egy képzetlen hobbi-lovas hogy tud elrontani egy lovat?

Figyelt kérdés
Teljesen elméleti a kérdés, lovat eddig csak képről láttam :)
2013. aug. 31. 14:13
 1/6 anonim ***** válasza:
71%

Most csak néhány példát hozok fel, de ezer másik is van.

Most nem tudom, hogy mennyire világos számodra a belovaglás, de ott is van ezer hiba.

1. Ha rosszul lovagolják be később komoly gondok lehetnek, megtámadja a lovast...

2. Viselkedés zavarok, ha nem törődnek a csikóval vagy a rossz belovaglás miatt

3. Korai belovaglás végett beesik a háta

Akkor, ha valaki olyan lovagol rajta, aki nem ért hozzá

1. Veri a pálcával, akkor félni fog a pálcától is, esetleg az embertől is, amitől agresszivá válhat, vagy örökre félni fog és nem engedi hogy megközelítsék

2. Ha olyan ember kezébe adjuk a szárat aki nem képzett kellően (ha akarja ha nem) rángatja, kisebbzi a száját, egy idő után érzéketlen lesz neki a szája, félni fog a zablától(nem minden esetben fél a zablától), nem reagál a segítségekre, nem bírod lelassítani, vagy jobbra-balra menni vele

3. Ha nem jól ül a lovas a ló hátán (ha akarja ha nem) és pattog, akkor a lónak egy életre tönkre lehet tenni a hátát, találkoztam olyan lóval is aki ez miatt lebénult.


Persze egy edző segít, hogy ne kövesd el ezeket a hibákat, jól kipárnázza a lovat, elmagyaráz neked mindent. Elmondja hogy próbáld kikönyíteni az ügetést, megmondja mire való a pálca, stb...

Ha nem értesz semmit se a lovakhoz(mármint gyakorlati részéhez) ne tarts véletlenül se, inkább hozzá értő segítségét kérd, aki élőben tud segíteni neked!

Remélem segítettem! És remélem nem veszed zokon az utolsó bekezdést, nem azért írtam, hogy megbántsalak, csak tippek, olyan tippek amiket kötelező betartani kedves kérdező!

2013. aug. 31. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

simán. Nem úgy nyúl hozzá pl a szájához,"megüti" a száját ,akkor utána félteni fogja ,nem fog bízni a lovas kezében. Vagy pl eltompítja az oldalát. stb és még ezeregy variáció.


Persze egy befásult iskolalovat nem nagyon lehet elrontani ,de egy jól képzett lovat ,annál könnyebb. Elrontani nem sok idő,viszont helyrehozni.....

2013. aug. 31. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
75%

Egyszerűen, én pl egy megtörtént esetet hozok fel. Csodás lovacskámra csak én ülhettem/ülhetek rá, ez szerződésben is rögzítve van. Az előző helyén azonban mindezt semmibe véve ráültettek egy képzetlen, kezdő idiótát, aki soha nem tanult lovagolni, csak egy "lóra született parasztgyerek" volt. Az ipse kanyarban akkorákat rántott a ló száján, hogy a drágám majdnem hanyattesett, állandóan bereszelt neki, átrángatta a zablát a száján... Nem részletezem, nem is nagyon tudnám, hisz ezeket is csak szemtanúk mesélték. A következő alkalommal, mikor ráültem, a ló csak hátrafele volt hajlandó közlekedni vagy negyed óráig, kanyar semmi, ha támaszkodást kerestem, akkor elkezdett vergődni, elölről kezdhettem a futószáras munkát, mindent a kikötőszárakkal, kb 4 hónap volt, mire úrja a régi lett. Mindezt azért, mert egy f... ráült 10 percre.

Mondanom sem kell, azonnal lovardaváltás, ügyvédek, elég sok hercehurca volt, de tény, hogy ezalatt a 4 hónap alatt jobb dolgom is lett volna, mint rehabilitálni a lovamat.

2013. aug. 31. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
91%

Elrontani egy lovat 10 perc, felépíteni egy komoly tudású hátast vagy akár kocsilovat meg sokszor akár évek munkája - nézzünk csak meg egy igazi díjlovat, komolyabb szinten, mire pályája csúcsára ér, 16 év körül van bőven, holott 3 évesen elkezdenek vele dolgozni, napi szinten képzésben van, folyamatosan fejlődik, stb-stb... És mégis.

Ezzel szemben egy nap alatt elrontok neked egy tetszőleges lovat, egyszerűen nem megfelelően adom a segítségeket, indokolatlanul fegyelmezem, azt is rosszul, erőszakosan, és így tovább. De még csak komoly dolgokra se kell gondolni, elég, ha csak kapaszkodom a szárba, mert hát az van a kezembe, na, most mibe kapaszkodjak?! Vagy, ha minden elindulásnál, vagy magasabb jármódba váltásnál, esetleg iramfokozásnál olyat odaküldök az oldalára, csizma+pálca kombóval, hogy csak úgy dülledjenek a szemei... Ezek "apróságok", mert egy igazán képzett lónál még úgy istenesen oda se kell küldeni, hogy belezavard, mit akarsz, elég, ha 5 centivel hátrébb/előrébb zárod a csizmád, és ha szerinted rosszul reagál, nekiállsz elverni...

2013. aug. 31. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Valletta ***** válasza:
Az összes létező módon, merthogy csak elrontani tudja, javítani nem. Nagyon sok dolgot írtak már előttem, de szerintem a legalapvetőbb hiba az elkapatás, az, hogy azt hiszik, a szeretet és a bizalom mindenre megoldás. A problémák már ott elkezdődnek, hogy nem következetesek a lóval már a vezetés, ápolás, szerelés közben sem, nem beszélve a lovaglásról.
2013. aug. 31. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Sokféleképpen el lehet rontani egy lovat.

Ha túl erősen adod a segítségeket a lónak (szár, csizma, derék segítségekkel kommunikálsz a lóval), ha túlságosan határozatlan vagy, az a másik véglet, mert nem fog komolyan venni. Ha nem megfelelő a segítségeid időzítése, mert nem fogja érteni mit akarsz.


A lovaglást valahogy úgy kell elképzelni, mint egyfajta kommunikációt a lóval. Amikor a hátán ülsz, nem a hangoddal kommunikálsz vele, hanem a testsúlyoddal, a lábszáraddal és a kezedben lévő szár segítségével. Ezen seítségek különféle kombinációival lehet kérni a lovakat az egyes feladatok végrehajtására. Ha ismeri a ló a megfelelő kombinációt, és te is ismered, és megfelelő időben megfelelő erősséggel hajtod végre, a ló tudni fogja, mit akarsz tőle, és ha együttműködő típus (szangvinikus), akkor végre is hajtja ezeket. Ha a lovas nem jól csinálja a dolgát, de a ló ismeri a kért feladatot, akkor a hasonló jelzésekre is szívesen reagál. Viszont ha notóriusan hibás jelzéseket adsz a lónak, akkor előbb utóbb a hibás jelzéseket veszi alapnak. (Pl. ha egy gyereknek csecsemő kortól a "nem" szóval az igen jeletését oktatod, és emellé a fej ingatását és az "igen szóra a nem jelentését és a bólintást, akkor igencsak össze fog keveredni szegény, és súlyos félreértésekhez vezethet viselkedése. Pl. megkérdezik, hogy kér-e ebédet, és erre azt mondja nem, miközben bólogat. Ez neki is kellemetlen lesz, meg a környezetének is.


Szerintem kezdő lovasnak csak képzett ló való:-) De a túlképzett sem jó... úgy értem egy kezdő alá vonakodva adnék egy L osztályos díjlovat, mert ha olyan természete van a lónak, még jól meg is vicceli a lovast. Plusz semmi értelme kezdő alá olyan lovat adni, amelyik ismeri az ellenvágtát.

Szerintem egy jól képzett A osztályos ló megfelelő.

Amelyik képzett lovas alatt tudja a vágtát, ügetést, a lépést sietés nélkül, viszonylag egyenletes tempóban, és ismeri az alap patanyomfigurákat, tudja a combra való engedést mindkét irányban és nem túl nagy mozgású, nyugodt, jó indulatú. De itt is hasznos, fontos, hogy legalább heti egyszer képzett lovas lovagolja, hogy a kezdő hibái ne rögzüljenek a lóban. És persze a kezdő lovas edzői felügyelettel lovagolja.

Szerintem.

2013. szept. 3. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!