Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mi történhetett a lovammal?

Mi történhetett a lovammal?

Figyelt kérdés
A lovam (magyar sportló, 10 éves) egy boxban van tartva, amihez van egy karám, ahova szabadon ki-be járhat) Este mentem megitatni etetés után és szörnyű állapotban találtam. Bent forgott a boxban egy helyben, ágaskodott, rúgott. Ömlött róla az izzadság és gőzölgött a teste. Nem engedett közel magához, rúgott, amikor be akartam menni. Eszelősen kapart a lábával. Megpróbáltam itatni, mire a vödröt kitépte a kezemből és elhajította. Hoztam neki szénát és a lábával elkaparta idegesen az egészet egyből. Annyira kapart, hogy elkezdett szikrázni a patkója és féltem, hogy kigyullad az istálló, beöntöttem két vödör vizet, hogy vizes legyen a szalma. Elmentem segítségért, akivel fel tudtam kantározni, hogy megfutószárazzam- azt hittem, hogy mozgáshiánya van. Nagyon nehéz volt, mivel állandóan táncolt közben. Amikor egy pillanatra kijöttem az istállójából megint megőrült. Amikor kihoztam az istállóból, nagyon nyugodtan jött mellettem. Az éjszaka közepén elkezdtem futószárazni és nem is ugrált, nem is nagyon távolodott el tőlem. Hagytam legelni kicsit utána, majd hazavittem. Akkor még nyugtalan volt, de nem őrült. A kérdésem az lenne, hogy mi érhette. Amit megfigyeltem, hogy nem ment ki a karáma, és amikor hazaértünk pisilt egyet. De eddig még nem volt vizelettartási problémája. Nincs szükségem olyan válaszokra, amikben azt kapom, hogy biztosan csak féltem tőle, vagy ilyesmi, nem tíz éves vagyok, láttam már jópár lovat. Mozgáshiány kizárva, mert nem ugrált a futószáron, gyönyörűen, lazán dolgozott. Kérlek, ha valakinek van elképzelése, szívesen meghallgatnám, és megindokolnám, hogy elképzelhető, vagy nem. Sokat segítenétek, mert nem szeretném többet így látni. Egyedüli ló, a szoszédunkban két oldalról nem laknak.

2013. okt. 29. 19:22
 1/9 anonim ***** válasza:
0%

Szép sztori de már itt hiteltelen : "Annyira kapart, hogy elkezdett szikrázni a patkója és féltem, hogy kigyullad az istálló, beöntöttem két vödör vizet, hogy vizes legyen a szalma." A másik : "Az éjszaka közepén elkezdtem futószárazni"


Igen,ezek pont jellemző dolgok :xd

2013. okt. 29. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 x) ***** válasza:
Valószínűleg valami nagyon megijesztette. Amiket leírtál általában akkor jellemzők, ha egy ló pánikol. Nézzetek szét, hogy nem ment-e be valaki, nincs-e lyuk a kerítésen, nincsenek-e sebek/karcolások a lovon stb. Mert mondjuk pár kóbor kutya is rendesen rá tud ijeszteni egy lóra, ha elkezdik kergeti vagy ugatni. Nálunk egyszer történt ilyen, bejöttek éjszaka lopni, és vigyük ami mozdítható alapon elkezdték kirángatni a lovakat. Persze nem értettek hozzájuk, szóval erőszakkal próbálták fegyelmezni őket, ami nyilván nem tetszett a lovaknak. Szerencsére vagy 5en kint voltunk a lovardában, szóval nem vittek el semmit, de beletelt 2-3 órába mire az összes bepánikolt lovat visszavittük a helyére. Vagy volt egyszer olyan is, hogy valami idióták bejöttek, hogy majd ők sunyiban (persze bármiféle tapasztalat nélkül) lovagolnak egyet. Kb ugyan ez történt, mint amit leírtál.
2013. okt. 29. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Kedves első válaszoló... Megmondtam, hogy ilyesfajta válaszokra nincs szükségem, számomra komoly bajom van és nem idétlenkedek ilyesmikkel. Nem tudom, hogy mi a hihetetlen abban, hogy beton alja van a boxnak, a lovamnak meg amúgy is szokása a kaparás sajnos. Akkor éppen eszeveszettül kapart. Valóban nem volt túl kellemes a holdfényben futószárazni, de jobb megoldást nem láttam, mivel féltem, hogy nagyobb baj lesz. Szerintem ez egyáltalán nem hihetetlen, valószínűleg nem láttál még olyat, hogy egy ló este bekólikázik és mozgatni kell. Nyilván nálam nem kólika volt.
2013. okt. 29. 20:41
 4/9 A kérdező kommentje:
Második! Igen, eddig én is eljutottam, hogy pánikolt. Valószínűleg valami a karámban érhette, amiért nem akart oda kimenni. Nincs lyuk a kerítésen, de mint mondtam szomszéd nincs, akárki bemászhatott. Sérülés nem volt rajta, a futtatás után már meg tudtam nézni. Vannak kutyáim, nincs összebarátkozva velük, simán kihajtja őket az istállóból, ezért a kóbor kutyák nekem is eszembe jutottak, de kizárom. Arra én is gondoltam, hogy valaki el akarta volna vinni, de nem gondoltam volna, hogy tud nekik ekkora traumát okozni...
2013. okt. 29. 20:44
 5/9 anonim ***** válasza:
27%
Miért tőlünk kérdezed? Nem voltunk ott. Nyilván van a lovardában egy-két lovász, akiknek az a dolguk, hogy figyeljenek a lovakra. Ebből az esetből az jött le számomra, hogy a ló már elég régóta pánikolhatott ott, de senki nem vette észre. Szóval első körben az ott lévő személyzettől érdeklődd meg, mi történt. Vagy ha van, nézesd vissza a kamerát.
2013. okt. 29. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
39%
Te milyen lovardáról beszélsz? Világosan leírta a kérdező, hogy a ló EGYEDÜL van, gondolom nem tart egy ló mellé komplett lovászarmadát. Mielőtt hülyeségeket válaszolsz tanulj meg olvasni. Kedves kérdező bocsánat, hogy érdemben nem tudok segíteni, de úgy felbosszantanak az értetlen emberek.
2013. okt. 30. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Azt hittem teljesen kiderül a leírásomból, hogy a ló itthon van tartva és nem lovardában. Már csak abból, hogy én itattam este 9kor és szomszédunk nincs. De mindegy, mostmár ezt is tudjuk :)

A választ nem tartom helytállónak, mert egy lovardában szerintem nem nézegetik óránként a lovakat. Persze vannak ilyen helyek, de zömmel nem ez a jellemző. Az én elveim szerint a lovat nyugodtan kell hagyni estére, és nem zargatni állandóan. Kamera nincs, bár már gondoltam rá, hogy felszerelek egyet. Igazság szerint hobbilónak használom a családi kedvencet, ezért kicsit túlzásnak találnám a megfigyelőrendszert :) Mindegy. Mégegyszer mondom, ilyen válaszokra nincs szükségem :) 7kor szokta megkapni az abrakot, két órát maradt addig egyedül, az még nem a világ vége, de szerintem senki nem nézegetni éjjelente a lovát óránként. Valószínűleg neked a lovardán és versenyeken kívül nincs lovas élet. Sajnos én is ilyen voltam sokáig, örülök, hogy mostmár megláttam a lovasélet más szemszögét is

2013. okt. 30. 09:10
 8/9 anonim ***** válasza:
52%

Bepánikolt valamitől, a kérdés már csak az, hogy mitől. Egy egyedül tartott ló este, sötétben, a boxban, mitől pánikolhat be? Mivel a boxhoz karám is tartozik, beszökhet - nem szándékosan! - valamilyen állat: macska, kisebb kutya, esetleg sündisznó, vagy róka, bagoly vagy más madár stb. Ha a város szélén laktok (amire abból következtetek, hogy nincs szomszéd), ott ezek akármelyike előfordulhat - a sünt esetleg kizárhatjuk akkor, ha olyan az ajtó, hogy nem fér be alatta).

De hogy milyen állat, az mindegy is. Valami véletlenül beszökött hozzá, és kölcsönösen halálra rémültek egymástól. A "jövevény" rémületét tovább fokozta, hogy nem találta meg egyből a kijáratot, hirtelen arra döbbent rá, hogy össze van zárva egy pánikoló lóval, és nem tud menekülni. Ha macska volt, fújt, vagy bármilyen állat, ha pánikol, még félelmetesebb. Tovább fokozták tehát egymás pánikját.

Az állatnak végül sikerült kijutnia. Esetleg körülnézhetsz, nincsenek-e a box falán kaparásnyomok vagy más ilyesmi. Mondanám, hogy idegen állat szagát és vizeletnyomokat is keress, de miután leöntötted vízzel a szalmát, ilyesmit már nagy valószínűséggel nem fogsz találni.

2013. okt. 30. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
23%
A kólikánál a mozgatás más, ott nem meglepő akár éjszaka is,de te nyilván nem láttál még olyat . Viszont ez az egész egy szép mese,vagy ha nem ,akkor meg jó hülye vagy.
2013. okt. 30. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!