Kezdőoldal » Állatok » Lovak » 19 hós csikó felenged a...

19 hós csikó felenged a hátára, első próbálkozásra. Később számíthatok problémákra?

Figyelt kérdés

65 kiló vagyok, csak kíváncsiságból ráhasaltam, és gyönyörűen ment, ezért felültem. (még csak vezették) De hallottam olyat is, hogy a csikó első pár alkalommal felenged, aztán majd nem. Na ettől tartok. Első csikóm, de szóra dolgozik futószáron, néha rámfarol, de nem rug. Olyankor helyreteszem ostorral és minden oké. Nem akarom még ülni, csak ha most megtanulná, akkor könnyebb lenne, mint majd 4-5 éves korába. Nagyon értelmes, tanulékony csikó, csak most olvastam a kistermelők lapjában, hogy eleinte úgy meg van lepődve a csikó, hogy simán felenged, aztán majd nem tetszik neki, ahogy szokja, és akkor akar ledobni. Nem tudom, így van-e. 2,5 évesen akarom elkezdeni lovagolni, tehát még van egy éve. Csak ha az alapokat tudná háton is, akkor könnyebb lene. Még annyit, hogy gumit húzatni lehet vele? Nem nagy, sima autógumit. Csak hogy szokja azt is? Nagyon tele szokott lenni, így nem egy megterhelő neki. Nem szokott kimerülni, megizzadni se nagyon. Első próbálkozásom volt, eredetileg egyetlen egyszer ültek rajta, de akkor nem is vezették. Ma étszer ültem rá, egyszer délelőtt, egyszer este. Mindkétszer gyönyörűen ment, szófogadó, engedelmes volt, ha hozzáértem a hasához összerántotta a bőrt, meg esetleg toporzékolt, de nem idegeskedett. Pedig másodjára volt iritáló környezet is, mert a szomszédba voltak lóval, így az nyerített neki, de ő nem nyerített vissza.

Azt mondták, hogy ne negyon üljek rá, de ezt a 2x10 percet sétálva nem igazán tartják megterhelőnek. És szerintem se az, mert nem is mutatja, hogy nehéz vagyok, nem is makrancoskodik. Pedig szokott, ha nem tetszik neki valami.


2014. márc. 19. 23:01
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
88%

Gratulálok. Minek vesz csikót az olyan, aki még hírből se hallotta, mit lehet és mit nem csinálni vele??? Most mit vársz, erősítselek meg, hogy hurrá, de jó, persze ülj rá 10 percet, meg holnap is tizet, aztán meg azért, mert már úgyis ültünk rajta, mit már neki öt perccel több, végül kétéves korára akár fél napokat nyúzod majd. Hogy sem a hátának, sem a lábainak, sem az idegrendszerének nem teszel jót? Ugyan már, hiszen te akkora májer vagy, hogy itt csikókat képezel ki....

Még a futószár is nagyon-nagyon-nagyon korai!!! És igen, a gumi húzatása is korai!!!! Mi lenne, ha várnál mondjuk két évet, aztán meg hívnál egy SZAKEMBERT, aki látott is már lovat és van róla fogalma, mit kéne vele csinálni????

Egy ekkora csikót rakjál ki legelőre és be se hozd, maximum este. Leápolhatod, felszedegetheted a lábait, vezetgetheted, hogy ne legyen számára a kötőfék sem idegen, és ennyi. Majd három éves kora után lehet ennél többet, de akkor se te, hanem hozzáértő!!!!

2014. márc. 20. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:

köszönöm az érdemi választ, igazából nem is vártam mást... a színvonal megint megjelent...

Amúgy van hozzá fogalmam, lovagolni tudok, ültem már éppen csak hogy betört lovon, vágott már le nem egy, nem kettő. De ha csak annyit írta volna, hogy a lóra most ültem fel először, akkor kaptam volna normális választ is. Csak itt a többség azzal foglalkozik, hogy névtelenül kötekszik. Tisztelet a kivételnek! Esetleg ha valakinek volna válasza a feltett kérdésre, hogy számíthatok-e rá, hogy le akar majd dobni, attól függetlenül hogy elsőnek felengedett, megköszönném.

2014. márc. 20. 06:52
 3/25 anonim ***** válasza:
100%

Mindenféle rosszindulat nélkül, de tényleg hagyd békén 2,5 éves koráig azt az állatot, és azt javaslom ha kiegyensúlyozott lovat akarsz, akkor ha el is kezded 2,5 éves korában tanítgatni, csak 3 éves korára jussatok el a nyeregig. Legyen a közeledben, szeresd, tápláld be a kis fejébe hogy te vagy a főnök és te irányítasz már most, hogy később se legyen probléma. Szedegesd a lábait, vezetgesd, szoktasd a kikötéshez és a lepucoláshoz, dicsérd össze-vissza ha ügyes és szófogadó volt, de ennyi!

Legyen meg a csikókori szabadsága. Nem biztos, hogy a te lovad is olyan típus, aki rossz néven veszi és nem tűri el szó nélkül, ha már ilyen fiatalon elkapták, de attól még nem a legjobb ötlet, és később bizony visszaköszönhet a felnőtt lóban az az alapvető probléma, hogy nem volt normális "gyerekkora". Egy óvodást se rakunk be 10-10 percre az általános iskolába. Majd beül az iskolapadba, ha eljött az ideje.


Hogy eddig megtűrt a hátán, az tök jó, biztosan jóindulatú a jószág, de valóban, most még

1: túl fiatal, és valószínűleg azt se tudja, mi a helyzet, 2: nem egészen vagytok még ott erőviszonyokban, hogy elkezdjen alattad rodeózni.

Később, amikor majd kifejlődik felnőtt lóvá, és ráébred az erejére, bizonyára ki fogja rajtad próbálni. Az már a lovad természetétől és temperamentumától függ, hogy milyen vehemensen teszi majd ezt. Neked tudni kell kezelni minden formáját az ellenállásnak.

2014. márc. 20. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
83%
Nem érted meg, hogy tönkreteszed a csikódat? Tök igaza van Gabkának. Még KÉT ÉVES SINCS szerencsétlen!!! Ha nem bírsz várni arra, hogy kész legyen arra, hogy dolgoztasd, akkor nem való neked ló. Szerinted ha időnek előtte tönkrevágod, nem "lesznek vele problémáid"? Vedd már észre, hogy moat alapozod meg, hogy később egészséges ló legyen.
2014. márc. 20. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
82%

Kérdező te egy gyökér vagy! Gabka eléggé ért hozzá, nem hülyeségeket írt, csak az igazságot. Tök normális hangnemben írta, amit írt. Persze, némi indulat érződik a válaszában, de hogy a viharba ne, mikor épp most teszel tönkre egy életre egy lovat?!


MIUTÁN betöltötte a 3 évet, akkor kezdje el szakember a képzését.

2014. márc. 20. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként még annyit, hogy a 65 kiló teljesen rendben van egy átlag lovon meg az átlagéletben.

De csikóra még 10 percre se való. A 32 kilós kisgyerek szüleire is rá szoktak szólni, ha fel akarják huppantani a gyerkőcöt 2 perc ücsörgésre.

Persze biztos függ attól is, hogy milyen fajta a lovad, mert nem egyforma ütemben fejlődnek, de nem véletlenül nőtte ki magát általánossá az a felfogás, hogy a csikót maxumim 2,5... de inkább 3 éves korában. Érted.

2014. márc. 20. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
100%
Szóval attól, hogy ültél már "betört" lovon, ami le is pakolt, te már belovagló vagy.... aham, értem a logikát. Én is tudok lovagolni, na bumm. Ettől nem veszek csikót és kezdem el belovagolni magam, se magamnak nem akarok rosszat, se a lónak. És persze, ha a hozzáértők egyből leoltanak, hogy szarul csinálod, akkor megy a sértődés, tipikus. Tanácsot kértél - kaptál is: ne ülj rá és hívj szakembert, mikor eljön az ideje. De neked ez nem jó, várod a pozitív megerősítést...
2014. márc. 20. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen kérdésekre többnyire válaszolni se szoktam...értelmetlen. Már a leírásból könnyű leszűrni, hogy egy öntelt, egoista majom vagy. Tudod a lovagláshoz (szerintem) nem csak az a lényeg, hogy ledob e vagy sem a betört (NEM TÖRÜNK BE LOVAT) ló, hanem hogy odabent is van valami. Tisztelet, becsület és sok sok sok ALÁZAT! Az is felháborító, hogy mivel írtad, hogy tudod mit csinálsz és futószárazni meg gumit húzatni akarod, de hogy fel ülsz rá és hirdeted az igét, hogy ez mekkora jó (arról nem is beszélve, hogy hidd el sok totál laikus olvassa az oldalt, sok gyerek. Mit gondolsz, mit tanítasz ezzel?:/), pedig ha tudnád, hogy mekkora kárt tehetsz benne és sajnos tenni is fogsz...

A másik, Gabkát azért itt a GYIK-en eléggé elismerjük tudás tekintetében. Normálisan leírta, hogy rossz amit teszel. Erre még te vagy felháborodva? Mint egy hisztis kis p*csa. Sürgősen add el azt a lovat, ha nem akarod nyomorékká tenni vagy nagyon gyorsan embereld meg magad és nőj fel!

2014. márc. 20. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
100%

Gratulálok, jó úton jársz, hogy idő előtt nyomorékká tedd a lovadat. Csikóra 3 éves kora előtt, de inkább 3,5 nem ülünk. Nem hiába a futószáras munkával, háterősítéssel kezdjük a belovaglást. Szegény csikónak nehéz vagy. Attól, hogy nem parádézik alattad, még nem jelenti azt, hogy neki ez jó.

Ezt a csikót még másfél évig hagyd békén, elég ha vezetgeted, pucolod, lábát felveszed. Hagyd meg gyereknek, mert ha most megterheled, később olyan problémái lehetnek, ami miatt hamar "nyugdíjba" kerülhet.

2014. márc. 20. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező! Csak elmesélek valamit, aztán kezdesz vele, amit akarsz, jó?

Csaknem harminc év lovazással, versenytapasztalattal, jó néhány belovaglással, szakedzői végzettséggel a hátam mögött épp azon gondolkodom, hogy a fél éve lovagolt lovacskámmal hogyan tudnék egy-két hét edzőtáborozásra eljutni a régi mesteremhez, mert egy dolog az, hogy mit csinálok, látok, érzek a lovon, egy másik meg az, hogy mit lát a kiváló szakember.

Igen, akkor is lesz ló a lovamból (hiszen már minden jármódban közlekedik, csizmára enged, képes vagyok őt szárra lovagolni, itt-ott kezd egész szépen feligazodni stb.)ha továbbra is csak én dolgozom vele. De ha kérek hozzáértő segítséget plusz beleadom a saját tudásomat és tapasztalatomat, valószínűleg egész máshová fogok eljutni. És a lónak is jobb lesz. Sokkal.

Egy ló belovaglása, de egyáltalán, maga a lovaglás egész életen át folyamatos tanulást jelent. Egy jó lovas sose jelenti ki magáról, hogy tud lovagolni. Egy jó lovas nem dicsekszik azzal, hogy hány ló vágta bele a földbe. Valószínűleg jónéhány, de mivel ez nem határozza meg a tudást, nem kérkedik vele.

Alázat, kislány, alázat!

2014. márc. 20. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!