Kezdőoldal » Állatok » Lovak » 19 hós csikó felenged a...

19 hós csikó felenged a hátára, első próbálkozásra. Később számíthatok problémákra?

Figyelt kérdés

65 kiló vagyok, csak kíváncsiságból ráhasaltam, és gyönyörűen ment, ezért felültem. (még csak vezették) De hallottam olyat is, hogy a csikó első pár alkalommal felenged, aztán majd nem. Na ettől tartok. Első csikóm, de szóra dolgozik futószáron, néha rámfarol, de nem rug. Olyankor helyreteszem ostorral és minden oké. Nem akarom még ülni, csak ha most megtanulná, akkor könnyebb lenne, mint majd 4-5 éves korába. Nagyon értelmes, tanulékony csikó, csak most olvastam a kistermelők lapjában, hogy eleinte úgy meg van lepődve a csikó, hogy simán felenged, aztán majd nem tetszik neki, ahogy szokja, és akkor akar ledobni. Nem tudom, így van-e. 2,5 évesen akarom elkezdeni lovagolni, tehát még van egy éve. Csak ha az alapokat tudná háton is, akkor könnyebb lene. Még annyit, hogy gumit húzatni lehet vele? Nem nagy, sima autógumit. Csak hogy szokja azt is? Nagyon tele szokott lenni, így nem egy megterhelő neki. Nem szokott kimerülni, megizzadni se nagyon. Első próbálkozásom volt, eredetileg egyetlen egyszer ültek rajta, de akkor nem is vezették. Ma étszer ültem rá, egyszer délelőtt, egyszer este. Mindkétszer gyönyörűen ment, szófogadó, engedelmes volt, ha hozzáértem a hasához összerántotta a bőrt, meg esetleg toporzékolt, de nem idegeskedett. Pedig másodjára volt iritáló környezet is, mert a szomszédba voltak lóval, így az nyerített neki, de ő nem nyerített vissza.

Azt mondták, hogy ne negyon üljek rá, de ezt a 2x10 percet sétálva nem igazán tartják megterhelőnek. És szerintem se az, mert nem is mutatja, hogy nehéz vagyok, nem is makrancoskodik. Pedig szokott, ha nem tetszik neki valami.


2014. márc. 19. 23:01
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
100%

Igen, megjelent a "színvonal"... mert tudod, nem vagyunk mi sem profi lovasok, de mégis mindenki tudja, hogy másfél éves csikóra nem ülünk fel, 10 percre sem. Semmilyen előnye nem származik belőle, hogy ezt "már tudja", ha oda kerül a sor. Mert majd ha oda kerül a sor, megtanulja. Futószárazni sem szabad és gumit húzatni sem.


Egyébként a kérdésre válaszolva: semmit nem jelent, hogyan viselkedik a ló első felülésnél, mivel a belovaglás nem annyiból áll, hogy a ló nem próbál meg ledobni magáról.

2014. márc. 20. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
100%
Egy 1,5 éves csikóra se 1 se 10 percre nem szabad felülni te se cipelsz ovis korodba hátizsákot hagy legyen neki is gyerekkora ez meg hülyeség h majd ledob 3 éves kora előtt nem szabad elkezdeni lovagolni ha annyira félsz h ledob akkor ne adj neki sok kondit futószáron az első felülés előtt és fokozatosan kell elkedeni nem egyből bele a közepébe ha egy ló bízik bennünk és nem szerez idő előtt rossz tapasztalatot és hozzáértve kezdődik meg a belovglása akkor nem fog gondot jelenteni de haggy le a 1,5-2,5 éves korai belovaglásáról!!!
2014. márc. 20. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
100%

Valóban 19 hónapos csikónak legelőn van még a helye. Alapvető foglalkozást természetesen igényel, szokjon emberekhez, más lovakkal szocializálódjon, szokja meg a kötőféket, a vezetgetést, adja a lábait, tűrje a pucolást. 10 percre maximum kikötheted, hogy szokja az egyhelyben állást, de azzal is szépen fokozatosan, nem 10 perccel kezdjük. Felülni egyáltalán nem szabadna rá, mint ahogy írták, még a futószárazás is korai. Nem véletlen farol rád akkor is. Attól, hogy nem rúg, ez is az ellenállás egyik jele, jelzi, hogy erre még nincs felkészülve, ez csak durvulni fog, ha így folytatod.

Olvass bele bármilyen lovas könyvbe, nézd meg, mit írnak a belovaglásról (és NEM betörésről!!!). A csikónak 3 éves koráig nagyon aktívan fejlődik az izomrendszere, a csontrendszere, rettentő érzékeny az idegrendszere. Te most mindegyikkel játszol. Lehet, hogy nem izzad le, de ez nem azt jelenti, hogy nem megterhelő számára a feladat. Felülsz a hátára, a gerince fejlődésben, a lábai fejlődésben, a bordái fejlődésben. Ha csak napi 10 percre terheled is, akkor is okozhatsz problémát. Hidd el, hogy nem azért tűri el, hogy ráülj, mert annyira jófej, hanem mert nem tud mit tenni ellene. Tönkre teszed a csontozatát, az izomzatát, az idegrendszerét. Lehet, hogy nagyon jófejű csikó, de akkor sem ez a megfelelő kor erre a munkára. Se gumit ne húzzon, se futószárazva ne legyen. Egyébként azt tudod, hogy milyen megterheléssel jár egy ilyen fiatal lónak? A folyamatos körön haladás, a folyamatos hajlított nyak, test egy olyan ló számára, akin még nemhogy izom nincs, de még a csontjai is "hajlékonyak" és deformálódhatnak... A gumi húzatása is ez a kategória. Tök mindegy, hogy traktorgumi vagy autógumi, egy még erőteljesen fejlődésben lévő szervezet számára megterhelő.


Ja és tele van? Nem kevered véletlen össze a csikó TERMÉSZETES viselkedésével? Egy csikó többet mozog, aktívabb, mint egy kifejlett, felnőtt állat. Az, hogy mondjuk futószáron beindul, nem azt jelenti, hogy tele van, hanem csupán annyit, hogy ő még egy CSIKÓ, egy GYEREK!


Ne terheld agyon, csak annyit foglalkozz vele, amennyi a korának megfelelő. Ha túlterheled, ezt ő viszonozni fogja, és hidd el, még egyel bővülni fog azon lovak listája, aki földhöz fog vágni.


És a kérdésedre a válasz: a belovaglás során bármikor adódhatnak problémák. Teljesen mindegy, hogy a csikó hogyan viselkedik előtte, a belovaglás egy baromira stresszes és fizikailag is megterhelő folyamat a fiatal ló számára. Egy apró mozdulatra is "robbanhat a bomba", lehet, hogy te nem is veszed észre azt a kis ingert, de ő érzékeli és besokall. Szóval igen, számíthatsz arra, hogy lesz probléma belovaglás közben, főleg ha előtte így "alapozod meg" a folyamatot. Apróbb ellenszegülések biztosan lesznek. De ha ennyit tudsz a lovakról, akkor valóban az a legjobb, ha szakértőhöz fordulsz.

2014. márc. 20. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim válasza:
100%
Egy ismerősömnek azért pusztult el a lova, mert ha jól emlékszem 2 éves korára lovagolta és szegény csikó lebénult és elpusztult... Szerintem max. futószárazd..
2014. márc. 20. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 Egy lány 3 válasza:
egy csikót minden normális ember 2,5 éves kora után kezd el benevelni akkár nyeregbe akár kocsiba és egyébként nem egy 50-60 éves ismerösöm van akik mióta az eszüket tudják lovagolnak de még ők se jelenti ki hogy tudnak lovagolni
2014. márc. 20. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
Aha pár év múlva meg majd küldöd a lovad a vágóba, mert lovagolni nem lehet majd, megvenni meg senki nem fog egy ilyen lovat. Gondolkozzál már, te buta liba, szerinted poénból mondják, hogy 3 év előtt nem szabad ráülni?
2014. márc. 20. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 A kérdező kommentje:

Szóra csinál mindent, nem rosszindulatú. Jópárszor felrughatott volna már, simán kinyírt volna. De nem tette. Úgyhogy nem egy rosszindulatú. Nagyon jó eszű, 2-3x megcsinálunk valamit, és aztán szóra, esetleg kis biztatással tudja. Vezetni is lehet, jobb oldalt, bal oldalt, jobbra-balra, curikkol, lép, üget, vágztázik. Nem a csikókori elevenség, ami van rajta. Látszik rajta, hogy tele van, minden izma feszül, mehetnékje van, de ha futószárra veszem nem "agyal", esetleg 1-2 kört, de nem vészesen. Nyerget már raktunk rá, tűri. Eleinte le akarta rázni magáról, de pár perc után teljesen megnyugodott. Én 2-2,5 évet hallottam, hogy ráülnek, és 2,5-3 évesre belovagolják, bekocsizzák. Ő teljesen hobbiló lenne, belovagolva, és esetleg egyesbe fogva. Csak azért, mert később majd szeretnénk lovasszánozni.

Van egy stílusom, nem tagadom. De értelmes választ vártam, nem ezt a leugatást. Van a faluba egy ló, 2 évesen már versenyeztek vele, most 17 éves, és semmi baja. Persze elhiszem az ellenpéldákat is. Nekem meg nem kell egy agyonlovagolt, ilyen díjugratós meg ilyesmi ló. Nekem csak annyi kell, hogy háton elvigyen, tudjam vele a 3 jármódot, és a későbbiekben tudjunk szánkózni. Annyira tudok lovagolni, hogy magamnak be tudom lovagolni ilyen szinten. Csak ahogy olvastam az újságba, kicsit megilyedtem. Mármint nem attól hogy ledob. MErt akkor felállok. Ha meg nem, inkább ebbe maradjak ott, mint valami rákba meg ilyenekbe. Hanem hogy attól hogy most még tűr, később lehet nem fog tetszeni neki. Ja, és az is hülyeség, hogy azért nem dob le, mert nem tud. Ha akarna bizony levágna. Esetleg mert nem fogja fel, hogy mi is van. Bár azt tudja, hogy ott voltam, mert oda is nézett. Amúgy áprilisba megy ki ménesbe, pont azért akartam addigra annyira belovagolni, hogy mikor hazahozzuk, eltúlt 2 éves, ott fejlődött, és akkor lehessen tavasszal ülni.

2014. márc. 20. 20:15
 18/25 A kérdező kommentje:
Biztos nem megy vágóba!!! Van egy 23 évesem is, őneki el volt törve a lába, térdbe nem is nagyon hajlik. De amúgy ha kint vannak, ő is porfürdőzik meg ha a többi otthagyja utánukszalad. Ő beleépett egy lyukba, le akarták adni vágóba, úgy lett megmentve, jópár éve. Még ahonnan vettem, ott adott csikót is, de nálam már nem lesz neki. Pedig jó egézségbe van. Ja, és soha se volt se lovagolva, se kocsizva.
2014. márc. 20. 20:19
 19/25 anonim ***** válasza:

2 éves korban még nagyon korai a belovaglás. Nyiss ki egy tetszőleges szakkönyvet és nézz utána.


Értem, hogy okos, ügyes a kiscsikó, de még nem jött el annak az ideje, hogy súlyt vigyen, húzzon. Hidd el, nem marad le semmiről. Amit a felülés előtt tudnia kell futószáron azt két hét alatt meg fogja tanulni hároméves korában is, nem kell másfél évig gyakorolgatni.


Lehet, hogy te úgy látod a szomszéd lován, hogy nincs semmi baja, de az nem jelent semmit, főleg, ha őt is csak a "jussunk el A-ból B-be" szinten lovagolják. Lehet, hogy ha felülne rá egy képzett lovas, fél óra alatt levenné, hogy az eleje el van használódva, fáj a háta, ferde a csípője, merev az egész ló, stb.

2014. márc. 20. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:

Valami nagyon hiányzik belőled a csikóneveléshez, és az nem más, mint a türelem. Pedig enélkül nem megy.


Hidd el, én is olyan voltam, mint te, végül is csak utaztam a lovon, ha jobbra húztam jobbra ment, ha balra, akkor balra. De én elkezdtem olvasni egyre több szakirodalmat és találkoztam egyre több jól belovagolt lóval, illetve jó lovas emberekkel. És megtanultam, hogy a helyes lovaglás nem csak a versenyekre kell, hanem a hobbiban is, mert ez a ló kényelmét is szolgálja, a lónak jó, ha helyes a segítség adás, ha helyesen van tornáztatva, erősítve (főleg a háta).


Attól, hogy most szófogadó és engedi még nem jelenti azt, hogy neked nyereggel, meg testsúllyal kéne erőltetni ezt a dolgot.

Szóval türelem!

Mellesleg megmaradtam ugyanolyan hobbistának, amilyen voltam, csak elindultam egy olyan úton, amilyen a többi faluszéli hobbistának el kéne indulnia.

2014. márc. 20. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!